build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Основно училиште „Киро Глигоров“ во нас. Капиштец
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Основно училиште „Киро Глигоров“ во нас. Капиштец

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 02-Sep-2019 at 09:39
Ucilisteto e super. No sepak treba da ima standard za ucilista, nemoze do tolku da sme centralizirano opstestvo, kade edni deca ucat vo vakvo skolo, a drugi (vo istoto skopje) seuste ucat vo baraki (Dimo Hadzi Dimov vo Vlae).
Uste od mali deca so partiska kniska na mama i tato ke se upisuvaat vo skolo izgleda...

Sosema dovolni i ubavi a sigurno i mn poevtini se obnovenite ucilista vo Zelezara, ili Kisela Voda (Nevena Georgieva- Dunja). Ako ne se lazam i vo Hipodrom po toj standard e sredeno skoloto. Ne gledam pricina za vakov elitizam i klasna razlika vo ucilistata. Sepak vakvo uciliste ke recam da ako site se takvi ako ne so parite od ova mozea da sredat use drugi 2 ucilista na nivoto od gore spomenatite.

Edited by MKDSTRUGA - 02-Sep-2019 at 09:41
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 531
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 02-Sep-2019 at 13:36

Не можам да најдам информација колку е блок дотацијата од централниот буџет. Ако е повисока од стандардно, тогаш е нефер пристап. Но доколку е како и за училиште во Кисела Вода на пример, тогаш нема проблем. Освен што граѓаните на Кисела Вода континуирано гласаат неспособни градоначалници...
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 02-Sep-2019 at 13:55
Затоа е и нај крш општина по мене. Сепак мислам дека треба училиштата за децата да се еднакви и да не зависат од општината. На пример сигурно Општина Битола или Гостивар неможат да обезбедат вакви училишта за своите ученици. Би требало да се изнајде системско решение преку кое рамномерно ќе се вложува во условите во кои децата ќе учат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2440
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 02-Sep-2019 at 16:47
Од фб профилот на Саша БогдановиќBack to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2423
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 02-Sep-2019 at 22:19
Убаво изгледа на последниов сет „појачани“ (фотошопирани) фотки. На другите ми е некако сиво и депре.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1899
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 03-Sep-2019 at 01:11
Дали е тоа ламинат на втората слика ? Ако е - страшно!!!
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Online
Posts: 520
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 03-Sep-2019 at 08:04
Мислам дека е линолеум со изглед на дрво, не мислам дека се толку забегани.
Back to Top
Blagh View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 03-Sep-2019 at 09:00


Училиштево искрено изгледа одлично, со внатрешен хол за приредби, сала, опремени училни, подземен паркинг, се надевам и изведбата е квалитетна. Во Македонија треба да се работи и со наставничкиот кадар и да се инвестира во дополнително нивно обучување за како да го потикнат потенцијалот кај децата, само тоа ваљда не е тема на раговор тука.
Edited by Blagh - 03-Sep-2019 at 09:02
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 03-Sep-2019 at 10:12
Школото е супер.
али во однос на организација веч видено уште пред 35 години во Аеродром (Кардељ, Бато и сл.). Полигон за велосипеди (своевремено со семафори), игралишта за кошарка и фудбал во рамките на дворот.
подрумси простории за посебен вид на настава, амбуланта, кујна, хол за приредби, опремени кабинети за хемија и физика и сл.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12198
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 06-Sep-2019 at 11:57
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.