build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 131415
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 201
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 08-Dec-2018 at 18:32
Originally posted by anonimen

Vo odnos na stanbenite zgradi noviot render e promenet vo sporedba so prvicno prezentiraniot. Novite stanbeni zgradi kvalitativno (vo negativen kontekst ) se razlikuvaat od onie koi moze da se vidat na promotivnite sliki. Povtorno evtini fasadi koi se isti kako i ostanatite stanbeni objekti vo Skopje. Nikakva arhitektonska vrednost. Aman vise...
100% sum siguren deka I Limak ke zalepi stiropor na stanbenite zgradi, ke gi ofarba sivi so po nekoja sarena zona I taka do sledniot proekt.

Кратат трошоци веројатно. Помина периодот на купопродажба на земјиштето, правење филмови на народот и владата, па сега е на ред стиропорот Во изјавата на директорот од Ист Гејт вика дека 1/5 од земјиштето ќе било зеленило бидејќи не сакале да направат бетонско чудо... значи ако 80% од земјиштето е бетонирано, тогаш произлегува дека сте направиле зелено чудо, не ќе можеме да ги пронајдиме зградите низ зеленилото.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1658
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 08-Dec-2018 at 18:34
Ова е моментот кога на Сити Мол ќе почне да му гори под нозе + трговски Ѓерче + Џевахир + Лимак, толку од монопол тик так
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 784
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 10-Dec-2018 at 01:34
Не е поентата да му гори на Сити мол под нозе, Сити Мол си е, и како што изгледа во догледно време ќе си остане најголемиот мол во делот на Скопје западно од центарот (Карпош, Ѓорче, Сарај и до некаде Скопје Север).
Овој новиот кај саем ќе го покрива делот на Скопје источно од центарот (Кисела Вода, Аеродром, Битпазар-Чаир).
Реално Сити Мол никогаш не ни беше не ни можеше да биде монопол. Разликата е во тоа што тоа беше првиот поголем трговски центар од затворен тип и нереално беше дека ќе остане единствен подолго време.
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 159
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 11-Dec-2018 at 14:05
Измена и дополна на детален урбанистички план за градска четврт ЦС 09, општина Гази Баба - СкопјеЛинк: https://www.e-urbanizam.mk/komentari-oglasi.nspx?announcementId=926
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 131415

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.