build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Миладиновци - Штип
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Миладиновци - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 36>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 07-Feb-2019 at 19:17
Ова со заштедата не сваќам. Тоа е кредит наменски земен за да се заврши проектот. Проектот е завршен а парите не се потрошени. Да не смениле нешто во проектот или казна кинезиве платиле. Браво ако заштедиле. Ќе се стрпиме за пуштање уште 10 дена.
Back to Top
stars View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Jan-2019
Location: NJ
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote stars Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 08-Feb-2019 at 10:02
lazat patot ne zavrsen i ne moze da se puste za 10 dena ako go pustat ke bide politicki pusten ,koj ke odgovara za posledicite ,nadvoznaci ne gotovi ,ograda nema na mnogu mesta lugeto pokraj nego ne mozat da fukcionirat
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 32
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 08-Feb-2019 at 10:22
Zalno kako lazat bez nikakov sram.

Cisto da pitam samo:

Ne li e mozno build.mk da naparvi edna reportaza od aktuelnata sostojba na avtopatot Miladinovci-Stip i da pokaze kade se prepustite i da dade ocenka od prilika uste kolko treba da traa izgradbata?
Back to Top
ammamm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2013
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote ammamm Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 08-Feb-2019 at 14:44
Можеби и ќе го пуштат за 10тина дена, ама со некаков посебен сообраќаен режим, како што кажа Китанов.
Е сега ќе треба да видимие каков е тој режим, ограничена брзина, веројатно само транзит Миладиновци-Штип, без опција за исклучување во други населени места (затоа што не се готови некои клучки) итн.
Барем нема да се плаќат патарини (оти и тие не се готови).
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 08-Feb-2019 at 22:31
Како сакаат нека го пуштат веке еднаш. Најмногу ме лути лажењето и неписмениве наши новинари.
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 12-Feb-2019 at 14:15
Strpete se drugari patrioti.Direktorot za Javni Patista Kitanov vo intervjuto za edna televizija rece deka avtopatot se pusta za 10 dena.Toa e sabota no posto sabota ne e raboten den znaci Ponedelnik 18 Februari se sece lentata.Neka ni e airlija.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 12-Feb-2019 at 17:39

Јас сум скептичен повторно кон датумов, бидејќи со свои очи го гледам

Свлечиштата не беа довршени ниту последниот пат кога бев (недела, 10.02.2019), ниту беше довршен исклучувањето кај Коњари, каде што не го имаат направено уште мостот на Пчиња.

Многу сливници само се ископани, а не се бетонирани.

Еве една фотка од првиот дел, помеѓу Миладиновци и Коњари на првото искачување од автопатот (знам дека требаше повеќе да ви фотнам).

Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 13-Feb-2019 at 10:05
Дали се работеше барем? Има ли работници на терен, механизација и слично?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 13-Feb-2019 at 19:34

Свлечените брда не се чепнати повеќе од 10 дена, додека работници и механизација нема воопшто, освен три-четворица кои си фарбаат огради
Back to Top
ammamm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2013
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote ammamm Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 14-Feb-2019 at 08:23
Значи овие директори/министри и сл. се скроз без мозок.
Овој сега кажа за 10тина дена, а реално нема шанси, и повторно ќе се плука по него (и треба!).
Па ако гледате оти ќе се завлече работата (МК е ова, како инаку), или да не кажуваат датуми или некој подалечен, вака сами се закопуваат.
Или нека почнат со казни/пенали или нека си ќутат!
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 321
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 14-Feb-2019 at 09:50
Originally posted by ehrlich


Свлечените брда не се чепнати повеќе од 10 дена, додека работници и механизација нема воопшто, освен три-четворица кои си фарбаат огради


Ај те молам појасни околу "свлечените брда". Косините се точно необезбедени, но дали има ерозија, свлекување?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 14-Feb-2019 at 18:21
Види, јас сум лаик, но според тоа што го гледам на теренот се работи за класична ерозија. Односно, земјата од брдо кое било исечено за да помине автопатот е само натапкано, без никаков потпорен ѕид или макар заштитна мрежа врз него, поради што од вода (дожд, снег) зимава, земјата на исеченото брдо во горниот дел е испукана и истото под тежината се има свлечено надолу. Ова досега се има случено на три места, ама целиот автопат во делот Свети Николе (раскрсница Преод) - Скопје е ваков, а потпорни ѕидови има само неколку во должина од одвај стотина метри.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1604
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 14-Feb-2019 at 22:28
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 321
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 15-Feb-2019 at 11:23
Originally posted by ehrlich

Види, јас сум лаик, но според тоа што го гледам на теренот се работи за класична ерозија. Односно, земјата од брдо кое било исечено за да помине автопатот е само натапкано, без никаков потпорен ѕид или макар заштитна мрежа врз него, поради што од вода (дожд, снег) зимава, земјата на исеченото брдо во горниот дел е испукана и истото под тежината се има свлечено надолу. Ова досега се има случено на три места, ама целиот автопат во делот Свети Николе (раскрсница Преод) - Скопје е ваков, а потпорни ѕидови има само неколку во должина од одвај стотина метри.


Еве ќе се "квоутнам" од пред две три страни наназад.

Originally posted by Влатко

Можеби брзаат да го пуштат проформа. Според мене во моментов најсериозна нерешена работа се необезбедените косини долж трасата. Лесно може да се појави свлечиште кое ќе се најде на коловозот.


Муабетот ми е дека дифтарски се работи кај нас со години, и оние 11 години и овие 2 и пред тоа а за жал веројатно и понатаму. Значи мора се нешто да се изескивира, да се фати кривина, да се заобиколи некоја работа. Како да живееме во среден век па треба да се случи некоја трагедија за да се освестиме дека треба работите да се прават елементарно.
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 15-Feb-2019 at 14:39
Ајде тие што се на точак викендов што одат натака нека пратат малку повеќе слики па да видиме што се случува. Сите ги зборите косините и земјата а не сме виделе. Што немаме новинари немаме ама барем вие помогнете
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 74
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 15-Feb-2019 at 15:23
Направив дваесетина фотографии, но не знам како да ги прикачам преку телефон(ако некој знае, нека пише), ќе се стрпите некој саат...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 15-Feb-2019 at 15:26
Јас одев од Ск за Штип пред од прилика две недели, и поминував прво кон 10 наутро а потоа кон 16.30 и во никој наврат не видов нити човек нити машина да работат или барем да се мафтаат.
Не разбирам шо им е филмот со датуми од ракав шо фрлат така, политички повеќе им се исплаќа да речат 1 Јуни и стварно да го пуштат тогаш, отколу секоја недела да велат следната недела.
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 48
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 15-Feb-2019 at 19:57
Originally posted by Vasilij

Направив дваесетина фотографии, но не знам како да ги прикачам преку телефон(ако некој знае, нека пише), ќе се стрпите некој саат...


Прво ископирај ги фотографиите од телефон во компјутер.
Потоа отвори го овој сајт: https://imgur.com/

Кликни лево горе на "New post". Ќе ти се отвори овој прозорец:


Ќе кликнеш на "browse" и потоа ќе ги селектираш сите фотографии.
Ќе почекаш да се прикачат.

Откако ќе се прикачат, ќе го поставиш маусот во десниот горен агол на секоја фотографија и ќе ти се појават опции. Одбираш "Get share links"


Откако ќе кликнеш на "get share links", ќе ти се отвори прозорец на кој ќе кликнеш copy на опцијата "BBCode (Forums)" и пасте во одговорот на форумов


И така за секоја фотографија посебно, одбираш Get share links, потоа copy на BBCode (Forums) и Paste тука во одговорот на твојата порака.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 74
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 15-Feb-2019 at 20:55


Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 74
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 15-Feb-2019 at 21:07
Сликите се од делот Свети Николе - Штип. На местото каде до пред еден месец немаше огради - истите се поставени, сите знаци се поставени со тоа што тие кон Миладиновци (Скопје) се покриени. Клучките и надвозниците се целосно завршени, вклучувајќи ја и последната Три Чешми каде има уште една две машини кои веројатно сеуште не се заминати или ќе одат на работа на експресниот пат Три-Чешми - Крупиште - Кочани. Дополнително завршен е алтернативниот пат Кадрифаково -Штип ( по асфалтот ми делуваше дека е асфалтиран пред неполна недела ) Сума сумарум делот од Свети Николе до Штип (26-7км) или 60% од вкупната делница според мене е целосно завршен и не верувам дека нешто би се доправало или доуредувало...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 36>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.