build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 06-Dec-2017 at 15:57
save Metropolis   ( kakov i da e potreben e za pogolemi koncerti )

Edited by gorazd - 06-Dec-2017 at 15:59
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 06-Dec-2017 at 16:29

Originally posted by Dexter26

 
Земјиштето е означено како градежно земјиште, но истовремено се нацртани и халите на саемот, поради што претпоставувам дека не е предвидено нивно рушење со тој ДУП.


Постоечки објекти се дел од подлогата и исто така се вцртуваат и фигурираат во ДУП-овите, а не само тоа што е допрва планирано. Врз халите, на многу поголема површина за градба (баш тој термин е употребен во легендата на ДУП-от) е вцртана нова градежна маркичка. Има нови градежни линии и нова катност. Како приватен инвеститор, ако сакаш да градиш поголем објект на местото на халите, тебе ти е доволна економска логика и градежна маркичка која ќе ти го овозможи таквиот објект. Ако таква маркичка постои, ништо не те спречува да ги урнеш халите, никаде во ДУП-от тоа не мора да е нагласено, ако врз нив веќе има вцртано нова маркичка.


Originally posted by gorazd

save Metropolis   ( kakov i da e potreben e za pogolemi koncerti )
Би било убаво  Thumbs%20Up
Edited by Cloverstack - 06-Dec-2017 at 16:31
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 06-Dec-2017 at 16:37
Previous
 
Значи сепак планираат да ги рушат халите од саемот.
 
Е па ај да видиме каква ќе биде реакцијата на Асоцијацијата на Архитектите на Македонија, бараат ревизија на белиот слон на пвеводбениците наречен проект Скопје 2014, односно проект Македонија 2017, па еве им можност да бараат ревизија и за усвоениот ДУП на Скопски Саем, пред воопшто да започне уништувањето на ова обележје на пост-земјотресно Скопје.
 
И не само Метрополис Арена, туку целиот саем треба да се задржи во неговата автентична форма, а не да се руши.
 
Ене им цела депонија без ѓубре, напуштена и запустена, ене им ја дупката од ЕРА Сити, имаат доволно слободен простор за градење, саемот нека не го чепкаат.


Edited by Dexter26 - 06-Dec-2017 at 16:39
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 06-Dec-2017 at 19:41

позитивно би ме изненадиле sds доколку смогнат сили да му дасат на саемот статус на Објект на Културата, пред се од аспект на Шахофска Олимпијада Скопје 1972, иако добро би било Плоштад Слобода со време да напрват притисок ко поблиски до нив, за да не мора и за ова симболично да се протестира, бидејќи Брутализмот не е резервиран ете само за в Центар, а дополнително овој објект ко што спомна Горазд е и своевиден музички споменик за метрополата, од кој аспект би можеле во дуп-от да вметнат и еден плоштад зад сајмиште за опен'ер ивенти од затворен тип, во кој случај единствена промена би било нов главен влез од страната на Керамидница ...

за ова ќе треба пред се' компромис со ЕРА Груп, за објектов да го остави нечепнат, а би требало да се види и дали договорот може судски да се поништи заради неисполнети обврски, и евентуално само да им се рефундираат иницијалните средства од инвестицијата, како откупот на парцелите по багателна цена за сметка на гринфилд инвестиција, за што добија и бесплатна пренамена на дуп, а сигурно и други поволности ...Edited by Zelenikovo - 06-Dec-2017 at 19:41
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 06-Dec-2017 at 20:08
Previous
 
ЕРА Групацијата е надвор од играта откако ги продадоа халите од Скопски Саем на Балфин Групација од Албанија, а Скопски Саем како компанија го продадоа на Кардфинанс од Бугарија.
 
Дали ќе продолжи да работи и каде ќе се сели Скопски Саем како фирма одлучуваат од Кардфинанс, а за судбината на халите одлучуваат од Балфин, а нивниот план опфаќа уривање на халите и уништување на ова обележје на пост-земјотресно Скопје со цел изградба на трговски центар и деловни објекти.
 
Балфин се тие кои треба да се повлечат од оригиналниот план кој допрва треба да го претстават, но за кој веќе имаат најавено дека опфаќа рушење на Скопски Саем.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 06-Dec-2017 at 20:34

Декс тогаш уште полесно, бидејќи со нив немаме никаков договор како држава, а ЕРА не можеле својот да го отстапат со продажба на земјиште ...

сега мора само опптина Гази Баба под итно да го смени дуп-от, а Владата упте поитно да го прогласи Саем за Споменик на Културата, јаснонповторно треба некаква координација со новиот закупец, како би му се компензирало некако заради цел бучкуриш, и евентуално да му се срочимдуп по мерка ...

но, дали сме волку агилни пред да се случи ова ... затоа и Плоштад Слобода би требало штом намирисаат булдожери за уривање да ги повикаат сите млади на протест и да се спречи рупење на сајмиште, бар тие беа најорганизирани апропо ресетирањето на брутализмот в градов до сега ... но доколку тие свиткаат опаш, би требало бар ние тука од билд да иницираме спонтано завземање маркица ... хм таман Таксират но офлајн пак на сајмиште годинава!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 06-Dec-2017 at 20:47
Previous
 
Не знам каков договор сме имале како држава со ЕРА, но знам дека Балфин ги имаат откупено халите врз основа на тоа дека ЕРА ги ставила под хипотека за кредит кој не го вратила.
 
Но дефинитивно мора да интервенира владата со прогласување на Скопски Саем за споменик на културата, а општина Гази Баба да го смени ДУП-от на Скопски Саем за да не опфаќа рушење на халите.
 
А на останатото земјиште Балфин слободно нека гради што сака, воопшто не ми пречи, баш напротив - во целост поддржувам изградба на било какви станбени, трговски или деловни објекти врз тоа земјиште.
 
Да беше државно земјиште ќе поддржував таму да изградат нови лаборатории за ПМФ и останатите факултети, или таму да го проширеа студентскиот дом Стив Наумов со нови надземни пешачки премини над булевар Александар Македонски. Добро би им дошле нова библиотека, нови лаборатории, трговски центар и забавни содржини на сегашните и идните студенти на таа страна од булевар Александар Македонски.


Edited by Dexter26 - 06-Dec-2017 at 20:49
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3821
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 15-Apr-2018 at 17:31
Vo Emisijata e noviot albanski gazda na era city. Toj zboruva za eden vid smartcity so vrednost od 300 mil evra, kje ima 1400 stanovi/apartment, 1 trgovski centar i cetiri kuli. projektot startuva najdocna vo slednite denovi na maj. Neka e so srekja...

https://www.youtube.com/watch?v=CcMxWyPkNEo&feature=player_embedded (na albanski)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12090
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 15-Apr-2018 at 19:31
Може ли да се најде рендер од проектот или сега ова е само најава?
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3821
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 15-Apr-2018 at 20:48
Barav i ne najdov. Mislam covekot pred 2 dena otkrival sto tocno bi se gradil.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1485
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 15-Apr-2018 at 22:05
Што ќе биде со саемот?
Не смееме да дозволиме уште еден значаен дел на постземјотресно Скопје да се уништи!
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3821
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 15-Apr-2018 at 22:20
Originally posted by Staro Skopje

Што ќе биде со саемот?
Не смееме да дозволиме уште еден значаен дел на постземјотресно Скопје да се уништи!


Dobro utro
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1485
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 15-Apr-2018 at 22:35
Не знам што им направило Скопје за сите сили да ги потрошат во негово уништување...
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 16-Apr-2018 at 14:34
Originally posted by Staro Skopje

Што ќе биде со саемот?
Не смееме да дозволиме уште еден значаен дел на постземјотресно Скопје да се уништи!


Ако се руши , тогаш треба да се повтори протестот како за ГТЦ со жив ѕид околу саем .
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 16-Apr-2018 at 15:58

веројатно реакции ќе има, бар од прогласот на И Саем Е Скопје тоа се насетува, и мило ми е да се одважил некој да крене гласот, но каде е опозицијата, или тие си свиткаа опашката бидејќи во нивно време замина Саем во приватни раце без да мучнат глава што со архи-монументите ...

и тоа ова може да се каже беше предвесник на Ск'14 како непромислен чекор, а кој ко за иронија тогашната опозиција сега го продолжи исто ко свој прв архи-галиматијас со оглед дека Зајко лично посредувал за промената на инвеститори веројатно притискајќи ги словенците со пенали заради неисполнети рокови ...

крајно доколку нема разбирање нит од власта нит од инвеститорите, можеби со постојан раѓански притисок ќе се дојде до некое компромисно решение, ко што се наведува во коментаров на текстот од П3 за прогласот

За Саем. За Скопје кое полека го снемува ~ https://www.porta3.mk/za-saem-za-skopje-koe-poleka-go-snemuva/

...

07/04/2018

zosto ne gi javnat vo kraen sluchaj dokolku ne moze da im se kompenzira druga parcela, ta ako mozevme kibrit zgradi niz cel gr\d d\ rasfrlame, moze i eden mol na stolboi da dobieme, iako vizurata nema da bide ista, no bar i vo kraen sluchaj kje moze da se zachuva nekako saemot … prvo komu od gruevci mu teknale toptan se’ da im prodade zvodvremeno na slovencite, a zoshto pred niv brankovci ne najdoa za shodno da go proglasat ovoj no i ostanatite brutalistichki skopski obelezja za Spomenici na Kulturata … sega pak na zajkovci albanskite pajton prijateli se krivi shto skopjani i vo ovoj sluchaj kje bidnat skotjani, osven ako ne se odvazat da blokiraat zaednichki poslushnost kon drzava kako bi primorale zajkovci ozbilno da se namerachat da najdat korisno reshenie …

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12090
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 16-Apr-2018 at 18:59
Темава е преименувана, сходно со новонастанатите околности.
За сè има вторпат
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 16-Apr-2018 at 21:15
Skopje East Gate e vistinskoto ime na proektot, ne e Skopje smart city
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12090
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 16-Apr-2018 at 21:40
Променето
За сè има вторпат
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 371
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 18-Apr-2018 at 00:29
За проектов кажаа дека ќе се руши саемот што за мене е апсолутно неприфатливо, но ме интересира дали истиов проект го опфаќа и неизграденото земјиште околу или таму е друга прича - има друг сопственик што ќе гради друго нешто ??

      
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 18-Apr-2018 at 10:10
Previous
 
Проектот предвидува рушење на сите постоечки објекти на Скопски Саем - и халите и административната зграда - а го опфаќа целото земјиште на Скопски Саем.
 
Освен ако грешам, единствено паркингот на кој порано се паркираа автобусите на ЈСП Скопје, а сега се паркираат автобуси и камиони кај семафорите на раскрсницата во Автокоманда, не е во сопственост на Скопски Саем.
 
Но и за таму прочитав пред некој месец дека се планира изградба на станбени згради, само што најверојатно ќе биде друг инвеститор.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.