build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реновирање, градење врз постоечка куќа

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Реновирање, градење врз постоечка куќа
    Posted: 19-Feb-2014 at 14:25
здраво,
ми треба помош со совети и конктакти.
имам куќа 80-90 м2,која нема плоча и е градена пред 40 год.
сакам да ставам изолација и да ја појачам со столбови од страна.потоа сакам да ставам монти плоча и да го средам кровот.сега е на 4 води а после би го направил на 2.
но кога веќе ставам плоча убаво би било да дигнам малку нагоре и да направам поткровје.
но најголем проблем ми е незнам колку ќе ме фати.
ако имате некоја фирма која може да израчуна колку ќе ме фати па да знам дали да правам.или само да одам до плоча.
може да ми предложите лица,контакти...фирми и друг совет во врска со мојот план.
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Feb-2014 at 08:22
архитект колку зема од м2 за изработка на проект?
дали сите имаат стандард цена?

Back to Top
Get informed View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jul-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Get informed Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Jul-2016 at 17:08
Здраво, сакам да прашам дали постои можност плоча на втори спрат да се подигне за да бидат повисоки таваните или истата треба да се сруши, да се догради и нова да се стави? И дали 2,28 е премногу низок таван? Ви благодарам
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Jul-2016 at 18:28
Originally posted by maci

архитект колку зема од м2 за изработка на проект?
дали сите имаат стандард цена?

ме чуди како никој не ти одговорил од фелата до сега, бреј све готовани ...
Originally posted by Get informed

Здраво, сакам да прашам дали постои можност плоча на втори спрат да се подигне за да бидат повисоки таваните или истата треба да се сруши, да се догради и нова да се стави? И дали 2,28 е премногу низок таван? Ви благодарам

немој да рушиш, само непотребно ќе си изреметиш статика, а крпеното никогаш не е ко ново, висината ти е баш на минимум [1] искористи некоја оптичка варка како визуелно би добил на висина, место слики огледало,наместо темна посветла боја, повисок прозор, комоди место шифуњери, по можност и облаци на таван шала на страна но од ова има ефект [2][3]   

Edited by beTon - 18-Jul-2016 at 11:34
Back to Top
tebra View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2016
Location: sr
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tebra Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Aug-2016 at 18:28
здраво. мене ме интересира истотака за надградба/доградба на постоечка куќа со маркица п+2+пк..
куќата е на приземје + 1 спрат со отприлика 2.70-80 висина на спрат,а максимумот нели е 10.2 за макс спратови, според новите закони за надградба...
на кој начин би можел да го достигнам максимумот на м2 изграденост, освен со надградба на основата од 150м2 ..дали има опција како доградба/идење во ширина
фала Ч)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Aug-2016 at 19:08


се' се може ако тоа ДУП-от го дозволува, а зависи каква е ориентацијата на маркицата во однос на соседните, без гајле, архитектот кој ќе ти прави проектот ќе извлече максимум што може

само гледај да не те крпи за доработки, оти ако ѕирка проектот надвор од котите, или не ги средил добро комуналните приклучоци доколку наново се пуштаат, посекако ќе го враќаат, ова однапред договори го дека нема да го доплаќаш ... "Глоба во износ од 1.000 до 2.000 евра во денарска противвредност ќе му се изрече за прекршок на службеното лице во органот надлежен за издавање на одобрение за градење, доколку во постапката за издавање на одобрение за градење, завери основен проект а не ги исполнува условите утврдени во член 59 на овој закон" [1][2][2][3]

Back to Top
tebra View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2016
Location: sr
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tebra Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 24-Aug-2016 at 20:20
фала на одговор,јас стварно не се разбирам од дуп муп ЧД
дупот е нели за секоја куќа и објект ..
мене ме интересираше
1.дали може да се оди во висина повеќе од 10.2
"според новиот закон -http://vecer.mk/makedonija/nadgradba-na-kukji-so-odobrenie-bez-dup - е максимум 10.2 метри со одобрение од општина без дуп"
а ако има дуп дали има шанса за повеке од 10.2м висина да се изгради, и дали ширината на спратот останува иста како основата
2.и како иде за доградба во широчина дали има можност, или тоа е тоа, со основа од 150м2 на куќата секој нареден спрат би требало да има исто толку
-дали за доградба и надградба зависи од општина, или како ?
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Aug-2016 at 21:28
Originally posted by tebra

1.дали може да се оди во висина повеќе од 10.2
"според новиот закон -https://web.archive.org/web/20160824201437/http://vecer.mk/makedonija/nadgradba-na-kukji-so-odobrenie-bez-dup - е максимум 10.2 метри со одобрение од општина без дуп"


ова сум го пропуштил! но како и да е, ако неможеш во вис, можеш од страна да доградуваш, доколку тоа го дозволува маркицата, односно прописите во однос постојниот ДУП, распрашај се во општината доколку има луфта околу тебе, а просторот е твој дали ќе ти дозволат да исфинансираш нов дуп, а со тоа и поголеми амбиции, а можеби со пренамена ем дополнителна инвестиција и до хотел да дотераш шала на страна доколку немаат време за твоиве недоумици во општина види сврати до Почитуваните Услуги за тие да те окуражат пак за прошетки до локалната самоуправна единица

Back to Top
tebra View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2016
Location: sr
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tebra Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Aug-2016 at 23:07
Ептен фала беТон,
не мора хотел, ама барем еден мотел со црвенa сијаличка ако може да се направи, имаш месец дена гратис тест период за тебе и најблиски ЧД
- значи над 10.2м со и без дуп неам шанси освен со пренамена?така да разберам?
- ако има можност за пренамена, во општина ли ги решавам тие работи, или све зависи од Дуп-от????
- и во ширина ако има луфта на недоизграден простор,и ако иам финансии за нов дуп-може ли да се изгради поголема куќа/зграда/хотел/мотел само со дозвола од општина, или веќе се знае што кај треба да се гради?
можда се глупи прашањава, ама според мои извори повеке од куќа п+2+пк неможам да изградам ,а секаде околу мене во комшии никнуваат згради хотели мотели и болници
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Aug-2016 at 07:47

токму така ако посадиш право семе и со право ѓубре, и на терсене почва ќе имаш екстра рожба по правило треба да се знае каде е дел за домување, каде за трговија или земјоделие, а каде за индустрија во една општина, но сите знаеме дека нашиов народ нит во главниот град има акал за бројлерски табиет а не пак на страна, просто посреди екстра слободна волја и супер роднинско судство, дури и најневозможните комбинации стануваат непотично возможни, корупцијата кај нас сеуште вирее претежно на поздрави и честитки отоколку подмитувања и пари, иако има и такви ситни души кои за некое евро се спремни да си стават функционерски глата в торба

токму се зависи од ДУП-от но него го носи општината во некоја согласност со градот односно ГУП-от бар декларативно околу инфраструктурата, а доколку тоа таа го дозволува дупот може секогаш и подобно да се менува, абе зависно од кога ти е куќата, и без волку замарање ќе можеш да прошируваш во однос измените кои скоро пред деценија ги донесе власта за искористеноста на маркицата односно % на изградливост на истата [1] а проширувањето ко што напоменувам в пост #4 погоре, откако ќе се обезбиде некој општ минимум, е само состојба на умот

и не е проблем прашањата да се недоносени, проблем е што главиме сите глупо по градои, та глупоста уште од старт сама по себе е загарантирана дури кога и навидум ја нема! кој е тој квалитет на живот народ да се напикува во скотје и ко скот да живее [1] тоа навистина незнам, ајде оние што судбита ги затекнала па се родиле таму, ама оние придојдените се ептен за греота

Back to Top
tebra View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2016
Location: sr
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tebra Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Aug-2016 at 12:24
куќата е од 81ва (каква разлика има), но барем си дојдовме на своето, ако се има врски све се може
... иначе,  јасно е ко ден дека скоро секој "нормален млад човек" , попрво би избрал да живее во метропола(?) и да дише ауспуси, отколку во помало градче/село, мислам хелоу?  
т.е. скопје-центар > скопско...
Back to Top
M.mladenovska View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote M.mladenovska Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Feb-2017 at 22:36
Zdravo, sakame da renovirame prizemje od kuka I da dogradime 40 m^2. Dali nekoj bi model da ni Dade gruba presmetka kolku se bi koshtalo?..nie da si go obezbedime materijalot..Majstor koj bi rabotel? Prostorot koj e za dogradba, ke treba da se spushtat tavani, da se stavat prozorci. Da se napravi izolacaija na cwliot sprat 100 m^2 visina 3m. Se nadevam bi mozele da ni pomognete, fala vi. Pozdrav
Back to Top
none View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote none Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 02-Mar-2017 at 17:06
здраво, сакам да доградувам куќа, односно да доградам дневна соба и да направам подкровни соби. ќе може ли некои да ми помогне, односно да ми каже што материјал за изградба ми е потребно, одприлика колку е цената на материјалот за изградба и дали треба некоја друга документација освен дозволата за доградба.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.