build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 18192021>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 26-Jul-2020 at 10:56
Извадоци од снимки од дрон(21.07.2020)

линк од видеото
https://www.facebook.com/620667824753477/videos/291128718666119
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 30-Jul-2020 at 11:30
Преку 20 нови светски брендови влегуваат во Македонија: Потпишан договорот за најголем синдициран заем во земјава

Со носење на заштитни маски и почитување на сите протоколи денеска на градилиштето на трговскиот центар East Gate во Скопје се потпиша најголемиот синдициран заем во земјава, во вредност од 72 милиони евра.

Лидер на заемот е НЛБ Банка АД Скопје, а останати банки учесници се Комерцијална Банка АД Скопје, Халк банка АД Скопје, но и Raiffeisen Bank Албанија.

На денешното потпишување на договорот присуствуваа генералните директори од сите наведени банки, а свое обраќање имаше и генералниот извршен директор на трговскиот и резиденцијален центар East Gate, Игор Давков, како и претседателот на Управниот одбор на НЛБ Банка АД Скопје, Антонио Аргир.

Присутните го искажаа своето задоволство од потпишувањето на овој договор за најголем синдициран заем, а истакнаа дека поради пандемијата со Ковид-19 сето тоа се одвива во сосема поинакви услови.

Во врска со отворањето на East Gate, директорот Игор Давков најави дека тоа ќе се случи следната година, поточно во текот на наредната сезона есен-зима.

Давков откри и дека на 40 отсто од вкупниот капациетет на трговскиот ќе се отворат уште 20 сосема нови брендови во земјава, но не откри за кои станува збор.

Во East Gate веќе 90 отсто од просторот е закупен, а Давков најави дека токму во овој трговски центар ќе биде отворена и најголемата Зара во регионот.

Според првичните поценки, со отворањето на центарот се очекува отворање и на 2.500 работни места, кои, како што најави Давков, ќе имаат влијание врз намалувањето на невработеноста во земјата, посебно кај помладата популација.

https://www.slobodenpecat.mk/preku-20-novi-svetski-brendovi-vleguvaat-vo-makedonija-potpishan-dogovorot-za-najgolem-sindicziran-zaem-vo-zemjava-foto/
За сè има вторпат
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 609
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 30-Jul-2020 at 12:21
уште да знаеме кои се новите брендови
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote David Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 30-Jul-2020 at 12:36
Дури 20 нови брендови ??? Па се претргнале бре,овие и Космос ќе го заебат,едвај чекам да се отвори стота продавница на Бершка,Котон,Вајкики,Тудорс,Тера Нова,Рамстор,се турски квалитет до квалитет ....тоа е дефинитивно нешто што му фалеше на градов немаме видено такво нешто,секоја чест,плус едвај чекам да делам испотена сосмрдена потна блуза со пола Косово во најголемата Зара
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 30-Jul-2020 at 12:59
„Околу 40 отсто од површината за изнајмување на трговскиот центар, што е околу 20 илјади метри квадратни, ќе биде со нови брендови, што не се присутни во Македонија“, рече Давков, додавајќи дека станува збор за регионални брендови кои во голема мера се присутни во трговските центри во регионот, а најголем дел се присутни во Централна и Источна Европа.


„Инвестицијата за која денес го заокружуваме финансирањето, со своите 158 илјади метри бруто изградена површина и 57 илјади метри нето површина за изнајмување, регионално гледано е најголемиот трговски центар, изземајќи ги „Белград на вода“ и „Парадајз“ во Софија. Се проектира да има 12 милиони посетитеели годишно, а закупците да остваруваат промет од 120 милиони евра“, рече Давков.


https://nezavisen.mk/ist-gejt-skopje-kje-go-ima-tretiot-po-golemina-shoping-mol-i-najgolemata-zara-vo-regionot/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ist-gejt-skopje-kje-go-ima-tretiot-po-golemina-shoping-mol-i-najgolemata-zara-vo-regionot
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 30-Jul-2020 at 14:50
ИСТ ГЕЈТ И НЛБ БАНКА АД СКОПЈЕ ПОТПИШАА ДОГОВОРОТ ЗА СИНДИЦИРАН ЗАЕМhttps://24.mk/details/ist-gejt-i-nlb-banka-ad-skopje-potpishaa-dogovorot-za-sindiciran-zaem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 30-Jul-2020 at 14:54
East Gate, градежен проект на Балфин групацијата, меѓу најголемите трговски центри во регионот

Со потпишувањето на најголемиот синдициски заем во земјава во висина од 72 милиони евра, денеска се заокружи финансирањето за изградба на трговскиот центар „East Gate“.
Лидерот на заемот е НЛБ Банка А.Д. Скопје, а покрај неа учествуваат и НЛБ д.д. Љубљана, Комерцијална банка АД Скопје, Raiffeisen Bank Албанија и Халк банка АД Скопје.
Трговскиот центар ќе биде најголем во регионот, и се очекува да биде отворен до есен следната година. 40% од површината ќе биде со 20 нови светски брендови, кои досега не се присутни во земјата, а ги има во земјите од Централноисточна Европа.
– Трговскиот центар се проектира да има 12 милиони посетители годишно, а закупиците годишно да остваруваат нето промет од 120 милиони евра. Овој проект се очекува да донесе повеќе од 2500 вработувања пред се во секторот трговија, но и во услужните дејности компатибилни со трговијата, истакна генералниот извршен директор на „East Gate“, Игор Давков.

Како што посочи, веќе се потпишани договори за закуп со над 150 трговци и издадени се над 80 проценти од центарот.

Според претседателот на Управниот одбор на НЛБ Банка АД Скопје, Антонио Аргир, со денешното потпишување банките покажуваат дека заеднички можат да поддржат големи развојни проекти и во услови на криза.

Покрај шопинг центарот, овој мултифункционален проект во себе вклучува и изградба на високо квалитетен резиденцијален и деловен простор. Вкупната изградена површина изнесува над 500 илјади метри квадратни.

Од „Балфин групацијата“ се задоволни од поддршката што ја добиваат од банките и државните институции. Групацијата е позната по изградбата на Скопје Сити мол, а присутна е и во повеќе држави од Западен Балкан и неколку држави во Европа.

https://tv21.tv/mk/zaokruzheno-finansiraneto-na-trgovskiot-tsentar-east-gate-ke-bide-gotov-do-esen-slednata-godina/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 31-Jul-2020 at 08:40
Незнам кои се новите брендови кои ќе влезат но не е поентата само да влезат туку колку време ќе опстојат,во сите досега отворени молови најдобро вирее Ваикики и уште 2-3 бренда. Нашата куповна моќ е прениска да може да ги одржува во живот сите брендови. Да не биде после 2 години да се сведе на неколку ефтини брендови и кафетерии.Можеби би бил интересен за Косоварите но за други незнам....
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 31-Jul-2020 at 11:12
Трговскиот центар „East Gate“ готов до есен следната година, заокружено неговото финансирање

https://kanal5.com.mk/trgovskiot-centar-east-gate-gotov-do-esen-slednata-godina-zaokruzheno-negovoto-finansiranje/a432971
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 17-Aug-2020 at 10:45
https://www.facebook.com/Ndërmarrja-Ndërtimore-Aferdita-I
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 178
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 19-Aug-2020 at 20:12
Денешни (19.08.2020)
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 27-Aug-2020 at 10:29
Сликано од кај ПИОМ

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 28-Aug-2020 at 16:44
Неколку денешниBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 30-Aug-2020 at 10:31


За станбениот дел веќе има ископ можно е и да е почнато со темели за некоја од зградитеhttp://eastgate.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 05-Sep-2020 at 09:57
Снимки од дрон

https://www.facebook.com/skopjeeastgate/videos/1210259602666008
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 05-Sep-2020 at 09:58
Рендер од станбениот делhttps://www.facebook.com/skopjeeastgate
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 05-Sep-2020 at 10:07


за деловниот делhttps://eastgate.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 05-Sep-2020 at 10:10
ЗЕЛЕНИ ПОВРШИНИ
Почнувајќи од становите со просторни зелени градини, па сè до oтворените површини на каскадните тераси разиграни по спратовите на секоја зграда, нема поглед кој не е збогатен со зеленило.
Оддалеченоста помеѓу зградите од 50 m дава совршена можност за уживање во зелените површини каде станарите и посетителите ќе може да се релаксираат на кратка прошетка, а секој родител да ужива гледајќи ги своите деца како слободно си играат на детските игралишта на отворено, веднаш пред својот дом.

УНИКАТНИ СТАНОВИ

Покрај становите со идеално обмислени просторни решенија кои започнуваат од 42 m2 меѓу кои може да одберете дом со една до три спални соби, East Gate Living нуди избор на уникатни станови кои достигнуваат и до 210 m2. Почнувајќи од становите на приземје со пространи тераси и зелени површини, па сè до становите со големи тераси кои се поставени на сите каскадни спратови, како и уникатните дуплекси, во East Gate Living ќе најдете богат избор на уникатни станови.

СТАНДАРДИ ЗА КВАЛИТЕТ
Почнувајќи од првокласните материјали за под, плочки и санитарија, па сè до изборот на материјали за топлотна и звучна изолација, можете да бидете сигурни дека вашиот дом ги следи високите стандарди за квалитет и А+ енергетска ефикасност. Секој стан ќе биде опремен со Smart Home системи кој го следат вашиот ритам на модерно живеење, а со мулти-сплит системот за климатизацијата за ладење и греење ќе имате контрола врз температурата во секоја просторија за комплетна удобност.

Дел од практичниот аспект да се биде дел од East Gate Living e да не мора да се грижите каде да најдете сè што ви е потребно за домот, за себе или за најблиските. Веднаш до вашиот дом имате на располагање широк асортиман на продавници од најразлични категории, како и голем супермаркет, салон за убавина, фитнес центар, салон за домашно уредување и продавница со секаков тип на електроника и бела техника, како и голем број услужни дејности на ваше располагање во секое време (банки, пошта, и сл.)

https://eastgate.mk/living-mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 07-Sep-2020 at 11:27
https://eastgate.mk
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote David Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 07-Sep-2020 at 15:05
Од кај извадија бе олку зеленило и цел плоштад скоро пред трговскиов
Еден асален рендер нема како ќе изгледа трговскиов,односно има 12 различни,дури на самите плакати залепени пред градилиштето има два различни изгледи Викате ќе има два монитори до сталкениот влез ?

За зградаиве да не правам муабет,очекувам скопје "тауер"-2.
Впрочем додека хотел Континентал е репер и крајна граница за висината на зградиве и деловните објекти,се е јасно.(не смее таа УБАВИНА да се засени !)

Edited by David - 07-Sep-2020 at 15:06
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 18192021>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.