build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Геотермални потенцијали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Геотермални потенцијали
    Posted: 29-Jun-2008 at 16:20
Во светот технонологијата геотермално греење-(Geothermal heating) е нешто вообичаено како прв алтернативен избор за греење и ладење, додека кај нас е скромно прифатен и недоволно разбран за што се виновни како дистрибутерите(слаб маркетинг) така и државата(никакви субвенции).

има нешто вина и во тоталната незаинтересираност на обичниот човек да заштеди на пари, а и на CO2 емисии, плус ова нашите иноватори од Фонко HeatPump-от го продаваат за трипати поскапо од останатиот свет, демек имале по ергономична пумпа, т.е. изгледа прво сакаа да ги навлечат буџованите на некаков тренд па сетне да допрат и до нормалниот свет, но негде измеѓу заглавија т.е. се опуштија... ако енергенсите се задржат на овие цени и глобалното затоплување не се запре а тоа нема да биде, мислам дека оваа технологија е спасот да се сочуваат денешните навики т.е. денешниот потрошувачки начин на живот, но бар нема да оставаме   ѓубре зад себе...

еве го принципот шематски...

...процес на ЗАГРЕВАЊЕ...процес на ЛАДЕЊЕ
Edited by beTon - 22-Sep-2018 at 17:55
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12451
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Jun-2008 at 16:56
Originally posted by beTon

демек имале по ергономична пумпа


Ваљда мислиш по економична Big%20smile


Во секој случај, кога сме кај геотермалните потенцијали (баш паднавме на муабет на средбата во петокот), треба одма да направиме дистинкција помеѓу геотермални води и геотермални топлински пумпи (се надевам дека ја погодив терминологијата).

Македонија како земја благословена со доста геотермални води треба да ја искористи таа предност до максимум.

Од друга страна, за геотермалните топлински пумпи претпоставувам нема битни разлики во нивната ефикасност од регион до регион и од држава до држава, така да на тоа поле треба едноставно да ги пратиме трендовите и да се трудиме да не заостануваме многу зад развиениот свет.

Не сум баш детално запознаен со проблематиката, ова е само мое површно лаичко мислење. Сепак и за едното и за другото ни треба повеќе иницијатива.


П.С.
Направив корекција на насловот на темава за подобро да ја опишува целата тематика што би била опфатена во нишкава.


Edited by Cloverstack - 29-Jun-2008 at 16:58
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Jun-2008 at 17:45
о
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by beTon

демек имале по ергономична пумпа


Ваљда мислиш по економична Big%20smile


не , за економичност можат само да пуштаат теории на млака вода,
баш за ергономичност велам по современ и едноставен систем, иако мислам дека имам чуено како се чаламеле и за тоа...
за економичност овој вид на централно греење и ладење зависи како и останатите видови исклучиво од материјалите и изолацијата на објектот на кои кај нас и баш не се обраќа некое внимание (ограничени сме што од стандардот што од алчните маржи...) пр. комотно истиов систем може да се користи на која било планина но за да ефектот биде како што треба а амортизацијата нормална тогаш мора од 15ка стиропор да се користи 25 или 30ка, тука е исто и кровот кој доколку е вентилирачки (парна брана) и тој има голем процент во заштеда на енергијата но пр. за планина истиот овој кров е беља работа...
исто доста интересен момент е оранжериското греење или греењето за базени тука heatpump-от е незаменлив т.е. најисплатлив во моментов а најверојатно така и ќе остане...

Edited by beTon - 29-Jun-2008 at 17:50
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12451
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Jun-2008 at 18:01
хмммм...

не ми е јасно каква врска има геотермална топлинска пумпа со ергономија Dunno
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Jun-2008 at 18:06
мала современа пумпа плус ултратенки конвектори по собите...
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Jun-2008 at 18:58
еве два youtube линка кои на долго и на ширико но стручно, ја претставуваат геотермалната технологија за греење, па секој што би сакал подетално да се запознае со целиот процес на инсталација како и сите предности и поединости за оваа технологија би требало да ги погледне овие воркшопови...
инаку и двата се поделени во 5 дела од по дест минути...


  • Certification Program for GeoExchange Designers Part 1
Edited by beTon - 29-Jun-2008 at 19:00
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Jun-2008 at 19:55
...Фонко ќе гради фабрика во Бунарџик...
абе тие имале мака со капацитетот, а ја мислам глумат лудило, но сепак есапот на нашиов пазар не го гледаат па дури и да пуштаат по 10000 парчиња годишно, што азган работа ова потребата од профит Tongue

www.fonko.com.mk - Geothermal heat pumps (GHPs)
 Geothermal heat pumps (GHPs) or ground-source heat pumps are a relatively new technology that is ranked above all heating systems with their ability to use the natural heat storage capacity of the earth or ground water to provide energy efficient heating and cooling.
Geothermal heat pumps use the relatively constant temperature of the ground or water on a distance below the earth's surface as source of heating and cooling. Geothermal heat pumps are appropriate for retrofit or new homes, where both heating and cooling are desired. In addition to heating and cooling, geothermal heat pumps can provide domestic hot water. They can be used for any size of home or business premises anywhere located.
A geothermal heat pump system consists of indoor heat pump equipment, a ground loop, and a flow center to connect the indoor and outdoor equipment. The heat pump equipment works like a reversible refrigerator by removing heat from one location and depositing it in another location. The ground loop, which is invisible after installation, allows the exchange of heat between the earth and the heat pump.
Geothermal heat pumps can be open- or closed-loop.
Open-loop systems draw well water for use as the heat source or heat sink, and after use, return the well water to a drainage field or another well.
Closed-loop or earth-coupled systems use a water and antifreeze solution or other refrigerant, circulated in a ground loop of pipe to extract heat from the earth.
Each type of loop configuration has its own, unique advantages and disadvantages, as explained below.
Open Loop System.
This type of loop configuration is used less frequently, but may be employed cost-effectively if ground water is plentiful. Open loop systems, in fact, are the simplest to install and have been used successfully for decades in areas where local codes permit. In this type of system, ground water from an aquifer is piped directly from the well to the building, where it transfers its heat to a heat pump. After it leaves the building, the water is pumped back into the same aquifer via a second well--called a discharge well--located at a suitable distance from the first. Local environmental officials should be consulted whenever an open loop system is being considered.

Horizontal Closed Loop system.
This configuration is usually the most cost effective when adequate yard space is available and trenches are easy to dig. Fluid runs through the pipe in a closed system. The length of the pipes depends of the system used – direct or indirect expansion and connected with that of the refrigerant used and of the system capacity. Horizontal ground loops are easiest to install while a home is under construction. However, new types of digging equipment that allow horizontal boring are making it possible to retrofit geoexchange systems into existing homes with minimal disturbance to lawns

Vertical Closed Loop system.
This type of loop configuration is ideal for homes where yard space is insufficient to permit horizontal buildings with large heating and cooling loads, when the Earth is rocky close to the surface, or for retrofit applications where minimum disruption of the landscaping is desired. Contractors bore vertical holes in the ground 30 to 35 m deep – for cooper pipes and direct expansion geoexchange unit. Each hole contains a single loop of pipe with a U-bend at the bottom. After the pipe is inserted, the hole is backfilled or grouted. Each vertical pipe is then connected to a horizontal pipe, which is also concealed underground. The horizontal pipe then carries fluid in a closed system to and from the geoexchange system. Vertical loops are generally more expensive to install, but require less piping than horizontal loops because the Earth deeper down is alternatingly cooler in summer and warmer in winter.


Desuperheaters can be added to supplement the production of domestic hot water when there is a demand for space heating or cooling. These devices make use of excess heat during the cooling cycle and use some of the heat during the heating cycle to supplement hot water production. Dedicated water heaters can be added which operate whenever there is a demand for hot water.
Geothermal heating is more efficient than electric resistance heating and are also typically more efficient than gas or oil-fired heating systems.
They are more energy efficient than air-source heat pumps because they draw heat from, or release heat to, the earth, which has moderate temperatures year round, rather than to the air (which is generally colder in winter and warmer in summer than the earth, resulting in less effective heat transfer).

Each watt the geothermal heat pump uses to run its transferring mechanism enables it to draw 2 or more from the earth thus giving a total of 3 or more units out for every 1 unit put in.

The heat pump supplies more than 2/3 of the energy requirement from free energy stored in the earth and reduces the heating cost by at least 66%

македонската верзија им е во изработкаNaughty


  • еве и нешто конкуренција на фонко ако и воопшто некако тоа ги тангира нив
www.naturkraftmm.com.mk/Geothermal_mkd.pdf

Edited by beTon - 30-Jun-2008 at 17:18
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Jun-2008 at 20:11
IGA - International Geothermal Association


Geothermal development in Macedonia

Total thermal installed capacity in MWt: 62.3
Direct use in TJ/year 598.6
Direct use in GWh/year 166.3
Capacity factor 0.3


Geothermal development in the country has been stagnant for the past five years (Popovski, et al., 2005). The largest greenhouse project in Gevgelia, at 22.5 hectares, was abandoned and the organizational structure of the Bansko geothermal project abandoned. There have been no new investments in exploration and the development of new projects. The rice drying plant at Kotchany has been shut down. At present, seven geothermal projects and six spas use geothermal energy in the country. In the future, a �Geothermal Atlas of Macedonia� will be prepared, along with renewed interest in numerous geothermal projects such as the second phase of the Kocani geothermal system, completion of the Bansko system and reconstruction of the heating installation at the Hotel �Car Samuil� in Bansko, along with improving a number of spas. At present the installed capacity and annual energy use in Macedonia for the various uses are as follows: individual space heating (2.5 MWt and 25.8 TJ/yr); greenhouse heating (58.8 MWt and 557.5 TJ/yr);�and for 'Te' balneology and hot water heating (1.0 MWt and 15.3 TJ/yr); for a total of 62.3 MWt and 598.6 TJ/yr.


Economic considerations :


(from Fridleifsson, 2001)
Energy and investment costs for direct heat from renewables
.                     Current        Potential         Turnkey
.                      energy          future         investment
.                        cost            energy             cost
.                                            cost
.                     US¢/kWh      US¢/kWh          US$/kW
Biomass
(+ ethanol)          1 - 5             1 - 5          250 - 750
Geothermal       0.5 - 5         0.5 - 5        200 - 2000
Wind                    5 - 13           3 - 10        1100 - 1700
Solar heat         
(low temp)           3 - 20           2 - 10          500 - 1700


(from Fridleifsson, 2001)
Energy and investment costs for electric energy production from renewables
.                     Current        Potential         Turnkey
.                      energy          future         investment
.                       cost             energy             cost
.                                            cost
.                     US¢/kWh      US¢/kWh        US$/kW

Biomass             5 - 15           4 - 10        900 - 3000
Geothermal      2 - 10           1 - 8         800 - 3000
Wind                  5 - 13           3 - 10       1100 - 1700
Solar (PV)         25 - 125         5 - 25      5000 - 10 000
Solar (STE)        12 - 18          4 - 10       3000 - 4000
Tidal                   8 – 15          8 – 15       1700 - 2500.  Diagram showing the utilization of geothermal fluids
Edited by beTon - 18-Oct-2008 at 22:57
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Jun-2008 at 21:20
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Jul-2008 at 10:40
beton едно прашање бидејќи гледам се разбираш во проблематикава.

Скоро најавија дека инсталацијата на геотермални пумпи кај нас ќе биде регулирана, т.е. за да се постави ќе треба дозвола од општината. Знаеш ли кога точно ќе се донесе таа регулатива? Како оправдување за ова (освен да земат пари) беше наведено дека поставувањето ваков вид на пумпи може да биде многу ризично за подземните води (загадување итн). Коклу е тоа издржано воопшто?

Cheers
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Jul-2008 at 13:21
Originally posted by pbanks

beton едно прашање бидејќи гледам се разбираш во проблематикава.

Скоро најавија дека инсталацијата на геотермални пумпи кај нас ќе биде регулирана, т.е. за да се постави ќе треба дозвола од општината. Знаеш ли кога точно ќе се донесе таа регулатива? Како оправдување за ова (освен да земат пари) беше наведено дека поставувањето ваков вид на пумпи може да биде многу ризично за подземните води (загадување итн). Коклу е тоа издржано воопшто?

Cheers

На почетокот идејата беше дека авто пералниве со бушотина цицаат муфте вода па ај да наплатиме, што за мене се во право,  одозгора со перењето и загадуваат со разни прашоци, па нека платат за тој свој бизнис.

Но сега кога видова дека има пари, ај ова да важи за сите, така да и оние што имаат пумпи и во случајов термална пумпа и од нив да цицнеме.

Но од друга страна државата се залага за штедење струја - термалната пумпа испробано - ШТЕДИ струја, од друга страна никако не загадува.

Еве го принципот
- Црпе ладна вода и истата без никакво мешање или загадување за неколку степени потопла ја врака назад, во друга дупка или во најлош случај во атмосверска или обична канализација.
- Во вториот случај имаме затворен систем,  цевка во цевка, зема оладена вода од надворешната цевка и ја враќа назад низ средната да температурата на земјата  ја олади и поново да ја донесе во системот.

Систем -> што поладна вода - потопло внатре

* Така да двата система НЕ ЗАГАДУВААТ - ШТЕДАТ

Незнам дали го разбравте системот но .... Dunno


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-Jul-2008 at 21:12
из
Originally posted by pbanks

beton едно прашање бидејќи гледам се разбираш во проблематикава.

Скоро најавија дека инсталацијата на геотермални пумпи кај нас ќе биде регулирана, т.е. за да се постави ќе треба дозвола од општината. Знаеш ли кога точно ќе се донесе таа регулатива? Како оправдување за ова (освен да земат пари) беше наведено дека поставувањето ваков вид на пумпи може да биде многу ризично за подземните води (загадување итн). Коклу е тоа издржано воопшто?

Cheersизвини за закаснетиов одговор pbanks...

бидејки немам пумпа ниту знам се уште некој што има, колку што логиката ми држи изгледа дека дозвола е нормално да побараш и без да постои истата, чисто ад-акта согласност како утре би те интегрирале во случај на нов куќен ред и поредок Roll%20eyes,
пр. без согласност од џомбата во маало неможеш ни свадба да правиш по 10 вечер а сите весели дома да си заминат или пр. во словенија за да правиш ајвар во двор т.е. да гориш дрва некако, мораш да ги известиш службите за тревожење и да имаш боца за гасење на готовс при рака... Bash
...после осигурувањето од можни проблеми со џомбата(општината) ти останува само уште к’сметот да не налеташ на археолошки локалитет(доколку поставуваш вертикален систем) како не би заглавил едно годинаипол до две со археолози в двор и дупка за невнимателни посетители...Crazy

него да не кршам клечки, навистина незнам ништо за регулатива но би требало нешто да донесат ако сакаат да глумат европа па макар само и на хартија(како и обично), а што е до загадувањето мислам дека немаат полош изговор, полесно би се извадиле на можен конфликт со постоечки подземни инсталации и внесување во катастарска евиденција него на тоа...

еве еден линк каде дури и за термоелектрана од отворен тип нема никаков озбилен ризик од загадување, а за домашните пумпи од затворен тип ич муабет да не правиме!

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Jul-2008 at 12:40
ми тргна денов на анимација, па еве една одлична анимирана презентација за геотермалниот систем...Edited by beTon - 08-Oct-2008 at 13:51
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Jul-2008 at 19:34
случајно налетав на еден српски IT форум, ко за иронија батињата уште од 2003 имаат почнато муабет за пумпите па така интересно е да се пролиста форумот и како тајмлајн дискусија но и како инфо за технологијата и остојбите во регионот... www.elitesecurity.org/t19098-Toplotna-pumpa
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Nov-2008 at 23:28
Парно греење на геотермална вода
Во Основното училиште "Браќа Миладиновци", општина Илинден, почна со работа централен систем за греење со геотермални топлински пумпи.
Овој училишен објект, прв од ваков тип во Република Македонија, за греење користи топлина од земјата преку инсталирање геотермална топлинска пумпа. На овој начин се штедат енергија и пари кои можат да бидат употребени за други цели од интерес на учениците.


http://vecer.com.mk/?ItemID=33FAF59718F19A49A08CFD9F0CCF569A
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Feb-2009 at 21:22

Previous 

Изградба на централен систем за греење во ОУ “Браќа Миладиновци - 10.11.2008

Во насока на имплементирање на Проектни активности за заштеда на енергијата како и воспоставување на практика за примена на енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија, Општина Илинден во делот на подобрување на квалитетот и условите во образованието го реализираше проектот за изградба на централен систем за греење со геотермални топлински пумпи во ОУ “Браќа Миладиновци“. 

Акцентот е на греењето, со оглед дека ова е прв училишен објект во Република Македонија во кој за греење се користи топлината на земјата со инсталирање на геотермална топлинска пумпа.Свечено пуштање во употреба на централниот систем изврши Градоначалникот на општина Илинден г-дин.Жика Стојановски кој потенцираше дека на овој начин училиштето ке оствари големи заштеди во енергија и пари, кои можат да бидат употребени за други цели од интерес на учениците.

Општината Илинден е првата општина во Македонија која до овој степен го применува принципот на енергетски ефикасен систем за греење со користење на обновливи извори на енергија во објектите за образование.Вкупната вредност на Проектот за изградба на централен систем за греење со геотермални топлински пумпи во ОУ “Браќа Миладиновци“ изнесува 2.580.000,00 денари кои партнерски ги обезбедија рафинеријата "Окта" и Општина Илинден.

Со ова значително ќе се подобри состојбата како и ќе се подобри квалитетот и условите во образованието во Општина Илинден.

 Училиштето досега се загреваше со ќумбиња на дрва, а новиот систем за греење беше пуштен во употреба во петокот.

Вест - 11.11.2008

добро а што бидна со ова иницијативава на Трифун за забрана за ГТП се донесе ваква регулатива или нешто слично или сеуште е се по слободна волја!

ГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ ПОДГОТВИЈА ОДЛУКА

Ќе се забрани дупчењето заради геотермална енергија - 07.03.2007

Градските власти планираат да го забранат дупчењето на подрачјето на Скопје заради користење на геотермалната  енергија, поради можни еколошки штети. Од кабинетот на градоначалникот Трифун Костовски веќе ја подготвиле оваа одлука, но на вчерашната седница советниците решија да ја одложат за да се направат дополнителни анализи.

Во образложението на одлуката  се вели дека градската управа има право да забрани одредени производи или дејности ако оценат дека тие ги загрозуваат животот и здравјето на луѓето или животната средина. Оттаму нагласуваат дека според Законот за енергетика, градот има надлежност да ги снабдува населението со геотермална енергија. Неодамна градскиот совет формираше ново јавно претпријатие “Енергетика”, кое треба да се занимава со дистрибуција на природниот гас и на геотермалната енергија.

- Се почесто поединци или фирми самоволно и без никаква контрола ја дупчат земјината површина за да користат геотермална енергија. Засега не ги знаеме последиците од тие дупчења, но има сериозни предупредувања  дека се можни многу штетни влијанија. Може да се загрози стабилноста на површината на земјиштето и на подземните слоеви, здравствената состојба и штедроста на водата од изворите, да се нарушат постојните текови на подземните води и друго. Последиците можат да бидат и пострашни, ако се знае дека Скопје се наоѓа на трусно подрачје и се претпоставува дека под површината на градот има езеро - се вели во објаснувањето од градската управа.

Оттаму додаваат дека одлуката за забрана треба да се донесе за да се спречат можните негативни последици. Таа би била привремена, а откако ќе се добијат резултати од испитувања и анализи што ќе ги спроведат стручни и компетентни институции, ќе се одлучи како би можела да се користи геотермалната  енергија.

Љупчо Трајковски, сопственик на фирмата “Фонко”, која инсталира геотермални пумпи во домовите, смета дека нема никаква опасност од користењето на оваа енергија.

- Првпат слушам дека тоа би можело да биде опасно. Во Европа се поставуваат по 400.000 геотермални пумпи годишно. Водата воопшто не се загадува, а за топлинските пумпи воопшто не се наплатува ниту концесија. Има огромна енергија во земјата, со која можат да се задоволат сите потреби. Воопшто не се нарушува балансот, во зима се влече енергија од земјата, а во лето се испушта - објаснува Трајковски.

Време - 07.03.2007Edited by beTon - 17-Feb-2009 at 21:23
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 17-Feb-2009 at 21:38
Има вистина дека геотермалните пумпи носат извесни опасности кои произлегуваат од длабокото копање во земјата. Опасностите се главно ако се наиде на заробен гас под земјата па да дојде до експлозија или пак испуштање на отровни гасови. Исто на овој сајт http://www.associatedcontent.com/article/288108/five_disadvantages_of_geothermal_energy.html?cat=15 наидов на информација дека црпење на геотермалната енергија го зголемува бројот на земјотреси. Јасно ми е дека Љупчо Трајковски се грижи за бизнисот но може бар да биде искрен околу добрите и лошите страни на овој тип енергија.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 17-Feb-2009 at 22:00
Смисла за дискусија има само ако се дупчат бунари или цевки и водата се вади и поново се враќа или во земјата или во канализација, и тоа да зборуваме за големи системи, а инаку џебови прават и обичните рачни пумпи !!??.

Но ако е затворен систем тогаш ама баш никаква дискусија не стои, водата ни се вади ни се права џепови.

Се собрале мудраци во градот и донеле одлука (или ќе донесат) Wallbash
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Feb-2009 at 22:22
да тоа проблемите се повеќе врзани за централите еве една информација во тој контекст
Бројни геотермални проекти во САД
Американската Асоцијација за геотермална енергија (GEA) извести дека ширум Соединетите Држави се спроведуваат геотермални проекти со вкупен капацитет од над 3000 MW.

Кога тие ќе бидат завршени, во САД двојно ќе се зголемат количините на електрична енергија добиени од геотермални извори, на 6304 MW. При тоа, се спроведуваат вкупно 86 проекти.

Најголем дел од нив, 40, се градат во Невада и се со капацитет од 1046 - 1321 MW. Во Калифорнија се реалзираат 18, со капацитет од 683,2 - 1133,2 MW.

По неколку геотермални инвестиции се вршат на Аљаска, Хаваи, Ајдахо, Орегон, Ново Мексико, Аризона и други американски држави.

Енергетика - 2008-01-17

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Feb-2009 at 17:00

“ПТИЧЈЕ ГНЕЗДО" - ЧЕЛИЧНО СРЦЕ, А МЕКА ДУША

...

Основната конструкција на Националниот стадион е челична, колосална елипса која наликува на седло. Тежи 42.000 тони. Објектот има седум ката. Основата на објектот е бетонска.


Фудбалскиот терен во стадионот покрива површина од 8.000 квадратни метри и овозможува доволно место за подземните цевки од геотермалните пумпи. Овие пумпи ја собираат енергијата на земјата. Во зима, топлината од земјата ќе се користи за да се загрева стадионот, а во лето, студенилото од земјата ќе го лади просторот.

Објектот е изграден на база на приватно-јавно партнерство. При дизајнирањето на објектот е користен CATIA софтвер за моделирање, тридимензионално испитување и удвојување. Софтверот CATIA помогнал да се употреби минимално количество челик, истовремено подобрувајќи ја стабилноста на објектот.
Националниот стадион на Кина е најголемата челична конструкција во светот. По завршувањето на Олимпијадата стадионот ќе се претвори во голем спортски и објект за забава за жителите на Пекинг.

Порта3

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.