build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 26-Jul-2020 at 10:56
Извадоци од снимки од дрон(21.07.2020)

линк од видеото
https://www.facebook.com/620667824753477/videos/291128718666119
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 30-Jul-2020 at 11:30
Преку 20 нови светски брендови влегуваат во Македонија: Потпишан договорот за најголем синдициран заем во земјава

Со носење на заштитни маски и почитување на сите протоколи денеска на градилиштето на трговскиот центар East Gate во Скопје се потпиша најголемиот синдициран заем во земјава, во вредност од 72 милиони евра.

Лидер на заемот е НЛБ Банка АД Скопје, а останати банки учесници се Комерцијална Банка АД Скопје, Халк банка АД Скопје, но и Raiffeisen Bank Албанија.

На денешното потпишување на договорот присуствуваа генералните директори од сите наведени банки, а свое обраќање имаше и генералниот извршен директор на трговскиот и резиденцијален центар East Gate, Игор Давков, како и претседателот на Управниот одбор на НЛБ Банка АД Скопје, Антонио Аргир.

Присутните го искажаа своето задоволство од потпишувањето на овој договор за најголем синдициран заем, а истакнаа дека поради пандемијата со Ковид-19 сето тоа се одвива во сосема поинакви услови.

Во врска со отворањето на East Gate, директорот Игор Давков најави дека тоа ќе се случи следната година, поточно во текот на наредната сезона есен-зима.

Давков откри и дека на 40 отсто од вкупниот капациетет на трговскиот ќе се отворат уште 20 сосема нови брендови во земјава, но не откри за кои станува збор.

Во East Gate веќе 90 отсто од просторот е закупен, а Давков најави дека токму во овој трговски центар ќе биде отворена и најголемата Зара во регионот.

Според првичните поценки, со отворањето на центарот се очекува отворање и на 2.500 работни места, кои, како што најави Давков, ќе имаат влијание врз намалувањето на невработеноста во земјата, посебно кај помладата популација.

https://www.slobodenpecat.mk/preku-20-novi-svetski-brendovi-vleguvaat-vo-makedonija-potpishan-dogovorot-za-najgolem-sindicziran-zaem-vo-zemjava-foto/
За сè има вторпат
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 609
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 30-Jul-2020 at 12:21
уште да знаеме кои се новите брендови
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote David Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 30-Jul-2020 at 12:36
Дури 20 нови брендови ??? Па се претргнале бре,овие и Космос ќе го заебат,едвај чекам да се отвори стота продавница на Бершка,Котон,Вајкики,Тудорс,Тера Нова,Рамстор,се турски квалитет до квалитет ....тоа е дефинитивно нешто што му фалеше на градов немаме видено такво нешто,секоја чест,плус едвај чекам да делам испотена сосмрдена потна блуза со пола Косово во најголемата Зара
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 30-Jul-2020 at 12:59
„Околу 40 отсто од површината за изнајмување на трговскиот центар, што е околу 20 илјади метри квадратни, ќе биде со нови брендови, што не се присутни во Македонија“, рече Давков, додавајќи дека станува збор за регионални брендови кои во голема мера се присутни во трговските центри во регионот, а најголем дел се присутни во Централна и Источна Европа.


„Инвестицијата за која денес го заокружуваме финансирањето, со своите 158 илјади метри бруто изградена површина и 57 илјади метри нето површина за изнајмување, регионално гледано е најголемиот трговски центар, изземајќи ги „Белград на вода“ и „Парадајз“ во Софија. Се проектира да има 12 милиони посетитеели годишно, а закупците да остваруваат промет од 120 милиони евра“, рече Давков.


https://nezavisen.mk/ist-gejt-skopje-kje-go-ima-tretiot-po-golemina-shoping-mol-i-najgolemata-zara-vo-regionot/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ist-gejt-skopje-kje-go-ima-tretiot-po-golemina-shoping-mol-i-najgolemata-zara-vo-regionot
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 30-Jul-2020 at 14:50
ИСТ ГЕЈТ И НЛБ БАНКА АД СКОПЈЕ ПОТПИШАА ДОГОВОРОТ ЗА СИНДИЦИРАН ЗАЕМhttps://24.mk/details/ist-gejt-i-nlb-banka-ad-skopje-potpishaa-dogovorot-za-sindiciran-zaem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 30-Jul-2020 at 14:54
East Gate, градежен проект на Балфин групацијата, меѓу најголемите трговски центри во регионот

Со потпишувањето на најголемиот синдициски заем во земјава во висина од 72 милиони евра, денеска се заокружи финансирањето за изградба на трговскиот центар „East Gate“.
Лидерот на заемот е НЛБ Банка А.Д. Скопје, а покрај неа учествуваат и НЛБ д.д. Љубљана, Комерцијална банка АД Скопје, Raiffeisen Bank Албанија и Халк банка АД Скопје.
Трговскиот центар ќе биде најголем во регионот, и се очекува да биде отворен до есен следната година. 40% од површината ќе биде со 20 нови светски брендови, кои досега не се присутни во земјата, а ги има во земјите од Централноисточна Европа.
– Трговскиот центар се проектира да има 12 милиони посетители годишно, а закупиците годишно да остваруваат нето промет од 120 милиони евра. Овој проект се очекува да донесе повеќе од 2500 вработувања пред се во секторот трговија, но и во услужните дејности компатибилни со трговијата, истакна генералниот извршен директор на „East Gate“, Игор Давков.

Како што посочи, веќе се потпишани договори за закуп со над 150 трговци и издадени се над 80 проценти од центарот.

Според претседателот на Управниот одбор на НЛБ Банка АД Скопје, Антонио Аргир, со денешното потпишување банките покажуваат дека заеднички можат да поддржат големи развојни проекти и во услови на криза.

Покрај шопинг центарот, овој мултифункционален проект во себе вклучува и изградба на високо квалитетен резиденцијален и деловен простор. Вкупната изградена површина изнесува над 500 илјади метри квадратни.

Од „Балфин групацијата“ се задоволни од поддршката што ја добиваат од банките и државните институции. Групацијата е позната по изградбата на Скопје Сити мол, а присутна е и во повеќе држави од Западен Балкан и неколку држави во Европа.

https://tv21.tv/mk/zaokruzheno-finansiraneto-na-trgovskiot-tsentar-east-gate-ke-bide-gotov-do-esen-slednata-godina/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 31-Jul-2020 at 08:40
Незнам кои се новите брендови кои ќе влезат но не е поентата само да влезат туку колку време ќе опстојат,во сите досега отворени молови најдобро вирее Ваикики и уште 2-3 бренда. Нашата куповна моќ е прениска да може да ги одржува во живот сите брендови. Да не биде после 2 години да се сведе на неколку ефтини брендови и кафетерии.Можеби би бил интересен за Косоварите но за други незнам....
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 31-Jul-2020 at 11:12
Трговскиот центар „East Gate“ готов до есен следната година, заокружено неговото финансирање

https://kanal5.com.mk/trgovskiot-centar-east-gate-gotov-do-esen-slednata-godina-zaokruzheno-negovoto-finansiranje/a432971
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.