build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Битола во минатото

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Битола во минатото
    Posted: 01-Jul-2008 at 06:46
Еве тема за Битола во минатото, како што има за Старо Скопје, така нека има за Битола пошто мислам овој град има повеќе да каже по слики и се (не значи дека за Скопје нема).
(Следното е преземено од Македонската Википедија)
Традиционално силниот трговски центар, е познат и како град на конзулите поради тоа што во еден период за време на Отоманската империја, Битола имала дури дваесет конзулати од разни европски земји. Во истиот период, градот имал многу школи, меѓу другите и воена академија, којашто ја посетувал и славниот турски реформатор Кемал Ататурк. На крајот на деветнаесеттиот век бил толку силен град, што неговото население непрестано растело и го надминало бројот на населението на Белград, па дури и Лондон. Градот бил преполн со фабрики и фотографски дела, а занимливо е и тоа што покрај Сингер, во Битола уште во тоа време постоела фабрика за слатки. Во Битола се снимени првите фотографии и филмови, благодарејќи на браќата Манаки. Тоа било златното доба на градот. За жал, за време на Балканските војни , многу битки биле водени во околината на градот и самиот град, па многу материјални докази изгореле или биле потполно уништени. Архитектурата можела да се обнови, посебно последните петнаесетина години, а докази за сѐ што се случувало се и прераскажувањата на старите кои добро се сеќаваат. Меѓутоа, денес останале многу организации и фестивали, коишто по долг период, повторно се оддржуваат. Еден од нив се оддржува секој година од 29 јули до 2 август во Битола, во знак на спомен на Илинденското востание, под името „Културен фестивал Илинденски денови“.Меѓу првите видео снимки на Балканот се направени во Битола, како оваа
Edited by dejan - 01-Jul-2008 at 12:41
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 01-Jul-2008 at 12:32
Одлична идеја деки Thumbs%20Up

Само си ја заборавил таа сликата со војската што не можевме да ја идентификуваме точно, а што испадна дека било Битола Big%20smile
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Jul-2008 at 12:43
Ete ja staviv hehe

Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Jul-2008 at 08:35
FINEThumbs%20Up
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 02-Jul-2008 at 08:54
Osmanlijskata voena baza od pticja perspektiva:Voena bolnica:Voena akademija:
Edited by evolutionary - 02-Jul-2008 at 09:08
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Jul-2008 at 09:14
Добро бе луге од кај ги наогате сликиве! Само напред!
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Jul-2008 at 09:28
Od eden turski sajt posveten na Mustafa Kemal Atatürk-ucel 4 godini sredno vo Bitola

Edited by evolutionary - 02-Jul-2008 at 09:32
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Jul-2008 at 09:35
малце офтопик:


Песната "Битола мој роден крај" е напишана од турчин којшто живеел во Битола. Бил останат од турско. И некаде околу незнам која светска војна се преселил во Измир и тогаш ја има напишано песната одкога се преселил! Човекот мислам дека до скоро бил жив, незнам дали е уште, не ми се верува.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Jul-2008 at 09:38
Originally posted by lslcrew

малце офтопик:


Песната "Битола мој роден крај" е напишана од турчин којшто живеел во Битола. Бил останат од турско. И некаде околу незнам која светска војна се преселил во Измир и тогаш ја има напишано песната одкога се преселил! Човекот мислам дека до скоро бил жив, незнам дали е уште, не ми се верува.


Беше пред неколку месеци човекот во Битола. Имаше по весници. Го пречекаа како што треба колку што ми текнува.
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 02-Jul-2008 at 09:43
Melodiite recisi se sovpagaat vo mnogu makedonski i turski narodni pesni, ama prv pat slusam i za tekstovi. Sepak ja mislam tekstot e sigurno napisan na makedonski, na stotici iljadi Makedonci ziveat vo Turcija, poso gi brkale na religiozna osnova. Baska Izmir e baza na iselenici od Makedonija. Pozdrav
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 02-Jul-2008 at 09:45
Еве... во февруари беше тука.

Ајри Демировски, авторот на "Битола мој роден крај" во родниот град

На покана на Советот на општина Битола од вчера во Битола претстојува авторот на антологиската народна песна Битола мој роден крај Ајри Демировски, кој од 1954 година живее во Измир, Турција. Тој, уште како млад пеач на Радио Битола, ја компонирал оваа песна, а е и автор на други 80 тина народни песни кои денес често се пеат. Иако се исели во Турција уште во рана младост, тој не ја прекина врската со родниот крај Битола каде често се навраќа поради што е прогласен за почесен граѓанин на градот Битола. Тој е првиот почесен граѓанин на Битола заради песната Битола мој роден крај која се слуша низ сите континенти.
Деновиве за време на неговиот престој во Битола е најавено да му бидат доделени и други награди и признанија и од други битолски институции и асоцијации. (М. П. )http://www.vest.com.mk/default.asp?id=148069&idg=8&idb=2311&rubrika=%40ivot


Edited by pbanks - 02-Jul-2008 at 09:45
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 02-Jul-2008 at 09:54
Pticja:Maslo na platno:Vleguvaat nasite:Makedonski front:Vodenica na rekata Dragor:Saat kula:Kuka:
Edited by evolutionary - 02-Jul-2008 at 10:05
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 02-Jul-2008 at 10:42
Sinagoga:Velosipedisti od gradot i od soseden Prilep:Postavuvanje ulicni svetilki (da bese Skopje, 2008 AD ke go smestev u Grandiozni zafati):Ova bi trebalo da e mestoto kaj sto Milton Manaki gi prikazuval svoite snimki:Bez nego nisto od moive postovi:


Edited by evolutionary - 02-Jul-2008 at 10:49
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 02-Jul-2008 at 11:15
Originally posted by evolutionary

Postavuvanje ulicni svetilki (da bese Skopje, 2008 AD ke go smestev u Grandiozni zafati):
 
RollinRollinRollin
 
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Jul-2008 at 11:32
hehehe
Bravo za slikite evolutionary!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Jul-2008 at 23:02
wow не сум знаел дека Битола бил толку голем, убав и активен град во минатиов век Thumbs%20Up
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Jul-2008 at 19:03Edited by evolutionary - 05-Jul-2008 at 19:06
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Jul-2008 at 19:56
Одлична колекција evolutionary. Thumbs%20Up
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Jul-2008 at 21:25
Danke, danke, danke
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Oct-2008 at 21:08
Najdov edna stara slika od bitola, no ima eden objekt, koj e golem i lici na nekoj si HAN , pa ako nekoj ima poveke informacii neka pise bash me interesira :
IMA LI NEKOJ INFO VO VRSKA SO OVA??????Edited by mitatos - 09-Oct-2008 at 22:05
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.