build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 08-Dec-2018 at 18:32
Originally posted by anonimen

Vo odnos na stanbenite zgradi noviot render e promenet vo sporedba so prvicno prezentiraniot. Novite stanbeni zgradi kvalitativno (vo negativen kontekst ) se razlikuvaat od onie koi moze da se vidat na promotivnite sliki. Povtorno evtini fasadi koi se isti kako i ostanatite stanbeni objekti vo Skopje. Nikakva arhitektonska vrednost. Aman vise...
100% sum siguren deka I Limak ke zalepi stiropor na stanbenite zgradi, ke gi ofarba sivi so po nekoja sarena zona I taka do sledniot proekt.

Кратат трошоци веројатно. Помина периодот на купопродажба на земјиштето, правење филмови на народот и владата, па сега е на ред стиропорот Во изјавата на директорот од Ист Гејт вика дека 1/5 од земјиштето ќе било зеленило бидејќи не сакале да направат бетонско чудо... значи ако 80% од земјиштето е бетонирано, тогаш произлегува дека сте направиле зелено чудо, не ќе можеме да ги пронајдиме зградите низ зеленилото.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1995
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 08-Dec-2018 at 18:34
Ова е моментот кога на Сити Мол ќе почне да му гори под нозе + трговски Ѓерче + Џевахир + Лимак, толку од монопол тик так
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 10-Dec-2018 at 01:34
Не е поентата да му гори на Сити мол под нозе, Сити Мол си е, и како што изгледа во догледно време ќе си остане најголемиот мол во делот на Скопје западно од центарот (Карпош, Ѓорче, Сарај и до некаде Скопје Север).
Овој новиот кај саем ќе го покрива делот на Скопје источно од центарот (Кисела Вода, Аеродром, Битпазар-Чаир).
Реално Сити Мол никогаш не ни беше не ни можеше да биде монопол. Разликата е во тоа што тоа беше првиот поголем трговски центар од затворен тип и нереално беше дека ќе остане единствен подолго време.
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 11-Dec-2018 at 14:05
Измена и дополна на детален урбанистички план за градска четврт ЦС 09, општина Гази Баба - СкопјеЛинк: https://www.e-urbanizam.mk/komentari-oglasi.nspx?announcementId=926
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7468
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 17-Dec-2018 at 00:59

не разбирам буквално ништо од планов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8849
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 09-Jan-2019 at 11:45
Од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8849
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 04-Mar-2019 at 21:57
Samo kolku za info vcera pominuvav i primetiv deka halite se veke sramneti,ne zabelezav nekoja mehanizacija i gradezni aktivnosti verojatno seuste se sveduva samo na podgotovki i rascistuvanje na terenot. Patem na bul.Aleksandar Makedonski vo neposredna blizina na novata benzinska na Pucko Petrol koja e vo izgradba zabelezav ograden plac i imase istaknato tabla so nekakov objekt na nekoj si 5-6 kata izveduvac e Eurovia no bev so kola pa nemav vreme da zastanam da slknam.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8849
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 23-Mar-2019 at 14:04
Од долниот линк,халите се веќе срушениhttp://samoprasaj.mk/naacik/1328-2019-03-22-14-29-11?fbclid=IwAR1Tw4BgsYS1QPjDWrBPBErYS7ttl96LrgSUmLQkyDtyrH9jF8YBGnVD7mI
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8849
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 27-Mar-2019 at 14:24


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 24-May-2019 at 14:59Edited by ironm - 24-May-2019 at 15:22
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 24-May-2019 at 15:27

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 24-May-2019 at 15:30

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 24-May-2019 at 15:31
Видео за East Gate Mall

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 24-May-2019 at 15:32
Линк до интерактивна мапа од East Gate Living http://eastgate.mk/pocetna-living-mk/interaktivna.nspx

Линк до интерактивна мапа од East Gate Shopping http://eastgate.mk/pocetna-shopping-mk/shopping-mapa.nspx
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8849
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 25-May-2019 at 05:43
Некако бавно им оди,колку што можам да видам сеуште не се расчистени рушевините од халите.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 13419
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 20-Jun-2019 at 09:00
Од твитер...https://twitter.com/KatttP/status/1141583407870353409/photo/1
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8849
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 30-Jun-2019 at 09:37
Малку постара од крајот на мај(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 13419
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 28-Jul-2019 at 20:26


За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8849
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 05-Sep-2019 at 12:52
Завршено е со ископ,тука на овој потег според рендерите ќе биде комплексот трговски центри,еве две денешни

Edited by stef4o - 05-Sep-2019 at 12:52
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 09-Sep-2019 at 11:40
Овој трговски ќе направи пустош за малите локални бизниси како продавници и бутици во овој дел од градот...да не збориме и за финален удар во замирањето на старите трговски центри...ама тоа е, непланско планирање.

А тоа дека како присуство ќе се чувствува ко да си у Албанија,во тоа не сумљам.
Бар Сити Мол малку ќе здивне...

Edited by kiriOK - 09-Sep-2019 at 11:41
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.