build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Миладиновци - Штип
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Миладиновци - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vlavot View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Jan-2019
Location: Stip
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote vlavot Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 20-Jan-2019 at 15:57
Кога даде изјава, што сеа ниши од крајот на Јануари? Па идеме можда Февруари.
Medicus
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 20-Jan-2019 at 23:03
Стрпете се ситно е.
Back to Top
stars View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Jan-2019
Location: NJ
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote stars Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 21-Jan-2019 at 00:12
najdocna do 10-15 april ke se puste ima na nekolku mesta ne asfaltirano ,nadvoznici ne gotovi 3 -4   mreza nedovrsena i drugi raboti...........
Back to Top
vlavot View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Jan-2019
Location: Stip
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote vlavot Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 22-Jan-2019 at 16:57
Прашав еден од обезбедувањето таму, и едне шо работеше на патот рече дека се зборувало дека на 01 ќе го пуштат.
Али ај да видиме.
Medicus
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 23-Jan-2019 at 13:10
Не знам дали некој од новинариве знае да се јави во надзорот па да праша до каде е постапката штом веќе само од нив зависи. Надзорот е приватна фирма и може да се види која фирма го добила тендерот.
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 23-Jan-2019 at 13:45
Pa premierot konecno denes izjavi deka ovaa godina avtopatot Miladinovci-Stip ke bide gotov.malku strplenie.Dosega nikoj ne se drzeze na vetenoto pa zosto i ovaa vlada da se drzi na dadeniot zbor.Toa e nasata tradicija.A za bilo kakvo prolongiranje nema nikakvo opravduvanje.
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 25-Jan-2019 at 13:42
Originally posted by husejin

Pa premierot konecno denes izjavi deka ovaa godina avtopatot Miladinovci-Stip ke bide gotov.Mmalku strplenie.Dosega nikoj ne se drzeze na vetenoto pa zosto i ovaa vlada da se drzi na dadeniot zbor.Toa e nasata tradicija.A za bilo kakvo prolongiranje nema nikakvo opravduvanje.
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 25-Jan-2019 at 13:42
Originally posted by husejin

Originally posted by husejin

Pa premierot konecno denes izjavi deka ovaa godina avtopatot Miladinovci-Stip ke bide gotov.Malku strplenie.Dosega nikoj ne se drzeze na vetenoto pa zosto i ovaa vlada da se drzi na dadeniot zbor.Toa e nasata tradicija.A za bilo kakvo prolongiranje nema nikakvo opravduvanje.
Back to Top
nonamemacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote nonamemacedonia Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 29-Jan-2019 at 06:55
И сега по 100-ти пат истото прашање, има некои информација кога ке се отвори автопатот?
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 89
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 29-Jan-2019 at 10:03
Koga kje se stopi snegot
Inace pred nekoj den vozev od Stip nakaj Skopje. Interesno e sto znacite te nasocuvaat da vozis po noviot avtopat i nikade ne stoi deka treba da se isklucis nakaj Veles. Taka da ako nekoj stranec vozi po patov sigurno deka kje prodolzi po noviot avtopat.
Back to Top
vlavot View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Jan-2019
Location: Stip
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote vlavot Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 29-Jan-2019 at 21:45
90% sigurno info sredina na mart, koga kje pomine zimata, bidejkji nemaat dovolno ekipi da go drzat cist noviot avtopat.
Medicus
Back to Top
nonamemacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote nonamemacedonia Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 30-Jan-2019 at 07:09
Има некоја логика да чекат да помине зимата па да го пуштат. Плус ако го пуштат порано ќе губат многу пари од патари зашто на релацијата за од Источна Македонија за Скопје ќе има само една патари од 40 денари сега на истата релација се плака 120 денари, значи во насока се заштедува 80 денари во две насоки 160 денари или 2,6 евра, стави просечно на оваа релација минуваат 14000 автомобили и камини дневно помножено со 2.6 евра (за камиони е иповеќе) ке се дојде до сума од  36000 евра дневно или за еден месец 1.1 милион евра само за патарина, исто така патот ке се скраи за 16 км што и потрочувачката на гориво ке се намали за 1л или за 55 денари од коли 30 денари (0,5 евра) се за акциза, царина и данок на нафта, односто 14,000 помножено по 0,5 евра е 7000 евра дневно, или 210000 евра месечно државата ке ја кошта што ке се скрате патот (секако ако не се зголеме бројот на возила што ке патуваат од И.Македониј а до Скопје. Значи државата си го штити буџетот.
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 30-Jan-2019 at 16:46
Државата треба да ги штити граѓаните и природата, не буџетот. Ако изградбата на автопатот е во функција на заштеда на време и финансиски средства на даночните обврзници, како и пониска емисија на штетни гасови, автопатов треба предвреме да го отворат, не константно да одложуваат и ние мирно да го прифаќаме тоа.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 975
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 30-Jan-2019 at 17:35
Последна информација (од понеделникот) што ја добив е дека по автопатот биле отстранети контејнерите и бетонските столбови кои ги спречуваа колите да возат по непуштениот автопат, ама на истиот имало големи наноси на снег, поради што заглавените коли ги спасувала полицијата и ги враќала после пак назад.
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 31-Jan-2019 at 09:00
Ајде ситно е стрпете се. Се ќе биде, во меѓувреме ќе платиме уште некоја патарина ако мора, ако не мора ќе седиме дома.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 975
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 02-Feb-2019 at 22:34
Пак немам фотки од моето денешно велопатешествие по автопатот, екипата сакаше рекорди да руши

Најново, чекаат снегот да се стопи, кој уште го има во големи количини

1. Уште има непоставени шахти по автопатот
2. Сливниците се оставени во истата состојба како претходно
3. Се дофарбуваа огради
4. Недостигаат знаци
5. Приклучокот кон автопатот Куманово-Скопје е недовршен (денес работеа на тоа)
6. Како што напоменав претходно, необезбедените исечени брда, на две-три места се имаат срушено на третата возна лента
7. Автопатот е премногу нечист

Ставиле земја кај клучката кај Свети Николе со која се спречува негово користење
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 03-Feb-2019 at 21:31
Значи ако има лизгање на земјиште. Сега ќе го завршат Март најрано. Ај ќе видиме ќе чекаме новинар да праша до каде е.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1955
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 03-Feb-2019 at 23:07
Лошо е само што новинариве изминатава деценија се навикнаа да бидат курири и да не смеат да постават прашање до власта па ќе треба време целосно да се опуштат и почнат да замараат со прашања и ветувањата на власта.

Како може од толку телевизии на ни еден уредник да не му текне да направи емисија која ќе се занимава исклучиво со следење на проектите и нивна реализација, секој ден пр, "А за крај да напоменеме дека денес е 123ти ден како касни автопатот Миладиновци-Штип", утредента истото, 124...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 04-Feb-2019 at 10:12
Точно новинарите во последниве 10 години станаа полтрони прво на вмро после на сдс. Никој не се осудува да праша до каде е проектот а не па да праша друго нешто како индиции за криминал или слично.
Back to Top
ammamm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2013
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote ammamm Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 07-Feb-2019 at 17:06
Според Зоран Китанов, во емисијата на Алсат-М, по новиот автопат ќе се вози за десетина дена.

(од 28. минута)

https://www.youtube.com/watch?v=g1J-IP5WAZA
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.