build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 21>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 02-Jun-2018 at 15:14
jas sum seriozen, ne samo simbol tuku i potreba na gradot. I dokolku bi bilo mozno postoeckite objekti na saemot bi bilo dobro da se zadrzat i da imame saem kako sekoj normalen grad da ne recam metropola.
No vo momentov toa ne e mozno i toa e toa...
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 02-Jun-2018 at 15:21
Originally posted by Dexter26

Previous
 
Секако дека може и Скопски Саем да се одбрани исто како и ГТЦ Скопје, само треба луѓето да излезат, да се спротивстават на рушењето на саемот, а ако треба нека има и референдум за спасување на саемот од рушење, исто како што имаше референдум и за задржување на автентичниот изглед на ГТЦ Скопје.
 
Тоа што сопственикот на саемот е приватен инвеститор не значи дека треба да му се дозволи да има неоспорливо право за да руши и да гради што сака на таа парцела, особено ако на таа парцела е` изграден заштитен споменик, и токму тука може државата да интервенира - нека го прогласи Скопски Саем за културно наследство и нека му даде статус на заштитен споменик.
 
Истото се бараше и за ГТЦ Скопје, кој беше спасен исклучиво и само бидејќи беше сменета централната власт, а бидејќи раководството на актуелната влада на Македонија своевремено како опозиција им се придружи на бранителите на ГТЦ Скопје, може и сега да им се придружи на бранителите на Скопски Саем.
 
Но изгледа парите железни врати отвораат, а кога опозицијата доаѓа на власт, предизборните ветувања си летаат низ прозорец.

културно наследство и нека му даде статус на заштитен споменик
koga Skopskiot saem mu bil prodaden na privatno lice dokolku ne stoi takva nekoja klauzula vo kupoprodazniot dogovor deka e to kulturno nasledsvo i deka ne smee da go rusi, nema sansii psole toa pu puuu nevazi sega to stanalo kulturno nasledsvo...

Normalno i jas bi sakal da moze no ne e izvodivo vo pravna drzava takvo nesto...

GTC e vo drzavna sopstvenost i narodot moze da dejstvuva tuka se dodeka ne mu se prodade na nekoe privano lice ... vo slucaj da mu se prodade nekomu bez obvrzuvacka klauzula, covekot prvo sto ke napraj ke si napraj po profitabilen trgovski centar mu e gajle za naseto mislenje i istorijata na objektot. toj si vlozil milijoni vo nego ne da gi zadovoluv anasite cuvstva tuku pari da pravi ...

Edited by Portal - 02-Jun-2018 at 15:26
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 02-Jun-2018 at 15:23
Па на друго место ќе се изгради саем, според сите стандарди. Ова претходново беше како некое привремено решение, да не речам дека беше и грдосија.


Edited by skopskodete - 02-Jun-2018 at 15:23
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 02-Jun-2018 at 15:35
saemot si bese spored standardi i nebese grdosija a najmalku pa "privremeno resenie"

Edited by Portal - 02-Jun-2018 at 15:36
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 02-Jun-2018 at 16:03
Јас го разбирам значењето на саемот и од кулурно, времено, архитектонско значење или како и да сакате, ама факт е дека не беше од никаков економски придонес за градот. Доколку се изгради овој мол и се како што е одредено според планот и визуелниот приказ, мене не би ми сметало да руши објекот. Самиот мол ќе отслужува голем број на граѓани и заено со населбата и деловниот простор мислам дека ќе му дадат големо знчење на тој дел од градот.

Не се согласувам дека етничките македонци нема да живеат во тие згради, и не мислам дека македонец, албанец и тн. гледа кој ја изградил зградата, туку дека им е побитно да е квалитетот и цената, отколку во чија сопственост е фирмата.
Мене ми е драго што фирми градат во Македонија, па какви и да се`, и од кај и да се`, важно има развој во некое поле.

Е сега жал ми е за старите Скопјани кои израснале во комунистичкото доба, ама новите генерации сакаат развој, а и за 21от век симбол е модерната архитектура...

Во врска со саемот, треба да се изгради нов, модерен, и на локација каде би бил по пристапен од овој денес.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 02-Jun-2018 at 18:32
Previous
 
Јас ниту израснав, ниту живеев за време на социјалистичкото општествено уредување, и јас припаѓам на помладата генерација, па сепак не го поддржувам рушењето на Скопски Саем.
 
И на мене ми е мило бидејќи ќе се градат трговски и деловни објекти кај Скопски Саем, имам спомнато дека таа парцела е` како депонија без ѓубре - напуштена, чудо е како не израснал облакодер од трева, изгледа Словенците од ЕРА имале пари барем за косење на тревата.
 
Но сепак трговските и деловните објекти можат да се изградат без непотребното рушење на Скопски Саем, чии што хали можат да бидат обновени и пренаменети за трговска и/или деловна употреба заедно со останатите трговски и деловни објекти од новиот трговско-деловен комплекс кој допрва ќе се гради на таа парцела.
 
Originally posted by Portal

културно наследство и нека му даде статус на заштитен споменик
koga Skopskiot saem mu bil prodaden na privatno lice dokolku ne stoi takva nekoja klauzula vo kupoprodazniot dogovor deka e to kulturno nasledsvo i deka ne smee da go rusi, nema sansii psole toa pu puuu nevazi sega to stanalo kulturno nasledsvo...

Normalno i jas bi sakal da moze no ne e izvodivo vo pravna drzava takvo nesto...

GTC e vo drzavna sopstvenost i narodot moze da dejstvuva tuka se dodeka ne mu se prodade na nekoe privano lice ... vo slucaj da mu se prodade nekomu bez obvrzuvacka klauzula, covekot prvo sto ke napraj ke si napraj po profitabilen trgovski centar mu e gajle za naseto mislenje i istorijata na objektot. toj si vlozil milijoni vo nego ne da gi zadovoluv anasite cuvstva tuku pari da pravi ...

 
И јас и ти одлично знаеме дека нема ни п од правна држава во Македонија, но тоа не значи дека државата не може да воведе било каков правен лек со кој би се заштитиле објектите кои се` во приватна сопственост, а претставуваат историски архитектонски обележја на пост-земјотресно Скопје.
 
Тоа што нема интерес кај властите и кај поранешните шаренолики идиоти кои ги декорираа објектите во централното градско подрачје со балони полни со боја и песок, е друга работа, тоа е доказ за игнорантноста на просечниот скопјанец.
 
Избори ќе има повторно, како и на секои 4 години, ако не и` порано, но без превземање на апсолутно ништо со цел да се зачува историски архитектонски објект кој претставува обележје на пост-земјотресно Скопје, како што е Скопскиот Саем, плавите жолтици кои вчера славеа цели година дена откако се` вратија на власт на 1 јуни 2017, и нивните потрчковци шареноликите идиоти, си ги покажуваат вистинските лица, а тоа дефинитивно не се лица на луѓе кои се борат против урбанистичкото силување на историските и архитектонските обележја на пост-земјотресно Скопје.


Edited by Dexter26 - 02-Jun-2018 at 18:43
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 03-Jun-2018 at 16:27
Originally posted by JovanOdGjorche


...
Е сега жал ми е за старите Скопјани кои израснале во комунистичкото доба, ама новите генерации сакаат развој, а и за 21от век симбол е модерната архитектура...
...

Nema sto da zalis za starite skopjani, sto izrasnale vo Komunisticko ili pred komunisticko vreme, segde vo normalniot svet i vo najmodernata i najnapredna na svetot Evropa ima razvoj koj go sakaat i starite i novite generacii i simboli na 21 vek. NO GRADENJE NOVI OBJEKTI OD 21VEK NE PODRAZBIRA RUSENJE NA STARITE OBJEKTI (NE MISLAM SAMO NA SAEMOT)!!!


Originally posted by Dexter26


...
 
Но сепак трговските и деловните објекти можат да се изградат без непотребното рушење на Скопски Саем, чии што хали можат да бидат обновени и пренаменети за трговска и/или деловна употреба заедно со останатите трговски и деловни објекти од новиот трговско-деловен комплекс кој допрва ќе се гради на таа парцела.


Tuka se soglasuvame deka moze da se izgradi seto toa bez da se rusi postoeckiov saem, no bidejki nije kako drzava ne sme sposobni da si stopanisuvame saem, tuku samo da go krademe krademee i krademe
znaci nema sto mnogu mnogu da mu sereme na privatniot sopstvenik na koj sme mu gi prodale i zgradite...

Originally posted by Dexter26Previous
 

И јас и ти одлично знаеме дека нема ни п од правна држава во Македонија, но тоа не значи дека државата не може да воведе било каков правен лек со кој би се заштитиле објектите кои се` во приватна сопственост, а претставуваат историски архитектонски обележја на пост-земјотресно Скопје.
,...treba da sme na jasno, nije ne uspeavme da izgradime drzava vo smisol na institucii,koj sto ke postojat bez razlika na toa koja partija ke dojde na vlast... tuku imame od izbori do izbori partiski klanovi koj sto doagaat i pravat so "drzavata/drzavnite institucii" to sto sakaat.

    Inaku se soglasuvam deka treba da se regulira seto toa, no veke se e otideno jabana pa i ovoj objekt. Toa ne se pravi prekunok, se praj so godini i godini a se rusi prekunook...
   Toa nemozes sega oop go zedof saemot pod zastita ama ke go rusam celo madzermaaloo i slicno...

Edited by Portal - 03-Jun-2018 at 18:50
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 03-Jun-2018 at 17:16
Originally posted by Portal

saemot si bese spored standardi i nebese grdosija a najmalku pa "privremeno resenie"


Изгледа Кичевчанец знае подобро од тебе во каква состојба е саем. Според сите стандарти? Изгледа дека не си видел што е стандарт

Edited by my Macedonia - 03-Jun-2018 at 17:16
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 03-Jun-2018 at 18:40
Значи, Скопје е голем град, кај и да е ќе биде милионски град, и вакви т.н. саеми, каков што беше и овој е срамота да ги има. Секако, саемот треба да се изгради што е можно побрзо, и тоа на место кое што ќе биде соодветно.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 03-Jun-2018 at 18:53
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by Portal

saemot si bese spored standardi i nebese grdosija a najmalku pa "privremeno resenie"


Изгледа Кичевчанец знае подобро од тебе во каква состојба е саем. Според сите стандарти? Изгледа дека не си видел што е стандарт

stom ste zapnale saem po standardi pa saem po standardi , daj kazete koj se tije standardi sto saemov ne gi isponuval... da se educirame neli

Edited by Portal - 03-Jun-2018 at 18:54
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 179
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 03-Jun-2018 at 19:49
Рендерите се ветувачки и голем акцент е ставен на зеленилото, меѓутоа ме плаши на крај да не испадне само куп бетон без зеленило. Исто така дали пожарната и рестораните на крајот од плацот ќе останат во склоп на проектот или ќе се рушат?

Edited by IN_MOTION - 03-Jun-2018 at 19:50
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 03-Jun-2018 at 21:11
Previous
 
Убаво се гледа од мапите дека пожарникарската станица не е дел од парцелата на Скопски Саем - никогаш и не ни била, исто како и паркиралиштето кај семафорите во Автокоманда, каде што се паркираат автобуси и камиони - на таа парцела мислам дека беа најавени станбени објекти за изградба во иднина, но од сосема друг инвеститор.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 03-Jun-2018 at 21:25
Рендерите изгледаат толку нереално. Чисто се сомневам дека околу комплексов ќе се изградат булевари со по три ленти, како што е прикажано.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 03-Jun-2018 at 22:23
Vo renderite nedostasuva I administrativnata zgrada na KNAUF pozadi hotel Kontinental I ovaa nedviznost I plac se pretstaveni kako zelenilo.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 04-Jun-2018 at 10:16
Саемот си е одличен каков што е, не се проблем објектите, проблем е непостоењето на квалитетни саемски манифестации. Прилично долгата епизода со ЕРА беше тотална катастрофа. Идеално ќе беше саемот да се интегрира во овој нов комплекс каде природно ќе можеше да се развива, но тоа очигледно не е бизнисот со кој сака да се занимава Балфин. Веројатно можеше да се задржат објектите и на друг начин (на пример, пренамена за некакви индоор спортови, карпи за качување, сквош и сл) кои супер ќе дојдеа во еден ваков комплекс. Штета што Балфин не демонстрира општествена одговорност да го зачува комплексот, но од друга страна неможе да му се замери на приватен инвеститор кој не е обврзан со закон да го направи тоа, а во држава која конзистентно самата гази врз културното наследство, особено од тој период.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7412
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 07-Jun-2018 at 00:13
Што ако рушењето и затворањето на сите сали за одржување на настани низ градов е само за да може да профитира СЦ Борис Трајковски?не, шала на страна, универзална/концертна сала и сајмиште се некои од основните потреби на една урбана средина... нека не мрсат многу тестиси дека ќе граделе ново и на нови локации, знаеме како завршува сето тоа
Лично, саемот мене како архитектура не ми значи и никогаш не ми се допаѓал, ама ќе изгубиме многу битен простор на градот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 10-Jun-2018 at 20:34
Originally posted by Portal

Originally posted by my Macedonia

Originally posted by Portal

saemot si bese spored standardi i nebese grdosija a najmalku pa "privremeno resenie"


Изгледа Кичевчанец знае подобро од тебе во каква состојба е саем. Според сите стандарти? Изгледа дека не си видел што е стандарт

stom ste zapnale saem po standardi pa saem po standardi , daj kazete koj se tije standardi sto saemov ne gi isponuval... da se educirame neli

Според сите ,,стандарти,, било заемот
Дај не бива да се дискутира повеќе, гледај и учи што ,,не е стандарт,,

Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 11-Jun-2018 at 01:10
Внатрешниот ентериер е проблем кој се санира и лесно може да се постигне стандарт. Но гледано архитектонски самеот е правен според стандарт
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 11-Jun-2018 at 01:16
nema nikoj od popametnive da ne nauci sto standart ne zadovoluval saemoot???
Back to Top
Blagh View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 25-Jun-2018 at 13:57
Има ли информација кој би ги изведувал градежните работи на проектов? 300+ милиони инвестиција не е шала..
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 21>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.