build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8228
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 18-Dec-2020 at 11:07
Construction progress - November 2020

https://www.facebook.com/skopjeeastgate/videos/808607399920003
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8228
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 04-Jan-2021 at 14:48
Благодарение на 6 врвни инженери, процесите за изградба на Ист Гејт Мол се одвиваат забрзано

Ист Гејт Мол забрзано се развива. За неполни 9 месеци, 6 инженерски тима кои коордираат повеќе од 600 луѓе на терен во отежнати услови, успеаја да го завршат карабинскиот дел на еден од најголемите трговски центри во регионот, Ист Гејт Мол. За тоа најголема заслуга имаат 6 водечки инженери , кои претставуваат пример за одлични стратези и врвни професионалци во својата област.
Ист Гејт Мол е грандиозен проект и е инженерски предизвик. Истовремено се одвиваат многу градежни процеси, а притоа се внимава сите детали совршено да се вклопат. Благодарение на 6 млади, но врвни инженери, процесите се одвиваат забрзано и проектот ќе се заврши и предвреме. Ист Гејт Мол има чест да ги награди луѓето кои имаат личен придонес и кои работат неуморно со голема посветеност.” – изјави Климент Малески, Тим Лидер на градежен тим во Ист Гејт Мол.https://eastgate.mk/news/skopje-east-gate-mk/izgradbata-na-east-gate-mall-se-odviva-zabrzano/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8228
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 12-Jan-2021 at 18:21
Интервју на Арсим Папранику за Телеграфи
Телеграфи Македонија и СКСЗМ разговараа со Арсим Папранику, ко-сопственик на СЕГ и Нептун, на тема претприемништво и идните предизвици.

Телеграфи Македонија и СКСЗМ разговараа со Арсим Папранику, ко-сопственик на СЕГ и Нептун, на тема претприемништво и идните предизвици.

Нептун, веќе неколку години е рангиран како еден од најмоќните брендови во Македонија. Опишете го вашиот успех во 3 реченици?

Да се ​​опише успехот на Нептун и нивото на кое е денес по 21 година активност, би било многу тешко да се опише во 3 реченици, но би ги издвоил: посветеност, енергија, визија и нови идеи.

Што научивте од искуството сиве овие години?

Ако сте навистина посветени на некоја област, професија, работа или дури и проект, шансите се многу мали за грешки, секако со оглед на можностите за грешки, моментот и „know-how“.

Какво е вашето искуство со младите кои работат со вас. Дали сте задоволни од нивната работа?

Со голема самодоверба можам да кажам дека нашата младина има високи квалитети, но нешто што недостасува е стратегијата за човечки ресурси што е генерално погрешна, не само во приватните компании, туку и воопшто. Исто така државната стратегија мислам дека е погрешна со години и тука главно размислувам во однос на квалитетно образование и искуство во пракса.

Се гради СЕГ. Колку работни места ќе се отворат, колкава е инвестицијата и кога се очекува да се отвори?

СЕГ како проект генерално зафаќа инвестиции од над 300 милиони евра што ќе се реализираат во три фази. Треба да се напомене дека станува збор за најголема инвестиција од областа на недвижностите во Северна Македонија, која е реализирана досега и е поделена на три насоки или области, кои се:

– „Ист Гејт Мол“ – Трговски центар со бруто површина од 160.000 м2 или површина за изнајмување од 57.000 м2, што е еден од најголемите центри во регионот со скоро 45% брендови кои ќе дојдат за прв пат во Македонија. Изградбата во моментов е скоро 75% завршена и размислуваме да се отвори во октомври 2021 година.

– „Ист Гејт Ливинг“ – станбена населба со 1.600 станови што ќе биде еден од најмодерните комплекси за своето време со многу соби и дополнително зеленило. Почетокот на работите е предвиден за февруари 2021 година и да заврши на крајот на 2023 година.

– „Ист Гејт Бизнис“ – деловен канцелариски простор со вкупна површина од 67 000 м2, поделена на пет згради. Изградбата започнува во април 2021 година и завршува во 2026 година.

Кои се вашите планови за во иднина и која е пораката до младите претприемачи?

Постојат многу планови и верувам дека наскоро ќе започнеме нов проект за кој наскоро ќе бидете информирани. Во однос на пораката за младите претприемачи, ќе споменам неколку столбови кои според мене се најважни:

– здружување на силите и капиталот помеѓу компаниите во различни области и сектори, создавање деловна разновидност, што овозможува повеќе ризици мал;

– инвестиции во човечки ресурси или човечки ресурси и структури;

– проширување на нови пазари и земји.

https://eastgate.mk/news/skopje-east-gate-mk/intervju-arsim-papraniku-za-telegrafi/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.422 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.