build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 343536
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15610
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 19-May-2022 at 10:45
Инвеститор: АК ИНВЕСТ
Број на станбени единици: 161
Број на влезови: 2
Б1 станбениот објект во „East Gate Living“ резиденцијалниот комплекс, ја заврши изведбата на армирано бетонската конструкција и е во фаза на поставување на фасадни и преградни ѕидови, како и поставување на фасадни прозорци и врати.

https://www.facebook.com/eastgateliving.mk
Carpe diem
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7799
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 20-May-2022 at 23:02
уште не можам да го разберам комплексов, толкав огромен простор и од него направија хангар и руско гето
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 946
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 21-May-2022 at 08:30

Не знам какви очекувања си имал од скопски станбен комплекс, но има некои добри работи како коса линија што подобрува продор на сонце, коректна оддалеченост меѓу објектите и избегнување на идиотските П-објекти. Ако наместо надземни паркинзи и непотребни плочници направат солиден парк меѓу зградиве и молот, ќе биде нешто подобар.
Edited by <Fresno> - 21-May-2022 at 08:32
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15610
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 28-May-2022 at 12:22
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15610
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 10-Jun-2022 at 16:38
od fb

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15610
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 16-Jun-2022 at 17:21
Carpe diem
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4017
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 22-Jun-2022 at 19:05
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15610
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 29-Jun-2022 at 17:20
Се работи на фасадата на некоја од зградите

https://www.facebook.com/Queenlider-108958974046368
Carpe diem
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 315
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 30-Jun-2022 at 21:49
Сите овие проекти, мали и големи се qур се тресе во гола вода. Толку свест да се нема барем мал простор да се одвои меѓу зградите за детски катчиња, игралишта и зеленило, дури е зачудувачки.
Не ги сфаќам тие инвеститори, зарем немаат осет дека нешто фали, повеќето од нив и самите имаат деца, но бадијала, бетон, па бетон.
Денес просведочив пријатна слика каде што 20-тина деца си играа на бекатонски паркинг, но непријатното дојде кога мораа на секои 5 минути да бегаат настрана за да не ги згази кола.
Иронијата е што на истиот бекатонски паркинг има и 2-3 клупи за постарите да одморат додека ги гледаат децата.
Фактички шефот планирал дека тој дел меѓу зградите ќе биде збирница од коли, деца, старци итн.
Му фали уште да стави и една саксија па да се фали дека обезбедил и зелен простор.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15610
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 06-Jul-2022 at 11:39
Денешни

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15610
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 08-Jul-2022 at 16:31
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15610
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 25-Jul-2022 at 09:59
РЕЗИДЕНЦИИТЕ ИСТ ГЕЈТ ЛИВИНГ СЕ РАЗВИВААТ СО ГОЛЕМ ПРОГРЕС

За време на вчерашниот шопинг на финална распродажба до полноќ, во Ист Гејт Мол, ИСТ ГЕЈТ ЛИВИНГ организираше презентација за пријатели и клиенти, на која го презентираше прогресот на градежните активности. Резиденциите ќе ја добијат финалната фасада од септември а ќе се завршени до декември 2022. Становите ќе бидат вселливи до крај на јуни 2023, а партерните паркови до август 2023.

Посетителите ужуваа во голем број на концертот со македонски шлагери кој е дел од програмата на Скопско Лето годинава.

Платото меѓу Ист Гејт Ливинг и Ист Гејт Мол ќе биде платформа за културни настани, концерти и претстави, која ќе биде од големо значење на развојот на општествениот живот во овој реон кој полека прераснува во ексклузивна населба.

https://www.faktor.mk/rezidenciite-ist-gejt-living-se-razvivaat-so-golem-progres-?
Carpe diem
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 26-Jul-2022 at 12:05
реално или не баш?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15610
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 26-Jul-2022 at 13:19
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 343536

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.