build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Миладиновци - Штип
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Миладиновци - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bistro View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 16
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 04-Jan-2019 at 09:31
Originally posted by ironm

премиер, па вице-премиер, па министри, итн., а сите тие треба да гласаат во парламент.
Никој од наведените не гласа во парламент али 9ти е преоптимистичка дата со оглед на временските (не)прилики, снегот и најавените многу ниски температури деновиве највероватно ке пролонгираат некој ден-недела
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 384
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 04-Jan-2019 at 09:58
Како тоа никој од нив не гласа, сите тие се истовремено и пратеници.
Back to Top
ammamm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2013
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote ammamm Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 04-Jan-2019 at 10:54
Originally posted by ironm

Како тоа никој од нив не гласа, сите тие се истовремено и пратеници.


Не. Само се министри. Не може да биде и пратеник и министер истовремено. Кога некој стане министер си дава оставка од пратеник, а неговото место го зазема наредниот од избирачката листа.
Но секако голем дел од нив ќе се шуњаат низ Парламент, због-заради контрола.

Веројатно ќе темпираат со некој термин околу гласањето за Уставните измени (веројатно некој ден потоа) за да го тргнат фокусот од истото (класична ПР стратегија).
Така да јас очекувам отварање околу 20. јануари, ако воопшто до тогаш се стигне со сите завршни работи.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 04-Jan-2019 at 11:02
Дечки, се движиме кон offtopic теми. Да се навратиме кон она што треба да биде предмет на интерес. Наместо кон политика, еве јас би го поставил прашањето дали последново одолговлекување на градежните работи е законски покриено? Колку што се сеќавам, крајниот рок за завршување на работите е поминат - а тој рок е договорен со анекс што е гласан како закон во парламент.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 73
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 04-Jan-2019 at 11:36
Ако се анализираат изјавите на директорот на ЈП државни патишта и министерот, но и кажувањата на работниците, сите градежни работи се завршени заклучно 31.12.2018 година и во моментот се работи на завршување на техничкиот прием од страна на надзорот и се очекува пуштање во употреба на автопатот според мене најдоцна за десетина дена... Попладнето патувам накај Штип па се надевам ќе можам да ви ја доловам фактичката состојба (барем за делот Кадрифаково - Штип) или поконкретно последната клучка кај Три Чешми на која пред месец дена единствено имаше градежни работи...


Edited by Vasilij - 04-Jan-2019 at 11:38
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 04-Jan-2019 at 16:00
Originally posted by BOJAN

Дечки, се движиме кон offtopic теми. Да се навратиме кон она што треба да биде предмет на интерес. Наместо кон политика, еве јас би го поставил прашањето дали последново одолговлекување на градежните работи е законски покриено? Колку што се сеќавам, крајниот рок за завршување на работите е поминат - а тој рок е договорен со анекс што е гласан како закон во парламент.
Kakvo drizenje, do gusa sme vo offtopic.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 73
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 04-Jan-2019 at 19:46
На делот од Свети Николе до Штип нема никакви градежни активност - сите градежни работи се завршени, заштитните огради поставени, знаците поставени, во функција се и двете коловозни ленти односно автопатот на тој дел целосно фунцкионира. Истиот за македонски прилики и услови изгледа импресивно и заедно со делниците Демир Капија - Смоквица и Табановце - Куманово се најдобрите во Македонија. Веројатно според мене се чека на завршување на техничкиот прием од страна на надзорот бидејќи според информациите завршени се активностите и на клучката Миладиновци. Морам да ја истакнам и забелешката дека ќе биде потребно менвуање на сите патокази на излезот на Скопје кај Хиподром, како и кај Обиколницата но и кај Миладиновци во двата правци со цел да се прилагодат на новата ситуација. Сметам дека истото до сега би требало да биде прпремено за денот кога ќе биде пуштена делницата да бидат поставени...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 145
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 04-Jan-2019 at 21:28
А зошто се пуштени делови од автопатот иако официјалнo не е отворен?
Законски дозволено е тоа?
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 73
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 05-Jan-2019 at 01:19
Затоа што тој дел беше магистрален пат кој се надогради односно прилагоди на автопат со додавање на паралелна коловозна лента... Тој дел е цело време во текот на градбата пуштен но се возеше по едната страна додека другата се правеше/реконструираше и обратно, а сега и двете се во функција од причина што се е завршено и се чека денот целата делница да биде ставена во фунција односно и делот од Св.Николе до Миладиновци
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 05-Jan-2019 at 20:58
На 31ви одев за Куманово, кај Миладиновци не беше се завршено иако така велат од Министерство. Немаше заштитни огради, немаше знаци, ниту пак хоризонтална сигнализација а делумно колку што забележав недостасуваа и рабници.

Денес поминав Кадрифаково - Штип. регионалниот пат кој треба да го изградат не е готов сеуште, а со снегов и ладниов период ќе се пролонгира, табли сеуште не се поставени секаде, а делумно недостасува и заштитна ограда (банкина) кај средината. Едниот дел кој недосасуваше завршен слој асфалт сеуште не е направен.
Back to Top
stars View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Jan-2019
Location: NJ
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote stars Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 06-Jan-2019 at 18:33
Avtopatot ne e gotov ima mnogu na nego da se raboti i okolu nego i da ne se lazat najdobro za site da go pustat na prolet za da mozat site raboti da se zavrshat
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 65
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 07-Jan-2019 at 16:28
Jas vcera go vozev delot sv. Nikole Stip. Ima uste za asfaltiranje na nadvoznici kaj Stip. I fali najmalku 2-3 km mreza i 2-3 km mreza i stubovi za mrezata. Toa e pomaliot del od avtopatot. Drugata pogolema polovina ne znam. Ima eden del kade sto falat na sredina stubovi ama pretpostavuvam tuka e planirana patarinata na istiot toj del fali i slojna asfalt.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 726
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 07-Jan-2019 at 19:38
Последен пат возев на него на 2 јануари 2018 (жалам Бојан , не сликнав ништо, поради јак ветар, одвај чекав дома да стигнам).

Извештај од втората делница е дека 95% завршена, односно обележана е целосно и можам да кажам дека на сите угорнини ќе биде со три ленти за качување, односно нема да има лента за застанување.

Нема неасфалтирани делови. Недостигаат единствено огради и знаци по целата должина.

Најголемиот проблем се пропратните делови на автопатот, односно, сливниците, потпорните ѕидови, кои уште не се завршени како што треба.

Гледам шахти донеле, но уште не беа поставени

Инаку, не ни се обидувајте да го возите сега, бидејќи има поставени контејнери и бетонски блокови кои го блокираат автопатот за коли, за да ги спречат несовесните возачи кои возеа по него, уште недовршен.

Според мене, нема доволно потпорни ѕидови, или барем нека стават заштитни огради на тоа исечените брда, бидејќи камења и земја има нон-стоп кога и да возам по него.

Патем, за сите што не го знаат овчеполскиот ветар, ќе имате шанса да го испробате на овој автопат
Back to Top
nonamemacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote nonamemacedonia Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 08-Jan-2019 at 07:01
Добро нели ги е срам толко многу да лажат, нели последен рок бесе 31,12,2018
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 54
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 08-Jan-2019 at 13:19
Da bea sposobni kje im bese sram. Vaka nemaat gajle
Back to Top
vlavot View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Jan-2019
Location: Stip
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote vlavot Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 09-Jan-2019 at 12:43
Значи сеуште ништо и не се знае кога ќе се пушти.
Можеби со гласањето на 2/3 мнозинство?
Medicus
Back to Top
stars View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Jan-2019
Location: NJ
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote stars Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 09-Jan-2019 at 17:42
Autopatot ne e gotov ima nekolku nadvoznaka ne se gotovi i nogu raboti da se sredat koi nikoj ne saka da gi zabeleze a politcki moze da go pustat no gledajki i kakvo e vremeto do prolet potocno april mesec e najdobro da se puste posto do togas bi mozel da zavrsi izgradbata ima i mnogu ne reseni raboti okolu patot nekoi benziski i.t.n
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 314
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 10-Jan-2019 at 08:50
Можеби брзаат да го пуштат проформа. Според мене во моментов најсериозна нерешена работа се необезбедените косини долж трасата. Лесно може да се појави свлечиште кое ќе се најде на коловозот.
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 65
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 10-Jan-2019 at 13:18
Не знам што се подразбира под градежни работи? Има некаква дефиниција формулација на тоа што го збориа министеров? Сливовите ако мислат така да ги остават да не ги бетонираат. Сепак поставувањето на ограда мислам дека спаѓа во градежна активност. А ова со анексиве мислам дека "независното" судство од новата власт кога и да дојде нова власт ќе лежи тој што не барал казна за ненавремено завршена работа.
Back to Top
vlavot View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Jan-2019
Location: Stip
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote vlavot Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 10-Jan-2019 at 20:32
Дури и политички да го пуштат е во ред, 10 пати го одложуваат.
Нема смисла ова.
Може да има уште некои градежни активности, ама нека го пренасочуваат од една лента во друга, како кога беше на автопатот Велес-Скопје.

И дали некој знае точно колку патарини ќе има?

Веќе едната кај Миладиновце се фаќа, а дали уште две ќе има или 1 од Штип до Миладиновце?
Medicus
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.