build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Миладиновци - Штип
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Миладиновци - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 21-Dec-2018 at 14:45
Јас велам да ги почекаме временските услови какви ќе бидат претстојните денови. Доколку биде врнежливо и со минусни температури, не може да се каже дека двете клучки ќе можат да се завршат. Осветлување, обележување може да се прави во било какви услови. Сепак, реално е да бидне пуштањето во употреба во јануари, не гледам причина за одолговлекување.
Back to Top
nonamemacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote nonamemacedonia Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 21-Dec-2018 at 17:09
Клучката кај Три Чешми си е во фунција, моментално се работи на неа но од секогаш била во функцијата, така да оваа клучка не зависи дали ке се пуште автопатот да се возе по него, едино останува клучката кај миладиновци, ако таа клучка ја направат ке може да се возе, се надевам ке биде до крајот на годината, што и има реални шанси.
Back to Top
nonamemacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote nonamemacedonia Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 21-Dec-2018 at 17:13
мене ме интересира дали некои знае колку ќе биде точната должина на автопатот, да речеме од клучката кај Три Чешти до Мегугратска автобуска во Скопје, поминував пред две недели кај три чишми и забележав сообракаен знак пишување километража но не видов убаво, да не знае некои за колку ке се скрати паттот, некаде прочитав за 17 км. Точно е?
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 73
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 21-Dec-2018 at 17:17
Должината од Три Чешми до Миладиновци изнесува 47,5км. За до центарот на Скопје или евентуално до клучката Хиподром не знам точна бројка, меѓутоа дефинитивно се скратува околу 25км-30 км со оваа делница во однос на ова што го имаме до сега, Штип - Кадрифаково - Лозово - Велес- Катланово - Скопје
Back to Top
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 21-Dec-2018 at 18:26
Временски услови во претстојните денови: температурите ќе бидат релативно високи од просечните како за овој дел од годината. Така да и градежните работи би требало наскоро да финишираат.

Back to Top
nonamemacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote nonamemacedonia Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 22-Dec-2018 at 08:52
Spored google maps sega distancata pomegu Tri cesmi i Petrovec e 62 km, noviot pat od Tri cesmi do Patarinata ke e 47, so ogled deka od Petrovec do Skopje e isto kako od Miladnovce do Skopje, ako 62-47=15, znaci noviot avtopat ke ja skrate delnicata za 15km, sto i ne e malku, no normalno ke bide i poubav. Na kraj cekame da go pustat i da videme so sigurnos.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 54
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 24-Dec-2018 at 09:23
Kje bide poubav no najbitno od se e toa sto patuvanjeto do Stip kje bide pobezbedno
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 73
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 24-Dec-2018 at 10:33
Другар вчера ми кажа дека некој што работи во Гранит му спомнал дека на 29ти декември они завршуваат со работа и дека почнало процесот на изготвување на техники извештај за пуштање на автопатот во употреба и според него истото ќе се случело во првата половина на Јануари.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 726
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 24-Dec-2018 at 19:10

Денес, активно се работеше на клучката пред патарината, иако прст пред око не се гледаше.

Сепак, работите покрај автопатот не се довршени во целост, се јавуваат одрони на брдото кај Миладиновци во правец Свети Николе-Скопје, клучката кај село Средно Коњари не е завршена, и целиот автопат е нечист во голема мера, иако го обележале во целост.

Воедно, беа донесени и табли и огради за поставување деновиве.

Јас лично не верувам дека пред февруари ќе се отвори.

П.С. Денес поради кучиња кај Средно Коњари ненадено завршив на автопатот со точакот, па така со маглата ги ловев грешките на него
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 24-Dec-2018 at 19:31
Ehrlich, често пишуваш на оваа тема и имаш добри информации од терен. Би било одлично кога ќе одиш нареден пат натаму да направиш и една фотка и под неа да ни дадеш објаснување за тоа што допрва треба да се доврши. „Инсајдерска“ репортажа ќе биде супер
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1740
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 24-Dec-2018 at 22:01
На Демир Капија-Смоквица забележав дека има можеби 4-5 осојни места на кои кога се топи снегот претходно натрупан од страна (од камионите што чистат) се слева на средната коловозна лента и потоа замрзнува правејки го опасен доколку не сте внимателни.
Да видиме колку такви ќе има тука.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 48
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 26-Dec-2018 at 12:55
По автопатот веќе масовно се возело...
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 73
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 28-Dec-2018 at 20:18
Вчера ја затвориле клучката кај Миладиновци, имало некоја сообраќајка пред некој ден и сега истата не е во функција до официјалното пуштање на автопатот...  Ако има некој на форумот од Свети Николе може да каже / потврди дали се точни наводите и гласините кои денес ги слушнав дека пуштањето ќе биде на четврти или осми Јануари...
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 384
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 29-Dec-2018 at 00:03
Значи сообраќајка треба да се случи за да му текне на некој да го затвори автопатот.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 31-Dec-2018 at 18:05
Originally posted by ironm

Значи сообраќајка треба да се случи за да му текне на некој да го затвори автопатот.

Staro makedonsko pravilo.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 804
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 02-Jan-2019 at 05:05
Додека некој не умре, никој мува не го лази.....
Back to Top
nonamemacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote nonamemacedonia Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 02-Jan-2019 at 14:37
Јас зачув свечено отварање на автопатот ќе биде на 9 јануари во среда, сега колку е точни не може да кажам, да не има некои информација кога би било отварање на автопатот и дали е реално датата 9 јануари?
Back to Top
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 03-Jan-2019 at 00:21
Според министерот Сугарески градежните работи се завршени и автопатот во најбрз рок ќе биде пуштен во употреба. Според директорот ЈП Државни патишта Зоран Китанов, автопатот е готов и се спрема технички прием од страна на надзорот.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1740
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 03-Jan-2019 at 02:01
На иста дата со уставните измени можеби
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 384
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 03-Jan-2019 at 10:37
Не верувам дека ќе е на тој датум, бидејќи на отворањето ќе се присутни сите од премиер, па вице-премиер, па министри, итн., а сите тие треба да гласаат во парламент.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.232 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.