build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Основно училиште „Киро Глигоров“ - Капиштец

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Основно училиште „Киро Глигоров“ - Капиштец
    Posted: 15-Jan-2014 at 10:53
Токму вакви објекти треба да се градат во 21ви век. Визионерски.
Доколку ова се оствари според мене ќе биде дефинитивно најубавото основно училиште во државава и на Капиштец како најблиска станбена населба до Водно му прилега. Видете ги само другите училишта кои се градат или изградија минативе години...sve mi boje lepo stoje, страшно.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Jan-2014 at 21:48
точно... ова е уште еден пример за тоа како треба да се проектира еден објект Thumbs%20Up
се надевам ќе останат доследни на овој проект и дека ќе имаме повеќе вакви светли точки во градов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Jan-2014 at 22:27
Убаво изгледа, се надевам нема да направат утки при изведбата.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Jan-2014 at 23:43


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 02-Feb-2014 at 22:08
Веројатно станува збор за истото училиште...skopjeinfo.mk
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Feb-2014 at 23:39


преземени од сајтот на О.Центар.

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Feb-2014 at 23:45
уште неколку рендери од добитничкиот проект (преземени од behance профилот на авторот)

Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Feb-2014 at 02:05
оооо незнаев дека ќе имаме сфера на Помодоро пред школово!
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Feb-2014 at 00:38
која е точната локација на училиштево? Инаку конечно се работи за објект со современа архитектура!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Feb-2014 at 01:31
мене ми личи како дијагонално спроти стариот ТЦ Капиштец да е.Edited by fichot - 05-Feb-2014 at 09:54
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Feb-2014 at 02:53
Originally posted by fichot

мене ми личи како спроти стариот ТЦ Капиштец да е.

за ориентација за оние што не знаат кај е агенцијата за вработување, тенкото објектче лево од зградата која е лево од школото е Дилајла, а позади е заводот за физикална терапија Козле
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Feb-2014 at 09:31
Нека потврди некој архитект дека ова не е барок, па да почнеме да ја славиме иновативноста и величината на македонските архитекти.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Feb-2014 at 10:12
Originally posted by Bojan10

Нека потврди некој архитект дека ова не е барок, па да почнеме да ја славиме иновативноста и величината на македонските архитекти.


Ах македонските архитекти создаваат толку грозни дела што мора грандиозните политичари да учествуваат во корекции на истите. Демек, кога веќе се разбираме во водоснабдителни системи, трето дете, светски заговори и остали теми, мора сезнајковците да се експерти и во архитектурата.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Sep-2014 at 21:25


Темава ми се виде како најсоодветна да прашам што ќе никне на местото на градинкава што се рушеше последните 4-5 месеци? Прво си мислев да не е за училиштето, меѓутоа не било тоа. Да не е нова градинка?

Срушената градинка се наоѓа тука.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Sep-2014 at 22:58
Владата и поклони на општина Центар плац за изградба на градинка со се платени некои давачки,ама незнам дали се работи за истата локација.

ПС:Мислам дека му увалуваат жежок костен за да има со што да се расправа следните години и парите да ги троши тука,наместо по кампањи и слични работи
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Sep-2014 at 00:17
училиштето не беше најавено за таа локација, туку е малку подоле по улицата, лево од дилајла 
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 01-Feb-2015 at 00:56
ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ ГРАДИ НОВО ОСНОВНО ОПШТИНСКО УЧИЛИШТЕ ВО КАПИШТЕЦ

Градоначалникот на општина Центар ќе го реализира предизборното ветување за изградба на ново основно општинско училиште во населбата Капиштец.
Општината испраќа допис до Владата на РМ и бара мислење и согласност за основање вакво училиште. Ја известува Владата дека согледувајќи ја потребата на родителите и учениците, во населба Капиштец и околината, одлучи да започне со изградба на училиштето кое треба да ги задоволи стандардите за современо образование на деца од 6 – 15 годишна возраст.
Планирано е училиштето да има капацитет до 500-тини ученици, распределени во 18 паралелки од 1-во до 9-то одделение.
Идејното решение на новото училиште беше избрано на конкурс распишан во 2014-та година, а основниот проект, во сите фази, е избран на тендер во август, истата година.
Изградбата делумно ќе биде покриена од буџетот на општина Центар, а дел од донации и кредити.
Средствата за основање и почеток со работа на новото основно училиште ќе се обезбедат од буџетот на општина Центар и буџетот на Република Македонија (преку блок дотации).
Минатата недела, Советот на општина Центар, на предлог на градоначалникот Жерновски, едногласно го раскина договорот за кредит за изградба на катна гаража кај поранешната НИП Нова Македонија. Средствата наменети за катна гаража ќе бидат пренасочени за изградба на новото училиште и довршување на изградбата на новата градинка Кочо Рацин.
Во овој дел на Центар е исполнет условот за изградба на ново училиште, бидејќи има доволен број на ученици за формирање најмалку по две паралелки од 1-во до 9-то одделение.

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 01-Feb-2015 at 13:54
Не е лошо, само чекаме уште рендери
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Feb-2015 at 11:19
Ме интересира зошто се градат нови училишта во држава во која на годишно ниво се затвараат по неколку заради мал наталитет?

Дали е во прашање политика.

Зошто во центар?

Edited by Bojan10 - 02-Feb-2015 at 11:19
Од чаламот си патиме!
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Feb-2015 at 13:41
Originally posted by Bojan10

Ме интересира зошто се градат нови училишта во држава во која на годишно ниво се затвараат по неколку заради мал наталитет?

Дали е во прашање политика.

Зошто во центар?


Ќе додадам дека и при тоа се вработуваат постојано професори и наставници,иако се намалува бројот на ученици....Ова второто ќе да е политика, а за првото... не знам
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.