build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Миладиновци - Штип
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Миладиновци - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 31-Aug-2018 at 12:58
Jas kako sto gledam ovoj avtopat e Miladinovci - Tri Cesmi.
Znae li nekoj zosto avtopatot zavrsuva kaj "Tri Cesmi"?
Back to Top
The_Night_Hawk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote The_Night_Hawk Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 31-Aug-2018 at 16:28
Ке се обидам јас, дури од Бањалука да напишам зошто.
Колку што ми е познато, од локацијата Три Чешми оди експресен пат кон Радовиш.
Мислам дека тоа е клучка и за експресен пат кои што ке завршува во Кочани...
Ако не некој му е чудно зошто одговор доага од Бањалука, има причина...
Имам фамилија во Штип.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 31-Aug-2018 at 18:10
Originally posted by The_Night_Hawk

Ке се обидам јас, дури од Бањалука да напишам зошто.
Колку што ми е познато, од локацијата Три Чешми оди експресен пат кон Радовиш.
Мислам дека тоа е клучка и за експресен пат кои што ке завршува во Кочани...
Ако не некој му е чудно зошто одговор доага од Бањалука, има причина...
Имам фамилија во Штип.
Ke pravat li nova klucka na "Tri cesmi"? Vo toj slucaj ke treba da se probiva nova delnica od 3-4 km kon Kocani. Postojnata klucka za Stip, Kocani, Radovis e pred Stip, 3 km posle "Tri cesmi". Zatoa i prasav... zosto od "Tri cesmi" do kluckata za Stip, Kocani, Radovis ne se gradi avtopat?
Back to Top
The_Night_Hawk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote The_Night_Hawk Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 01-Sep-2018 at 11:35
За одговор на прашањево сепак треба да се обиде некој што живее во Македонија.
Јас доагам еднаш секоја година...
Laugh
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1868
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 01-Sep-2018 at 20:38
Од клучката Три Чешми веќе се пробива нов Експресен пат кон Кочани (почнат лани ако не се лажам) е сега дали се работи добро на него немам инфо, поминувам неколку пати накај Кочани ,но незнам каде иде делницата за да подзастанам да видам. Штип - Радовиш исто до тука ќе заврши.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 16-Sep-2018 at 17:40


Кај Три Чешми несомнено ќе почнува експресниот пат кон Кочани.

Но според официјалните информации за експресниот пат кон Радовиш кои беа објавени во медиумите, изгледа дека тој пат нема да почнува од Три Чешми, туку од постојната клучка Штип Запад:
41°45'49.92"N  22° 9'39.10"E

Сепак доколку во иднина се врши надградба на експресниот пат кон Радовиш и Струмица во автопат, веројатно тој ќе се врзе на Три Чешми. Еве како изгледа оригинално планираната клучка Три Чешми со вклучен четвртиот правец кон Радовиш (автопат), односно како би можела да се модифицира и надгради постојната клучка тип „труба“ што сега се гради таму:Edited by Cloverstack - 16-Sep-2018 at 17:52
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1868
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 16-Sep-2018 at 18:37
Експресниот пат почнува од 5тиот км на Штип - Радовиш кој започнува на Три Чешми, односно патот што сега се гради започнува од Штип југ, не запад, бидејќи запад е моменталната клучка после три чешми ако не се лажам. Така пишува и на таблите кој се поставени. А завршува кај Бучим.


Edited by daci92 - 16-Sep-2018 at 18:37
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 16-Sep-2018 at 19:28
Сегментот Штип Југ - Бучим се всушност втората и третата делница од експресниот пат Штип - Радовиш и тие се градат по нова траса.

Првата и четвртата делница ќе бидат реконструкција и проширување на постоечкиот пат, ова е информација која е официјално лиферувана, па оттука заклучувам дека експресниот пат кон Радовиш мора да почнува од Штип Запад, бидејќи нема друг постоечки пат за да биде реконструиран.

Додуша првата делница официјално фигурира како Три Чешми - Штип Југ, па оттука веројатно и потекнуваат нејаснотиите. Во секој случај, според оваа мапа експресниот пат кон Радовиш не се одвојува од Три Чешми, туку повторно се работи за постоечки пат (Три Чешми - Штип Запад - Штип Југ), со тоа што без разлика како формално го спакувале проектот, експресниот пат кон Радовиш реално се одвојува од клучката Штип Запад.
Доколку мапава е неточна и доколку грешам со заклучокот, ќе бидам среќен, бидејќи секако најдобро би било кај Три Чешми да се изгради четворокрака клучка на која директно ќе се врзе и експресниот пат кон Радовиш. Директното врзување на двата експресни патишта кај Три Чешми е далеку поповолна опција за сите, освен за локалниот ообраќај. Но постоечката помала западна обиколница на Штип е секако сосема адекватна (без никакво проширување, туку само со рехабилитација на коловозот) за тој локален сообраќај.Edited by Cloverstack - 16-Sep-2018 at 19:35
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 17-Sep-2018 at 16:39
Сугаревски: Градежните активности ќе бидат комплетно завршини до крајот на наредниот месец

Пролонгирано е пуштањето за сообраќај на автопатот Штип-Миладиновци, за половина месец, поради дополнителни градежни работи и врнежите од дожд. Министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски, директорот на Агенцијата за државни патишта, Зоран Китанов, градоначалниците на Штип и Свети Николе, Благој Бочварски и Сашко Велковски денеска направија увид на градежните работи.


ОДЛОЖЕНО Е ПУШТАЊЕТО НА АВТОПАТОТ ШТИП-МИЛАДИНОВЦИ
Сугаревски: Градежните активности ќе бидат комплетно завршини до крајот на наредниот месец
Пролонгирано е пуштањето за сообраќај на автопатот Штип-Миладиновци, за половина месец, поради дополнителни градежни работи и врнежите од дожд. Министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски, директорот на Агенцијата за државни патишта, Зоран Китанов, градоначалниците на Штип и Свети Николе, Благој Бочварски и Сашко Велковски денеска направија увид на градежните работи.


„Сите работи кои излегоа како проблеми минатиот период беа корегирани, беа санирани. Така да во последните делови треба да се постави асфалт, значи станува збор за неколку километри, а можевте да приметите дека делови од автопатот може да биде ставен и во функција, бидејќи и обележувањата и осветлувањата се направени. Согласно роковите кои што ги имаме, крајниот рок беше 30 септември, согласно временските услови кои што беа ќе има многу минимално пролонгирање. Градежните активности очекуваме дека во наредниот месец, до средината или крајот ќе бидат комплетно завршини“, рече Сугаревски.

Директорот на Агенцијата за државни патишта, Зоран Китанов информираше дека со министерот од Миладиновци до Свети Николе пристигнале возејќи се по автопатот, а проблемите се јавиле на делницата од Свети Николе до село Кадрифаково, каде што веќе се тргнати далноводите, а се појавиле и две нови свлечишта, кои како што вели, не биле третирани како што треба, односно да се испитуваат со геомеханика.

„Со големи напори се дојде до овој момент. Исто така, според укажувањата што ги имам од надзорот, пролетниот, па и почетокот на летниот дел и вие сте сведоци има евидентирано точно 35 врнежливи денови и тоа работни. Што значи дека ако денес врнело, утре не можете да работите. Значи некаде околу 50 до 60 дена навистина оперативите не можеле да работат на терен, а сите тие обилни дождови допринесоа да се јават и додатни две-три свлечишта, кои што се санирани, кои што се тргнати. Но, додатните градежни работи до крајот на месецот сите ќе бидат завршени“, вели Китанов.

Претставници на ЈП „Македонски шуми“ беа на лице место заедно со Сугарески и Китанов за да се засадат багреми или други дрвја, кои ќе ги спречат свлечиштата.

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/sugarevski-gradezhnite-aktivnosti-kje-bidat-kompletno-zavrshini-do-krajot-na

Фотографиите се од фејсбук профилот на Горан Сугарески:

Повеќе на https://www.facebook.com/mtc.gov.mk/posts/2436161736424581?__xts__%5B0%5D=68.ARAACYBBaRNsRIRGbx6I8P5e45O5-y8ytjvPN10aca8vdACLUFR6HgFrpvH-phlhEjHnDlyLVu7n0pvD2nsIZfchv8b_WTJeJZ-jnGpcLb1sn-nGsAXvtDmPh7jtSI9z_b0jtMUsQm-V55vUjBwqFdnE-380njl-uX75ExioRD61hokrNUQV4Q&__tn__=-R
За сè има вторпат
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 24-Sep-2018 at 17:52

Кај Свети Николе, скоро 100% е завршено.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 74
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 15-Oct-2018 at 21:29
Од извор во министерството за транспорт и врски денеска дознав дека во координација со изведувачите, јавното претпријатие за државни патишта и владата се договара датумот на свеченото пуштање во употреба на автопатот. Во министерството  очекувале отварањето  да биде кон крајот на октомври или првата недела од ноември, или за одприлика две недели од сега... Процентот на реализација на трите подизведувачи кумулативно до петокот изнесувал 99% и во текот на оваа недела и следната ќе се поставувало вертикална сигнализација. Единствено работа има уште кај клучката за три чешми пред Штип...
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 65
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 22-Oct-2018 at 07:50
Jas dobiv info deka do nova godina ke zavrsat i ke go pustat. Sega zivi bili pa videli.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 56
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 22-Oct-2018 at 11:08
Jas pred nekoj den vozev nakaj Kumanovo. Na kluckata kaj Miladinovci kade sto vo idnina kje treba da se isklucuvame za nakaj Stip mi izgledase kako da ima dosta rabota. Mene licno informacijava do Nova godina mi e po verojatna otkolku pocetok na Noemvri. Ama ostanuva da vidime sto kje bide
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 65
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 29-Oct-2018 at 16:06
https://www.slobodenpecat.mk/biznis/za-avtopatot-miladinovtsi-shtip-ke-pochekame-nova-godina/

И во собрание изгледа поминало

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 29-Oct-2018 at 19:00
Originally posted by Tozovac

https://www.slobodenpecat.mk/biznis/za-avtopatot-miladinovtsi-shtip-ke-pochekame-nova-godina/

И во собрание изгледа поминалоДа се надеваме дека ќе го искористат убавото време во претстојниот период, кое овозможува изведба на какви било градежни активности на терен. Доколку се заврши до нова година ќе биде во ред, но сето она што би било дополнително одложување по овој рок ќе биде навистина без објективна причина
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1595
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 30-Oct-2018 at 08:39
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by WolfLeader

Da termin za zavrsuvanje e Septemvri , ama kako sto stoat rabotite nema teoretski sansi da bide zavrsen za 20 dena , koga do pred eden mesec seuste mostovite ne Bea gotovi , del od trasata seuste nemase ni tampon , del ne ni bese oformen ,del od trasata nekade e zavrsena , no del ima uste mnogu rabota , taka da zavrsuvanjeto sigurno ke e posle nekolku meseci , pogore imas sliki od 18 juni pa eve sporedi do sega kolku moze da e napraveno ....


најреално Март/Април 2019


Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 65
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 30-Oct-2018 at 16:07
Жално е што никој не се замара со тоа што, прво анексот без пенали беше продолжен пред една година, второ министерот беше пред месец и нешто и кажа дека ќе биде пролонгирано пуштањето за еден месец без анекс??? За најпосле да помине во собрание со нов рок нова година и никаде ни збор дали државата ќе бара пенали конечно или ...? Или сугаре со миле се договориле да се цимери
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 30-Oct-2018 at 21:25
Ако се погодат временските услови, постојат реални шанси да се заврши до нова година. Ама со оглед на тоа дека до нова година нема избори на повидок, не верувам...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 31-Oct-2018 at 10:42
Originally posted by hcitrS

Ако се погодат временските услови, постојат реални шанси да се заврши до нова година. Ама со оглед на тоа дека до нова година нема избори на повидок, не верувам...


Не е само до избори или нешто друго, прашањето е директно насочено до Владата и до ЈП за државни патишта за тоа дали ќе дозволат кинески „Синохидро“ (нивната механизација стои на изградениот дел од автопатот и е неискористена) да влезе во изведбата на првите километри на автопатот меѓу Миладиновци и Свети Николе. Многу е проста работатата - тој дел од автопатот е најпроблематичен за завршување, бидејќи скопски „Бетон“ го гради многу споро. Доколку се дозволи овој предлог, а од надзорот тоа го предлагаа и пред неколку месеци, тогаш автопатот ќе биде готов до Нова година. Во спротивно, ќе се развлекува работатата до недоглед.
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 174
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 13-Nov-2018 at 16:30
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.171 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.