build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Енергии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 920
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 10-Jun-2018 at 11:50
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 920
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 11-Jun-2018 at 23:50

до тука

06.06.2018 ~ Russian News Report: “Scientific Breakthrough: Cold Fusion at room temperature became controllable ~ Cold Nuclear Synthesis Became Managed” ~ https://e-catworld.com/2018/06/06/russian-news-report-scientific-breakthrough-cold-nuclear-synthesis-became-managed/ [1]

Alla Kornilova says she thinks that we can expect a real commercial result, use of both large and small cold fusion reactors at the latest in 3 years. Because the vast amount of experience in the field of nuclear energy can be used, all technical problems have already been dealt with.


~

и потака, тро угоре, ако го заробат неутриното [1] за што има нов интересен изум

30.05.2018 ~ СВЕТЛИНА ЗАРОБЕНА ВО КУТИЈА: Руски научници развија уникатна “стапица за светлоста” ~ http://infomax.mk/wp/светлина-заробена-во-кутија-руски-нау/

https://sputniknews.com/science/201805301064941712-scientists-light-trap/

...

As a light quantum falls into the trap or is emitted by a light source inside the resonator, it starts darting and is repeatedly reflected by the mirrors, which links photons with the microresonator's own energy states.

We can control the properties of light and effectiveness of the trap by modifying the form and size of the resonator, he said.

...
Edited by Zelenikovo - 11-Jun-2018 at 23:51
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 920
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Jun-2018 at 20:10

ова горе не ми е јасно дали ет само руска верзија за Ласерска Светлосна Стапица или некој новитет

https://en.wikipedia.org/wiki/Optical_cavity

инаку истиот овој резонатор се користи и при детекција на неутрино честичките, a следно што треба е да пробаат да го изнајдат т.н. стерилно неутрино, кое иако е претпоставено сеуште не е забележано, но кога би нашле заеднички јазик може полесно ќе ги стабилизираат и детектираните посреди то светските лабоси [1]

https://sureshemre.wordpress.com/2016/10/16/fourth-type-of-neutrino-has-never-been-observed/

The search for sterile neutrinos is an active area of particle physics. If they exist and their mass is smaller than the energies of particles in the experiment, they can be produced in the laboratory, either by mixing between active and sterile neutrinos or in high energy particle collisions. If they are heavier, the only directly observable consequence of their existence would be the observed active neutrino masses.

...

https://en.wikipedia.org/wiki/Sterile_neutrino


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 920
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 27-Jun-2018 at 08:16

секоја чест на Математичарите Физичарите и Астрофизичарите за своите домени на дидактична научност, во кои лично многу многу за среќа се немам натопено, ксмет да затерам уметнички во животот, веројатно несвесно водејќи се од оние претпоставки дека само преку поетско егзактично соѕерцание се стигнува до Изворот што би рекол Јарич [1] иако тоа не е резултат на нечија нематематичка предетерминираност туку случајна моја околност да пораснам в Македонија сред ваква традиција иземен од технолошкиот импулс на западот, бар практично ... она ко дете освен џамлии и 1+2 канала на тв ем статичен телефон по дома, не сум имал никаква друга направија или занимација освен да нурнувам во книгите од Мајка ми кои нормално ко оетски и белетристички ги заземаа главните полици во дневната та и ми беа поинтересни, иако сите пак во Детската соба ми беа научни Енциклопедии или толку неомилените Лектири, та дете ко дете ем кога постариот Брат стаил потпис на научните, што ми остануваше друго туку кога не сум надвор да се натопувам во Зборои Полни Светлина ...

да резимирам, она подоцна низ животот што го имам искусено во однос научноста на детерминистите кои јако имаат заседнато и во светската Наука општо, ме доведе до збунка озбилно, кога парадоксите дечките гледаа да ги протнат како нормална работа, а тоа пак индиректно и рефлексно ме турна да барам оправдувања за истите кај порано субкултурни научници, кои денес пополека стануваат меинстрим, иако на ниво на Наука сеуште се препознаваат како недоносени бидејќи им се контрадикторни во нивните "стандардни" модели т.е. им ги релативизираат како супер објективни, што пак за последица има ефект на резигнантност меѓусебно, имајќи предвид колку време претходно стандардните модели во многу научни области се надополнувале, та и преку ноќ дидактичкиот ум не дозволует никој да му речит стој тоа така не ет, слично ко на Христијанин кога би му рекле ене постојат ејлиени, на што лично јас ко таков ќе одговорам точно Слава Богу за се' бидејќи Висините на Неговата Премудрост ги надминуваат сите разбирања и релации кои можат да се достигнат на оваа рамнина, димензија, Свет, Небо, кој како милува на ова постоење да гледа, та зар не ние посведочено ко Христијани дека постојат Повеќе Неба ...

... но да се вратиме на ова, во кое енергиите иако ги потфаќаме доафаќаме и користиме сепак сеуште земно добро не ги разбираме, та пример ми се чини дека научно сме на ниво на македонски набљудувач на индиско видео за Квантна Гравитација евала ќе стигнеме може до брз научен напредок ако/кога македонецот стане индиец или !?

Correlation Found Between Solar Neutrinos and Solar Gravity ~http://vixra.org/abs/1711.0295

https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_gravity#String_theory


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 920
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Jun-2018 at 22:24

муабетов веќе затера кон нишката Космологија, но добро е во овој миг да потенцирам една недоумица и тука, односно ако исклучивоста на земните детерминисти и нивниот релативен модел е конечна, тогаш и навистина се' ет ништовно, на што пак за среќа им попречија пат ослободените физичари од нивните стеги и ги соочија дека не само што е недоносен таквиот модел туку и дека можат да одат потака, но бидејќи тоа потака е недофатливо за постојниов разум та тешко можат да го докажат по акалот на постојната физика иако го постовуваат јасно како одржлива теорија ... сепак доколку знаеме дека живееме на Небо кое е ниваму нитаму помеѓу Висините и понорите, што е јасно посведочено како од Христијанството така и од други мистицизми претходно, јасно е дека нема далеку да стигнеме научно преку ничија исклучивост, бидејќи не е случајно како и зошто Светиот Дух ги озарил со знаење и потреба од растење сите видови на Живот на овој Свет па така и Луѓето како Божјо Создание кое најмногу сличи на Бога а особено заради постулатот на Слободната Волја за да утре доколку одлучиме да раснеме и Духовно освен материјално да можеме тоа да го сториме без страв што пак е резултат само доколку сме свесни за одредени Вистини иако оние кои ни биле неопходни и ни биле дадени, но нам заради ненаситност ни се посакало тро по тро од љубопитство и отповеќе та сега ето сме се загрцнале научно вртејќи се во круг од сопствената недоносенност за повисоки Уки кои бараат одврзување од стегите на овој свет за и да стигнеме до нив, за што и индивидуално треба освен Волја и Акција, а не пак колективно, но ние денес дефокусирани од изворните вистини свртени сме кон новокомпонираните обиди за нивно достигнување, иако веќе се' што ни треба и го знаеме но ретко и да го користиме како духоносен живот заради Спасение т.е. Раст во Посветли Духовни Битија кои ко такви и ќе можат повторно да се соединат со Изворот со Господ Бог ...

но, кој што затерал, та еве бидејќи форумов земно-научен, та и да апострофирам дека од моето животно искуство знам дека исклучивоста е проблем, та во контекст недоносените теории на релативичарите или пак недокажаните на квантичарите, би рекол на овој свет достижното решение на математичките релации како константа е некаде посреди, а какво фајде пак ќе имаат од сето тоа чинам тоа е друга работа, конечно ќе познаат дека треба пак да се вратат на Пророштвата од Библијата бидејќи истите се предадени за наша опомена за што повеќе луѓе да го избегнат ќорсокакот на земната мудрост и тилтајќи во место си го изгубат времето за Душевно Спасение или Раст, кој како милува ...

нејсе, обиди за сеопшто земно физичко нзс има, а дали и кога до тоа човештвото ќе дојде незам, конечно зошто сакаат толку луѓето да се натпреваруваат не ми е јасно, но еве за среќа има и нзс призвуци, кои може доколку не бидат пресретнати од сета научна фела дрско и ќе видат бел ден!?

2001 ~ Quantum Gravity In De Sitter Space ~ https://arxiv.org/abs/hep-th/0106109

2007 ~ Can We Understand de Sitter Spacetime with String Theory? ~ http://www.jkps.or.kr/journal/download_pdf.php?spage=60&volume=50&number=1(1)[1]

2017 ~ de Sitter meets Planck ~ https://cqgplus.com/2017/09/21/de-sitter-meets-planck/

е сега каде е тука Тесла, да им ги извади шајките кога ќе зацапаат по грешка или пак љубитност, најчесто закаснета, во случајов заради детерминизмот на сите елити од последните два века кои синкретизирајќи во исто време паганизам озбилно се сплеткале во однос Благодатта како Чиста енергија која ќе ги однесе со лесно до она што го бараат!

навистина е мачно да живееш сред научност која е сопната од егзалтација на телото, отколку на Духот, а патем и да си математичар, бидејќи без конечните одговори сите останати попатни се недоволни за да Човек се осети и комплетен освен исполнет од работата, налик Мајстор кој има и акал и искуство а немоит да ја заврши работата, што сигурно е хендикеп, а заради кој пак трпиме сите бидејќи пречесто се користат ваквите модели како повод за лечење комплекси и меѓу научниците но и тие преку технократите со Народот, сите чекајќи еден од друг решение за парадоксите и проблемите, а наоѓајќи и вадејќи недоносеност ... но се во свое време, а доколку ни е потребно или е од наша корист и без да сакаме Господ знаењето ќе ни го подари, само ако си тераме и во такви околности пак ситнопаланечки тоа нема да ни биде од корист визави Слободната Волја и нејзината пречеста злоупотреба од земните елити! чунки ќе се освестат и тие од опиеноста од власта и моќта до која стигнале вака или онака!Edited by Zelenikovo - 28-Jun-2018 at 08:08
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 920
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Aug-2018 at 17:17


Освестување, ма бјажи у пижами, додека не се отрезни Народ од опиеноста на елитите и нивната опседнатост за овластена потентност т.е. власт преку моќ, а кои само во услови на недоносеност можат да ги контролираат, слично ко што и обичниот Човек само кога е растеретен од чалам му е загарантирана Слобода, иако споредбава е обратнопропоционална ...

27.09.2006 ~ Like JFK’s Manned Moon Landing! ~ http://www.schillerinstitut.dk/isotop.pdf

26.08.2016 ~ Who Killed Fusion Energy? ~ https://principia-scientific.org/killed-fusion-energy/

муабетов е скоро Симпсоновски, само што укажува дека Хомер би било логично да е акционер ако не во управен одбор на Нуклерната Централа, со оглед дека за горивото самиот е одговорен, а за што ко за утеха добива плата, многумина ни тоа па не се жалат особено овдека иако се почесто и на запад каде се повеќе ловер-клас е всушност апер-сакл [1] та не е ни за чудење што во место тилтаме, но што е логично бидејќи денес во кашатализмот не е најнеопходен за оро ни тапанџијата ниту топанот туку стопанот само што стопанот тро искомплексиран да не си загине стоката и аирот од истата доколку дозволи орото да е што полесно и поведро ... и ајт тогај шашматски да се наштимаме, што чинам е погрешно бидејќи повторно и сред нов светски поредок елитизмот нема да допринесе до комунизам замкомунута туку луминизам за илуминирате, а повторно та и дамбетер ќе има фараони и робои само што фароите ќе им бидат тро технократски отколку аристократски!

и навистина издвоените линкови пасус погоре убаво посочуваат некому озбилно не му било до фри-енерџи, ами планед обсоленс на сите нивоа а не само волфрамово, што важи и во однос на фузијата и зошто толку малку се вложува во неа експериментално, односно до кога физијата ќе има предност како генератор за збогатување ураниум, наместо фузијата да бидне фактор за подобро утре дури и само преку плазма инценератори за ѓубришта [1][2][3][4][5]

https://en.wikipedia.org/wiki/Fusion_torch#How_it_Works

стр.16 / 3) ~ https://issuu.com/keithknight-donttreadonanyone/docs/conspirators__hierarchy-_the_story_ ~ Conspirators' hierarchy the story of the the committee of 300 ~ dr John Coleman

клин-чорбата на постојните или некои идни политичко-научни елити веројатно ќе ја сркаме до крај #12 - та и потака сите оние кои ќе наседнат утре на нивниот нсп ко најнеопходен со се тоа нивната универзална духовност во која откако се натопат јасно е дека ќе си поплочат широк пат до одреден инценератор та кога тогаш сонот ќе си го отсонуваат, слично ко и сега што не убедуваат дека безбедноста ни е загарантирана ако одиме по акалот на трендсетерите кои пак јасно е дека еве во случајов околу загадувањето напојувањето и воопшто Мир во Светот ни пет пари не даваат освен ако тоа не е зацртано во агендите на пентагон, но зар некој верува дека Мир ќе видиме сеопшто долгорочно доколку фри-енерџи е реалност!? или ништо не е фри на ова Небо, тек тогај ќе замине муабетот крваво мултидимензионално ко што не-вели то свиркачот на крајот од документарецот за факинг мун лендинг [1]

добра е фората на докторо во бакинг ту д футур филмот и тоа котлето на џетата во кое одеа секакви отпадоци од храна за да му полета автото, мислам концептот е тој, а дали ќе го дочекаме и ние во однос фузијата нешто слично тоа допрва ќе видиме ако видиме, зависно уште колку ни останало луфта да живееме колку толку нормално на овој Свет, моќе ќе ве поалчат потпиши одушевување за да потскитнеш низ сончевио систем астрално ... веројатно што киматично зависи од волјата на сите заедно освен онаа на духот од овој свет, а чунки оптимизмот нема да не изгори опуртонистички!?


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 920
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 26-Dec-2018 at 11:44

сношти налетувам по незнам кој пат на документарецот на BBC Secrets of Quantum Physics на тв-каналот ДавинчиЛрнинг ем со превод, кој всушност добро се надоврзува на пост #23 понапред во нишкава, а мотивација за овој пост ет entangled coins појавата т.е. како и зошто мора така да стојат работите сплотено [1] а на неа јас би додал дали и кога може да се десинхронизираат одредени енергии кои влегле во синхронизиран спин, што од аспект на земна законитост е под инерција на сила, но парадоксот е што повторно не менуваат на крај поларитет, а што единствено е возможно да се прекине или смени преку надземна наука т.е. духоносно (иако надземна во однос земните дострели на технократите) јасно сето тоа возможно доколку постои таква интенција волја намера во дадени околности бидејќи инерцијата не секогаш и секаде може да се исполни пр. како да очекуваш дожд од облак а температурата ет -30, чунки ако облакот се спушти доволно ниско и тоа е можно така, но колку тоа е веројатно ...

за ова решение ет Силата на Верата која кој колку е ослободен од земните стеги и знаења толку воедно и му е поголема доколку е фокусиран на Изворна Наука, дури тогаш е возможно да се дојде до Волја за Промени вон дадени Околности, што е речиси технократски невозможно под сила на земната гравитацијата и стастите како телесна гравитација дури и индивидуално а не пак колективно [1][2] нели а тоа да е Душеполезно Озарително Спасително, што не дека не е возможно, напротив така се сплотуваат молитвено пример Луѓе на Литургија а при што синхронизирано призивајќи Благодат ги чистат своите срца но и околината, но оди фокусирај се Молитвено ако цело општество е блудно наштимано, речиси на секој чекор декаденција корупција и аристократија се рол-модели за опстанок, околности во кои како море од блуд&блуз (второво бидејќи очајна е работата) сите се давиме директно или индиректно та и Фокусот кон Повисоки Сфери на Постоење е релативизиран здраво, а неретко спинуван погрешно налик како тие сфери да се злоупотребат ако некој достигнал до нив користејќи ги за ситнопаланечки чувства потребштини идеали, најчесто себично а во најдобар случај посесивно наемнички, небаре заслуженото е стекнато строго по своја заслуга а не било сплет на околности, НО Слободна Волја та што е тоа е, секој си тера како мисли дека треба, а пречесто упатствата на своите претходници не се земаат како поука заради претпазливост пр. Уките на Светите Отци кои денес да ги читнеме заради напивот на безвезманично информатичко општество, биваат силно затрупани по вијуги будејќи ги дури 5 до 12, а слично може да се дума и во однос технократите чиј сајантифик диктаторшип допрва доаѓа кога како елити ќе загосподарат со месонските светски ложи во кои на врвот сепак сеуште се мамонисти кои го диктираат емпото во однос нивната утопија за нов атлантида како суперчовештво редуцирано на 2 милијарди единки а наштимано до ниво на хомосиликон како супер-раса, аријанизам на кој денес единствено може да му застане на пат Монотеизмот како духоносен антипод ако знаеме дека месоните дефакто му коленичат на антемаго! ПРОСТЕТЕ за дигресииве но како да посочам поубаво дека науката денес е заложнк ако нене злоупотребена од некои елити кои агитпроповски им го спинуваат Спасението на мнозина ако вече не успеале да ги дефокусираат од истото со сластољубие среброљубие или славољубие, ќе речеш демократија аха во сликовница за порасната а недораснати!

еве најдемократски нека се подучат зошто и кога пропаѓале имепериите и Општествата, кога достигнуваат крешендо во даден спин на декаденција

https://curiosity.com/topics/entangled-quantum-particles-can-communicate-through-time-curiosity/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 920
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 17-Mar-2019 at 18:58

после штембилот за блог-оставка вреди истиот да го вратам за миг колку да укажам на нов алфизичарски абер кој укажува дека ентропијата кај квантичарите наидува на пупу-неважи теории, иако тоа не е невообичаено пример за Христијаните кои биле или се сведоци за Чуда низ Божја Интервенција а така и времето доколку е по Божја Волја ќе застане или се врати што е возможно само за апсолут кој има контрола врз се' што е под свое за што убава поента има на следниот коментар, може да замислите за каква Енергија би станувало збор, колку всушност за тоа не сме ни свесни дека е возможно ...
It also implies that the reverse can be obtained but it requires bringing energy in to the system.

Creating order from chaos requires energy input.

https://forums.guru3d.com/threads/physicists-reverse-time-using-quantum-computer.425744/#post-5649964


сепак, дека нашле топла вода тоа е точно, но дека крчка тешко, во основа сега не скокнале во време туку се подвратиле во зададен затворен систем врз кој имаат контрола [1] потенцијално ваквото откритие може да им биде од помош на дизајнерите на квантни компјутери кои вака би ги воочувале бар за миг релациите на кубитови низ портови како симулации преку кои би барале поарна стандардизација на нови софтверски алгоритми во однос дадена хардверска архитектура

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=333&PID=231139#231139

а додека да стигнат да искористат ваквата теорија за тајмтравел комбинации многу веројатно земјата веќе нема да постои онаква каква ја знаеме, но ете дознавме и теоретски дека детерминизмот на релативичарите е ко за иронија релативен та стравои од типот ова мора вака или онака математички да заврши конечно можат и научно да бидат прогласени како дискутабилни, што не значи дека математиката не им чини туку дека е смешно да се наметнува како конечно вистинита а неоспорна!


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.