build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Миладиновци - Штип
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Миладиновци - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 21-Feb-2019 at 16:39
Е на тоа не ми текна. Народот ќе чека на нивна милост. Ќе си плаќаме патарини и непотребни километри.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 21-Feb-2019 at 17:14
Изборен законик, член 8-а, став 2:
Во периодот од 20 дена пред отпочнување на изборна кампања па до завршување на изборот на
претседател на Република Македонија, пратеници во Собранието на Република Македонија и
изборот на Владата на Република Македонија согласно со резултатите од изборите и до
завршување на изборите за избор на градоначалник или членови на советот, односно до
конституирањето на советот на општините и градот Скопје не може:
 да се исплаќаат субвенции кои не се редовни месечни исплати;
 да се одржуваат јавни настани по повод започнување на изградба или пуштање во употреба на
објекти со средства од Буџетот или од јавни фондови, или со средства на јавни претпријатија
или други правни лица што располагаат со државен капитал, во инфраструктурата како патишта,
водоводи, далноводи, канализација, спортски игралишта и други објекти или објекти за
општествени дејности училишта, градинки и други објекти. Под забрана за одржување на јавни
настани не се подразбира, особено: давање на јавна изјава на носител на јавна функција или
кандидат за носител на јавна функција на митинг, интервју на медиум, дебата на медиум или
одговор на новинарско прашање.


Член 69-а, став 2:
Изборната кампања започнува 20 дена пред денот на изборите и во првиот и вториот круг на
гласање не смее да трае 24 часа пред денот на изборите и на денот на изборите.

https://www.sobranie.mk/content/%D0%98%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8/%D0%98%D0%97%D0%91%D0%9E%D0%A0%D0%95%D0%9D%20%D0%97%D0%90%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%98%D0%9A%20-%20%D0%9F%D0%A0%D0%95%D0%A7%D0%98%D0%A1%D0%A2%D0%95%D0%9D%20%D0%A2%D0%95%D0%9A%D0%A1%D0%A2_%20%D0%9C%D0%90%D0%88%202016.pdf


Изборната кампања започнува на 1 април ( ), така што нема законски пречки автопатот да се пушти во употреба до 12 март.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
nonamemacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote nonamemacedonia Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 22-Feb-2019 at 07:15
Па може да го пуштат патот, не мора да сечат лента или пак да викат плех музика.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 22-Feb-2019 at 09:46
Сега, дефинитивно, дали може од Св. Николе за Скопје да се пројде?
Back to Top
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 22-Feb-2019 at 21:46
Originally posted by Staro Skopje

Изборен законик, член 8-а, став 2:
Во периодот од 20 дена пред отпочнување на изборна кампања па до завршување на изборот


Член 69-а, став 2:
Изборната кампања започнува 20 дена пред денот на изборите и во првиот и вториот круг на
гласање не смее да трае 24 часа пред денот на изборите и на денот на изборите.



Изборната кампања започнува на 1 април ( ), така што нема законски пречки автопатот да се пушти во употреба до 12 март.


пред отпочнување на изборна кампања

20 дена пред отпочнување на изборната кампања која исто така трае 20 дена. Тоа е 40 дена пред избори значи не 1 Април туку од 11 Март не смее дасе пушта

ДА, да во право си, точно израчуна ако не го пуштат до 12ти Март тогаш дури во Мај



Edited by Bistro - 22-Feb-2019 at 21:54
Back to Top
Albi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Feb-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Albi Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 24-Feb-2019 at 00:22
Zdravo kako ide realizacijata na avtopatot za stip?
Alberto
Back to Top
Flash1976 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Feb-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Flash1976 Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 24-Feb-2019 at 03:21
Javi mu se na ministerot
Non stop laze
A i ne mora da cekas
Slobodno vozisi po nego
Pozz
Utre ke dojde a vcera ne se vraka
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 25-Feb-2019 at 09:03
Ako go prasas ministerot kje ti kaze za 10 dena kje go pustime Od Septemvri taka vika
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 25-Feb-2019 at 14:25
Нормален новинар треба да постави едно нормално прашање до Китанов или Сугаре. Дали информациите кои ги пласирате секој ден се по налог на повисок авторитет или на своја рака си давате за слобода да пласирате информации кои подоцна се гледаат дека не се точни како датумот на пуштање и слично?
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 25-Feb-2019 at 18:04
На делот паралелно со Штип Велес и не изгледаше баш сто проценти спремно.Иако по некоја кола возеше по асфалтот.
Патем, кај Штип сретнавме и камион натоварен со метална висечка конструкција за патокази веројатно.
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 26-Feb-2019 at 13:56
Tie sto lazaat nemaat nikakov sram.To im e vo krfta.Za vakvi lagi na zapad odat i minstri i vladi.Toa e igranje majtap so cuvstvata na graganite.Ako go pustat za letnata sezona pak treba da bideme srekni.Toa e totalna ne odgovornost pred graganite.
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 26-Feb-2019 at 16:42
До оние што цитираат закони:
Вие сте забележале некој закон да почитуваат ови е престапници?
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 28-Feb-2019 at 10:48
Видоа дека овој за Охрид автопатот нема да можат да го пуштат до наредни парламентарни избори па изгледа овој ќе го маткаат и ќе го остават за тогаш
Во очекување некој од новинарите да се одважи да праша и некој да не излаже пак, пошто немало никаква дојава од 07 Февруар
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 80
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 01-Mar-2019 at 12:53
Конечно најавено е пуштање на 10 Март за да немора да се чекаат изборите. Притоа се вели дека на делови ќе има времен сообраќаен режим (ограничивање на 50 км/ч) поради работа на патот (патарини и клучка). Исто така косините каде се слева кал че бидат посадени со трева и дрвца со што тој проблем би се решил. Се надевам овој пат не не лажат иако овој проект како и Демир Кајија - Смоквица се покажа дека го користат за дневна политика и дека не им е ич битно колкуистот е значаен за побрз и пред се побезбеден транспорт на обичниот граѓанин.
Back to Top
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 01-Mar-2019 at 14:49
Ajde Airlija da e

https://faktor.mk/slednata-nedela-se-pushta-vo-upotreba-golema-investicija

posledniot datum pred moratoriumot

Edited by Bistro - 01-Mar-2019 at 14:55
Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 01-Mar-2019 at 15:32
Додека не видам чочек не верувам. На ист начин го пуштаа претходно.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 04-Mar-2019 at 10:17
Вчера го возев Миладиновци - Свети Николе. Се е одлично и спремно освен косините кои при прв пороен дожд ќе свлечат земја на коловозот.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 80
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 04-Mar-2019 at 12:35
Највероватно ќе се решава со садење вегетација.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 141
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 04-Mar-2019 at 13:58
Автопатот ќе биде пуштен во употреба во четврток целосно, со времеен собраќаен режим на две места од по 1 километар, каде е предвидена изградба на патаринитие. На делови од автопатот ограничувањето ќе биде максимални 130 километри на час ( колку што според закон е максимално дозволено на автопат). Во текот на следната недела стартува реконструкција на десетина патни правци во источниот дел а многу скоро и втората фаза од експресниот пат Штип - Кочани (односно Крупиште - Кочани)...

Back to Top
Tozovac View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Oct-2018
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Tozovac Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 04-Mar-2019 at 15:48
И јас го возев викендов. Косините ако не пишавте тука јас лаик немаше да приметам. Од Св. Николе за Миладиновци приметив една нерамнина мислам дека треба да се санира. Автопатот е екстра, брзо се вози, колата стабилно се однесуваше по сите кривини. Да си дочекаме и други нови патишта.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.