build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Порта Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 17-Jan-2012 at 15:14
Cenite sigurno ke bidat diktirani od pobaruvackata.
Ako nikoj ne im gi kupuva po ovie ceni, sigurno (se nadevam) ke gi namalat. MIslam deka ovie suveniri se poveke nameneti za stranskite turisti odkolko domasnite....
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 17-Jan-2012 at 16:03
од Никола од skyscrapercity.com

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 17-Jan-2012 at 16:09
kolku i da e kicherajsko ova, sepak mi e milo sto barem nesto ima logika vo gradov i korelacija edno so drugo... mi dava nadez deka portava ne e lupnata tuku deka nekoj mislel pred da ja stavi... e sega ako ja izgradat taa spornata zgrada ke ispadne deka nemalo veze
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 18-Jan-2012 at 05:24
На мене навечер ми изгледа покичерајски него денски.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 18-Jan-2012 at 06:35

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 18-Jan-2012 at 10:09

ВО ПОРТА „МАKЕДОНИЈА“ СЕ ПРОДАВА СУВЕНИР СО ГРЕШKА

Војводата Kарпош стана партизан

Грешка се провлекла во печатењето на името на еден од сувенирите кои може да се купат во продавницата во портата „Македонија“. Се работи за фигурета на војводата Петре Kарпата-Kарпош, која се продава како дел од асортиманот на Министерството за култура за промовирање на македонското историско и културно наследство. На постаментот наместо името на ајдучкиот војвода, испишано е името на народниот херој Христијан Тодоровски-Kарпош.

Се работи за две личности од нашата историја - војводата живеел и се борел против Османлиите во 17 век и е предводник на Kарпошовото востание. Додека Тодоровски-Kарпош е народен херој, партизан, кој умира во борба против фашистичкиот окупатор во 1943 година.Ајдучкиот војвода и партизанот

Сувенирот што се продава е идентичен на споменикот на војводата поставен пред зградата на Ибни Пајко, односно во близина на Kамениот мост каде што е набоден на кол во текот на османлиското владеење.

Никој од вработените не ја забележал грешката.

Задолжени за набавки на сувенири во продавницата се одговорните од Музејот на Македонија. Но директорот Перо Јосифовски објасни дека како институција, кога се работи за потребите на продавницата, ги изработуваат само копиите од археолошките наоѓалишта низ Македонија, истовремено и теракотите. Оној дел за сувенири, во кој спаѓаат фигурите од спомениците кои се дел од „Скопје 2014“, приврзоци, чинии, знамиња, ги изработува фирма избрана на тендер од министерството.

- Ние имаме обврска само редовно да ги набавуваме од таа фирма - изјави Јосифовски.

Оваа фирма, рече тој, не изработува сувенири само за дуќанот во портата „Македонија“, туку и за другите три во Скопје, на улица Македонија, кај „Холидеј ин“ и на влезот во Старата чаршија. Меѓу другото, и за другите 16 низ цела земја.

Фигуретите повлечени

Директорот појасни дека некои од пунктовите допрва ќе се формираат. Не можеше да каже колку вакви фигури досега биле продадени преупатувајќи на своите колеги од министерството.

За десет дена, колку што е отворена портата, за количеството продадено со името на партизанот наместо на војводата, не можеше да каже ниту Емилија Андоновска, одговорна за работа на овој објект. Допрва надлежните ќе утврдат дали првата тура од фигурите исто така била со грешка или само втората.

Таа изјави дека по реакциите тие вчера се повлечени од продажба. Ја информирале и фирмата да им достави нови сувенири.

- Им наложивме да утврдат и чија е вината - рече Андоновска.

Јорданка Ивановска
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=5F2ACA34E1BFED4B968BD6E2EE3FB70D

Можеби виделе од нас, можеби не, но битното е дека е повлечен сувенирот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 26-Jan-2012 at 16:02
Добра фотографија, иако печатот преку цела слика не бил потребен.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 29-Jan-2012 at 19:30


Не сум сигурен, но мислам дека овој релјеф му е посветен на Стале Попов, односно на неговото дело „Крпен живот“.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 07-Feb-2012 at 19:47
Една слика илјада зборови !!! Триумфална Капија - Скопје......... НЕМА ПОТРЕБА ОД КОМЕНТАРИ !
Edited by N23 - 07-Feb-2012 at 19:57
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4443
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 07-Feb-2012 at 20:03
Нема! Триумф невиден! МИ СЕ ДОПАЃА ЕНТУЗИЈАЗМОТ! ................... И ИНТЕРПУНКЦИЈАТА !!!

Инаку го погодиле осветлувањето, делува како што имале цел - импозантно.

Edited by гитардемон - 07-Feb-2012 at 20:05
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 07-Feb-2012 at 20:52
Originally posted by гитардемон

................... И ИНТЕРПУНКЦИЈАТА !!!

Bow
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 07-Feb-2012 at 21:27
Ме интересира вака колку што може пообјкетивно да искоментираме конкретно за Портата како уметничко дело без разлика на нејзината положба, финансиска, историска, временска или политичка оправданост.
Според мене се работи за едно прекрасно уметничко дело. Многу елегантно и ненатрупано решена со убави но ненаметливи детали. Освен тоа опфатен е голем дел од нашата историја. А како што гледаме и на фотографијата самата порта е одлични кадар за фотографирање.
Јас мислам дека заедно со споменикот на Александар Македонски се најфотографираните објекти од целиот проект Скопје 2014.
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 07-Feb-2012 at 21:40
Да, особено натписот „МАКЕДОНИЈА“ и упропастеното државно знаме под него - тоа е уметничко дело! Ненатрупано и тоа.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 08-Feb-2012 at 01:27
Originally posted by kultuzin

Ме интересира вака колку што може пообјкетивно да искоментираме конкретно за Портата како уметничко дело без разлика на нејзината положба, финансиска, историска, временска или политичка оправданост.
Според мене се работи за едно прекрасно уметничко дело. Многу елегантно и ненатрупано решена со убави но ненаметливи детали. Освен тоа опфатен е голем дел од нашата историја. А како што гледаме и на фотографијата самата порта е одлични кадар за фотографирање.
Јас мислам дека заедно со споменикот на Александар Македонски се најфотографираните објекти од целиот проект Скопје 2014.


Како занаетчиско дело - чиста петка/десетка.

Како уметничко дело - Не оспорувам ничиј ќеиф да го следи кој сака правец во уметноста, но практикувањето на класицизам во творештвото укажува на немање креативност, инвентивност, смелост итн. Тешко дека може да стане збор за уметничко дело ако се оди по патеки газени веќе 500 години. Поединечно, релјефите (во голема мера) се крајно детски решени, композициски и идејно, пример девојчето што чита - што е ова илустрација за Развигор или нешто што треба да биде монументален објект и врвен представник на современата домашна уметничка сцена?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 02-Apr-2012 at 10:28
Уште едно сведоштво за „темелното“ осмислување на сите овие Ск2014 накази.Edited by Cloverstack - 02-Apr-2012 at 10:28
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 02-Apr-2012 at 11:19
Originally posted by Cloverstack

Уште едно сведоштво за „темелното“ осмислување на сите овие Ск2014 накази.Зарем го немаше приметено досега? Истото се повторува и кај МНР, Финансиска Полиција и кај Музејот на Македонската Борба (иако овде "израстокот" е на самиот кеј, меѓу Музејот и Театарот, а не врз Музејот).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 02-Apr-2012 at 16:31
па сакаат господата да се возат со лифтови,што да се прави
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 02-Apr-2012 at 16:50
Originally posted by gjoko

па сакаат господата да се возат со лифтови,што да се прави
чекај, нели тука нема лифт? имаше, ама само онаков, за лица со посебни потреби, прикачен на скалите
дури и да морало да се прават додатоци поради технички потреби на објектот, секогаш има начин како да се скријат, во денешно време на пример  е тренд објектот да се слева во пејзажот, па се внимава да се прикријат дури и најмали технички аномалии, а кај објективе, воопшто не се ни помислува на нив
токму тука е тоа удирање со глава во ѕид, кога е битно објектот да има нечија замислена фасада, а се друго е споредно, за жал...


Edited by zabegan - 02-Apr-2012 at 16:53
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 02-Apr-2012 at 17:46
јас мислам дека има лифтови иако сеуште се немам качено на портата(кога бев последно плочките околу портата беа посипани со бела песка па да не се валкало низ портата дента не пуштаа никого),а издадениот дел нагоре е за механизмите(мое мислење)
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 02-Apr-2012 at 18:12
Има дупка за лифт и погон за лифт, дефинитивно, знам бидејќи се имам прошетано низ портата, ако не за нешто друго, барем мермерот од внатре ја прави добар ладилник за на скопските летни горештини.
 
Е сега дали има функционален лифт или допрва ќе го монтираат, тоа не знам, а таа електричната рампа за лица со посебни потреби ја има само кај последните скали кои водат кон покривот на портата (или тарасата, сеедно Big%20smile ).


Edited by Dexter26 - 02-Apr-2012 at 18:13
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.