build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Миладиновци - Штип
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Миладиновци - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 08-Sep-2016 at 04:38
на некој треба да му се додели "not my f*cking job" награда []
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 08-Sep-2016 at 14:58
Леле леле мори мајко
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 08-Sep-2016 at 16:49
Скандал. Глупави се, да им кажат да јадат го*на и тоа ќе го јадат.Како можеле бее???
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 10-Sep-2016 at 14:50
Originally posted by elnino

uste ne mozam da im se iznacudam na nekoi kvazi osobi tuka, koi se raduvaat ako nesto ne e vo red, a koga e dobro napraveno zivi se jadat. vie imate dijagnoza za zal


so dijagnozata, do kaj sme ?
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2348
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 10-Sep-2016 at 16:15
Oд северните соседи ја виделе ваквата туристичка атракција, па решиле да ја применат и овде:

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/ljudi-i-dogadjaji/glas-javnosti-15-11-2008/paznja-bandera-na-putu
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 06-Oct-2016 at 17:44
Од Скопје до Штип за половина час - изградбата на автопатот Миладиновци- Штип е во полн екПовеќе од половина од автопатот Миладиновци- Штип е веќе изграден. 22 % се веќе асфалтирани, а се работи и на вијадуктите, мостовите и 7-те клучки кои ќе ги поврзуваат околните градови..Во изградбата на новиот, модерен автопат кој ќе ги задоволува европските стандарди и ќе биде долг 47 километри, се вклучени 850 работници, од кои 50 се Кинези. За околу една година од Скопје до Штип ќе може да се стаса за половина час.

- Овој автопат има две делници - Миладиновци - Св.Николе и Св.Николе - Штип. Ќе има по три коловозни ленти. Квалитетот е одличен и задоволни сме од досега сработеното, изјави Томислав Ковачовски, главен надзорен инженер.

Инвестицијата чини 206 милиони евра, меѓународна поддршла од Ексим банката од Кина. Изведувач на проектот е кинеската компанија „Синохидро“, а подизведувачи се македонските компании „Гранит“ и Бетон. Министерот за транспорт и врски Мисајловски кој денеска беше на терен, вели дека е задоволен како се одвиваат градежните активности.

- Република Македонија е едно големо градилиште. 900 милиони евра се обезбедени за изградба на патна мрежа само за оваа година. Нашиот фокус дефинитивно е патната инфраструктура, изјави министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски.

Со новиот автопат од Миладоновци до Штип, цела Источна Македонија ќе биде поврзана со главниот град.

- Во тендерска процедура се и патиштата Штип-Кочани и Штип- Радовиш. Се работи и на рехабилитација на патот Кочани-Делчево, Струмица до Ново село, изјави Александар Стојанов, директор на ЈП за државни патишта.

Паралелно се работи и на изградба на уште два автопати од Демир Капија до Смоквица и од Кичево до Охрид. Освен на Коридорот 8 и 10, Владата е фокусирана и на рехабилитација на мнпгу регионални патишта. Во монетов се градат над 340 километри патна мрежа.

Извор
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 06-Oct-2016 at 18:00
Убаво си кажа човекот, 55% од вкупната работа е завршена.
Овде ако нема политички препреки после најмалку година ипол ќе се сече лента. Рано е за размислување. А и имам инфо од работник на автопатов, вели, како ќе ни пуштат пари, така работиме, не запнуваме многу.

https://www.youtube.com/watch?v=f3cH9aMFArs следната година, како да не...


47 км Миладиновци - Штип
+ 13км од Миладиновци до Хиподром ( да сметаме дека е влез на Скопје)

Значи Скопје - Штип 60км , просек 120км/ч ако се вози, добро пресметале, половина час од Скопје до Штип. Има делови каде што ќе се вози 130 ама добро.
Истата релација преку Велес е 87км, значи се кратат 27км!

Свети Николе - Скопје ќе биде 36км а до сега преку Куманово 69 а преку Велес 72! Значи двојно ќе се скрати патот, а да не спомнувам и брзина на возење и безбедност. Штета што нема жив човек во Св.Николе


Edited by Bojan10 - 06-Oct-2016 at 18:29
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 06-Oct-2016 at 19:01
Па јас сум од Св.Николе и жив сум
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 06-Oct-2016 at 19:04
Си зедов дозвола да преземам десетина фотографии од изградбата на автопатов од официјалната фејсбук страница на - како што би рекол нашиот почитуван член Кутузин - господинот господин министер за транспорт и врски Владо Мисајловски

Edited by Џоле - 06-Oct-2016 at 19:04
За сè има вторпат
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 06-Oct-2016 at 19:20
Originally posted by Марко СВ.Н.

Па јас сум од Св.Николе и жив сум


Abe sto mu se kazuvas, ce dojde sega da te bara vo Sv.Nikole da vide dali e taa taka da ne manipuliras ... Ostavi go da zivee vo negovite rozovo-shareni fantazii i bajki! Big%20smile
Pozz do svetinikolcani
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 06-Oct-2016 at 21:01
Originally posted by Џоле

Си зедов дозвола да преземам десетина фотографии од изградбата на автопатов од официјалната фејсбук страница на - како што би рекол нашиот почитуван член Кутузин - господинот господин министер за транспорт и врски Владо МисајловскиВидео од самиот автопат..

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmisajlovskivlado%2Fvideos%2F1582728152034215%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="315" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>

Edited by jyvation - 06-Oct-2016 at 21:03
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 06-Oct-2016 at 22:08
Џоле
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 07-Oct-2016 at 01:50
не станува збор дека побрзата врска ќе биде многу добра за целиот регион кој го поврзува автопатот.......се додека не почнат луѓе со 130 км/ч да се изненадуваат од бандерата на сред автопат.

Ме интересира само кој ќе ги носи на душа само сите жртви од скоро неизбежните сообраќајки.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 07-Oct-2016 at 02:49
Originally posted by Robbi-MKD


Originally posted by Марко СВ.Н.

Па јас сум од Св.Николе и жив сум

Abe sto mu se kazuvas, ce dojde sega da te bara vo Sv.Nikole da vide dali e taa taka da ne manipuliras ... Ostavi go da zivee vo negovite rozovo-shareni fantazii i bajki! Big%20smile Pozz do svetinikolcani
Ја мислам дека сте ги помешале Бојаниве нешто
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 07-Oct-2016 at 11:34
Јaс бев пред некoе време вo Св. Никoле и немa куче дa те зaлaе. А oд кoлегиве нa фaкс никoј не се врaти вo Св.Никoле. пoлумртoв грaд, грaд нa испуштaње душa е. Акo дoпринесе пaтoв дa живне мaлце Св.Никoле, вo ред, дaј Бoже...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 07-Oct-2016 at 12:15
Originally posted by Bojan10

Јaс бев пред некoе време вo Св. Никoле и немa куче дa те зaлaе. А oд кoлегиве нa фaкс никoј не се врaти вo Св.Никoле. пoлумртoв грaд, грaд нa испуштaње душa е. Акo дoпринесе пaтoв дa живне мaлце Св.Никoле, вo ред, дaј Бoже...


Pa normalno deka nema sega zivi luge po ulicite, pola od niv se po nivite grozje berat a drugata polovina ajvar pravat ! Smile


Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 08-Oct-2016 at 13:35
Originally posted by Robbi-MKD


Originally posted by Bojan10

Јaс бев пред некoе време вo Св. Никoле и немa куче дa те зaлaе. А oд кoлегиве нa фaкс никoј не се врaти вo Св.Никoле. пoлумртoв грaд, грaд нa испуштaње душa е. Акo дoпринесе пaтoв дa живне мaлце Св.Никoле, вo ред, дaј Бoже...
Pa normalno deka nema sega zivi luge po ulicite, pola od niv se po nivite grozje berat a drugata polovina ajvar pravat ! Smile
да де, прават ајвар... во Скопје, пред зграда...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 08-Oct-2016 at 17:06
Originally posted by zabegan

Originally posted by Robbi-MKD


Originally posted by Bojan10

Јaс бев пред некoе време вo Св. Никoле и немa куче дa те зaлaе. А oд кoлегиве нa фaкс никoј не се врaти вo Св.Никoле. пoлумртoв грaд, грaд нa испуштaње душa е. Акo дoпринесе пaтoв дa живне мaлце Св.Никoле, вo ред, дaј Бoже...
Pa normalno deka nema sega zivi luge po ulicite, pola od niv se po nivite grozje berat a drugata polovina ajvar pravat ! Smile
да де, прават ајвар... во Скопје, пред зграда...


Кој им крив на „скопјани„ кога незнаат сами да си направат ...хахаа
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 559
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 08-Oct-2016 at 22:28
Колку си вицкаст, ме изнасмеа. Алал да ти е.

Edited by hcitrS - 08-Oct-2016 at 22:28
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11862
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 19-Oct-2016 at 22:17
Фоткава е од 9 октомври. автор: @GPockov (твитер)

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.295 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.