build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 28293031>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #581 Posted: 01-Oct-2021 at 12:19
Епа чим има у тој случај могуче да видиме Де-Ни мебел или некое Mobilje у замена за Икеа. Како што донери и ќебапи се замена на субвеј, мекдоналдс, кфц, и штотијазнам.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #582 Posted: 01-Oct-2021 at 13:15

JYSK. Со етикети исклучиво на албански како во City Mall. Како и да е, поарно да ги трошат кај нас парите од брашното и органите, отколку на друго место.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 806
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #583 Posted: 01-Oct-2021 at 19:32
Originally posted by Tooold

Originally posted by Vire

МекДоналдс ќе се врати заедно со Грујо,еве памтете го муабетов

Овој трговски мириса на копи-пејст од Сити Мол,само појачан со некои небитни,непознати а сигурно скапи:сарајевски Чебаапии,донери,рекорд баклави и се останато можно муслиманско што може да се напика. Еве оставам простор ако не е така а ме изненадат со некоја продавница што не сум ја очекувал ќе ги пофалам.
Imax исто прочитав дека нема да има,Икеа исто,не знам ако врвот се бар за мене непознати полски "брендови" за облека тогаш...


Ikea бараш во Мол?
хахахха


ИКЕА има и во склоп на згради во долниот простор
Back to Top
Tooold View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 23
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #584 Posted: 02-Oct-2021 at 08:21
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Tooold

Originally posted by Vire

МекДоналдс ќе се врати заедно со Грујо,еве памтете го муабетов

Овој трговски мириса на копи-пејст од Сити Мол,само појачан со некои небитни,непознати а сигурно скапи:сарајевски Чебаапии,донери,рекорд баклави и се останато можно муслиманско што може да се напика. Еве оставам простор ако не е така а ме изненадат со некоја продавница што не сум ја очекувал ќе ги пофалам.
Imax исто прочитав дека нема да има,Икеа исто,не знам ако врвот се бар за мене непознати полски "брендови" за облека тогаш...


Ikea бараш во Мол?
хахахха


ИКЕА има и во склоп на згради во долниот простор

Има, може во држави во кои се влезени со големи објекти и се шират.
Ќе влезат во нов регион со деловен од 400м2? Нах

А во регионов каква Икеа имаме? Во дуќанче во мол?
Софија НЕ Е во склоп на Ринг мол, туку е во непосредна близина, индивидуален наменски објект огромен.
Белград исто
Солун исто
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #585 Posted: 02-Oct-2021 at 20:31
Moже да направат некоја поголема продавница од 2-3000м2 и тоа да го искористат и како промоција на Икеа. Продуктите да се носат од Бугарија а овде да се порачува, се додека не се створат услови за сопствен, голем објект.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 712
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #586 Posted: 02-Oct-2021 at 20:52
За ИКЕА, ваљда ќе си почекаме уште 2-3 години.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #587 Posted: 02-Oct-2021 at 22:08
У моментот кога ќе се отвори еден ден ИКЕА во Македонија, колективно ќе изнарипаат душебрижниците и цврсти бранители на македонскиот идентитет со теорија дека познатите "Swedish Meatballs" го загрозуваат идентитетот на вековната македонска кујна.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 787
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #588 Posted: 03-Oct-2021 at 11:05
Originally posted by Tooold


А во регионов каква Икеа имаме? Во дуќанче во мол?
Софија НЕ Е во склоп на Ринг мол, туку е во непосредна близина, индивидуален наменски објект огромен.
Белград исто
Солун исто


Последните години IKEA активно развива формата IKEA City- по-малки по площ магазини и шоуромове в цетровете на градовете или големите молове.В тях има изложени по-малко артикули и може директно да купиш по-дребните стоки- домашни потреби ,текстил ,аксесоари ,дребни мебели .Големите мебели се поръчват по каталог в посетителските центрове и се доставят до няколко дни .
Естествено във всеки от тях има и кът за хранене с прословутите шведски кюфтенца.
В България има вече 5 магазина на IKEA .

В София освен големата оригинална mega store IKEA преди няколко недели откриха в Mall of Sofia.Предлага около 1000 продукта за директна покупка на площ от 2000кв.м


Във Варна- Delta Planet Mall е най-големия магазин на площ от 7000кв.м и на 3 етажа.Предлагат се 3500 артикула за директна покупка и поръчка по каталог.
• Ниво 1 – Зала за аксесоари и „Swedish on the Go” Бистро
  • Ниво 0 – Мебелен салон
  • Ниво -2 – Получаване на стоки и зона Замяна и връщане
В Пловдив - Plovdiv Plaza - showroom и център за поръчки.


В Бургас - Galleria Mall Burgas - център за поръчки.
Back to Top
Semir View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote Semir Quote  Post ReplyReply #589 Posted: 03-Oct-2021 at 11:57
Од Петокот 01.10.2021

Edited by Џоле - 03-Oct-2021 at 12:09
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #590 Posted: 04-Oct-2021 at 23:26
Originally posted by гитардемон

Како и да е, поарно да ги трошат кај нас парите од брашното и органите, отколку на друго место.


Еве научивме и дека сите Албанци се трговци со дрога и органи.

@гитардемон
Сигурно си свесен дека кога ќе се разминеш со Албанец во трговски центар, тој веројатно има врска со трговија со дрога и органи токму толку колку што имаш и ти самиот. Зошто тогаш се потребни вакви одвратни генерализации, стварно не ми е јасно.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13825
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #591 Posted: 05-Oct-2021 at 18:27
За сè има вторпат
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 622
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #592 Posted: 05-Oct-2021 at 20:21
Кога е најавено отварање?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #593 Posted: 05-Oct-2021 at 20:53
Originally posted by vladegf

Кога е најавено отварање?


Нема конкретен датум,мислам е најавено за втора половина на октомври.
Back to Top
Green Bay View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Nov-2014
Online Status: Offline
Posts: 23
  Quote Green Bay Quote  Post ReplyReply #594 Posted: 05-Oct-2021 at 21:15
Originally posted by stef4o

Нема конкретен датум,мислам е најавено за втора половина на октомври.

Струва ми се много оптимистично.
Не знам докъде са стигнали вътре, но мисля, че има много работа по фасадата, а предполагам и по тротоарите и другите пространства около търговския център.
Както и да е, интересен проект е и се надявам наистина скоро да го видим завършен.
Back to Top
Tooold View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 23
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #595 Posted: 06-Oct-2021 at 08:16
Почнаа и реклами на ТВ, без датум, туку Наскоро
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #596 Posted: 06-Oct-2021 at 08:55
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by гитардемон

Како и да е, поарно да ги трошат кај нас парите од брашното и органите, отколку на друго место.


Еве научивме и дека сите Албанци се трговци со дрога и органи.

@гитардемон
Сигурно си свесен дека кога ќе се разминеш со Албанец во трговски центар, тој веројатно има врска со трговија со дрога и органи токму толку колку што имаш и ти самиот. Зошто тогаш се потребни вакви одвратни генерализации, стварно не ми е јасно.Сега ти го гледам одговорот - моево беше „во духот“ на неколку коментари погоре, не беше моја измислица. Еве за појаснување, бидејќи си го промашил погорниот муабет - стануваше збор за богатата косовска мафија која троши пари во моловите низ Скопје, а не за локалните обични Албанци (не знам ни од каде ги најде во муабетот токму нив, но ајде можеби не сум се изјаснил баш најдобро). Сепак, овој мол (како и Skopje City Mall) е едно од малкуте места каде трговците со брашно и органи ќе можат да си дојдат без виза.

Е сега ако почнеме да тврдиме дека нема трговија со дрога, оружје и органи на Косово, сме го промашиле муабетот оти не беше воопшто тоа поентата.

Edited by гитардемон - 06-Oct-2021 at 08:57
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #597 Posted: 06-Oct-2021 at 10:49
Originally posted by Tooold

Почнаа и реклами на ТВ, без датум, туку Наскоро


Во петок 29.10.2021

------------------------------------
ВИДЕО | „Скопје ист гејт“ се отвора на 29 октомвриГрадежните работи во трговскиот центар „Скопје ист гејт“ привршуваат, и многу наскоро се очекува негово свечено пуштање во употреба. Ова денеска со „Утрински брифинг“ го изјави главниот извршен директор на трговскиот, Игор Давков.

– Отворањето на трговскиот центар ќе биде на 29 октомври. Ние како трговски центар, најголемиот дел од градежните работи веќе ги завршивме. Сега останува во наредните 30 дена закупците да ги завршат активностите во нивните локали, рече Давков.

Отворањето на трговскиот во услови на пандемија за менаџментот не претставува причина за страв од неуспех, ниту пак причина за страв од ширење на ковид вирусот.

И во услови на пандемија трговските центри функционираат. Ние сме среќни што има јасни протоколи кои укажуваат на тоа како посетителите можат да пристапат во трговскиот центар. Дополнително, ние правиме напори да воспоставиме систем каде што самата валидација на ковид сертификатите ќе биде реална. За таа цел купуваме апликација која во реално време, врз основа на интернет валидација, проверува дали сертификатот кој што го презентира посетителот е валиден, објаснува Давков.

Неговите очекувања се дека „Скопје ист гејт“ ќе вработи околу 2500 луѓе, а ќе има годишен приход од околу 120 милиони евра.

– 58 000 метри квадратни е нето површината за изнајмување, со тоа ние се позиционираме во еден од најголемите трговски центри во регионот, од рангот на „Белградска галерија“ и „Парадајс“ во Софија. Самата големина и миксот на закупци дава квалитет кој ќе придонесе за привлекување на посетители и од регионот, а со тоа ќе даде придонесе и во зголемување на економијата во државата. Таргет ќе ни бидат и патниците кои транзитираат по рутата Е75. Трговскиот центар ќе креира околу 2500 нови вработувања, рече Давков.

Во трговскиот ќе има 40 нови брендови кои за првпат влегуваат на територијата на Македонија. Ги исполнува сите стандарди за евакуација на посетители. Има два главни влеза за пешаци и подземна гаража со четири влеза и три излеза, како и осум евакуациони скалишни јадра. Трговскиот е на две нивоа, а содржините за забава се на вториот кат. Ќе има кино со осум сали, од брендот Синеплекс, фитнес центар, и игротека на површина од 700 М2. Очекувањата се дека трговскиот ќе има 120 милиони евра годишен приход.

https://www.slobodenpecat.mk/video-skopje-east-gate-se-otvora-na-29-oktomvri/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #598 Posted: 13-Oct-2021 at 11:43
od fbBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #599 Posted: 13-Oct-2021 at 11:49
од делот на брза храна има најава за отворање наhttps://www.facebook.com/plasetdonerskopje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #600 Posted: 17-Oct-2021 at 12:54
Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт МолСреде бел ден денеска беше исечен цел дрворед во близина на Ист Гејт Мол во Општина Гази Баба.

Засега нема објаснување ниту од централните, ниту од локалните власти која е причината за сечата на дрвата кај поранешен „Саем“.

Скопјани попладнето затекнаа неколку исечени дрвја во непосредна близина на самиот трговски центар, а на местото имаше и механизација.

https://faktor.mk/isechen-cel-red-drva-kaj-ist-gejt-mol
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 28293031>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.