build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Порта Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 18-Jan-2014 at 02:44
Originally posted by Еден Дечко

Јас сметам дека дефинитивно е инспирирана од Париската, затоа што поголемиот број сме свесни за плиткоста на проектот, тоа јас го толкувам како еден вид на детска радост од типот на види овие што имаат, леле и јас сакам.
Портите од ваков тип се скоро секаде слични, колку што сум сретнал до сега само таа во Москва малку одскокнува со употребата на материјалите, но воглавно истите се секаде слични и таа во Букурешт и таа во Парис па и тие во стариот дел на Рим.
+1
единствена причина поради која постојат „споменици“ како портава... секоја друга филозофија за значењето, уметноста и естетската просторна вредност на портава, воопшто не ни намеравам да ги разберам сериозно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 18-Jan-2014 at 11:28
Originally posted by Denko

Najjak del okolu objasnuvanjata za portata mi e onoj, vo koj Velat i toa dosta ubedlivo deka portata vsusnost e skulptura. Osven ovoj "izum", sakam da slusnam uste nekoj, koj kolku tolku bi ni otkril sto e celta na ovaa porta. Samo batalete go ona: "Vlez vo plostadot", bidejki plostadite nemaat nitu vlez nitu izlez, pa zvuci dosta neseriozno, diletantski, pa duri i smesno.


Порта е пред сè споменик, така да не резили вака јавно.

Edited by HugoGoulding - 18-Jan-2014 at 11:31
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 18-Jan-2014 at 13:27
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by Denko

Najjak del okolu objasnuvanjata za portata mi e onoj, vo koj Velat i toa dosta ubedlivo deka portata vsusnost e skulptura. Osven ovoj "izum", sakam da slusnam uste nekoj, koj kolku tolku bi ni otkril sto e celta na ovaa porta. Samo batalete go ona: "Vlez vo plostadot", bidejki plostadite nemaat nitu vlez nitu izlez, pa zvuci dosta neseriozno, diletantski, pa duri i smesno.


Порта е пред сè споменик, така да не резили вака јавно.
Spomenik na sto? Zasega ja dozivuvam kako spomen na 4. mesto na kosarkarite   

Edited by Denko - 18-Jan-2014 at 13:45
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 18-Jan-2014 at 13:56
Originally posted by Denko

Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by Denko

Najjak del okolu objasnuvanjata za portata mi e onoj, vo koj Velat i toa dosta ubedlivo deka portata vsusnost e skulptura. Osven ovoj "izum", sakam da slusnam uste nekoj, koj kolku tolku bi ni otkril sto e celta na ovaa porta. Samo batalete go ona: "Vlez vo plostadot", bidejki plostadite nemaat nitu vlez nitu izlez, pa zvuci dosta neseriozno, diletantski, pa duri i smesno.


Порта е пред сè споменик, така да не резили вака јавно.
Spomenik na sto? Zasega ja dozivuvam kako spomen na 4. mesto na kosarkarite   


Официјално: Споменик на триумфот на Македонската независна држава.
Неофицијално: Споменик на невкусот.

А може и обратно.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 18-Jan-2014 at 15:17
Originally posted by Denko

Spomenik na sto? Zasega ja dozivuvam kako spomen na 4. mesto na kosarkarite   


Споменик на сè што е прикажано на неговите релјефи, во случајов посветен на различни периоди од македонската историја, т.е. целокупната македонска историја. Појасно сега?

Edited by HugoGoulding - 18-Jan-2014 at 15:20
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 18-Jan-2014 at 19:54
Аман бре луѓе. Споменик или не, ѓубре е, прцнато е во тесен простор (ќе се стеснува и понатака) и изгледа како чир.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 20-Jan-2014 at 02:21
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by Denko

Spomenik na sto? Zasega ja dozivuvam kako spomen na 4. mesto na kosarkarite   


Споменик на сè што е прикажано на неговите релјефи, во случајов посветен на различни периоди од македонската историја, т.е. целокупната македонска историја. Појасно сега?
Ova e podcenuvanje na prosecnata inteligencija. Vprocem na toa veke naviknavme, pa taka npr. cifrata od 80 milioni evra koja ja izlozi ceneiot premier za SK-2014 celosno se vklopuva vo "serioznosta" na proektot.   
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 20-Jan-2014 at 04:00
произволно налупани сцени на релјеф и збунети симболи, зачинети со дополнително измислено значење, тоа за нас е споменик Applause
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 20-Jan-2014 at 11:34
i ne zaboravaj, imeto makedonija napisano na font koj sto ne se koristi veke 15 godini
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 20-Jan-2014 at 15:47
Originally posted by zabegan

произволно налупани сцени на релјеф и збунети симболи, зачинети со дополнително измислено значење, тоа за нас е споменик Applause



Од кај ја заклучи произволноста на сцените и каде го пишува правилото за редослед по кое ти се водиш и ги даваш критиките извини? Jaс колку што знам се подредени хронолошки, а и да не се тоа не е никаква грешка. И кои ти се тие збунети симболи зачинети со дополнително измислено значење? Или биди конкретен или воопшто не коментирај те молам.

Edited by HugoGoulding - 20-Jan-2014 at 15:53
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 20-Jan-2014 at 16:02
Originally posted by xnx

i ne zaboravaj, imeto makedonija napisano na font koj sto ne se koristi veke 15 godini


Не знам дали да плачам или да се смеам.

"Фонтот" со кој е испишано името Македонија на портата е старомакедонски, црковен и сесловенски фонт со кој е испишана и кирилицата на Св. Кирил и Методиј.    

Edited by HugoGoulding - 20-Jan-2014 at 19:06
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 20-Jan-2014 at 22:23
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by zabegan

произволно налупани сцени на релјеф и збунети симболи, зачинети со дополнително измислено значење, тоа за нас е споменик Applause



Од кај ја заклучи произволноста на сцените и каде го пишува правилото за редослед по кое ти се водиш и ги даваш критиките извини? Jaс колку што знам се подредени хронолошки, а и да не се тоа не е никаква грешка. И кои ти се тие збунети симболи зачинети со дополнително измислено значење? Или биди конкретен или воопшто не коментирај те молам.
никогаш не било полесно да се заклучи нешто, па макар и без поддршка на факти... смачено ми е да се објаснувам со луѓе комплетно игнорантни кон функционирањето на културата, уметноста и академскиот простап кон работите... но еве ќе се потрудам за последен пат

се знае како идат работите кај нас... прво се помислува на тоа да се има порта по секоја цена (затоа што со тоа Скопје станува метропола), па после се друго... прво се гради објект, па после му се прави концепт на значење и функција, за да се оправда барем некако, малку крпено (и процесот е ист кај секој објект кој е изграден во земјава во последниве 20 години)...
е сега, кај нас најлесно е да се игра на национална карта така? тогаш кога не се знае какво обележје да биде нешто, му се дава национално значење, па така оваа порта стана „Порта на независност“ откако јавноста побара да и биде објането нејзиното значење... а бидејќи нели ова е национална порта, а ние везе немаме каков ни е националниот историски состав, на неа ќе налупаме све живо што се поврзува со терминот „Македонија“... па така ги имаме Фалангата, Питу Гули, и некој произволен мост од Струга (барем да беше дотичниот мост) на едно место, на порта што наводно е посветена на независноста...
зарем нема нешто позбунето од тоа? вака нема ништо поголема споменична вредност од ѕид нашлапан со графити...
дури и самите релјефи имаат само симетрична распореденост и ништо друго... не се прелеваат во една приказна (нема ни хрнологија на која не ми е јасно зошто се повикуваш), во една целина, за портата да биде целосно содржинаско комплексно обележје
згора на тоа... во сиот тој хаос од бизнис и политика, портава стана ресторан, конференциска сала, панорама на кровни конструкции и што се не... институции кои немаат никаква врска со споменични обележја

и навистина е фрустрирачки кога ќе се избаци некој паметен и се труди од дното на душата да и извади некакво оправдување или вредност на портава, пак не му успева, и пак се инаети... ама да не забегуваме натака, главната поента на болдираното ми беше дека кај нас прво се форсира проект, па после му се додава значење... и во таков обратен процес, завршуваме со бедно извинување за објект

тоа е отприлика се... не знам зошто воопшто бараш да објаснам




Edited by zabegan - 20-Jan-2014 at 22:29
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15040
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 21-Jan-2014 at 08:22
Страшно е и тоа што околината на портата воопшто не е уредена и имаш искршени плочки, ѓубре од блиските продавнички за брза храна, кучиња-скитници и крпен асфалт - ко да се наоѓа во Шутка, а не во централното градско подрачје.
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 21-Jan-2014 at 11:11
Originally posted by Џоле

Страшно е и тоа што околината на портата воопшто не е уредена и имаш искршени плочки, ѓубре од блиските продавнички за брза храна, кучиња-скитници и крпен асфалт - ко да се наоѓа во Шутка, а не во централното градско подрачје.




Не дај боже да поминеш низ портата пешки, кршиш нога или евентуално зглоб од плочките кои се пропаднати, а дел се издигнати.   
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 21-Jan-2014 at 16:00


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:06
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15040
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 23-Jan-2014 at 17:43
Не знам дали сме ја имале оваа фотка досега...

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 23-Jan-2014 at 18:26
Уште да имаме некој толку вреден модератор да ги премести сите постови за портата во засебна нишка
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15040
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 23-Jan-2014 at 20:20
Ќе го послушам предлогот на Ѓоко и ќе се обидам да ги префрлам сите постови во оваа тема. Ако нешто заборавам, не се срамете да ме потсетите.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 23-Jan-2014 at 21:42
јас ќе ги прегледам сите постови во ск2014 ама не одма.ќе известувам ако најдам нешто
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 23-Jan-2014 at 21:45
Ако добро се сеќавам имаше многу добри фотографии од порталот направено кога беше отварањето пред некоја година, би било добро истите да бидат регистрирани во оваа нишка.
Едит: Успеав да ги пронајдам се наоѓаат на страна 114 од нишката за Скопје 2014, воедно го има опфатено мислењето за објектот од неколку членови, доколку сметате дека е соодветно преместете ги во оваа нишка.

Edited by Еден Дечко - 23-Jan-2014 at 21:49
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.