build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 28-May-2008 at 13:56
Samo sto go procitav i jas na A1.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 29-May-2008 at 01:12

ЕРА СИТИ


Гранит ќе ја гради инфраструктурата


Изградбата на комуналната инфраструктура на повеќенаменскиот комплекс ЕРА Сити - Скопје, што за пет години треба да никне на Скопски саем, му е доверена на скопски Гранит. Словенечката групација ЕРА го избра Гранит за најдобар понудувач на тендерот за изградба на инфраструктурата на комплексот и на ископот на градежната јама на комерцијално-деловната зграда која почнува да се гради. Гранит на тендерот понудил четири милиони евра, а учествувале и други градежни компании од Македонија и ЕУ.

Камен-темелникот на деловната зграда беше ставен на почетокот на февруари годинава и модерната десеткатница треба да биде готова за една година. Кој ќе ја гради зградата ќе се знае откако од ЕРА ќе ги проучат понудите што се пристигнати на тендерот за најповолен изведувач. Паралелно ќе продолжи и изградбата на комплексот и другите предвидени објекти што ќе бидат со различни дејности со најсовремен деловен, трговски и забавен карактер во регионот, за чија реализација ќе бидат вложени 155 милиони евра. Од ЕРА велат дека двата шопинг мола ќе ги градат со партнери и до есен со нив ќе бидат договорени условите.

(С. Бл.)


http://vecer.com.mk/?ItemID=E4A47147FC5CE44381FC6CE16736746E
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 29-May-2008 at 08:06
Ми е страв да кажам дека навистина почна изградбата да не се зезнам по илјадити пат. Но денеска се шуњаа некои работници таму (не многу) а и поставиле ограда кон ул. Беласица (до сега тој дел беше отворен).

Доколку се гради и објектот и инфраструктурата тука ќе има што да се слика . Веројатно е добро да се сликне цела таа пустелија пред да се пополни со објекти. Чисто да ја имаме.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-May-2008 at 10:11
единствено од континентал може асална фотографија да излезе. Така да кој има време нека гребе по врати, ако не па ќе платиме еден пансион.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-May-2008 at 10:24


таква фотка веќе имаме, на претходната страна Ама фино ќе дојдат и некои фотки од доле
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 20-Jun-2008 at 09:03
Конечно! Денеска почнаа да копаат Banana
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Jul-2008 at 08:27
Немам точен увид за деловната зграда но целиот плац на ERA City се до Автокоманда деновиве се чисти и раскопува. Веројатно се спремаат за изградба на инфраструктурата низ целиот комплекс. Ако не се лажам Гранит ги доби во пакет инфраструктурата и деловната зграда на тендерот.

Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 19-Jul-2008 at 19:26


Во прилог на претходниот пост слики од денеска Cheers

П.С. Кулата во Автокоманда е совршена за апдејти на ова градилиште. Има еден многу добар балкон некаде на 12 кат само заклучени беа вратите. Од таму сликите би биле совршени но за оваа намена не се лоши ни сликите преку стакла иако стаклата се нормално валкани

1 Големиот плац беше обраснат како џунгла моментално се расчистува и раскопува

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11 Градилиштето на деловната зграда

12


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 19-Jul-2008 at 20:17
Ама кај зградата се уште нема ништо поконкретно или така ми се чини...?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 19-Jul-2008 at 20:24
Originally posted by Cloverstack

Ама кај зградата се уште нема ништо поконкретно или така ми се чини...?


Па има некој куп карпетини дали е зезнато тлото за ископ или е нешто друго  незнам но факт е дека пак иде споро
Back to Top
twin View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Aug-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote twin Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 02-Aug-2008 at 12:05
ej sto e yoa menagment house a

Back to Top
twin View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Aug-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote twin Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 02-Aug-2008 at 12:05
nov sum 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-Aug-2008 at 12:46


Тоа е управната зграда која и денеска си постои.
Back to Top
twin View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Aug-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote twin Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 02-Aug-2008 at 15:01
da sega znam koja e no dali ke se renovira
Back to Top
twin View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Aug-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote twin Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 05-Aug-2008 at 15:46
na nisto ne lici taa zgrada
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 15-Aug-2008 at 20:25
Бавен напредок кај деловната зграда

1


2


Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 03-Oct-2008 at 19:25
Неколку прашања

1. Навистина не разбрав што се ќе се прави освен Бизнис зградата. Некако многу нејасно. Имам разбрано дека ова ќе биде како некој вид Град во Град.
2. ЕРА Сити е сопственик на Скопски саем?
3. Кога е предвидено отприлика да се направи сето ова??
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 03-Oct-2008 at 19:29


1. Па првиот пост веќе прилично кажува што ќе биде и што уште ќе се гради. Исто така има и други постови од кои можат да се извлечат дополнителни информации.

2. Ера, не Ера сити е сопственик

3. Сигурен сум дека некаде се спомнти рокови, ама од досегашната пракса не знам дали треба да се потпираме на нив, па одговорот би бил - господ знае...
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 03-Oct-2008 at 19:45
Originally posted by Cloverstack

1. Па првиот пост веќе прилично кажува што ќе биде и што уште ќе се гради. Исто така има и други постови од кои можат да се извлечат дополнителни информации.2. Ера, не Ера сити е сопственик3. Сигурен сум дека некаде се спомнти рокови, ама од досегашната пракса не знам дали треба да се потпираме на нив, па одговорот би бил - господ знае...


Значи целта на проектот е конечно да се „закрпи“ таа парцела на Скопски саем и повторно да се измеша старо со ново

Се надевам дека и Саемот и Континентал дека ќе издржат мало реновирање
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 11-Oct-2008 at 22:39
Еве го статусот од денеска. Не делува дека многу мрднало од прошли пат но на терен малку понатаму (некаде во линија со влезот во првата сала на саемот) имаше голема фрка и нешто се работеше на големо. И кај зградава се копаше се пустеше но не успеав да видам дали имаат нешто почнато. А би требало да имаат почнато бидејќи на неколку пати сум убеден дека имам видено како виси една бетоњерка и истура. Целиот плац на ЕРА го заградиле и скроз на другата страна од каде до сега можеше да се влезе и да се ѕирне што се случува со инфраструктурата која најавија дека ќе ја градат паралелно.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.