build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Кичево - Охрид
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Кичево - Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 41>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 17-May-2020 at 00:26
Нормално тука дека ќе има само 1 патарина, оти највеќе испраа пари. Скопје - Велес има повеќе, Миладиновци - Три Чешми ќе има повеќе, Демир Капија - Смоквица ќе има повеќе, оти на тие неможеа да исперат толку многу пари.

Инаку под делот со пречки подразбираш брда, карпи, пештери, и тунели???

Кога сме веќе кај тунелите, секој ќе има по 2 ленти, или по 3?

Срамота 56% комплетираност.
Демир Капија - Смоквица, Миладиновци - Три Чешми порано ги почнаа во споредба со овој проект, и порано завршија, а овој проект еве го токму време уште се со 56% комплетираност.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 17-May-2020 at 14:19
Фотка од репортажата на миа.мк

За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 18-May-2020 at 20:15
Super e sto se gleda seto ova , se izraduvav bas , sega uste na Gradsko - Drenovo da se pocne novata firma so vakvo tempo i ke bide top , da se zavrsat pocnatite proekti pa da moze da se misle na novi
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15037
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 19-May-2020 at 12:49


https://www.facebook.com/drzavnipatista/
Back to Top
FiLo View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 107
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 19-May-2020 at 19:37
Како ќе биде поврзан овој автопат со постоечкиот Кичево-Гостивар ?
На гугл мапа се гледа дека е до село Осој пробиено(северозападно од Кичево), и потоа нема никакво пробивање понатаму ? Висински е доста повисоко од нивото на Кичево.
Како ќе биде изведено, каде ќе има клучка или било што ?

Edited by FiLo - 19-May-2020 at 19:38
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 19-May-2020 at 22:42
Тоа најдобро би се извело со изградба на делницата Кичево Букојачани па кај село Зајас би имало клучка со постојниот пат. Вака ако останје ќе има некоја клучка Кичево Југ и од таму ке се приклучува. Не знам зашто не го почнаа Кичево Букојачан. Проектот беше при крај уште пред 3-4 години. Тоа е една од трите делнци на автопатот Кичево-Гостивар.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 19-May-2020 at 22:58
За Кичево - Букојчани лажат и оваа и претходната власт дека упорно се проектира. Веројатно hyperloop линија ќе изградиме од толку многу проектирање. А клучката во Кичево се препроектираше изминативе месеци поради тоа што во првичниот проект беше проектирана врз резервоар за вода, така што не мислам дека има некој објавен документ од неа.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15037
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 20-May-2020 at 12:30
Неколку факти и бројки за Автопат А2, делница Кичево-Охрид

54 објекти, како што се вијадукти, надпатници и подтпатници, се градат на оваа делница и тоа:

 15 вијадукти поголеми од 150м¹, со вкупна должина од 7.387,82м¹.

 39 вијадукти помали од 150м¹, надпатници и подпатници, со вкупна должина од 2.669,60м¹.

Најимпресивен од сите нив е конзолниот вијадукт што се гради кај село Добреноец, најголем од предвидените.

За првпат во Македонија македонска компанија гради конзолни вијадукти.

Неколку факти и бројки:

 Конзолен вијадукт,
- Вкупна должина 520,76м
- Висина на столбовите 70м
- Длабоко темелење на шипови со дијаметар ф120 см, со должина од 11,00-17,00 м
- Попречен пресек во променлива висина од 8,00м над столбовите до 3,50м во средина на распонот

Уште неколку факти и бројки поврзани со делницата:

 Автопатската делница Кичево – Охрид се состои од пет подделници
 Се работи на 5 клучки во моментов
 Се работи на алтернативни и паралелно пристапни патишта
 На потпорни ѕидови - 3.579,00м¹., и на
 194 цевасти и плочасти пропусти

Приказна за споделување е и изградбата на тунелите. Процесот на изградба на тунели е нешто што не треба да го пропуштите доколку имате можност да го видите од блиску.

 Тунел - две цевки (народски: два тунела), во вкупна должина од 4010м:

 Вкупната должина на десната цевка е 1994,5м¹,
 Вкупната должина на лева цевка 2015,5м¹,
 Коловоз со ширина од 2 х 7,50м
 Четири попречни премини, од кои едниот е и за возила, а останатите три се за пешаци

По завршување на градежните работи, останува да се изврши опремување и тоа:
• електрична инсталација,
• вентилационен систем,
• хидрантска мрежа,
• против пожарна заштита,
• системи за детекција на опасни гасови,
• видео надзор,
• променлива сообраќајна сигнализација,
• изградба на команден центар и др.

Сите овие системи се во согласност со најсовремените европски стандарди.

И за крај. На овој проект во моментов се ангажирани многу работници и опрема, што во услови на општа криза значи дека многу семејства и фирми ангажирани на него опстојуваат. Или во бројки:

• Работници: ангажирани вкупно 652 работника, и
• Машини, опрема, возила, вкупно: 220.

https://www.facebook.com/drzavnipatista/
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 21-May-2020 at 02:05
Треба и опрема за рано детектирање и предупредување на земјотреси да постават. На волку долги вијадукти и тунели, јас богами не би ризикувал да се случи нешто, и треба секако и убаво е што ќе има најмодерна заштита и најмодерни системи.

А Гостивар - Кичево ќе биде уште потежок проект, со дупло повеќе тунели и вијадукти, барем како што гледам на мапа таму поголем и потежок планински предел има.

Edited by The Wild Boy - 21-May-2020 at 02:05
Back to Top
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 21-May-2020 at 02:35
Минатата година имаше некои најави дека делницата Кичево-Букојчани (12.7 км) ќе почне да се гради кон средината на 2020 година.

https://meta.mk/avtopatot-kichevo-gostivar-ќe-pochne-da-se-gradi-vo-2020-godina/
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 21-May-2020 at 20:11
Za mene do sega bese najubav izgraden avtopat kaj nas definitivno Demir kapija - Smokvica , ama kako sto minuva vremeto i napredokot na ovoj avtopat mislam deka ovoj ke bide najdobar i najubav , a sekako tuka ostanuva vo igra i idniniot avtopat od Kicevo do Gostivar da se izgradi i da mu parira na negoviot komsija )
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 22-May-2020 at 14:08
Originally posted by Joralemon

Минатата година имаше некои најави дека делницата Кичево-Букојчани (12.7 км) ќе почне да се гради кон средината на 2020 година.

https://meta.mk/avtopatot-kichevo-gostivar-ќe-pochne-da-se-gradi-vo-2020-godina/

Ова ми делува на несреќна изјава слично на изјавите за Тетово - Гостивар, бидејќи тендер на крајот од 2019 немаше, а во програмата за 2020 пишува:

Во 2020 се планира изработка на проектна документација за следниве делници:
...
- Изработка на основен и инфраструктурен проект за делница Букојчани - Кичево
...

Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 22-May-2020 at 15:59
Чекајте, од кога ќе се заврши овој дел остануваат уште тие ~12km да се спои Кичево со Гостивар?

Ако е така, срамота за толку малце да се влечкаат. Да беше некоја друга држава 100 пати побрзо ќе завршеа.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 22-May-2020 at 17:57
Не, тоа е една од двете подделници. Првата е Гостивар-Букојчани со должина од 29.3 километри.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 22-May-2020 at 19:21
Dve delnici se za izgradba na Kicevo - Gostivar , a kolku so gledame proektna dokumentacija se planira vo 2020 da se izraboti samo za ednata delnica a toa e Gostivar - Bukojcani i toa e voedno prva delnica.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 24-May-2020 at 12:49
На Кичево - Гостивар се планирани три делници од кои првата е Кичево - Букојчани (должина 12.7 км), а не Гостивар - Букојчани.

Втората делница е Букојчани - Горна Ѓоновица и третата делница Горна Ѓоновица – Гостивар.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 25-May-2020 at 18:09
Никаде на автопатов на гледам да има планирано клучки за регионалните патишта со кои се разминува или прекрстува автопатов, без разлика дали постоечки регионални патишта или некои кои допрва би требало да се градат. Може и тоа да се најлогичните клучки кои би требало да ги има проектирано, без разлика за каков терен станува збор, а ги нема.

Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 313
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 25-May-2020 at 21:39
Нели спомнаа последен пат кога се правеше увид дека ќе има 10 клучки. Шанса за лапање некое милионче благодарејќи на апсурдот е да се прави клучка за секое село, вака му доаѓа по една на секои 5 км, премногу.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 26-May-2020 at 22:27
Тоа што е на сликата е трасата од моменталниот пат. Кружниот тек кај Жито Караорман и клучката кај с. Пополжани се многу пониско од автопатот и колку што знам нема планирани клучки за тие два правци. Најголемиот вијадукт што се гледа на сликите и снимките погоре е всушност над с. Пополжани и мислам дека клучка воопшто не е изводлива. Дел од проектот е покрај автопатот да се направи и патот од Арбиново до Кичево (затоа патарината ќе е кај Арбиново), па ми делува дека тие што сакаат да одат накај Демир Хисар ќе треба да се исклучат од автопатот кај Арбиново па да продолжат по тој пат и обратно ако доаѓаш од Кичево треба во градот да влезеш.

Originally posted by Marxentric

Нели спомнаа последен пат кога се правеше увид дека ќе има 10 клучки. Шанса за лапање некое милионче благодарејќи на апсурдот е да се прави клучка за секое село, вака му доаѓа по една на секои 5 км, премногу.

Точно е дека нашиве политичари се експерти за крадење, ама не биди пребрз со заклучоци дека клучка ќе имало за секое село бидејќи Дебрца има 35 села растурени низ планините. Да не ги заборавиме и околу 10тина села од кичевска страна.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15037
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 17-Jun-2020 at 16:37
Presekahttps://www.facebook.com/Mik-Trans-Kicevo
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.