build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Миладиновци - Штип
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Миладиновци - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 36>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 813
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 26-May-2017 at 01:26
Корупцијата во Кина е присутна на многу нивоа. Следствено потенцијалот за корумпираност на дадената кинеска фирма не би било никакво изненадување.
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 26-May-2017 at 09:13
Originally posted by WolfLeader

Актор е европска фирма од европска држава , ако е така зошто ЕУ не ја испита таа фирма ако се има сомнение против нив и ако е утврдено , ако се има докази и ако им замрзнувале сметки или незнам што , зошто сеуште им се дозволува на таа фирма да добива нови проекти низ балканот па и скоро секаде низ светот се активни, Актор моментално гради буквално низ цел свет и е една од најаките градежни фирми,која што гради од Аеродромри ,до трговски центри ,брани па се до автопатишта ,пола Доха во Катар е изградена од нив ,и да не набројувам други огромни држави каде што се активни ..И како што кажува Glava тогаш највероватно тука станува збор за многу голема мрежа на криминал и со Синохридо заедно , значи тоа се случува на глобално ниво ,а не само во Македонија , и колку пати треба да им се објасни на погорните од постот дека никој не оправдува криминал и дека секој кој што направил таков криминал од кога ќе се докаже треба да следи соодветна казна и да си лежи затвор ,никој не го оспорува тоа.И зошто кога треба да се прави некој проект кој што е подржуван од ЕУ за изведувачи нуди Европски фирми , па така излева секоја европска фирма да е криминална и да е вмешана во некаков си криминал , а такви примери има во србија,босна ..Значи тука нешто не е во ред и треба да се открие за што навистина станува збор и кој го води сето тоа.

 


Edited by Sashko - 26-May-2017 at 18:12
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 26-May-2017 at 11:26
Ти тоа јавно признаваш дека си давал мито или погрешно разбрав? Ако си давал, најдобронамерно, избриши си постот веднаш.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 03-Jun-2017 at 19:57
Од пред некој ден, случајно сликав од возење...

1.


2.


3.


4.
Покрај идниот автопат, ова е веќе пред Штип (можеби неколку километри пред Штип)


5.


6.


7.


8.
Ми се чини дека ова е новата лента, а старата е во фаза на реконструкција...


9.


10.


11.Edited by Џоле - 03-Jun-2017 at 19:59
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 01-Jul-2017 at 09:27
Автопатот Миладиновци-Штип е ДАЛЕКУ од било какво завршување. Таму има работа, која ако се одвива со интензивно темпо, прашање е дали би била завршена за осум до 10 месеци. При слетување на аеродром во Скопје, вчера летавме точно на потегот од рафинерија во правец кон Свети Николе.

Заклучок: На околу 30% од трасата се гледа асфалт (прашање е за кој слој станува збор), дополнителни 40-50% се подготвува за нанесување на асфалт, ама затоа има работа на мостовите, но и на сегментите кои ги сечат ридовите. Таму само е пробиена трасата и допрва треба да се работи на коловозот и засеците. Така барем изгледаше од авион.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 02-Jul-2017 at 04:05
Асфалтирањето ке оди брзо , ама мостовите ке одземат доста време и оформувањето на трасата , набибање тампони и т.н .. Значи се работи моментално на автопатот така ??
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1604
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 02-Jul-2017 at 09:42
Originally posted by WolfLeader

Асфалтирањето ке оди брзо , ама мостовите ке одземат доста време и оформувањето на трасата , набибање тампони и т.н .. Значи се работи моментално на автопатот така ??


да да се работи - минатата недела јас проаѓав и се работи без престан досега - само има забавување на едно место на изградба на натпатник над зележничката пруга баш кај Кадрифаково...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 03-Jul-2017 at 21:38
Супер е чим се работи , асвалтирањето сеа и времето е погодено убаво ке си легне сонцето ке допридонеси многу , значи може да се очекува иако е сеуште рано ама средина на 2018 да биде готов ..
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 19-Mar-2018 at 09:30
Одамна не сум поминал тука. Знае ли некој до каде е изградбата на овој автопат и кога треба да биде готов?
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 19-Mar-2018 at 14:07
Новиот рок за пуштање на автопатот е септември 2018 , е сеа дали ќе биде така тоа никој неможе да каже , ако се земе во обзир дека ни еден датум до сега што е кажан не е испоштуван за пуштање во употреба на некој пат , така да може се да се очекува ....
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1493
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 14-May-2018 at 12:25
12 мај
Stip nov by Ani.build, on Flickr

Stip nov by Ani.build, on Flickr

Stip nov by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1886
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 14-May-2018 at 20:07
Во саботата асфалтираа доста голем дел од левата страна.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 21-May-2018 at 11:54
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 18-Jun-2018 at 09:01


Целата репортажа на линкот (има и повеќе фотографии)...

http://build.mk/reportazha-avtopatot-miladinovtsi-shtip-pobrza-vrska-so-istokot/
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 498
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 09-Aug-2018 at 17:52
Дали има некои новости за автопатов? Новиот рок за завршување со градба е септември 2018, па претпоставувам при крај треба да е работата - ако не испаднал некој нов проблем.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 09-Aug-2018 at 21:31
Da termin za zavrsuvanje e Septemvri , ama kako sto stoat rabotite nema teoretski sansi da bide zavrsen za 20 dena , koga do pred eden mesec seuste mostovite ne Bea gotovi , del od trasata seuste nemase ni tampon , del ne ni bese oformen ,del od trasata nekade e zavrsena , no del ima uste mnogu rabota , taka da zavrsuvanjeto sigurno ke e posle nekolku meseci , pogore imas sliki od 18 juni pa eve sporedi do sega kolku moze da e napraveno ....
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1604
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 09-Aug-2018 at 22:22
Originally posted by WolfLeader

Da termin za zavrsuvanje e Septemvri , ama kako sto stoat rabotite nema teoretski sansi da bide zavrsen za 20 dena , koga do pred eden mesec seuste mostovite ne Bea gotovi , del od trasata seuste nemase ni tampon , del ne ni bese oformen ,del od trasata nekade e zavrsena , no del ima uste mnogu rabota , taka da zavrsuvanjeto sigurno ke e posle nekolku meseci , pogore imas sliki od 18 juni pa eve sporedi do sega kolku moze da e napraveno ....


најреално Март/Април 2019
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 10-Aug-2018 at 08:54
Nesakam da mesam politika na Forumov ama bas me interesira sto kje kazat novite vlasti dokoklu ne uspeat da go zavrsat avtopatot vo rokot sto samite si go postavija
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 10-Aug-2018 at 09:17
Новите власти ќе го кажат истото она што го велеа и старите власти за овој проект. Времето не се погодило и триста други оправдувања. А реалниот факт е дека македонските градежни компании не работат на терен според утврдената динамика. И кога се дадени пари не се работи, а од лично сведоштво на терен можам да кажам дека секој е заинтересиран да бистри политика додека е на работа на автопатов.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 498
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 10-Aug-2018 at 10:00
Значи од самите себе си патиме, како и секогаш. Ако не му стоиш над глава на Македонецот, нема да ја заврши работата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 36>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.