build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 19-Jan-2009 at 02:30


Навистина чудно. Ќе треба да го истражиме ова подобро Yes
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 19-Jan-2009 at 08:06
Originally posted by vardar

Surface of parcel 2030sqm surface of the construction parcel 2381sqm Construction conditions ground +4 floors proposed price 1.500.000,00€



Малку овие бројки мене ме збунија! Па нели констракшн парцел треба да е во рамките на парцел?! Јас ги премерив сите парцели што се дел од планот и на меркиве одговара само онаа парцелата што е лево од 8-ица. Таа парцела нема број. Јас колку што знам ЕРА го стопанисува делиот простор меѓу пругата и булеварот, што не значи дека мора ЕРА да ги изгради сите објекти и ЕРА остава простор и други заинтересирани да влезат во нејзниот комплекс со учество, односно изградба на некој објект. Затоа и бројчиња имаат само оние објекти што ќе ги гради ЕРА.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 30-Jan-2009 at 21:28
Пак заспаа Sleepy

1


2

Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 30-Jan-2009 at 23:24
Оваа инвестиција мислам дека е многу сериозна. Можеби заспаа, ама верувам дека нема да потонат во длабок сон. Многу вложија во подземна инфраструктура. Освен тоа местово е „злато вредно“. Ќе биде...
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 30-Jan-2009 at 23:40
 
Па незнам колку се сериозни кога само зборат со години и години Roll%20eyes Кобајаги им тргна ископаа една голема дупка, расчистија малце земја, ставија две-три цевки под земја и толку....да не се уморија Ohno
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 31-Jan-2009 at 01:29
Мене исто така не ми личат на доста сериозно. Плус се сомневам дека Ера Веленје е доволно финансиски моќна компанија да го истурка сама овој проект. Иначе оваа земја е може би највредната и најпогодната за изградба на трговско-деловен парк во градот. Блиску е до центарот, Аеродром и Автокоманда и е супер сврзана со инфраструктура. Што се бават никој незнае. Неможам да замислам како кај нас фирмиве работат без никаков ПР, тотално нетранспарентно и без рокови.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 31-Jan-2009 at 01:46
Originally posted by Andrej_LJ

Мене исто така не ми личат на доста сериозно. Плус се сомневам дека Ера Веленје е доволно финансиски моќна компанија да го истурка сама овој проект. Иначе оваа земја е може би највредната и најпогодната за изградба на трговско-деловен парк во градот. Блиску е до центарот, Аеродром и Автокоманда и е супер сврзана со инфраструктура. Што се бават никој незнае. Неможам да замислам како кај нас фирмиве работат без никаков ПР, тотално нетранспарентно и без рокови.


Не го ни туркаат сами овој проект. На пример за трговскиот центар партнер требаше да им биде Меркатор кој требаше да го гради едниот од трите најавени центри во Скопје токму на саем. Од тоа не бидна ништо.

До сега ЕРА се покажа како прилично површен инвеститор. Стопанисува со саемот веќе 10на години а од тогаш е направено следново.

- реновираа постоечки простории во управната зграда во т.н. бизнис центар
- ја подзакрпија првата сала на саемот и ја крстија со претенциозното Метрополис арена
- преуредија една од постоечките хали во Action Park
- направија едно 234923843928 прес конференции за најава на изградбата на ЕРА Сити (кој кога прв пат го најавија требаше да се вика БТЦ Сити или БТЦ Скопје а како партнер да влезе познатиот БТЦ од Љубљана).

И еве не денес година ипол од "последниот старт за изградба", година дена од кога наводно го поставија камен темелникот и околу пола година од кога почнаа да ја копаат дупката.............. останавме на тоа.... дупка


Edited by pbanks - 31-Jan-2009 at 01:54
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 31-Jan-2009 at 02:00
Знаеш што ми е многу симтоматично во сето ова? Тука во Словенија, кога Меркатор или Туш почнуваат да градат големи трговско-деловни центри во Сарајево или Белград, се пишува на големо и е страшно покриено од медиска гледна точка. За Скопје ниту збор. Немам чуено дека БТЦ Словеније им е партнер...
Иначе тоа што го изградија за 10 години (силно кажано е изградија) е ништо. Само шминкаа и преуредуваа. Сега имаме 3 од 5 хали на Саемот, со што тој делумно ја изгуби првобитната намена. Не викам дека Метрополис е лоша работа ама не за сметка на изложбениот простор за Скопски Саем.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 31-Jan-2009 at 02:05
Па колку што разбрав од пбанкс БТЦ веќе не е у игра.

За метрополис мислам нема никакви пречки да служи и како самска хала (веројатно и служи, ама не можам да гарантирам пошто одамна не сум посетил некој саем)

А тоа дека овие се покажаа како несериозен инвеститор, тоа за жал е веќе многупати потврдено.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 31-Jan-2009 at 02:08
Originally posted by Andrej_LJ

Знаеш што ми е многу симтоматично во сето ова? Тука во Словенија, кога Меркатор или Туш почнуваат да градат големи трговско-деловни центри во Сарајево или Белград, се пишува на големо и е страшно покриено од медиска гледна точка. За Скопје ниту збор. Немам чуено дека БТЦ Словеније им е партнер...
Иначе тоа што го изградија за 10 години (силно кажано е изградија) е ништо. Само шминкаа и преуредуваа. Сега имаме 3 од 5 хали на Саемот, со што тој делумно ја изгуби првобитната намена. Не викам дека Метрополис е лоша работа ама не за сметка на изложбениот простор за Скопски Саем.


Метрополис би дошла добро како гарнир но не и како главно јадење. Реално 10 години не направија ништо.

Што се однесува до БТЦ. Ти зборувам за ова потенцијално партнерство некаде во периодот во 2004

Originally posted by link

7 May 2004, BTC is welcoming a Macedonian delegation led by Stevčo Jakimovski, Minister of Finance, and Iljaz Sabriu, Macedonian Ambassador to Slovenia.

The guests were received by the President of the Management Board, Jože Mermal and the visit was accompanied by Macedonian journalists. The intention is to examine the activities of BTC City because a city of a similar scope is being built in Skopje in co-operation with BTC plc and Era Velenje.

 

Slovenia’s entry to the European Union also meant BTC’s entry to other foreign markets, Macedonia being one of many. The first important project is the construction of a business and shopping centre similar to Ljubljana’s BTC City in Skopje in co-operation with ERA Velenje. BTC will invite its long-term and reliable partners to co-operate, but both companies will be looking for their own long-term strategic partners.

 

The Era City Skopje shopping centre will be built where the Skopje Trade Fair (owned by Era plc) is located. It is situated near the Skopje-Priština motorway and the centre of Skopje. By this summer the whole design will have been prepared. Negotiations with potential business partners are already taking place and co-operation contracts will have been signed by summer. The Era City Skopje Congress centre with 2 congress halls has already been upgraded, and the construction of the commercial centre is seen as a continuation of the project.

 

The whole Era City Skopje project is designed as a mixture of trade fair, commercial, congress and entertainment activities because this combination attracts more visitors, as proven by Ljubljana’s BTC City. The project is due to be completed in the next three years, with the total investment being worth EUR 80 to 100 million.


Меркатор пак дојде тука на голема врата. Неколку пати доаѓаше Зоран Јанковиќ и се сретнуваше директно со премиерот. На почетокот ја меркаа локацијата пред НБМ но тука ги победи Веро. Потоа се ориентираа на други локации. Како дефинитивни се спомнуваа оние кај базенот Карпош и во склопот на ЕРА Сити. Демек работата е завршена и ќе се градат паралелно. Ова го зборуваше лично Јанковиќ по телевизии. Истовремено се шпекулираше со трета локација кај мостот близнак во Лисиче (карши салонот на Мерцедес од другата страна на Вардар).

Се нагло се смени од кога го сменија Јанковиќ и на чело дојде Дебељак. Од еднашка Македонија ја снема од краткорочните планови и ете од тогаш ситуацијата си е статус кво.



Edited by pbanks - 31-Jan-2009 at 02:10
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 27-Feb-2009 at 09:38
Roll%20eyes Зарем не им е срам да го стават зборот 'рокови' во било каков контекст во врска со овој проект.

Ќе се гради нов деловен коплекс кај „Континентал“

Местото каде што ќе се гради новиот деловно - комерцијален објект

 

Во оваа дупка во наредниот период треба да биде изграден деловно - комерцијалниот комплекс на словенечката групација ЕРА.

Надлежните велат дека ќе бидат запазени роковите за изградба на регионалниот мулти бизнис центар и покрај светската економска криза. Инвеститорот добива понуди и од други заинтересирани компании кои сакат да се вклучат во проектот ЕРА Сити, вреден 150 милиони евра.

„Задоволни од големиот интерес на сериозни компании, пред се од делот на ИТ секторот, финансискиот сектор, за нивното инсталирање, односно доаѓање на деловниот центар. Во делот на изградбата и менаџирањето на останатите објекти , влегуваме во преговори за заедничко џоинт-вентчр, соработка со играчите кои се водечки играчи во тој сегмент на дивелоперскиот бизнис“, изјави Дејан Кошутиќ, директор на ЕРА Сити.

Дејан Кошутиќ

 

Скопски саем каде се гради ЕРА Сити, следната недела ги отвора вратите на шестиот по ред меѓународен саем за градежништво. Во време кога кризата длабоко навлезе во оваа гранка, во три хали ќе се претстават околу од 220 излагачи од 18 држави во регионот, Европа и Азија. Освен изложбениот дел, раководството најавува и можности за тета тет средби меѓу компаниите, дебати на тема градежништвото и кризата, како и активности кој ќе станат пракса и на сите наредни саемски манифестации.

„Нашата цел е да изградиме економски мост меѓу Македонија и регионот, и да ги поврземе со економскиот мост и стопанствата во Европа. Тоа значи да им помогнеме на добрите развиени фирми од Европската унија кои сакаат да инвестираат во Македонија во развивање на бизнисот овде, а исто така и македонските компании кои имаат стандарди во работењето да ги пласираме во Европа“, рече Јaнез Сајовиц - директор на Експо Медија и ЕРА Трејд.

Саемот за градажеништво ќе биде отворен од трети до 7 март.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=105004

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 27-Feb-2009 at 09:54
LOL
aman neka gradaat, mislev deka ce se otkazuvaat ama za sreka ne se otkazaa
 
i slikata sto e vo vesnikot e od Cloverstack Big%20smileBig%20smile  100% ista e
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 28-Feb-2009 at 11:25
Originally posted by Cloverstack

Па колку што разбрав од пбанкс БТЦ веќе не е у игра.За метрополис мислам нема никакви пречки да служи и како самска хала (веројатно и служи, ама не можам да гарантирам пошто одамна не сум посетил некој саем)А тоа дека овие се покажаа како несериозен инвеститор, тоа за жал е веќе многупати потврдено.


Служи и како хала и како сала за концерти.
Преуредувањето било од акустички причини колку што знам, па сега било многу подобро.
А и порано се користеше како сала, така?

Е, сега, многу е лошо тоа што Хала 5 ја узурпираа со Action park. Не дека е лоша идејата, но можеа да го изработат тоа и во друг објект кога ќе го направат целиот Era city.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 19-Mar-2009 at 17:25
Иако спијат со деловниот објект со инфраструктурава навистина работат. Еве една од новопроектираните улички меѓу Кнауф и Континентал


Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 01-Apr-2009 at 11:25
Што бидна со ова?Вчера бев во Скопје и поминав од таму и освен дупката не е мрднато со проектов.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 02-Apr-2009 at 11:31
мене ме нервира што изградбата на комплексов го блокира до некаде сајмиштето, пред околу недела бев на саем за мебел и немаше место за паркинг, а на делови и самиот паркинг беше раскопан и каллив
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 19-Jun-2009 at 22:49
Овдека времето запрело. Имаше само 3-ца работници и ми кажаа дека сеуште се работи на водоводот. За почнување со градење на зградата да не ни збориме

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 23-Jun-2009 at 12:39
Еве ја оригиналната макета за комплексот Скопски саем. Не ми е јасно зошто 3 телевизиски кули? И дали кулите требале да бидат толку малечки или Хотел Континентал требал да биде многу повисок? Како и да е уште една скопска половична приказна.




Edited by pbanks - 23-Jun-2009 at 12:41
Back to Top
twin View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Aug-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote twin Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 03-Aug-2009 at 23:29
ovie navistina nasle kade da si igraat majtap ili neka izgradat ili neka ne gubat vreme navistina me nervirat.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 13-Aug-2009 at 15:29
СЛОВЕНЦИТЕ ЈА ОДЛОЖИЈА НАЈГОЛЕМАТА ИНВЕСТИЦИЈА
Од „ Ера сити“ само дупка

Само една голема дупка има на местото каде што требаше да почне изградбата на „Ера сити“ кај Скопски саем. Помина година и пол откако беше поставен камен-темелникот, а словенечкиот инвеститор „Ера“ од Велење, кој го купи Скопски саем, деновиве ја известил градежната компанија „Гранит“ дека изградбата се одложува. - Од Скопски саем не известија само дека изградбата се одложува на неодредено време. Кои се причините не ни кажаа - вели Страшо Милковски, директор на градежната компанија „Гранит“. Гвидо Омладич, претседател на Управниот одбор на Скопски саем, кога почна градежното расчистување на теренот, најави дека изградбата на „Ера сити“ ќе почне најдоцна во април 2008 година. „Ера сити“, требаше да се гради етапно во период од пет години. Прво требаше да се гради деловната зграда со површина од 33.600 квадратни метри, потоа трговскиот центар за храна и за друга намена на површина од 85.000 квадратни метри и на крај трговски центар од 22.000 квадратни метри, како и 5.000 паркинг-места. Ова, требаше да биде најголема словенечка инвестиција, вредна 150 милиони евра. Во исто време кога изградбата на „Ера сити“ се одложува, во деловните кругови се шират информации дека словенечкиот сопственик бара купувач за Скопски саем и дека било разговарано со словенечки „Меркатор“ и со српската „Делта“. Од словенечка „ЕРА“ пак ги негираат ваквите информации. - Скопски саем не е на продажба, во тек се разговори со стратегиски партнери за нивното влегување во поединечни проекти. Во комплекс од 110.000 квадратни метри ќе се изгради најсовремен регионален комерцијален и трговски центар „Ера сити Скопје“. Тоа е голем проект, кој бара многу, финансиски проценет на 150 милиони евра, кој ќе се реализира во партнерство - вели Гвидо Омладич. Омладич, исто така, негира дека е одложена изградбата на „Ера сити“.
- „Ера сити“ е огромен проект и е замислен како проект „град во град“. Можеме да изјавиме дека ја завршивме првата фаза на проектот и тоа е изградбата на инфраструктура, која чинеше повеќе од пет милиони евра , и со тоа се создадоа технолошки услови за реализација на другите објекти во рамките на „Ера сити“. Завршуваме документација за трговски центар 1, трговски центар 2 и бензинска станица. Така можете сами да согледате, дека проектите се одвиваат според планот “ тврди тој.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1783&ArticleID=119506
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.158 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.