build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Миладиновци - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 10-Dec-2018 at 18:55
Ehrlich, покрај за мостовите што не се асфалтирани, имаш ли некакво инфо од терен барем за клучката кај Миладиновци до каде е?
Back to Top
The_Night_Hawk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote The_Night_Hawk Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 10-Dec-2018 at 19:03
ЛЕЛЕ...ЕВО ДУРИ ОД БАЊАЛУКА ИДЕ ЛИНКОТ ЗА ВАШИОТ ТВ КАНАЛ...


https://youtu.be/7pKrnzFXtEA
Back to Top
The_Night_Hawk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote The_Night_Hawk Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 10-Dec-2018 at 19:12

Ова е инаку репортажа од канал 5 што ја најдов на Јутјуб.

Репортажава е од 25 ноември и направена е накај Штип колку што гледам.

Back to Top
nonamemacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote nonamemacedonia Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 11-Dec-2018 at 06:58
Не ми се допаѓа тоа што брзо се создава мраз на коловозот. И автопатот од Скопје до Велес е со осојни места и плус е во клисура на реката вардар, ме интересира дали овој пат би имал повеќе голомразици или помалку голомразици од патниот правес скопје велес?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 11-Dec-2018 at 17:32
Originally posted by BOJAN

Ehrlich, покрај за мостовите што не се асфалтирани, имаш ли некакво инфо од терен барем за клучката кај Миладиновци до каде е?


Од тоа што го забележав, приклучувањата од Штип кон Куманово и од Куманово кон Штип се завршени, додека приклучувањата од Скопје кон Штип и од Штип кон Скопје, не можам да потврдам.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2083
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 11-Dec-2018 at 22:10
Пред два дена уште се работеше на клучката од Скопје=Штип и не беше проодно, не ми се верува да завршат за помалку од 2-3 недели.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 15-Dec-2018 at 20:03
Извадок од интервју со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески

Кога конечно ќе биде пуштен во употреба автопатот Миладиновци-Штип?

- Изградбата на автопатот е веќе во финална фаза и очекуваме да биде комплетно завршен до крајот на годинава. Градежните работи се завршени, во моментов се работи на завршно асфалтирање на уште 500 метри и останува да се постави уште еластичната заштитна ограда. Како што ветивме, за многу скоро време ќе биде пуштен во употреба и конечно граѓаните од истокот ќе се возат по нов, модерен и безбеден автопат.

Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 17-Dec-2018 at 11:31
Сите знаеме дека е во крајна фаза ама никако да го пуштат. Некако на лажги ја тераат работава и не е ништо за верување од министриве. Затоа тука читам кој има инфо да пише. Јас мислам дека рокот 31.12.2018, согласно тајниот втор анекс ќе се пробие. Ајде да видиме што ќе биде. Ако има некој слики од терен најнови би било добро да видиме до каде е со завршните работи.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 17-Dec-2018 at 14:20
Ke se plaka li patarina na ovaa delnica?
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 17-Dec-2018 at 16:00
Ќе има три патарини. Постојната на Миладиновци. Една кај село Преод-Пред Свети Николе. Една Три Чешми-Пред Штип. Така имаа објавено некој медиуми. Информацијава со резерва. Патарините ќе ги изградат понатаму се надевам дека една година ќе возиме без патарини како што е Демир Капија Смоквица една година без патарини.
Back to Top
mile_ohrid View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Nov-2015
Location: Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote mile_ohrid Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 17-Dec-2018 at 17:05
Дали се знае името на автопатот?
Дали останува да се вика Автопат Гоце Делчев?
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 17-Dec-2018 at 17:08
Originally posted by Tozovac

Ќе има три патарини. Постојната на Миладиновци. Една кај село Преод-Пред Свети Николе. Една Три Чешми-Пред Штип. Така имаа објавено некој медиуми. Информацијава со резерва. Патарините ќе ги изградат понатаму се надевам дека една година ќе возиме без патарини како што е Демир Капија Смоквица една година без патарини.
Taka i pretpostavuvav. Katastrofa!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 17-Dec-2018 at 17:08
Originally posted by mile_ohrid

Дали се знае името на автопатот?
Дали останува да се вика Автопат Гоце Делчев?
Ova e najvaznata tema. Imeto.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2083
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 17-Dec-2018 at 17:35
Да беше на власт минатата влада ќе се викаше "Гоце Делчев (потомок на Александар Велики)"
Мала шала, не се вреѓајете

Името е небитно, треба да биде само квалитетен. Именување на се и сешто изминативе години на нерви ми одеше.

*Патем, како се вика автопатот од Берлин за Хановер?

Edited by alexsend - 17-Dec-2018 at 17:35
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 17-Dec-2018 at 20:07
Originally posted by alexsend

Да беше на власт минатата влада ќе се викаше "Гоце Делчев (потомок на Александар Велики)"
Мала шала, не се вреѓајете

Името е небитно, треба да биде само квалитетен. Именување на се и сешто изминативе години на нерви ми одеше.

*Патем, како се вика автопатот од Берлин за Хановер?
A2   
Back to Top
nonamemacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote nonamemacedonia Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 18-Dec-2018 at 07:37
Поглупава работа од патарини нема никаде, прво трошат пари за нивна изградба, што би кошталоно околу 2-3 милиниони евра, второ цел живот треба да ги одржуваат(струја, вода, затоплување и тековно реконструирање) трето за 2 нови патари да плкаат преку 120 нови вработени (што реално од нив немаме никавка корист) и највеороватно парите од патарините едвај ке стигнуваат само за плата за вработените и четврто колку и да е автоматизирано сепак ќе го закочуваат сообракајот.

Толку ли никои не почнува да мисле малку логички има и други начини да се наплати патарина, најдобро е со годишни картаи (винетки), нека одредат на регистрација да има уште 50 60 евра (па и повеќе) кој сака да ги користе патишта, и ке ги соберат тие пари, никои не и вика да е без пари. А секој што миниува низ Р.М нека користеи венетка и завршен проблем.

Плус потребно е регистрацијата на автомобиили и плакање за користење на патишта да се одвое, така да сите со странси автомобили (бугарски и други коли, да бидат задолжени да плакаат користење на патишта.

Не е глупава Германија што не воведува патарини, зашто знае дека еден куп луге ке мора да вработе а реално за непотребно.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 18-Dec-2018 at 11:19
Системот што се обидуваат да го воведат кај нас е налик на системот во Норвешка (ако некогаш сте возеле таму ќе знаете) и мислам дека е многу добар. Она што ме нервира мене е "брзината" со која се одвиваат работите, а не начинот. Винетка е како да си купил туристичка картичка за посета на некој град - ќе појдеш во градот, ќе платиш 30 евра, ќе посетиш само два музеи, а со картичката можеш да посетиш 40 и другото ќе го собери градот. Со електронска наплата на патарини (апаратче кое го отчукува секое поминување на возилото) е многу пооптимално за самите граѓани и туристи. Затоа овој систем ми се допаѓа повеќе отколку винетка. Само како што кажав... не мора да се потребни 100 години за да се воведи нешто толку едноставно денешно време. Во нормална држава со воведување на тој систем нема да има повеќе вработени на патарините за 2-3 години. Кај нас од популистички причини веројатно ќе ги држат едно 10 години додека ги отпуштат сите, ама на долг рок нема да има повеќе вработени.

Не треба да се споредуваме со Германија. Должината на нивната патна мрежа и бројот на жители/возила не соодветствува воопшто за споредба. Норвешка е поблиска во тој поглед (барем во бројот на жители). Германија има комплексен систем на сопствеништво/одржување на патиштата заради федералниот карактер на државата и индустрија која се базира на интензивно користење на тие патишта. Во Македонија мнозинството луѓе живеат на 20 мин од работно место. Во Германија патуваат по саат и пол до работно место секој ден. Во Македонија автопатите се повеќе користени од туристи отколку од граѓаните за да се наплаќа на регистрација како во Германија, а исто така за 5 години во Македонија ќе има повеќе туристи отколку жители.


Edited by ironm - 18-Dec-2018 at 11:21
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 18-Dec-2018 at 11:33
Системот што го воведуваат да речеме дека ќе биде во ред. Мене ме нервираат лагите. Пред 7-8 месеци рекоа дека за две недели ќе ги пуштат во продажба картичките и дека истите ќе се користат од Куманово до Гевгелија. Пред една недела прашав на Велешка патарина дали има да се купи. Вработената таму ми вика што ќе ти е не можеш да ја користиш освен на нашава патарина. А на прашањето не ми одговори дали имаат воопшто за продажба.
Остајте тоа него автопатов до каде е има ли некој инфо слика?
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 21-Dec-2018 at 14:12
Dobiv info od covek sto raboti na avtopatot deka istiot kje se otvara na 06 Januari. Neznam toa kolku e tocno. Da ne ima nekoj nekakva informacija?
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 325
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 21-Dec-2018 at 14:28
Од колега добив информација дека клучката кај Миладиновци овие денови се завршува и дека забрзано се поставувале средишните огради на оние делови кај што сеуште не беа поставени. Единствено кај би можело да се работи е последната клучка кај Три Чешми, останатиот дел е целосно завршен (асфалтиран, обележан, осветлен ). Мислам дека речиси е извесно дека делницата ќе биде пуштана во Јануари, е сега за точен датум не знам...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.176 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.