build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Битола во минатото

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Oct-2008 at 22:10

Originally posted by mitatos

Najdov edna stara slika od bitola, no ima eden objekt, koj e golem i lici na nekoj si HAN , pa ako nekoj ima poveke informacii neka pise bash me interesira :

комшии тоа е старат касарна во Битола денешен - Заводот и музеј Битола т.е. она што останало од касарната која во првата светска војна ја сардисале италијаните!? инаку на сликата веднаш зад касарната се гледа офицерскиот дом во БТ кој и ден денес е сочуван, ова денес е на крајот од шеталиштето спроти салата во Битола

Заводот и музеј Битола во вршењето на својата дејност ги користи следните објекти: Стара касарна, антички локалитет Хераклеја Линкестис, Уметничка галерија (Јени џамија), Ајдар Кади џамија, Спомен куќа Гоце Делчев, Спомен куќа Стеван Наумов Стив, Магазата на ул. “27-ми Март”.

Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 20-Jun-2010 at 17:05
Едно купче стари слики од Битола. Оние од време на Османлиската империја сведочат за релативно високиот степен на регулација, барем на одедени улици (некои неможам да ги идентификувам). Има доста разгледници од Првата Светска војна, на кои е јасно назначен можеби најтрагичниот датум за историјата на градот: 17 август 1917 (според мене, недоволно познато, дури ни локално) кога градот е бомбардиран со запаливи бомби. Последните слики се од поскорешен датум, па може да се види и улица 29-ти Ноември (северната граница на плоштадот Гоце Делчев) односно фактот дека уривањето на Стариот Театар со себе однело и неколку солидни градски блокови.
Edited by mladen_s - 20-Jun-2010 at 17:22
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 27-Dec-2010 at 19:22
Photos of Bitola from the French Archive, 1916 - 1917Romanian Church in BitolaSmall MosqueSt. Dimitri

Serbian ChurchRiver DragorBank and St. DimitriBack to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 27-Dec-2010 at 19:35


from above
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 27-Dec-2010 at 20:28


Колекцијата ја префрлив во оваа нишка, далеку поприкладна. Има нишки за многу теми, само ѕирнете пред да постирате

Инаку за мене посебно интересна е оваа снимка од воздух  Cheers
Претпоставувам извидничка снимка од првата светска војна...


Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Jun-2011 at 01:51
Слики од стара Битола.За сите Хроничари на Битола и што се интересираат за Битола во Минатото 136 слики имате на овој линк од фејсубк профилот на Музеј Битола

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.157940067604792.40776.100001663981935

Edited by JOE - 18-Jun-2011 at 01:52
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 18-Apr-2015 at 13:55
Од колекцијата на султанот Абдул Хамид II, изработени пред 1901 година

Кејот на реката Драгор и конакот на битолскиот валија


Панорама на централниот дел на Битола


Пазарен ден
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 02-May-2015 at 12:33
Битола за време на Првата светска војна

1


2


3


4


5
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 02-May-2015 at 12:34
6


7


8


9


10

http://mein-makedonien.blogspot.com/
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-Jul-2015 at 02:23
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 25-Jul-2015 at 15:52
Битола гледана од југ. Октомври 1863


Исто


Исто
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 25-Jul-2015 at 15:54
Формирање на отоманските трупи. Октомври 1863


Касарната


Војници во октомври 1863


Топ

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 25-Jul-2015 at 22:25
улица "Хамидие" почеток на 20 векистата улица десно хотел Ориентреката Драгор и зградата на денешното музичко училиштеболницата изградена 1895кој сака да ја погледне целата галерија, содржи огромен број слики..

http://bitola.info/things-to-do-see-in-bitola/bitola-photo-gallery/690-old-bitola-photo-gallery#nanogallery/nanoGallery/6139925846561466561
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 25-Jul-2015 at 22:55
Касарниве стварно биле грандиозни, има некои планови за автентична реставрација?


2


1968


4


5


6
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Jul-2015 at 19:27
Originally posted by Staro Skopje

Касарниве стварно биле грандиозни, има некои планови за автентична реставрација?Планови за реставрација нема. Одделни делови од нив мислам (не сум наполно сигурен) постојат и ден денес.
А и не верувам некогаш дека ќе има реконструкција, со оглед на тоа што на нивно место денес има: голема улица (Партизанска), спортска сала Младост, стадионот, печатницата Ќиро Дандаро...

Инаку, ДА, стварно изгледале грандиозни, да би постоеле денес без проблем би се сместил цел универзитет во нив.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 23-Aug-2015 at 12:56
Стоковна куќа ЈАВОР - Битола

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 08-Nov-2015 at 23:36
1


2


3


4
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 20-Jan-2016 at 13:11


Офицерски дом – Битола

Ктитор: Абдул Керим Паша

Почеток на градежни активности: 1912 год.

Локација: Широк Сокак, Битола

Автори и градители: „Според некои усни кажувања, зградата била дело на двајца архитекти од Виена, Австрија и Италија. На неа работеле мајстори од селото Смилево. Се споменува дека со градбата раководел познатиот украински архитект Валери Гусин, најверојатно, белогардеец пребеган на наши простори.„ според архитектот Зоран Алтипармаковски, за Утрински Весник (22.06.2010)

Извори: „Архитектонските стилови во македонската архитектура од крајот на XIX век и периодот меѓу двете светски војни“ од Кокан Грчев; Утрински весниk; Declampe; whereismacedonia.org ….Објектот почнал да се гради во 1912 година за потребите на турските офицери, но не успеал да биде завршен во нивното време. Концептот за овој објект бил замислен како синтеза на тврдина и палата. Тврдината може да се забележи во композицијата на објектот, преку појава на „кули“ и декоративни топови, додека палатата се забележува во нејзината грандиозност и елеганција, преку високите плафони и прозорски отвори.

Организацијата на фасадата е според правилото на вертикална симетрија, разчленета со хориозонтални декоративни делби. Објектот насетува влијание од „маварскиот“ стил, кој во периодот на XIX век најпрво влегува како влијание во Босна и Херцеговина. Појавата на овој историцизам е реален во поглед на естетиката која е поблиска до турското население и муслиманската архитектура на арапскиот свет. Тоа се појавите на потковичестите, т.н сараценски лаци, сликовитост на фасадата и обилната пластична декоративност. Сепак не може да се изостави познавањето на академизмот и класицизмот, според неговата потреба за апсолутна ориентација.


Објектот е подигнат на цокле, со што се овозможува елегантно скалишно пристапување кон градината, но и осветлување на подрумските простори.

Зградата е поставена во правец Запад – Исток, со димензии од 37,2 метра со 17,9 метри. Висината на венецот е 13,9 метри, а до самиот покрив 17,3 метри.


Објектот служел на елитата на повеќе војски. Македонската армија е последната која го користеше објектот, а после АРМ, објектот стана запуштена руина. Карактеристично за ентериерот на овој објект е дека во 70тите години на минатиот век, пренесени се остатоците на двата лустера од Офицерскиот дом во Скопје. Од нив бил создаден еден лустер, кој до ден денес стои во свечената сала.


Офицерскиот дом претставува културно наследство кое треба да биде заштитено со конзерваторско – реставраторски постапки, а потоа да се врати во функција на културата во Битола. До каде се стигнати најавите на локалните власти дадени во 2010, за реализацијата на овој конзерваторски проект немаме информации.


Материјалот го приложија и обработија: Моника Крстевска, Филип Конески

marh.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 21-Jan-2016 at 16:50
Прв пат добро се загледав во последното ниво на Саат кулата на стариве разгледници... и испаѓа дека воопшто саат и нема Имав слушнато за часовникот од првата светска војна но никогаш сериозно не го сватив дека претходно никогаш немало часовник. Највероватно внатре биле сместени само ѕвона кои го отчукувале времето во денот, колку за ориентација на трговците и занаетчиите околу него.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 22-Jan-2016 at 01:05
Целосно си во право, денешниот изглед на горниот дел од саат кулата е добиен за време на окупацијата од Германската војска за време на Прва Светска војна, кога е и вграден механизмот. Претходно имало само ѕвоно (камбана) каде спрема бројот на отчукувања се одредувал часот. Крстот е ставен на местото на петокраката во 91ва.

Еве една стара слика од прва половина на 19ти век.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.