build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Енергии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 10-Jun-2018 at 11:50
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 11-Jun-2018 at 23:50

до тука

06.06.2018 ~ Russian News Report: “Scientific Breakthrough: Cold Fusion at room temperature became controllable ~ Cold Nuclear Synthesis Became Managed” ~ https://e-catworld.com/2018/06/06/russian-news-report-scientific-breakthrough-cold-nuclear-synthesis-became-managed/ [1]

Alla Kornilova says she thinks that we can expect a real commercial result, use of both large and small cold fusion reactors at the latest in 3 years. Because the vast amount of experience in the field of nuclear energy can be used, all technical problems have already been dealt with.


~

и потака, тро угоре, ако го заробат неутриното [1] за што има нов интересен изум

30.05.2018 ~ СВЕТЛИНА ЗАРОБЕНА ВО КУТИЈА: Руски научници развија уникатна “стапица за светлоста” ~ http://infomax.mk/wp/светлина-заробена-во-кутија-руски-нау/

https://sputniknews.com/science/201805301064941712-scientists-light-trap/

...

As a light quantum falls into the trap or is emitted by a light source inside the resonator, it starts darting and is repeatedly reflected by the mirrors, which links photons with the microresonator's own energy states.

We can control the properties of light and effectiveness of the trap by modifying the form and size of the resonator, he said.

...
Edited by Zelenikovo - 11-Jun-2018 at 23:51
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Jun-2018 at 20:10

ова горе не ми е јасно дали ет само руска верзија за Ласерска Светлосна Стапица или некој новитет

https://en.wikipedia.org/wiki/Optical_cavity

инаку истиот овој резонатор се користи и при детекција на неутрино честичките, a следно што треба е да пробаат да го изнајдат т.н. стерилно неутрино, кое иако е претпоставено сеуште не е забележано, но кога би нашле заеднички јазик може полесно ќе ги стабилизираат и детектираните посреди то светските лабоси [1]

https://sureshemre.wordpress.com/2016/10/16/fourth-type-of-neutrino-has-never-been-observed/

The search for sterile neutrinos is an active area of particle physics. If they exist and their mass is smaller than the energies of particles in the experiment, they can be produced in the laboratory, either by mixing between active and sterile neutrinos or in high energy particle collisions. If they are heavier, the only directly observable consequence of their existence would be the observed active neutrino masses.

...

https://en.wikipedia.org/wiki/Sterile_neutrino


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 27-Jun-2018 at 08:16

секоја чест на Математичарите Физичарите и Астрофизичарите за своите домени на дидактична научност, во кои лично многу многу за среќа се немам натопено, ксмет да затерам уметнички во животот, веројатно несвесно водејќи се од оние претпоставки дека само преку поетско егзактично соѕерцание се стигнува до Изворот што би рекол Јарич [1] иако тоа не е резултат на нечија нематематичка предетерминираност туку случајна моја околност да пораснам в Македонија сред ваква традиција иземен од технолошкиот импулс на западот, бар практично ... она ко дете освен џамлии и 1+2 канала на тв ем статичен телефон по дома, не сум имал никаква друга направија или занимација освен да нурнувам во книгите од Мајка ми кои нормално ко оетски и белетристички ги заземаа главните полици во дневната та и ми беа поинтересни, иако сите пак во Детската соба ми беа научни Енциклопедии или толку неомилените Лектири, та дете ко дете ем кога постариот Брат стаил потпис на научните, што ми остануваше друго туку кога не сум надвор да се натопувам во Зборои Полни Светлина ...

да резимирам, она подоцна низ животот што го имам искусено во однос научноста на детерминистите кои јако имаат заседнато и во светската Наука општо, ме доведе до збунка озбилно, кога парадоксите дечките гледаа да ги протнат како нормална работа, а тоа пак индиректно и рефлексно ме турна да барам оправдувања за истите кај порано субкултурни научници, кои денес пополека стануваат меинстрим, иако на ниво на Наука сеуште се препознаваат како недоносени бидејќи им се контрадикторни во нивните "стандардни" модели т.е. им ги релативизираат како супер објективни, што пак за последица има ефект на резигнантност меѓусебно, имајќи предвид колку време претходно стандардните модели во многу научни области се надополнувале, та и преку ноќ дидактичкиот ум не дозволует никој да му речит стој тоа така не ет, слично ко на Христијанин кога би му рекле ене постојат ејлиени, на што лично јас ко таков ќе одговорам точно Слава Богу за се' бидејќи Висините на Неговата Премудрост ги надминуваат сите разбирања и релации кои можат да се достигнат на оваа рамнина, димензија, Свет, Небо, кој како милува на ова постоење да гледа, та зар не ние посведочено ко Христијани дека постојат Повеќе Неба ...

... но да се вратиме на ова, во кое енергиите иако ги потфаќаме доафаќаме и користиме сепак сеуште земно добро не ги разбираме, та пример ми се чини дека научно сме на ниво на македонски набљудувач на индиско видео за Квантна Гравитација евала ќе стигнеме може до брз научен напредок ако/кога македонецот стане индиец или !?

Correlation Found Between Solar Neutrinos and Solar Gravity ~http://vixra.org/abs/1711.0295

https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_gravity#String_theory


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Jun-2018 at 22:24

муабетов веќе затера кон нишката Космологија, но добро е во овој миг да потенцирам една недоумица и тука, односно ако исклучивоста на земните детерминисти и нивниот релативен модел е конечна, тогаш и навистина се' ет ништовно, на што пак за среќа им попречија пат ослободените физичари од нивните стеги и ги соочија дека не само што е недоносен таквиот модел туку и дека можат да одат потака, но бидејќи тоа потака е недофатливо за постојниов разум та тешко можат да го докажат по акалот на постојната физика иако го постовуваат јасно како одржлива теорија ... сепак доколку знаеме дека живееме на Небо кое е ниваму нитаму помеѓу Висините и понорите, што е јасно посведочено како од Христијанството така и од други мистицизми претходно, јасно е дека нема далеку да стигнеме научно преку ничија исклучивост, бидејќи не е случајно како и зошто Светиот Дух ги озарил со знаење и потреба од растење сите видови на Живот на овој Свет па така и Луѓето како Божјо Создание кое најмногу сличи на Бога а особено заради постулатот на Слободната Волја за да утре доколку одлучиме да раснеме и Духовно освен материјално да можеме тоа да го сториме без страв што пак е резултат само доколку сме свесни за одредени Вистини иако оние кои ни биле неопходни и ни биле дадени, но нам заради ненаситност ни се посакало тро по тро од љубопитство и отповеќе та сега ето сме се загрцнале научно вртејќи се во круг од сопствената недоносенност за повисоки Уки кои бараат одврзување од стегите на овој свет за и да стигнеме до нив, за што и индивидуално треба освен Волја и Акција, а не пак колективно, но ние денес дефокусирани од изворните вистини свртени сме кон новокомпонираните обиди за нивно достигнување, иако веќе се' што ни треба и го знаеме но ретко и да го користиме како духоносен живот заради Спасение т.е. Раст во Посветли Духовни Битија кои ко такви и ќе можат повторно да се соединат со Изворот со Господ Бог ...

но, кој што затерал, та еве бидејќи форумов земно-научен, та и да апострофирам дека од моето животно искуство знам дека исклучивоста е проблем, та во контекст недоносените теории на релативичарите или пак недокажаните на квантичарите, би рекол на овој свет достижното решение на математичките релации како константа е некаде посреди, а какво фајде пак ќе имаат од сето тоа чинам тоа е друга работа, конечно ќе познаат дека треба пак да се вратат на Пророштвата од Библијата бидејќи истите се предадени за наша опомена за што повеќе луѓе да го избегнат ќорсокакот на земната мудрост и тилтајќи во место си го изгубат времето за Душевно Спасение или Раст, кој како милува ...

нејсе, обиди за сеопшто земно физичко нзс има, а дали и кога до тоа човештвото ќе дојде незам, конечно зошто сакаат толку луѓето да се натпреваруваат не ми е јасно, но еве за среќа има и нзс призвуци, кои може доколку не бидат пресретнати од сета научна фела дрско и ќе видат бел ден!?

2001 ~ Quantum Gravity In De Sitter Space ~ https://arxiv.org/abs/hep-th/0106109

2007 ~ Can We Understand de Sitter Spacetime with String Theory? ~ http://www.jkps.or.kr/journal/download_pdf.php?spage=60&volume=50&number=1(1)[1]

2017 ~ de Sitter meets Planck ~ https://cqgplus.com/2017/09/21/de-sitter-meets-planck/

е сега каде е тука Тесла, да им ги извади шајките кога ќе зацапаат по грешка или пак љубитност, најчесто закаснета, во случајов заради детерминизмот на сите елити од последните два века кои синкретизирајќи во исто време паганизам озбилно се сплеткале во однос Благодатта како Чиста енергија која ќе ги однесе со лесно до она што го бараат!

навистина е мачно да живееш сред научност која е сопната од егзалтација на телото, отколку на Духот, а патем и да си математичар, бидејќи без конечните одговори сите останати попатни се недоволни за да Човек се осети и комплетен освен исполнет од работата, налик Мајстор кој има и акал и искуство а немоит да ја заврши работата, што сигурно е хендикеп, а заради кој пак трпиме сите бидејќи пречесто се користат ваквите модели како повод за лечење комплекси и меѓу научниците но и тие преку технократите со Народот, сите чекајќи еден од друг решение за парадоксите и проблемите, а наоѓајќи и вадејќи недоносеност ... но се во свое време, а доколку ни е потребно или е од наша корист и без да сакаме Господ знаењето ќе ни го подари, само ако си тераме и во такви околности пак ситнопаланечки тоа нема да ни биде од корист визави Слободната Волја и нејзината пречеста злоупотреба од земните елити! чунки ќе се освестат и тие од опиеноста од власта и моќта до која стигнале вака или онака!Edited by Zelenikovo - 28-Jun-2018 at 08:08
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Aug-2018 at 17:17


Освестување, ма бјажи у пижами, додека не се отрезни Народ од опиеноста на елитите и нивната опседнатост за овластена потентност т.е. власт преку моќ, а кои само во услови на недоносеност можат да ги контролираат, слично ко што и обичниот Човек само кога е растеретен од чалам му е загарантирана Слобода, иако споредбава е обратнопропоционална ...

27.09.2006 ~ Like JFK’s Manned Moon Landing! ~ http://www.schillerinstitut.dk/isotop.pdf

26.08.2016 ~ Who Killed Fusion Energy? ~ https://principia-scientific.org/killed-fusion-energy/

муабетов е скоро Симпсоновски, само што укажува дека Хомер би било логично да е акционер ако не во управен одбор на Нуклерната Централа, со оглед дека за горивото самиот е одговорен, а за што ко за утеха добива плата, многумина ни тоа па не се жалат особено овдека иако се почесто и на запад каде се повеќе ловер-клас е всушност апер-сакл [1] та не е ни за чудење што во место тилтаме, но што е логично бидејќи денес во кашатализмот не е најнеопходен за оро ни тапанџијата ниту топанот туку стопанот само што стопанот тро искомплексиран да не си загине стоката и аирот од истата доколку дозволи орото да е што полесно и поведро ... и ајт тогај шашматски да се наштимаме, што чинам е погрешно бидејќи повторно и сред нов светски поредок елитизмот нема да допринесе до комунизам замкомунута туку луминизам за илуминирате, а повторно та и дамбетер ќе има фараони и робои само што фароите ќе им бидат тро технократски отколку аристократски!

и навистина издвоените линкови пасус погоре убаво посочуваат некому озбилно не му било до фри-енерџи, ами планед обсоленс на сите нивоа а не само волфрамово, што важи и во однос на фузијата и зошто толку малку се вложува во неа експериментално, односно до кога физијата ќе има предност како генератор за збогатување ураниум, наместо фузијата да бидне фактор за подобро утре дури и само преку плазма инценератори за ѓубришта [1][2][3][4][5]

https://en.wikipedia.org/wiki/Fusion_torch#How_it_Works

стр.16 / 3) ~ https://issuu.com/keithknight-donttreadonanyone/docs/conspirators__hierarchy-_the_story_ ~ Conspirators' hierarchy the story of the the committee of 300 ~ dr John Coleman

клин-чорбата на постојните или некои идни политичко-научни елити веројатно ќе ја сркаме до крај #12 - та и потака сите оние кои ќе наседнат утре на нивниот нсп ко најнеопходен со се тоа нивната универзална духовност во која откако се натопат јасно е дека ќе си поплочат широк пат до одреден инценератор та кога тогаш сонот ќе си го отсонуваат, слично ко и сега што не убедуваат дека безбедноста ни е загарантирана ако одиме по акалот на трендсетерите кои пак јасно е дека еве во случајов околу загадувањето напојувањето и воопшто Мир во Светот ни пет пари не даваат освен ако тоа не е зацртано во агендите на пентагон, но зар некој верува дека Мир ќе видиме сеопшто долгорочно доколку фри-енерџи е реалност!? или ништо не е фри на ова Небо, тек тогај ќе замине муабетот крваво мултидимензионално ко што не-вели то свиркачот на крајот од документарецот за факинг мун лендинг [1]

добра е фората на докторо во бакинг ту д футур филмот и тоа котлето на џетата во кое одеа секакви отпадоци од храна за да му полета автото, мислам концептот е тој, а дали ќе го дочекаме и ние во однос фузијата нешто слично тоа допрва ќе видиме ако видиме, зависно уште колку ни останало луфта да живееме колку толку нормално на овој Свет, моќе ќе ве поалчат потпиши одушевување за да потскитнеш низ сончевио систем астрално ... веројатно што киматично зависи од волјата на сите заедно освен онаа на духот од овој свет, а чунки оптимизмот нема да не изгори опуртонистички!?


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 26-Dec-2018 at 11:44

сношти налетувам по незнам кој пат на документарецот на BBC Secrets of Quantum Physics на тв-каналот ДавинчиЛрнинг ем со превод, кој всушност добро се надоврзува на пост #23 понапред во нишкава, а мотивација за овој пост ет entangled coins појавата т.е. како и зошто мора така да стојат работите сплотено [1] а на неа јас би додал дали и кога може да се десинхронизираат одредени енергии кои влегле во синхронизиран спин, што од аспект на земна законитост е под инерција на сила, но парадоксот е што повторно не менуваат на крај поларитет, а што единствено е возможно да се прекине или смени преку надземна наука т.е. духоносно (иако надземна во однос земните дострели на технократите) јасно сето тоа возможно доколку постои таква интенција волја намера во дадени околности бидејќи инерцијата не секогаш и секаде може да се исполни пр. како да очекуваш дожд од облак а температурата ет -30, чунки ако облакот се спушти доволно ниско и тоа е можно така, но колку тоа е веројатно ...

за ова решение ет Силата на Верата која кој колку е ослободен од земните стеги и знаења толку воедно и му е поголема доколку е фокусиран на Изворна Наука, дури тогаш е возможно да се дојде до Волја за Промени вон дадени Околности, што е речиси технократски невозможно под сила на земната гравитацијата и стастите како телесна гравитација дури и индивидуално а не пак колективно [1][2] нели а тоа да е Душеполезно Озарително Спасително, што не дека не е возможно, напротив така се сплотуваат молитвено пример Луѓе на Литургија а при што синхронизирано призивајќи Благодат ги чистат своите срца но и околината, но оди фокусирај се Молитвено ако цело општество е блудно наштимано, речиси на секој чекор декаденција корупција и аристократија се рол-модели за опстанок, околности во кои како море од блуд&блуз (второво бидејќи очајна е работата) сите се давиме директно или индиректно та и Фокусот кон Повисоки Сфери на Постоење е релативизиран здраво, а неретко спинуван погрешно налик како тие сфери да се злоупотребат ако некој достигнал до нив користејќи ги за ситнопаланечки чувства потребштини идеали, најчесто себично а во најдобар случај посесивно наемнички, небаре заслуженото е стекнато строго по своја заслуга а не било сплет на околности, НО Слободна Волја та што е тоа е, секој си тера како мисли дека треба, а пречесто упатствата на своите претходници не се земаат како поука заради претпазливост пр. Уките на Светите Отци кои денес да ги читнеме заради напивот на безвезманично информатичко општество, биваат силно затрупани по вијуги будејќи ги дури 5 до 12, а слично може да се дума и во однос технократите чиј сајантифик диктаторшип допрва доаѓа кога како елити ќе загосподарат со месонските светски ложи во кои на врвот сепак сеуште се мамонисти кои го диктираат емпото во однос нивната утопија за нов атлантида како суперчовештво редуцирано на 2 милијарди единки а наштимано до ниво на хомосиликон како супер-раса, аријанизам на кој денес единствено може да му застане на пат Монотеизмот како духоносен антипод ако знаеме дека месоните дефакто му коленичат на антемаго! ПРОСТЕТЕ за дигресииве но како да посочам поубаво дека науката денес е заложнк ако нене злоупотребена од некои елити кои агитпроповски им го спинуваат Спасението на мнозина ако вече не успеале да ги дефокусираат од истото со сластољубие среброљубие или славољубие, ќе речеш демократија аха во сликовница за порасната а недораснати!

еве најдемократски нека се подучат зошто и кога пропаѓале имепериите и Општествата, кога достигнуваат крешендо во даден спин на декаденција

https://curiosity.com/topics/entangled-quantum-particles-can-communicate-through-time-curiosity/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 17-Mar-2019 at 18:58

после штембилот за блог-оставка вреди истиот да го вратам за миг колку да укажам на нов алфизичарски абер кој укажува дека ентропијата кај квантичарите наидува на пупу-неважи теории, иако тоа не е невообичаено пример за Христијаните кои биле или се сведоци за Чуда низ Божја Интервенција а така и времето доколку е по Божја Волја ќе застане или се врати што е возможно само за апсолут кој има контрола врз се' што е под свое за што убава поента има на следниот коментар, може да замислите за каква Енергија би станувало збор, колку всушност за тоа не сме ни свесни дека е возможно ...
It also implies that the reverse can be obtained but it requires bringing energy in to the system.

Creating order from chaos requires energy input.

https://forums.guru3d.com/threads/physicists-reverse-time-using-quantum-computer.425744/#post-5649964


сепак, дека нашле топла вода тоа е точно, но дека крчка тешко, во основа сега не скокнале во време туку се подвратиле во зададен затворен систем врз кој имаат контрола [1] потенцијално ваквото откритие може да им биде од помош на дизајнерите на квантни компјутери кои вака би ги воочувале бар за миг релациите на кубитови низ портови како симулации преку кои би барале поарна стандардизација на нови софтверски алгоритми во однос дадена хардверска архитектура

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=333&PID=231139#231139

а додека да стигнат да искористат ваквата теорија за тајмтравел комбинации многу веројатно земјата веќе нема да постои онаква каква ја знаеме, но ете дознавме и теоретски дека детерминизмот на релативичарите е ко за иронија релативен та стравои од типот ова мора вака или онака математички да заврши конечно можат и научно да бидат прогласени како дискутабилни, што не значи дека математиката не им чини туку дека е смешно да се наметнува како конечно вистинита а неоспорна!


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 17-Nov-2019 at 19:24

дека е математиката разбирлива работа точно, но дека не секогаш може да се примени ет уште поточно, бар по оној аршин на неопходност или логичност на овој свет, а особено кога се во прашање енергиите, пример воможно е да се искалкулира ефикасноста на некој енергенс но не може да се предвидат со точност нусефетите сестрано, така Екологијата и станува заложник на (не)инвентивноста на математичарите инжињерите научниците воопшто, така речи сите варијабили не можат да се дофатат, така математичките теории биваат ага но без одговорност бидејќи нели проблемот бил во оние кои ги применуваат, така е оружјето не убива туку само оној кој го употребува, но како тој бил искушан!?

пр. водород драјвен сосаети е возможна работа, но шифтање кон истата брзо ќе ја здрма постојната светска економија озбилно бидејќи многу што е врзано за нафтата како енергенс поточно валути конкуретност навики итн. што би значело шифт кој можеда предизвика карамбол доколку е шифт-нат нерамномерно, иако постои парадокс да планетата ќе не шифтне во амбис доколку не се амортизира глобалното затоплување правовремено
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=234169#234169

можеби чаре е шифтање кон вештачки гасои, што би било тамам еконосмки амортизер, само што така се јавува екстра ризик од мас-употреба на метан кој си повлеквит хаварии па ризик од истекувања инт., а бидејќи нели уште побрзо го ништи озонот од цо2-то тоа би значело математички корен од безидејност апропо еко-ризици кои и сега пр. при фракингот се донакалемени при што при самата експлоатација на гас од шкрилци се испуштаат енормни количини метан во атмосферата, сепак звучи супер осигурана работа вештачки добиениот метан
https://www.cleanenergywire.org/factsheets/power-gas-fix-all-problems-or-simply-too-expensive

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 06-Apr-2020 at 08:59

доколку барам абер во однос енергиите каде најтипично е применлива математиката тоа се емф-енергии т.е. електромагнетниот спектар, оваа физика е прилично едноставно разбирлива и математички изведена доколку сте посветен на природните математики, бар така ми сведочеле пријатели, иако има електро-физичари кои велат дека и баш не е така онака во видео-абери [1] но што треба да се елаборира дополнително и практично за да е уверливо нели за оние кои бараат практична елаборација на реченото ...

... Но во однос квантните компјутери како информатичка област каде фотоните се манипулираат како битови т.н. квантни битуви т.е. qbits работите се поедноставни бар за сега, сепак квантно муабетот е отиден во сосем друг правец каде и распрснувачки муабети дрмаат врз атоми виа емф-дрмање [2][2][2] та не ме чуди утре и ентанглични [3] а тераат и реваинд фотоника [4][4] та еве едноставно видео кое упатува на qubit процесот во азотна архитектура, каде си мислиш рака ако ставиш внатре ќе исчезне а таму е, она сад је видиш сад је невидиш мислам ако истодобно е озрачена резонантно подобно за худини-егзибиции ајт сложен организам малку потешко со лесно, но замислете да може со фреквенција да се влијае на клетките така навистина, доколку тоа е можно [5] и доколку невозможното во однос скалрните бранови веќе е закон [5] мислам за миг бар не бидете исклучиви и пробајте со опен-аиндед-пристап да ги проучите последните два фуса, а камо да имаше некој истите да ги елаборира ко во следното видео за кјубитот ...Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 11-May-2020 at 01:12

Originally posted by Zelenikovo

Beyond The Standard Model Understanding


последниво пост од нишката Космологија т.е. видеото вонего, упатува дека партикл физикс чкрипајла! ова пак дава јасна поука зошто релативичарите и квантичарите никако неможат да најдат нзс [1] а ниту стрингерите ќе успејат да ги амортизираат бидејќи на погрешни постулати е поставена астрофизиката, можат сите научници топтан да спинуваат колку сакаат но дефакто чим експериментите не ги потврдиле ниту атомистите ниту пак релативичарите (кои нанив се надоврзуваат) односно ниту НилсБ ниту АлбертА се комплет во право ова чинам ја изместува физикта од корен т.е. отовора простор меинтримерите конечно да олабават со својата елитистичка астрофизичка исклучивост, а што потенцијално отвора простор и Тесла да почнат поозбилно да го контаат!

некој ќе рече чекај рано е, хм, чекајте видео неутриното ќе го фатат изгледа утре, всушност она што е изнесено во видеово значи декс некој ќе мора да ги враќа чекоите а и да не се надева на нови , нешто што на запад е државно-приватна кофинансирана-норма за лабосите да функционираат, уште да излезе конспиративен спунт дека ковид-19 е патка за да се дефокусира јавност од оваа гачка и топ, сепак мултилев атак е во прашње т.е. доколку навистина е нечија патка пандемијата преку неа треба да се осигураат повеќе околности, а од која прва е претседателското столче во сАд, но би рекол ниту оваа не е ништо помала доколку ви е познато колку глобалистите се крстеа во научниот напредок положен токму на оваа основа, нешто налик ало како да не сториме nwo кога тоа би значело промашај за науката, а сега конечно чувме науката нешто прилично промашила, најпоштено сеирот заслужен [1] но што, се’, хм тајм вил тел, но мислам сега (во најмала рака) сосем поинаку ќе пристапуваат владите кога ќе спонзорираат астрофизички проекти , но всушност последиците се далекусежни, бреј кој да ги менува сега сите учебници и лекции!? а што е со одење по други галаксии виа заробени стабилизирани и манипулирани неутрина!?

туку, нормал на ова одма има риспонс, иако според она гуглето што го вади смешно мал, но еве еден кој ко за алтернативец вреди да се спомне [1] риспонсот поучно предлага нова партикл теорија “Electron Flood Theory” која гледа да ја надоврзи на Тесла [2] сепак она што на Чоеков како разбирање му недостасува, мислам (незнам не му читнав или ислушав топтан аберите) чим уште одма ова не го Апострофира дури и како поголемо Откритие т.е. конечно признание на физиката дека монополоите за кои говорел Тесла се издржани односно скаларниот тунелинг реалност, дефакто се’ што Чоеков сака да постави како јунифаед модел е лишено уште од старт од комплетно разбирање на електрик-јуниврз теориската инерција кон која логично натака треба озбилно да се фокусира науката ...

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26871&KW=Magnetic+Monopoles&PID=3153605&title=haarp#3153605


обично и пред некоја теорија да збрчи веќе на ангро се тријат масираат и разгалуваат филмски раце, но да видиме во однос сега потврденава за Скали На Чатија т.е. По Керамиди нешто каснат, би предложил наши сф-мајсторишча да бидат оштроумни како би им биле инспирација на наште поколенија да грабаат напред во непознатото, со оглед дека после ова многу работи се изместени иако многу и си се токму, па некој ќе мора сето тоа наново да го пресложува оп физичкиот енергетскиот хемискиот и каков се’ не научен мозаик ...
Сценарио 1 ~ НиколаТ му врзуе етерична машна на АлбертА у неговио спејс-тајм туксидо, овој пак почнуе да кокодака ко марсовец, бидејќи од портало в грло што му се отворил почнало марсовска атмосфера да излегуе, америте пак бр бро наоѓаат некој нов ашкеназ по потекло од Кавказ за да пред русите го пратат на Марс и видат дали би останале сите екстремитети нанего ...
Сценарио 2 ~ Оњур Ервејз стануе интергалактички колпортер на раритетни земјини парчина Сирење со Мастраф од рецидивите по бившата Османлиска Империја
Сценарио 3 ~ Кире Илиевски конечно добива Астрофизички Лабос на Гајтен Планина за од таму АлександарМ да пушта летечки штитои кон Нептун каде устари е но сме го повратиле па сега си собира назад фалангата ...Edited by Zelenikovo - 11-May-2020 at 01:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 11-May-2020 at 03:53

од атомистичката физика знаејќи дека Електронот е Честичка (може РуџерБ за разлика од НилсБ поинаку ги контал бидејќи не ги најавил комплет) кој има два пола, ем знаејќи дека има функција која е Бран од квантната физика ем знаејќи дека постои логика во однос Набљудувачкиот Парадокс (заради кој квантничарите се вадат дека ништо од нивното не е мерливо и дофатливо за нас) [1] се поставува прашањето по која физика е дофатливa Рандеву-Резонацата т.е. Particle-Entanglement [2][2] еве од вторава 2-ра фуснота велам духоносно метафизички т.е. свеста ја креира на некој начин реалноста да просто доколку Набљудувачот има поголема фреквенција од Набљудуваниот Објект или пак она што веќе претходно го набљудувал тој така прави нешто налик светлосната стапица погоре во нишкава предочена, но во форма на разни енергии освен електромагнетни на пример, ова пак ја оживува претпоставката за Холографик Јуниврз [3] со битна разлика дека истиот е нус-ефект од нечија Повисока Свест од нашата а така истиот за нас е видлив онака како што е видлив па и дофатлив, а всушност бидејќи таква Креативна Свест е Господ јасно е дека ние само преку разбирање и користење на Божјите Енергии може и да очекуваме дека нешто на поарно би смениле, вклучително и силите во ова Небо Димензија Вселена (кој~како~милува) сепак тоа не се дрзнува никој Човек да го чини бидејќи така си зема за право од програма да слини да стане програмер, за такво нешто велат ни анетемаго не е кадарен бидејќи не му е дозволено, но ние Луѓето имајќи Слободна Волја знаеме понекогаш да забегаме во однос бркањето контрола врз природата т.е енергиите кои пак доколку ги имаме целосно под свое прашање е дали тоа нема да се злоупотреби, може денес не но која е гаранцијата дека тоа нема да биде случај час подоцна итн.
интересно кога би резонирал што од EFT во минатиот пост потенцирана како нова теорија, може да се ткае во однос векторскиот тунелинг ем квантичарската дила за Обзервацијата на спинот на електроните предочена во 1-та фуснота од првиов пасус во вој пост, ќе речам Батето еве го пак (всушност неговиот риспонс линкуван на академскио трактат) интересно ја доловува синергијата во атомите, но кога само би го применил скаларниот тунелинг (што го посочувам во центрираниот линк) ќе дојде до заклучок на квантичарот од 1-та фуснота за спинот на електроните и магнетите (објаснувањето од почетокот на видеото) дека всушност постојано тоа е процес кој се случува на сите нивоа во однос енергиите само што тоа за сега единствено фотонски експериментално е дофатено како телепортација на фотони, а дефакто така се телепортираат и електроните во атомите и нуклеусот каде шалта помеѓу до повеќе или помалку протони и неутрони, т.е. доколку векторските монополи на фптпните се образуваат низ вертикален и хоризонтален пол зошто да нема логика во тоа истото да е случај и со електроните во даден еквилибриум од околности, дефакто никој не го објаснил процесот како електроните всушност го чинат преминот, знаат дека минуваат од една спирала во друга исто дека се разменуваат но и дека се анулираа губат испаруваат, Но И Како Всушност Тоа Се Случува ...
повторно, може интересни се предочените претпоставки на EFT теоретичарот, само што јас ете би одел и чекор потака од преминот на неутроните и протоните од една во друга структура, заради потенцијален тунелинг во дадени моменти возможен по S спиралите за електроните, нешто што народно опеано би било налик Качи Се Моме Накоња Дојди Сомене бидејќи она Рандеву-Резонирање не е ништо посебно страшна работа, но ќе Потенцирам нит сум физичар ниту имам лабос нити пак можам со сигурност да пресечам колку ваквата моја теорија а извлечена од фотонската телепортација во оптоелектрониката но накалемена врз новата дополнета максвелова равенка која го докажува постоењето на скаларните вектори ... битно воочливо е дека меинстримерите побајаѓи време на многу нивоа имаат (ко некој намерно да им врзал мозок раце нозе) лутано поприлично теориски а така и практично бидејќи цел фокус бил всушност недоносен налик требало да имаат око соколов а тие да ти лупнале диоптер +-11 та оди најди им крајот на маката заложбите упорноста, утнам бутнам колку се!? за момент се ми заличува ко некој навистина намерно цел научен свет да го извозел за да немоит со лесно да се дојде до фри-енерџи [1] до фул-хелти-лајф [1] до фридом-фор-ол [1]
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 11-May-2020 at 04:20

батево навистина или е топтан откачишка или ја менува скроз цела физика! да виде негоиве експерименти и теории како ќе тераат натака! вели Лат Оф Ворк Шуд Би Дан Хир ... точно ова сега опвора голем простор и за Елеектрик Јуниврз астрофизичката теорија, а да видиме дали неговава во однос честичките и нивната во однос силите негде ќе се најдат посреди, ова дефинитивно може да е гејмчејнџер моментум, но кој да го заниша натака меинстрим пендулумот, сепак би потенцирал ниту релативичарите се комплетно за фрлање, а што всушност донекаде би се извлекле како заклучок од неговава EFT исклучивост! откачено закачено нема што!!! сега на наш ЕТФ може астрофизички лабоси да почнеме да финасираме!

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=238891#238891Edited by Zelenikovo - 11-May-2020 at 05:40
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 29-May-2020 at 15:35

и ај неговиве презентации се нормал, ко за Гараж Сајантист, но на воа милијардериве бе, та малку од малку да се потруделе за парите што ги фрлаат во бунар! ми се чини ќе нема во еу Гладни и Бездомни само и’ овој subnuclear physics бунар да се затне, а ако не да се Отвори за секој да може да го чешла, а не само елитите, навистина поучен абер се сведоштвата од ГаражС линко, така и во однос шизиката, колку и таму многу работи сигурно откриле но заради затвореноста на системо тоа не е случај, нешто слично ко што бар инертноста на xerox и ibm што ја растураат гаражни научници, а посекако (потенцирано пост потоа од линкуваниот) со помош и потстрек од дрѓавата, а ете/еве за бенефит на Цел Свет, иако пребрзото отворање си има и свои ризици, но постојното некои елити да го спинуваат за трансхуманизам еугеника и некаков нивни рај на земјата додека сите други ја глават, тоа дефакто не ја бива, бреј да не бил СтивЏ и ден денес ќе сме радувале на Комодоре, иако батето е пред се’ компајлер, онака од ентузијаст хакер, станал лид иновејшн менаџер, а така и во однос физикава, се’ додека истата е резервирана строго за вајт-гловс вајт-суитс елити, чудете се зошто и при толку пари и при толку умои пак сите сме заглаени во безидејност од катаклизмички ризици! та бар на шминкерајот да поработеле ко што велам за тие пари што ги лапале и лапаат! ајт може и последното евро и долар ги даваат за наука, само да не е обратно и последното да го пикаат по џебои, а ради реда да мора да се правдаат со ласт-минут-калапени промоа, таман за да не очајува Народ додека тие тераат во недоглед скапи фејлед експериментс, хм, сигурно може да тераат и поскапо ...

Proceedings of the International School of Subnuclear Physics
How and Where to Go Beyond the Standard Model [1]навистина ништо порани ни америте
well spent tax payer dollars
анодер бајтс д микросекнд фондои и му се може
https://www.phenix.bnl.gov/phenix/WWW/intro/links/index.html
https://www.phenix.bnl.gov/WWW/software/luxor/ani/
https://www.bnl.gov/video/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 05-Jun-2020 at 16:52

Originally posted by Zelenikovo

денес си во Патагонија вчера во Камчатка утре во Суматра


аберов е пред се’ букмарк, тешко на оние кои би се дрзнале да квантифицираат духоносни науки технократски, можеби повеќе го тагирам ко линк 1. генерално заради абер какви парламентарци имаат во Индиски Парламент, а 2. специфично заради поентата на стр. 150 за интуитивноста односно интуитивната научна инерција од разбирања на Ајнштајн Бор Хајзанберг итн., дефакто и ним дуализмот им бил вака вишок н.з. може тајмтравел го читале четивово та да речеме знаат авторите што тврдат иако јасно е дека претпоставуваат, незнам не сум ја читал книга!? но јасно е дека мнозина и ден дене научници еурека моментот го добиваат онака изненадно а не матички, нешто што пак пред еден век кога и била на ангро впрегната физиката практично и било случај ето пр. со ТеслаН ...

Symbiosis Of Science And Spirituality Generation Of Innovation In Science for Human Survival ~ Sampooran Singh, Kanwaljit Kaur

кој како ги разбирал работите, но ме чуди доколку им било јасно дека акција-реакција релацијата на ова небо е норма а дека другде не, зошто не го разбрале Монотеизам практично како Апсолут кој може да ја менува цела реалност, нетшо што дури ниту Тесла го сконтал научно, иако бил Православно упатен, но сепак се сплеткал виа ведизмот во милионите комбинации на туѓи толкувања, исто ко и јас да земам и една ваква книга да ја анализирам студирам разбирам, а потоа нормал синкретизирам во некоја њуејџ фатаморгана, иако си имам Уникатна Духоносна Традиција како Православие, што дури и кога мислиш дека ти е дадено Слободна Волја и можеш како Човек да експериментираш со разни мистицизми, а не пак технократски истите да ги плеткаш низ човечки математики и методологии, дефакто така ризикот ќе изнедри дисбаланс во дадена стандардизација преку која По Божја Промисла Се Овновува Се’ На Овој Свет, како, хм, никогаш и’ не ни да разбереме правилно технократски Кои и Какви Се Божјите Енергии ... дадено ни е можност и право да ги Користиме да ги Разбираме но не и да ги манипулираме самобендисано небаре тоа се само некакви самодоволни апстрактни сили, нешто налик Поуката на Апостолот Павле Се’ Ни Е Дадено Но Се’ Не Е За Наше Арно ... во најмала рака синкретизам на научно ниво помеѓу Духовност и технократија е добро изгубено време, бреј на Тесла кој бил технократски аскет тоа не му тргнало од рака та не ни сторил некаков соодветен култ, а не пак нам денеска кога ни од блиску немаме простор за неговата оштроумност! спиел само по три саати на ден уште од Дете а низ астрал екскурзии ги разбирал и разработувал своите уки и патенти, но на крај повторно Не Му Е Позволено да впрегне фри=енерџи и разни други новини иновации и разбирања на постоење, и тоа не од банкорпци, напротив на месоните ова им е филмот виа нивното технократско енлајтмент крило како продолжеток на розенкројцеризмот т.н. теозофија, напротив едвај чекале да станат некакви богови ејлиени и што се’ не ем да сторат некаков свој рај на земјата, А сепак на крај останале со кратки ракаи, та не само лабосот што му изгорел на Тесла туку и се’ што му било во глава не можеле да му го извадат! Просто е ... Господ Не Позволил бидејќи на Овој Свет сме за да Заслужиме Премин сподобувајќи си т.е. штимајќи си Подобно Душа За Повисоко Небо ... вака видено нам треба да ни е јасно дека можеме за Упокоените низ Молитва да се Застапуваме а бидејќи Душата е Вечна вака чисто квантно разбирливо и полесно си ја објасниме дури и научно приликата да тука Живите низ Светитаински Литургиски Живот поспецифично преку Молитва на Проскомидија можеме да влијаеме положбата на Упокоената Душа да расте т.е. се солободува и понатака и од таа страна макар веќе е замината ... проблемот е што некој тоа сака денеска машински да го автоматизира на ниво струја и броило! повторно би потенцирал нишкава не е за ваква дебата тука, ве молам не реплицирајте на поракава овдека, а доколку сакате некаде, ете отворете нова во Офтопик или пак цитирајте го постов другде та коментирајте ...
за жал натака тераат трансхуманистички трендоите, да просто вака веќе многу научни елити се наметнуваат како факири кои можат да си дозволат мешање на лончиња надевајќи се дека така ќе осигураат некаков долговечен опстанок на човештвото, што дефакто е прелест видено Православно, онака некој да брка да стори некаков земен човечки рај, фатаморгана од недоносеност исклучивост, потпросечност на мудрите на овој свет! дефакто тие слинат по некаква супер еволуција, мнозина од нив и за некаков сајвер-енлајтмент или пак а.i.-singularity, други пак езотериски заспани бркаат тајна во тајна додека стигнат астрал на некаква вечна реалност низ суперхјуман фантазии, и нормално оние кои мислат дека зејата ариевски е таа земја недојдија, Но Слободна Волја та секој си тера како си тера, жалосно што такви возгордеани научни и банкорп елити вака му кројат капа на цело Човештво, да просто потоа низ општествени и социјални спинови му ја крадат на Човека Приликата Да Расте И Се Ослободува Духоносно, што е особено жалосно во однос Православие! некако сите се во некое трансхуманистичко бунило некои и во мутљак од замаглени надежи чии потпори се нечии неискрени намери за нов светски поредок во кој уберменшен киборговски е неминовен илити онака ариевски осигуран низ касти како фараони и робови, мислам разбирам така си ја наредиле сред паганизам, но и ден денес во време на супер-писменост и седостапно знаење сеуште некој на Ангро да манипулира со Народ тоа е навистина Жалосно!


Edited by Zelenikovo - 05-Jun-2020 at 17:53
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 05-Jun-2020 at 19:31

за да се разбере полесно горе предоченото, народно речено > Секој Треба Да Си Ја Работи Својата Работа, добро е да укажам дека енергиите на овој свет нема да бидат злоупотребени доколку постои Здрав Етички Пристап во однос експериментирањето воопшто, што колку важи за земната наука уште повеќе важи за духоносната! за жал своевремено во среден век на запад се појавува некој чуден тренд да Ватикан имајќи потреба да ја контролира инерцијата на нобилити-елитите кон алхемичност, ставил рака пополека врз универзитетите а тоа натенане си дотерало и до Схоластика, која ко што вели и Др.ПетарM е пристап кој на истокот не е никогаш во Православие усвоен, иако јасно е дека своевремено монасите биле најучени посреди Византија та и помагале многу што да се усовршува од практични алатки, но сепак не си дозволувале да ги изедначат во научниот метод земното и Духовноста како не би се фатиле во замката за бркање рај на земјата, просто дури и некој на тоа да ги терал тие држеле до Поуката На Христа На царот царевото На Бога Божјото ... ако вака Човек пристапува кон ризиците кои се изнедруваат во научноста тој помалку ризикува разни зицери да му станат норма пр, некој да тврди дека Земјата е рамна или дека Вселената незнам каква, мислам не дека не е во ред потребата од разбирање на појавите околу себе, во ред е дури и љупопитноста да работите се подобруваат, та и волјата за што поубаво Утре, но кога посреди таквата инерција се етбалирале како норма ненаситноста неетичноста слепата послушност кон оние на кои минливото им омилело заради некаква умисленост дека ај-вонт-ит-ол-ај-вонт-ит-нау е нормална работа, тогаш дури и да исконтролира некоја недофатлива појава Чоеко, тој почнува да ја втерува посесивно та и самодоволно исклучиво или самобендисано, тоа сличен ризик постои и кога Секој Си Ја Работи Својата Работа, но колку повеќе кога синкретизира крајно различни појави како надворешнто и внатрешното односно земното и духоносното, кое духоносно иако е вткаено во позадина на се’ во овој Свет просто доколку требало нам и топан тоа ќе ни било пзоволено и досега без никакви усилви да го фтасаме налик да се раѓа Дете и живее со Отворени Духовни Очи ... едноставен пример за ова би бил кога некој пробува со авион да отиде во сончев систем, точно може да се обиде, Но ризиците се толку големи да дури и кога најпрефинето би се трудел околу тоа, а во костец секојдневната технологија за летечки лименки во земјината атмосфера, јасно е дека во најдобар случај ќе изгуби неверојатно многу време и средства доколку не е супер-внимателен дури и’ бил посветен на мисијата, а во најлош фокусот ќе му биде насочен кон невозможни мисии во однос онаква стандардизација која моментално постои апропо земната авио-техника која не е ни од блиску доволна за да постојно се носи со космичката радијација, која пак е востановена дека е само една од многуте поозбилни пречки, што конечно изнедрува револуционерност поставена на погрешни премиси, најчесто заради нечии фантазмагорични похоти! ова не значи дека Чоек не треба да се труди да напредува, но да бара преку Леб погача и слини преку ред или по скратен пат да достигне нешто за кое во најмала рака не е Сплотен Усрдно ако не Сестрано, јасно е дека тоа така ќе продуцира Неетичност во спрега волјата најчесто за чалам, некој дури и фалсигикувајќи ги резултатите како би си осигурувал и понатак подршка за своите ненаситни похоти од која и да е ставка на негативните душевни особини, некој заради чалам, некој заради власт, некој заради контрола, некој заради супер-ќар, некој и онака чисто од досада!

сеј ват астрономи енд Христијанство, каде со ваков памет!?
не си барајте белата, демек не е беља туку белило!
https://en.wikipedia.org/wiki/Vatican_Observatory#History

веројатно Схоластика е потребна на некое ниво, често знам да кажам самите Земни Научници не треба да се супер исклучиви кон Духовниот Свет, но да им го заземаш местото на Оние кои се посветени на Духоносните Науки со Векои, тоа е погрешно, а што придонесува слично ко и во алхемискиот хуманизам средновековно да се промовираат и форсираат некакви њуејџ трендови, уште посклет ако тоа станало фора и за Христијанско Монаштво, сепак и да сака некој тоа така да го впрегне треба секогаш да се сеќава дека иако пр. Наши Физичари исто си имаат Слободна Волја но бар од куртоазија треба со некој Продуховен Православен Свештеник да се посоветуваат дали нешто е на арно од нивните намисли, но и обратно ова треба да е норма пр. Монаси да не слинат да станат Физичари без воопшто и’ да седнат сонив намаса, тоа чинам е глупост од проста причина што дури и да сакаат да впрегнат таков синкретизам, та дури и нашле нзс како Стандардизација, така ризикуваат да се сплеткаат во недоносеност по линија на Човечки Капацитет да може да носи и контролира истовремено повеќе Енергии одеднаш, бреј замисли си Ајнштајн ти служи Литургија а Свети Василиј ти жонглира релативност, ем двајцата си играат џамлии во слободно време, мислам Каде Со Тој Памет, затоа и треба озбилна научно-верска Дебата која ќе впрегне Биоетиката и Екоетиката некако од некого случајно да не биднат злоупотребени во однос Слободната Човечка Волја, за некој злоупотребувајќи го постојниот вакум се наметне утре њу’ворлд’ордерски врз сите а така не фрли во ендек конечно и трајно како Човештво, но како да се стигне до ваква околност на Прецизна Регулација кога денес живееме сред Секуларизам Либерализам Кашатализам утре кузнај каков нов тоталитарен болшевизам, а капак на сето тоа Народ навива дајде дајте Aртифишл Iнтелиџенс да си вградиме во тиквите, нали за поубо да се живее ужива мисли, заборавајќи дека преди се’ таквата околност потоа (ако веќе не уште сега) ја впрегнува воено-безбедносно , но посреди оваа област похотите од чалам и супер-контрола кој да ги заузда,а додека Народ гледа на ризиците онака површно наместо поусрдно барајќи Мир и Спасение од Бога!? бреј вака навистина кусур е Схоластика , уште само таквиот похотлук да бидне Соборно Благословен од Црквата!

Gregory, Klement, said lets make a change, thinking its matter that makes dem clever

ќе повторам, сето ова незначит дека духоносните научници треба да ги негираат земните, напротив треба и’ да се помагаат бидејќи тие конечно се две страни на една иста паричка, прашањето е само чив кусур е истата, оној момент кога како Човешштво сме позволиле/ваме да е стркалана, и дали веќе сега истата озбилно не е туркана во провалија! што ќе рече Др.ПетарМ дајте олабаите сите Секој Нека Си Ја Работи Својата Работа, само денес бидејќи мнозина својата работа ја тераат не' на ачик туку зад затворени врати, се прашувам така што се’ може да произлезе од таквите макар и неекспериментални појави, колку и’ некој да има најдобри намери! Значи Се’ Треба Да Е На Ачик, ем да се внимава да не се мешаат лончиња, бидејќи многу лесно и многу брзо може да залажиме што тоа не има закачено заради сопствената наивност, онака да му дадеш на Дете да си игра со чкорчиња, ем Не Дај Боже тоа некој да го стори тренд и осигура како либерте без граници! Зато Убо Било кога ако не постојано бар одвреме навреме во Светов се апострофира дека главна спона посреди сите појави треба да е Етика а не развој кој бара нов заради ќорсокаците од ненаситноста односно потребата да се амортизираат склет нусефектите од претходната научно-револуционерна-инерција! вистина им дадоа ли Амин на таквите похоти, Христијани комотно нек си се спремаат за киборзи ако не диџитал соул ин сом холодек ворлд!
Originally posted by Zelenikovo


... Поучно, Не Си Го Продавај Коло Чифлико ...Edited by Zelenikovo - 05-Jun-2020 at 21:41
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 15-Jun-2020 at 13:29

охо имало и научна акламација за тврдењето на батетот во пост #53, на која сигурно и научните фондои се потпреле за да им поткрастуваат буџетите на то скапите колајдери, камо да ги свртат тие средства по универзитетите ...

2014 ~ Scientists discover how to turn light into matter after 80-year quest
https://www.imperial.ac.uk/news/149087/scientists-discover-turn-light-into-matter/

2018 ~ https://phys.org/news/2018-07-plasma-size-limitations-large-hadron.html

2019 ~ https://www.newscientist.com/article/mg24332400-900-the-age-of-giant-particle-accelerators-like-the-lhc-may-be-over/

2020 ~ https://massivesci.com/notes/large-hadron-collider-particle-accelerator-plasma-waves-collision/

https://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_acceleration#Comparison_with_RF_acceleration

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Free-electron_laser#FEL_constructionhttps://ipac2019.vrws.de/talks/wezzpls2_talk.pdf

~

https://www.nature.com/articles/Control of laser plasma accelerated electrons
+ Изолација [1][1]

~

2007 ~ https://inis.iaea.org/search/search.aspx?orig_q=RN:39011539
Photonic bands in two-dimensional microplasma arrays.
II. Band gaps observed in millimeter and subterahertz ranges

~

а сето ова ќе помогне што побрзо да се усовршуваат токмаците

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2984&PID=226558#226558


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.