build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Миладиновци - Штип
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Миладиновци - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 32>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 351
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 13-Nov-2018 at 19:00
Чим сеуште асфалтираат претпоставувам нема шанса за еден месец да е готово како што најавија. Освен ако потфрлат на квалитет брзајќи колку да се заврши.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 312
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 14-Nov-2018 at 13:12
Од пред некој ден

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 24-Nov-2018 at 18:21
Вест од Канал 5 за автопатот дека бил пред завршување

Денес имав прилика да го поминам со точак до Свети Николе и назад овој автопат, но немав можност за фотки, па така ќе ви кажам што воочив.

Во првиот дел од автопатот, од Миладиновци па до превојот помеѓу Скопје и Свети Николе, автопатот е се уште во градба со бројни недостатоци:

1. на два моста се уште трае асфалтирање, односно не е нанесен ниту еден слој
2. на многу места недостига ограда помеѓу лентите
3. шахтите за одвод на самиот автопат се само ископани, а на истите не е извршено бетонирање и затворање со капаци
4. одливните канали покрај автопатот дури сега се бетонираат и средуваат
5. недостига хоризонтална и вертикална сигнализација

Оваа слика се менува кога автопатот почнува да се спушта кон Свети Николе, каде што сето ова претходно наведено е веќе завршено.

Сепак, на првиот дел, од постојаното поминување на камиони, автомобили и други возила, има големи остатоци на камења, земја, вар, огради, бетон, па дури на некои делови и самиот асфалт е оштетен од механизацијата.

Според мене, доколку го пуштат пред Нова година ќе биде пуштање само колку да се каже и пуштање со бројни пропусти.
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 24-Nov-2018 at 22:21
Се е во ред тоа. Но добро памтам дека последниот рок што го спомнаа е 31 Октомври 2018. Рокот неколку пати беше пролонгиран. Време е да се забрза темпото.

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 25-Nov-2018 at 21:47
Originally posted by Obedineta Makedonija

Ako bide do prvata nedela na oktovmri, jas site sto ke projavat zelba na forumot pivo gi castam


https://www.alsat-m.tv/mk/%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D1%84%D1%82%D0%BE%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE/
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1589
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 27-Nov-2018 at 20:18
Ama ste cudni... Zarem ne vi bese jasno deka na prolet ke go pustat!?
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 53
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 27-Nov-2018 at 22:30
Nesposobni. Sramota e ova sto se slucuva vo drzavava
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 27-Nov-2018 at 23:23
Не јас нисшто не мислам, што имав ви кажав уште јули/август
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 46
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 28-Nov-2018 at 11:39
Понекадарни суштества оваа земја нема видено до сега.
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 30-Nov-2018 at 13:44
Една интересна работа прочитав на веста за автопатов на страната на министерството дека ќе бил со вредност од 226 мил. евра. Нели договорот за автопатот беше кредит од 206 мил евра. Знаејќи ги нашиве сигурно има дополнителни 20 за трошак
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 46
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 30-Nov-2018 at 16:00
Тоа дека „изнајдоа компромис“ со кинезите.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 30-Nov-2018 at 16:22
Автопатот чини 206 милиони евра. Дополнителните 20 милиони евра се обезбедени уште при самиот старт на изградбата на автопатот, во случај да се случи она што се случи со автопатот Кичево-Охрид, односно во случај да се појават непредвидени трошоци. Како што бев информиран од главниот надзор во јуни годинава, автопатот ќе биде завршен со горенаведената сума, а сите останати средства ќе бидат вратени во државниот буџет. Всушност, од владата се интересирале да се заштедат на овој автопат што е можно повеќе средства, за тие да се пренаменат за други потреби. Може и Cloverstack да каже нешто околу ова, заедно бевме кога дискутиравме на оваа тема.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12021
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 01-Dec-2018 at 20:56
Не се сеќавам на точните бројки и проценти, но во суштина тоа е тоа.
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 07-Dec-2018 at 12:12
Има ли некој инфо дали ќе успеат до нова година да го пуштат во употреба или пак преќутно ќе потпишуваат уште еден анекс?
Back to Top
husejin View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 32
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 07-Dec-2018 at 13:36
Uste malku ima do nova godina.Sa cekame da vidime.Za dva dena cekam da dojdw brat mi od Makedonija.Mislam deka ima vozen od Skopje pa do Tri Cesmi Stip celiot Avtopat na divo.Pa sigurno ke mi kaze do kade e dojdeno.Samo da kazam deka nacinot na sto go koristat denesnite vlasti e istiot kako i predhodnite.Nikoj so sila ne gi tera da odredat eden datum a koga ge dojde toj datum donesuvaat aneksija deka e prolongiran za nekoj drug datum.No sto e tuka e se nadevam deka idnoto leto ke se vozime po ovoj avtopat.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 07-Dec-2018 at 14:20
Синоќа го возев Автопатот и истиот на 98% од трасата е целосно завршен, осветлувањето фукнционира, обележан е, се поставуваат знаците. Се работи само на првата клучка кај Миладиновци и последната кај Три Чешми. Мое мислење е дека нема да има анекс и автопатот ќе го пуштат околу 20ти јануари, по празниците. 
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 351
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 08-Dec-2018 at 11:00
А зошто возите на технички неодобрен пат?
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 10-Dec-2018 at 01:55
Ти изгледа предолго си надвор Македонија па си заборавил како работите функционираат кај нас. Најправилниот одговор на твоето прашање е дека никој не ги спречил и дека одговорните не го имаат доволно добро обезбедено патот за да не може неовластени возила да го користат тој технички сеуште не отворен пат.
И кога сме веќе на темата, дали некој знае, некој да бил казнет за неовластена употреба на пат кој технички не е отворен?

Edited by mirakuliks - 10-Dec-2018 at 01:58
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 10-Dec-2018 at 08:01
Дури и екипа на Канал5 ако не се лажам снимаше репортажа пред 2 недели и сами си кажаа дека на автопатот се вози иако не е пуштен Можеле тоа и они да се заинтересираат како новинари да прашаат.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 10-Dec-2018 at 18:13

Автопатот се вози и не е никако спречено тоа. Буквално има многу возила кои поминуваат на самиот автопат.

Јас вчера повторно го возев со точак (да искористам додека може ), па така нови информации:

1. на два моста се уште трае асфалтирање, односно не е нанесен ниту еден слој (завршено е асфалтирањето на сите мостови)
2. на многу места недостига ограда помеѓу лентите (уште е истата состојба)
3. шахтите за одвод на самиот автопат се само ископани, а на истите не е извршено бетонирање и затворање со капаци (уште не е завршено)
4. одливните канали покрај автопатот дури сега се бетонираат и средуваат (во голем дел завршени)
5. недостига хоризонтална и вертикална сигнализација (уште не е завршено)

Единствено што можам да забележам е покрај мостовите, значително е почист сега автопатот. Инаку, на автопатот има многу осојни места и брзо се создава мраз на коловозот, така што ќе му треба добро одржување во иднина.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 32>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.