build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Технички импровизации

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 17-Jul-2018 at 15:41

ајде за комарци има многу растенија кои можат да ги дефокусираат, а научно велат сулфурот од лукот пример ги брка

https://outdoors.stackexchange.com/questions/1560/eating-matches-to-repel-insects

https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/08/23/mosquito-repellent.aspx

но што е со мувите? има еден мит кој е логичен но сеуште не е испитан доволно во секакви околности, кеса со вода и метални пари, а кои на сонце ги заслепуваат мувите односно им причи така прекршениот отсјај, иако претпоставувам доколку има неодолива арома по њух и заслепњни ќе влетуваат

https://www.hoax-slayer.net/do-water-filled-zip-lock-bags-with-added-pennies-keep-flies-away/

https://www.quora.com/People-are-hanging-a-bag-full-of-water-and-coins-and-are-claiming-that-it-keeps-mosquitoes-and-flies-away-If-this-is-true-then-how-does-it-work/answer/Patti-Charron

но не претпоставувајте, науката веќе има одговорено дека мувите заради специфичните очи ко што може да се види од следниот линк и навистина имаат гајрет од распрсната светлина т.е. рефрактирачки ефект кој го имаат паричките во кеса со вода посекако ќе ги уплашат мувите, но која мува колку страв има тоа сеуште не е обајснето!

19.10.2009 - https://www.photonics.com/a40075/p6/v40/i403/Lasers_Twist_Fly_Memories

та гледајте искористите максимум рефрактирачки ефект можеби со то dc-fix фолиите ил слични [1] ако немате парички а имате кредитни картички, ем потопете ги нормално во кеса со вода ... може да си поиграте и со аголот, пример во село пробав со парички во кеси за коцки мраз кои некако ги испикав и навистина експериментот ми имаше ефект, ко пијани дремеа мувите макар и јадење сум остаил на маса!
Edited by Zelenikovo - 17-Jul-2018 at 15:41
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Jul-2018 at 16:31

да не излезе неразбирлив научниот линк горе, бидејќи во него се апострофира дека оптогенетички си експериментирале оксфордци но нема подетални информации, та еве поубо објаснување дека мувите се држат до претедерминирани патерни, а логично непозната рефракција би ги уплашила, а ако кесите не ви вршат работа ко статични, пробајте направете кинетичка скулптура со нив како би имале и поголем ефект од светлосни рефракции

https://mediaspace.gatech.edu/media/How+a+Fly+Sees+the+WorldA+Optogenetics%2C+Systems+ID%2C+and+Optophysiology+of+Visual+Flight+Control+in+Drosophila+-+Mark+Frye/1_qjvraq3d

сепак како и кај бравите доколку имате неодоливи ароми во свое опкружување навистина прашање е колку само со една техника ќе имате безбеден ако не сигурен Мир од муви, а за целосно осигурување сигурно треба и мултилевел подршка пр. фина мрежа каде се мора [1] или природни спрејови каде се може [2]Edited by Zelenikovo - 17-Jul-2018 at 16:31
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Jul-2018 at 00:01

да спомнам дека овие постови може се поарни за во нишката за ДДД, но таму бидејќи целта е истребување, та како техника за импровизирано бркање на муви мислам поприкладно е да одат абериве тука

би напоменал дека во ваков контекст слично ловам а потем и ослободувам бубашваби, односно со едноставна тенџерче стапица сами се заловуваат внатре и неможат да излезат, а посетне ги пуштам подалеку од моето опкружување, што е изводливо нели доколку нe се работи за наезда! во кој пак случај единствено чаре е емф направија за одвраќање [1] но бидејќи нишкава е за импровизации логично еве и соодветен абер, иако мора да напоменам дека вакво решавање на еден проблем може да предизвика друг во однос вашето здравје та поарно не експериментирајте, чим навистина има негативен ефект на животни стр.251 зошто мислите нема да има и на вас, заради што во крајна нужда ете бар логично би било да е вклучен ваков ултрасоничен одвраќач единствено кога не сте дома!

https://www.circuitlib.com/index.php/schematics/product/50-ultrasonic-pest-repellers/category_pathway-33

http://www.instructables.com/id/DIY-Rechargeable-Electronic-Mosquito-Repeller/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Jul-2018 at 12:12

ултра инфра нели илк ќе се исечете или ќе се отупите, горе имет лапсус во чекори, треба инфразвук да стои бидејќи се во прашање ниски фрекфенции оние кои не би требало да ги има по медиуми но ги има од музика преку филмои оа се до емисии а нормално и социјални мрежи, а вие чудете се дали хаксли зборел само за агитпроп апови!

нејсе, кога веќе вака думам, убо е да знаете што може утре да импровизирате и чсо утразвук освен ифразвек, односно може сте чуле дека докторите оперираат без да отворат ткиво со вакви скалпери пр. синуси чистејќи ја мукозата вака иако прашање е колку прецизноста е 100% дури се праело тоа во живо со постојните томографи, претпоставувам вака утре нанороботи ќе мора да се неутрализираат медицински, но бидејќи форумов е технички ќе се задржам на сродните области ... интересно е да се намене дека утре може ултразвучно да функионира репликатор за храна [1] или пакн фасадна орнаментика, можеби билдање мавзолеи [2]

за сега технички сонарни е најупотребувана ваквата технологија но без осет корпоратистички иако за среќа имаме свест граѓански дека е така [3] а за масовен пазар е достапна како опрема за чистење која може да се пренамени во направија за неотупиво сецкање, иако вакви diy експерименти не се за секого та дури зорт за упатени гаражни мајстори доколку не ги обденил ден со лесно ... ова му се случило и на Тесла со неговата земјотрес алатка [4] уште во 30-тите години од минатиот век [5] по што лабосот фби му го пали алатките конфискува и ги дава на пентагон со нив да си игра, каде како си играле понтигонци тоа е друга работа!

https://en.wikipedia.org/wiki/Ultrasonic_transducer#Use_in_industry

https://makezine.com/2018/03/05/experimenting-with-turning-an-ultrasonic-cleaner-into-an-ultrasonic-knife/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 20-Jul-2018 at 13:00

кога сме кај ултразвуков може да се каже дека постои начин како да се добие полесно сечење или бушење камен и со арпаџик направии [1] а кои во современа форма има обиди да се стандардизираат и ко рачни бушилици [2] а за сега ги има само како масивни или статични [3] иако ги има како рачни за заварување [4] и сечење [5]

за сега како импровизација звучна т.е. акустична вилушка може да се искористи како био-техничко помагало заедно со стетоскоп во медицината за арпаџик откривање скршеници [1]

а понатакa можеби ќе се направат поедноставни рачни бушилици, кои за да бидат на овој принцип, претпоставувам резонацата може да се побуди со магнет или магнети кои ќе ротираат околу акустичната вилушка а што доколку бидне ефективно ќе значи помалку работа за производителите на бушилици иако полесно работа за гредежници ... незнам дали експерименти во гаража можат да доведат до некаков резултат, но и вдената акустична вилушка со магнети ротирани околу резонаторот дури и рачно би требало да предизвикаат некаква доволна осцилација за да во помек материјал има некаков ефект дури и со тапа основа а не пак ако истата е под агли со кои се прават бургиите, но мене ова не ме импонира за експериментирање знаејќи дека експерименти знаат да излезат од контрола, а во некотролирани околности ем со малку абер за одредени ризици јасно дека може да има несакни ефекти, слично кои и она њуејџ праксата каде со звучни вилушки оправаат некому психа или стрес, а реално нема доволно научен абер за и да кажеме дека арпаџик може вака да се оправи некаков здравствен склет, иако квантната медицина е се повече тренд каде ова се прави машински со аплицирање на одредено место на телото фреквенции, кај нас ординацијата на др.Сарчевски ...

инаку еве за што се можете да импровизирате со рачна штрафилица или мала бушилица ...

Edited by Zelenikovo - 20-Jul-2018 at 13:19
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 25-Feb-2019 at 12:45

еве иноватори на кои не им здосадило да ги бркаат фреквенциите, ќе го рушат изгледа и факелот на либерти инфразвучно, логиката е дека можат [1] сепак иновацијата им е за пожари [2] а можеби резонирање на иста фреквенција го решава проблемот и за горски пожари единствено треба долг ултразвучен извор [1]

https://spinoff.com/forcesv

https://www.allaboutcircuits.com/news/ge-unimpossible-missions-series-part-one/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 21-Mar-2020 at 19:31

за индивидуални импровизации чинам сме кадарни, но дали и за институционални ќе не биде, мислам ако Тесла своевремено можел [1][1][1] зошто и други денес да неможат, во случајов некој од ЕТФ во соработка со микробиолошкиот Лабос во МАНУ т.е. таму да експериментираат Сонографски [1] за преку инфразвучни резонатори [1] ништејќи на клеточно ниво вируси бактерии склет патогени воопшто извадат некаков анти’џрм’бумбокс ко што постои и за тинејџери [2][2][2] бар за по ходници на јавни институции, Но тоа не може да е студентајла ко во случајот со ув-ц [3] туку треба наоро да се фатат магистри асистенти доценти а деканат топтан да ги контролира! само нека не се правдаат дека за такво нешто им треба посебен лабос бидејќи и на постојните инкуватори во тој на МАНУ можат комотно да зрачат од страна по патогените!

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.422 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.