build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Основно училиште „Киро Глигоров“ - Капиштец

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 02-Feb-2015 at 17:21
WOW Изградил училиштеееее...
Следниот кога ќе дојде, ќе сака и нему да му кажат WOW, и тој ќе изгради училиште, и следниот, и следниот,..., и која е поентата?

Без врска се трупа енергијата во Центар. Треба да им се забрани на родителите да ги носат своите деца во училиштата во Центар со оправдание дека таму работат, а не се од општина Центар. Градоначалник кој ќе донесе таква одлука, ќе му кажам WOW браво, секоја чест.

Со ова се создаваат проблеми, а не се решаваат. Чист популизам...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 02-Feb-2015 at 19:32
Originally posted by Bojan10

Ме интересира зошто се градат нови училишта во држава во која на годишно ниво се затвараат по неколку заради мал наталитет?

Дали е во прашање политика.

Зошто во центар?


Зошто во Центар ? Зошто има потреба и барање од родителите, затоа.

И те молам посочи ми едно училиште во СКОПЈЕ што е затворено поради немање доволно ученици.

И дај прекини да тролаш, го отупе.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 02-Feb-2015 at 20:06
Originally posted by Z|evzek

ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ ГРАДИ НОВО ОСНОВНО ОПШТИНСКО УЧИЛИШТЕ ВО КАПИШТЕЦ

Планирано е училиштето да има капацитет до 500-тини ученици, распределени во 18 паралелки од 1-во до 9-то одделение.


Да планираш училиште во Центар кое ќе има одвај две паралелки по одделение е крајно неодговорно и дилетантски, бидејќи воопшто не е земено в предвид дека бројот на жители на Скопје нагло ќе се зголемува наредните години.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 02-Feb-2015 at 20:48
Проверете колку луѓе живеат во населба Капиштец. Во населбата нема училште па најголем број од нас кои живееме во оваа област одевме во Војдан во Тафталиџе (Карпош) или во некои подалечни училишта во Центар.
На Капиштец му треба основно училиште и реновирана градинка (на кој се работи).
На Капиштец само не му треба Агенција за вработување! Тоа може да се пресели онаму каде има соодветен паркинг простор за тоа.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 02-Feb-2015 at 21:10
Originally posted by Teglarot

Originally posted by Bojan10

Ме интересира зошто се градат нови училишта во држава во која на годишно ниво се затвараат по неколку заради мал наталитет?

Дали е во прашање политика.

Зошто во центар?


Зошто во Центар ? Зошто има потреба и барање од родителите, затоа.

И те молам посочи ми едно училиште во СКОПЈЕ што е затворено поради немање доволно ученици.

И дај прекини да тролаш, го отупе.

Добро, немаат сите ист интелектуален капацитет, кој разбрал разбрал...
Нормално дека нема ниедно затворено училиште во Скопје кога целата енергија државата ја насочува на Скопје и се пресели цела држава во Скопје. Не се секирај уште малце и јас сум Скопјанец
Од чаламот си патиме!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 02-Feb-2015 at 23:56
Bojan10, alexend убаво објасни погоре... преброј колку основни училишта има во Капиштец, а колку жители има... а таа штета со тоа луѓе да живеат во толкави броеви во центарот на градот, е одамна направена, и без изградба на нови станови си го имаме проблемот

ако веќе го правиме муабетот за тоа како на други места се затворале училишта, не е за све крива државата, нити пак Скопје е ветената земја во која се инвестира и се остваруваат соништата, како што мисли секој оној, на кој на крај државата му е крива...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 10-Dec-2015 at 21:24
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-Oct-2016 at 23:03
Ставен камен темелник за изградба на основно училиште во Капиштец

Општина Центар стави камен темелник за изградба на основно училиште во Капиштец.
„Денеска ја почнуваме изградбата на новото основно училиште ‘Капиштец’. Во нашата изборна програма се обврзавме дека ќе изградиме нова градинка и ново училиште. Градинката, која е на 267 метри од овде, е најголема и најсовремена. Последното училиште ‘Јохан Хајнрих Песталоци’ во Центар е изградено 1969 година, а последната градинка пред 41 година“, рече на поставувањето на камен темелникот градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски.При проектирањето се водеше сметка училиштето да биде прилагодено на новата “Кембриџ“ образовна програма. За секој ученик е планиран минимум простор од 5 м2, а во секоја паралелка ќе има од 25 – 28 ученици, со што се исполнуваат меѓународните стандарди. Новото, современо училиште “Капиштец“ ќе биде едно од најубавите на Балканот, со капацитет од 500 ученици.

Вкупна површина на објектот ќе биде 11.886 м2, ќе има 20 училници, осум кабинети, спортска сала, сала за гимнастика, аула со трибини, кујна со трпезарија, два лифта, спортски терени за футбал, одбојка и ракомет, ботаничка градина и подземен паркинг, со 95 паркинг места.

Објектот ќе биде изведен во армирано-бетонски систем кој нуди високо ниво на сеизмичка заштита, ќе се користат за изградба природни материјали кои не се штетни за здравјето и за околината. Кабинетите ќе бидат модерно опремени, со интерактивни табли и таблет-компјутери. Подовите ќе бидат од винил, со антибактериски и анти-алергени особини. Во сите тоалети и во целиот објект ќе има подно греење кое ќе овозможува идеална температура низ просториите.

Енергетско ефикасната фасада ќе спречува сончеви и други атмосферски влијанија.
На конкурсот за идејниот изглед имаше 21 пријавен труд, а како најдобар беше избран оној на младиот архитект Бесијан Мехмети.

http://www.porta3.mk/staven-kamen-temelnik-za-izgradba-na-osnovno-uchilishte-vo-kapishtec/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 02-Jun-2017 at 12:48
Еве до каде стигнале со изградба-фотката е превземена од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Aug-2017 at 12:42
Превземено од фб

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-Aug-2017 at 16:45
Подземните паркинг места би било многу паметно да ги изнајмуваат со картичка на жителите од карши. И така паркинг места фалат ептен, плус од затворен тип. За 1000-1500 ден месечно ќе биде одличен приход за училиштето.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 21-Feb-2018 at 15:17
Edited by alexsend - 21-Feb-2018 at 15:17
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 21-Feb-2018 at 20:15
Конечно едно училиште што не личи на соц творба од 1980-те Едвај чекам да видам како ќе испадне на крајот.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 20-Apr-2018 at 18:25
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 26-Apr-2018 at 23:13
како и обично, рендерите се една голема шарена лага, а објектот личи на приградски фабрички погон/магацин за шпедиција... поарно воопшто да не трошат пари на рендери
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Aug-2018 at 12:40


За сè има вторпат
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Aug-2018 at 13:15
Нема врска со рендерот. Срамота!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 29-Dec-2018 at 17:06


За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 30-Dec-2018 at 09:03
Ќе мора да смислат некое сообраќајно решение тука, лента плус за привремено застанување како автобуските макар и од 1м како би можеле возила да поминуваат. Ќе биде хаос, нека мислат на време, за се има решение само да сатат на време од Општина Ценатар.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 14-Mar-2019 at 17:14
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.