build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Битола во минатото

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 28-Nov-2017 at 00:10

Безистенот некогаш бил главна шема, а денес вишок во градот, но доколку успејат битолчани да го прогласат за музеј, и во истиот ко за центар на град сместат некоја арт колонија ко Астерион 5 но и некоја трајна поставка на филигран и сл. Битола пополека ќе ја зголеми и рашири својата туристичка атрактивност, таман и не напраиле нов плоштад Магнолија ...

евентуално можат да го престорат во гратска Игротека за Деца, па бар за нив нека има некој општински спот каде основците со државен акал ќе бидат историски подучувани за минатото на Битола, но подобро би било да тераат со општ музеј, резервиран пред се за нив, а потем туристи, каде би се сместила занаетчиска поставка ... чие власништво е објектот?

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Oct-2018 at 21:15
Bitola by Y M, on Flickr

За сè има вторпат
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 28-Oct-2018 at 22:37
Хмм, ова не ми личи на Битола.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Oct-2018 at 21:08

во Битола нешто слично како Џамија на тумба чинам нема, евентуално некое село ...

веројатно уреднички превид или печатарска грешка, бидејќи фотка после неа на фликр стримот кадросан е Охрид, та за момент овој кадар горе заличува на Дургут Џамија т.н. КрстЏамија т.е. поточно КрстМинаре http://ohridpress.com.mk/?p=12729

но кога ги споредувам фотките немам во предвид каде е Џамијава што ја посочувам во Охрид, дали е во Стариот Град та да била некогаш тука конфигурацијата на теренот тро поинаква ...

можеби е задната страна од Џамијата а негативот да е транфериран од задната страна та да излегла превртена фотката, нешто што порано било веројатно нормална појава
The film is so thin that in all ordinary cases the negative may be printed from either side [1]

бидејќи ако не е така тогаш Минарето ќе биде од спротивна страна, но во кој случај проблем би било влезот на Џамијата кој би требало да е на север или северзапад односно Џамијата треба да е свртена како насока кон Мека со влез од спротивната страна, во друг случај Џамија со два странични трема и да постои не сум видел доколку ова горе е задна страна а на линкот од ОП предна страна од Џамијата ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.