build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 171819
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5038
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 09-Jun-2020 at 16:28
Тука очигледно работите тераат во три смени,доста често се бетонира и во 2-3 часот по полноќ

https://www.facebook.com/groups/145337166272043/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5038
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 10-Jun-2020 at 11:40
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5038
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 12-Jun-2020 at 10:34
ДенесBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5038
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 14-Jun-2020 at 14:10
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 17-Jun-2020 at 00:05
Имаат поставено огромна бела конструкција на главниот влез, ваљда за средишниот стаклен дел. Доколку некој е на минување може да слика.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5038
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 23-Jun-2020 at 10:02


https://www.yazgandesign.com/skopje-east-gate
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5038
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 25-Jun-2020 at 15:47
od fb

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5038
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 26-Jun-2020 at 15:19
Овој мол ќе биде најголем по него следи сити мол и засега толку од вистински молови во градов според мене е сосем доволно. Ќе видиме овој колкав потенцијал ќе има(тешко дека ќе биде толку привлечен како солунски Космос но ај да не судам пред време). Ќе видиме што ќе бидне и со Џеваир Мол кој сеуште е во градба и плус зад Рамстор ќе видиме што се ќе никне тоа би биле уште 2 нови мола што веќе чинам ќе е премногу плус Емпорио во Ѓорче што долго веќе стои заглавен.

Edited by stef4o - 26-Jun-2020 at 18:05
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 219
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 26-Jun-2020 at 17:10
Емпорио во Ѓорче би било само една „врска“ со остатокот на градот, во тип на брендови, ланци на брза храна итн. А можеби ќе допринесе да не одат младите од Ѓорче и Сарај до Сити Мол. Како и да е, Емпорио е навистина потребен на локално ниво, бидејќи во тој тој дел едноставно нема „ништо“.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 419
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 26-Jun-2020 at 17:42
А какво влијание би имале моловиве врз Рамстор? Што мислите?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5038
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 26-Jun-2020 at 18:10
Па незнам,во принцип ќе се сведе на кафетерии и ланци за брза храна ништо посебно,ГТЦ веќе е мизерија многу дуќани се празни немаме стандард кој ќе ги одржува во живот сите трговски што се градат. Некои значително ќе настрадаат(ќе се сведат само на прехрана и ќе бидат малку посетувани). И за Ист Гејтов ќе видиме колку нови брендови ќе влезат и колку ќе опстојат низ другиве само во Ваикики е најраздвижено другото е многу послабо.
Back to Top
Petar044 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Jun-2020
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote Petar044 Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 28-Jun-2020 at 17:29
Јас мислам дека за сите ќе има работа, а најголем губитник би бил City mall. Emporium ќе биде помал и солидно пополнет од локалците, и по некој од другите делови на СК и МК. Рамстор некако го издржа притисокот до сега, и ќе продожи поради одличната локација и достапноста. Најголемиот проблем особено за City Mall ќе настане со отворањето на Diamond, бидејќи милам дека Капош е мал за да одржи толкав мол. Косоварите кои го прават 30% од прометот( ова го кажа Менаџерот на Сити мол) најверојатно ќе одат во новите 2. Како што видов Џевахир е помал од Еаст Гате така да мислам дека ќе функционира одлично особено од Аеродомци. Ќе биде огромно зголемување на бројот на молови за мало време, некој ќе биде губитник но не знаеме како ќе се постават новите молови. Како град мислам дека имаме капацитет за толку молови, но мислам дека многу ќе се отворат сите, а моментално немаме толкава куповна моќ за наеднаш ова да се издржи. П.С. и ГТЦ го чекаат лоши времиња, треба да се се фокусираат повеќе на услушни дејности, како и продавници за секојдневни намирници. Тешко е да донесат големи бредови и да ја зголемат атракивноста со конкуренцијата што ги очекува.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 419
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 28-Jun-2020 at 19:37
ГТЦ мора да се приспособи на новите времиња. Сигурно постои начин да се реализира проект со застаклување така што да нема промена во изгледот, а притоа да стане ептен популарен.
За купувната моќ: па тоа што Waikiki е преполно, а другите шат-пат, доволно кажува.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 28-Jun-2020 at 20:25
Ако недајбоже се задржи коронава уште актуелна подолго време, вакви отворени трговски ќе добијат на вредност. ГТЦ има шанса која треба да ја зграби, ане да тоне уште подоле во македонската алаш-вериш коалициона политика на делење на пленот. 1. Експропријација на приватните делови, 2. Продавање целосно на оглас.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 29-Jun-2020 at 01:51
Originally posted by skopskodete

ГТЦ мора да се приспособи на новите времиња. Сигурно постои начин да се реализира проект со застаклување така што да нема промена во изгледот, а притоа да стане ептен популарен.
За купувната моќ: па тоа што Waikiki е преполно, а другите шат-пат, доволно кажува.
единствено нешто што го држи ГТЦ популарен и покрај ужасниот менаџмент, е неговиот архитектонски концепт, не знам зошто упорно се напаѓа изгледот на комлексот, кога прстот треба да се впери на друго место

инаку молови од стилот на Рамстор и Сити мол се ептен капиталистички и конзумерски концепти... стариот мол веднаш умира со изградбата на нови, особено на мали површини како Скопје, макар и да го направеле на вселенски брод
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 419
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 29-Jun-2020 at 02:43
Originally posted by zabegan

Originally posted by skopskodete

ГТЦ мора да се приспособи на новите времиња. Сигурно постои начин да се реализира проект со застаклување така што да нема промена во изгледот, а притоа да стане ептен популарен.
За купувната моќ: па тоа што Waikiki е преполно, а другите шат-пат, доволно кажува.
единствено нешто што го држи ГТЦ популарен и покрај ужасниот менаџмент, е неговиот архитектонски концепт, не знам зошто упорно се напаѓа изгледот на комлексот, кога прстот треба да се впери на друго место

инаку молови од стилот на Рамстор и Сити мол се ептен капиталистички и конзумерски концепти... стариот мол веднаш умира со изградбата на нови, особено на мали површини како Скопје, макар и да го направеле на вселенски брод

Архитектонскиот концепт? Па ГТЦ се наоѓа во НАЈСТРОГИОТ центар на цел град, затоа и се држи се' уште, инаку да беше на скроз друга локација ќе беше веќе скоро скроз напуштен. Тоа што е во најстрогиот центар, и тоа што и покрај тоа не функционира добро, доволно кажува. Не го напаѓам архитектонскиот концепт, но трговските центри не се посетуваат заради архитектонските концепти туку заради тоа што е потребно да се купи нешто во нив, да се разгледа понуда, нова облека итн. ГТЦ има се' освен едно нешто, не е затворен и не е пријатен за шопинг - што е и основна функција на еден трговски центар. Очигледно е каде е проблемот. И не треба да се заборави кога е изграден ГТЦ -- во време во кое исплатливоста на големи објекти не била одлучувачки фактор дали да се гради или не.

Edited by skopskodete - 29-Jun-2020 at 02:45
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 29-Jun-2020 at 03:06
Originally posted by skopskodete

Originally posted by zabegan

Originally posted by skopskodete

ГТЦ мора да се приспособи на новите времиња. Сигурно постои начин да се реализира проект со застаклување така што да нема промена во изгледот, а притоа да стане ептен популарен.
За купувната моќ: па тоа што Waikiki е преполно, а другите шат-пат, доволно кажува.
единствено нешто што го држи ГТЦ популарен и покрај ужасниот менаџмент, е неговиот архитектонски концепт, не знам зошто упорно се напаѓа изгледот на комлексот, кога прстот треба да се впери на друго место

инаку молови од стилот на Рамстор и Сити мол се ептен капиталистички и конзумерски концепти... стариот мол веднаш умира со изградбата на нови, особено на мали површини како Скопје, макар и да го направеле на вселенски брод

Архитектонскиот концепт? Па ГТЦ се наоѓа во НАЈСТРОГИОТ центар на цел град, затоа и се држи се' уште, инаку да беше на скроз друга локација ќе беше веќе скоро скроз напуштен. Тоа што е во најстрогиот центар, и тоа што и покрај тоа не функционира добро, доволно кажува. Не го напаѓам архитектонскиот концепт, но трговските центри не се посетуваат заради архитектонските концепти туку заради тоа што е потребно да се купи нешто во нив, да се разгледа понуда, нова облека итн. ГТЦ има се' освен едно нешто, не е затворен и не е пријатен за шопинг - што е и основна функција на еден трговски центар. Очигледно е каде е проблемот. И не треба да се заборави кога е изграден ГТЦ -- во време во кое исплатливоста на големи објекти не била одлучувачки фактор дали да се гради или не.
ГТЦ не e класичен мол, туку трговски центар кој е интегриран во својата средина, цел дистрикт на спратови, како сакаш...
дека е крш ГТЦ и дека треба да се модернизира е вистина, ама со тоа затворањето, префасадирањето и слични глупости, веќе се уморив од дискутирање

а брендовите ги има во сите молови, како прво, па така да, изборот не се сведува на тоа кои продавници ги има внатре, туку дека објектот е нов, а обично маркетингот е толку слаб што се повлекува само еден бренд што го држи цел мол... плус, доколку на пример еден бренд се отворил во Сити Мол, ќе го префрли својот штаб во првиот нов Мол што ќе се отвори на друго место во градот, а во стариот мол ќе остане да купува локалното население
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5038
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 02-Jul-2020 at 10:15
ДенешниBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5038
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #379 Posted: Yesterday at 16:31
Денешни

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 171819

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.154 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.