build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Миладиновци - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3637383940>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #741 Posted: 01-Jun-2020 at 11:33
Originally posted by zabegan

Originally posted by Denko

Originally posted by zabegan

Originally posted by Denko

Originally posted by zabegan

а зошто ние како жители на државата плаќаме ако даваме и данок за истата цел?
Kakov danok plakate za ista cel? Patarinata e za odrzuvanje na avtopatot. Avtopatot e eden vid "speijalen pat" koj poradi golemite brzini i golemiot broj tovarni vozila bara posebno odrzuvanje i nadgleduvanje. Toa na kratko e sustinata na davakacta koja ne ja plakame vo oblik na danok, tuku kako patarina.
SP: Isklucok e Germanija kade se plaka "danok na avtomobil" vo koj e presmetana i patarinata.
не оди данок за патишта кога се регистрира возило?
Mislam da, no avtopatot e posebna kategorija pat i bara poseben tretman.
зошто би бил посебна категорија? кога веќе се наплаќа слична такса, зошто да не скрати маката на граѓаните на тој начин? и ова го кажувам ко човек што не патува често
Rekov veke zosto e posebna kategorija... Avtopatot bara posebno odrzuvanje, zatoa sekade se plaka. Mnogu sluzbi se angazirani sekojdnevno 24 сasa sto ne e sluaj so magistralite i ekspresnite patista.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #742 Posted: 09-Jun-2020 at 22:43
Заборавив да спомнам, но еве сега ќе кажам.
Пред неколку дена кога се враќавме од Радовиш, се работеше на повеќето свлечишта. Имаше работници, и доста багери. Дури и на едно место, еден работник ни мафтна со едно црвено знаменце да намалиме, бидејки од десната страна имаше багер. Убаво сега што се нафатија да го средат и овој проблем, па ајде здравје боже што е можно побрзо да се заврши целосно ова, да се тргнат знаците, и да се вози безбедно без никакви проблеми.
Друга работа, пред и после клучката Кадрифаково, има точки за движење при магла, како во Србија.
Е сега, незнам дали ќе ги има низ цел автопат, и гледам ни знак немаат ставено колку треба да се држи растојание кога ќе има магла.
Еве ние знаеме, а што со тие што незнаат?
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #743 Posted: 09-Jun-2020 at 22:58
Originally posted by The Wild Boy

Заборавив да спомнам, но еве сега ќе кажам.
Пред неколку дена кога се враќавме од Радовиш, се работеше на повеќето свлечишта. Имаше работници, и доста багери. Дури и на едно место, еден работник ни мафтна со едно црвено знаменце да намалиме, бидејки од десната страна имаше багер. Убаво сега што се нафатија да го средат и овој проблем, па ајде здравје боже што е можно побрзо да се заврши целосно ова, да се тргнат знаците, и да се вози безбедно без никакви проблеми.
Друга работа, пред и после клучката Кадрифаково, има точки за движење при магла, како во Србија.
Е сега, незнам дали ќе ги има низ цел автопат, и гледам ни знак немаат ставено колку треба да се држи растојание кога ќе има магла.
Еве ние знаеме, а што со тие што незнаат?

Па пишува на знаците (на српски): "Прати ги точките кога има магла". Е сега не знам каде треба да се пратат, немат оставено адреса, ама претпоставувам дека треба да се следат точките кога има магла, па според тоа треба да се одржува растојание од други возила според точките.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #744 Posted: 09-Jun-2020 at 23:11
Originally posted by Marxentric

Originally posted by The Wild Boy

Заборавив да спомнам, но еве сега ќе кажам.
Пред неколку дена кога се враќавме од Радовиш, се работеше на повеќето свлечишта. Имаше работници, и доста багери. Дури и на едно место, еден работник ни мафтна со едно црвено знаменце да намалиме, бидејки од десната страна имаше багер. Убаво сега што се нафатија да го средат и овој проблем, па ајде здравје боже што е можно побрзо да се заврши целосно ова, да се тргнат знаците, и да се вози безбедно без никакви проблеми.
Друга работа, пред и после клучката Кадрифаково, има точки за движење при магла, како во Србија.
Е сега, незнам дали ќе ги има низ цел автопат, и гледам ни знак немаат ставено колку треба да се држи растојание кога ќе има магла.
Еве ние знаеме, а што со тие што незнаат?

Па пишува на знаците (на српски): "Прати ги точките кога има магла". Е сега не знам каде треба да се пратат, немат оставено адреса, ама претпоставувам дека треба да се следат точките кога има магла, па според тоа треба да се одржува растојание од други возила според точките.

Каде на овој автопат пишува дека треба да се пратат точките?
Во Србија да, ама овде сеуште немаат поставено. Тоа и е проблемот, има возачи кои што не знаат за што служат овие точки, а се баш корисни во случај на магла.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #745 Posted: 10-Jun-2020 at 16:44
Originally posted by The Wild Boy

Originally posted by Marxentric

Originally posted by The Wild Boy

Заборавив да спомнам, но еве сега ќе кажам.
Пред неколку дена кога се враќавме од Радовиш, се работеше на повеќето свлечишта. Имаше работници, и доста багери. Дури и на едно место, еден работник ни мафтна со едно црвено знаменце да намалиме, бидејки од десната страна имаше багер. Убаво сега што се нафатија да го средат и овој проблем, па ајде здравје боже што е можно побрзо да се заврши целосно ова, да се тргнат знаците, и да се вози безбедно без никакви проблеми.
Друга работа, пред и после клучдката Кадрифаково, има точки за движење при магла, како во Србија.
Е сега, незнам дали ќе ги има низ цел автопат, и гледам ни знак немаат ставено колку треба да се држи растојание кога ќе има магла.
Еве ние знаеме, а што со тие што незнаат?

Па пишува на знаците (на српски): "Прати ги точките кога има магла". Е сега не знам каде треба да се пратат, немат оставено адреса, ама претпоставувам дека треба да се следат точките кога има магла, па според тоа треба да се одржува растојание од други возила според точките.

Каде на овој автопат пишува дека треба да се пратат точките?
Во Србија да, ама овде сеуште немаат поставено. Тоа и е проблемот, има возачи кои што не знаат за што служат овие точки, а се баш корисни во случај на магла.

Вчера местеа, баш убаво се гледаше, црна табла со бели букви: Прати ги точките кога има магла.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #746 Posted: 25-Jun-2020 at 18:05
Еве ги таблите што ги местеа пред 2-3 недели.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #747 Posted: 25-Jun-2020 at 23:54
Originally posted by Marxentric

Еве ги таблите што ги местеа пред 2-3 недели.

Не ја дава сликата.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #748 Posted: 26-Jun-2020 at 17:24
Тоа со маглата двапати и јас го видов периодов. Почнуваат таблите и точките веднаш после излезот Свети Николе Југ, баш во самото Овче Поле.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #749 Posted: 27-Jun-2020 at 09:35
Originally posted by ehrlich

Тоа со маглата двапати и јас го видов периодов. Почнуваат таблите и точките веднаш после излезот Свети Николе Југ, баш во самото Овче Поле.

Значи низ цела делница ќе има вакви точки и знаци?
Ако е така ондак супер
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #750 Posted: 27-Jun-2020 at 11:44
Svakjam za kakvi tocki zboruvate za pomos pri magla ,mislam i deka prv pat se pravat takvi tocki vo MK na avtopat , a takvi tocki treba da ima na mnogu delnici koj se rizicni so pojava na magla.

A za kakvi znaci stanuva zbor , ne mi ja otvara objavata od The Wild Boy pa ako moze nekoj drug neka ja postira povtorno , blagodaram odnapred.

Edited by WolfLeader - 27-Jun-2020 at 11:45
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #751 Posted: 27-Jun-2020 at 15:01


Не знам дали ќе продолжат на цел автопат.

Инаку на линков го имаш знакот. Буквално е истиот само на македонски напишано, не биле нешто креативни
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #752 Posted: 27-Jun-2020 at 15:09
Originally posted by ehrlich



Не знам дали ќе продолжат на цел автопат.

Инаку на линков го имаш знакот. Буквално е истиот само на македонски напишано, не биле нешто креативни

Последно јас што видов пред месец дена, тие точките беа само до клучката кадрифаково, т.е некаде пред самата клучка.
Значи чим сега почнуваат овие точки од делот кај Свети Николе, ги имаат проширено, и најверојатно ќе бидат поставени вакви точки на цела делница.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #753 Posted: 27-Jun-2020 at 16:41
Originally posted by ehrlich



Не знам дали ќе продолжат на цел автопат.

Инаку на линков го имаш знакот. Буквално е истиот само на македонски напишано, не биле нешто креативни

Знаците се креирани според стандарди од ЕУ кои ние се трудиме да ги имплементираме изминативе години, така што не ни треба да се креативни нашиве бидејќи ќе ја зафркнат на крај работата Big%20smile
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #754 Posted: 28-Jun-2020 at 15:18
Sega mi e jasno da za sto stanuva zbor , pa ubavo so im teknalo vakvo nesto , ovakvi tocki treba da ima na poveke delnici , posebno na noviot avtopat Demir Kapija - Smokvica , Veles - Katlanovo , isto i na Skopska obikolnica i dolz koridor 8 ima dosta magla , ne se nekoja investacija ama ete nemame navika da gi izrabotuvame ne svakjam zosto stvarno... I nemame koj znae kolku kilometri avtopatista ...

Da znacite se po standardi na EU ama nasive poarno da gi sledat tie standardi od kolku sami da improviziraat , e togas nieden standard nema da e ispolnet


Inaku fala ehrlich za objasnuvanjeto

Edited by WolfLeader - 28-Jun-2020 at 15:20
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #755 Posted: 29-Jun-2020 at 15:58
Дали веќе е видливо позитивното влијание, од економски аспект, за Свети Николе и Штип, со изградбата на овој автопат?
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #756 Posted: 29-Jun-2020 at 18:47
Не знам зошто не ви ја покажува сликата, јас ја гледам, еве ја пак од imgur.



Edited by Џоле - 29-Jun-2020 at 18:58
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15036
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #757 Posted: 29-Jun-2020 at 18:58
Сега се гледа, претходно не се гледаше (во твојата објава на претходната страница).
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1110
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #758 Posted: 30-Jun-2020 at 10:21
А што е поентата на знаков? Брзината ја нема.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #759 Posted: 30-Jun-2020 at 12:13
Originally posted by <Fresno>

А што е поентата на знаков? Брзината ја нема.
Kako sto gledam vo pozadina ima uste eden znak. Se nadevam deka toj objasnuva sto znacat tockite. Kolku sto se sekavam pojasnuvanjeto e sledno: Ako gledas 3 tocki 60 km/h, ako gledas 2 tocki 40 km/h.   
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #760 Posted: 01-Jul-2020 at 15:08
Originally posted by <Fresno>

А што е поентата на знаков? Брзината ја нема.

Има повеќе табли, ако видливоста е една точка, ограничувањето е 50 кмч, а со две точки мислам дека беше 60 кмч.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3637383940>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.