build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ПЕТ Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1 Topic: ПЕТ Центар
    Posted: 02-Oct-2013 at 19:31
ВИДЕО: Погледнете како ќе изгледа новиот ПЕТ Центар во Скопје

АКТУЕЛНО, ОД ТЕРЕН | 02.10.2013, 17:33


Во ПЕТ центарот може да се открие ако пациентот има и само една малигна клетка. Ќе се користи за рано откривање на многу болести и ќе се дава точна дијагноза. Во него ќе се следи и дали е ефикасна терапијата која им се дава на болните од рак. Ќе се третираат и пациенти од хематологија, кардиологијата,неврологијата, и деца со тешки заболувања. Ќе се произведуваат и радиозотопи.

-Се вели ПЕТ ЦТ или ПЕТ компјутер, тоа значи дека имате хибриден систем кој ви дава морфолошка промена, имате метаболна промена и во исто време може точно да го идентификувате и местото и промената која се наоѓа внатре. Затоа е многу важно да се следи терапијата. Тоа значи да се следи ефикасноста на терапијата и за рано дијагностицирање на многу болести меѓу кои првенствено ситно клеточниот карцином на белите дробови, додаде националниот координатор на проектот професор Емилија Јаневиќ-Ивановска.Македонија ќе биде првата земја од Атина до Виена која ќе добие ПЕТ Центар. Ќе биде сместен во кругот на градската болница 8-ми септември. Во него ќе има најсовремена опрема.

-Опремувањето на ПЕТ Центарот се одвива во три фази. Циклотронот и една ПЕТ-ЦТ камера се веќе нарачани, а се очекува да бидат доставени во втората половина од следната година, рече Никола Тодоров, министер за здравство.

Првото производство на изотопи се планира за во август 2015. Со ова државата ќе се вброи во земјите со високоразвиена фармација и дијагностика. Ќе стане регионален центар не само за лекување на странски пациенти туку и за едукација на лекари од соседните земји. Објектот ќе го гради австриска компанија, а ќе биде под мониторинг на Меѓународната агенција за атомска енергија.

-Ќе направиме да ги исполниме високите барања на инвеститорот и посакуваме одличен успех,рече Франц Бургшталер, извршен директор на австриската компанија Страбаг АГ.
-Овој проект, додаде Боски, е од витална важност не само за земјата, туку и за целиот регион, рече Стефано Боски, претставник на МААЕ.

Целиот проект за ПЕТ центарот чини околу 6 милиони евра. Во него ќе работат околу 50 лица кои ќе поминат посебна обука во вакви центри во Европа.
http://zase.mk/video-poglednete-kako-k-e-izgleda-noviot-pet-tsentar-vo-skopje/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Oct-2013 at 09:24
ПЕТ Центарот во Скопје ќе го гради австриски „Штрабаг“

Завршен е проектанскиот дел од работата и избран е изведувач за изградба на Центарот за позитронска емисиона томографија (ПЕТ центар) во Скопје. Најповолна понуда на меѓународниот тендер доставила австриската градежна компанија „Штрабаг“ (Strabag SE), која ќе го изгради објектот за 381.140.000 денари, односно околу 6,2 милиони евра. Mинистерот за здравство Никола Тодоров и извршниот директор на „Штрабаг“ Франц Бургшталер, денеска ставија потписи на договорот кој предвидува завршување на работите во рок од 16 месеци. Почетокот на првото производство на ПЕТ препарати се планира за август 2015 година. Првично беше соопштено дека изградбата ќе стартува во мај годинава, додека почетокот на производство беше најавен за јануари 2015 година.Објектот ќе се гради на површина од 2.600 метри квадратни во кругот на Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје. Опремувањето ќе се одвива во две фази – циклотронот и една ПЕТ-ЦТ камера се нарачани и се очекува да бидат доставени во втората половина на 2014 година, а Меѓународната агенција за атомска енергија (IAEA) учествува со комплетирање на една производствена лабораторија.„Позитронска емисиона томографија (ПЕТ) претставува нуклеарно медицинска визуализациска техника со која се добива тродимензионално прикажување и мапирање на функционалните процеси во телото. Воедно, претставува нов чекор во евалуацијата на функционалните и малигните метаболни промени во организмот на пациентите, а се користи во областа на онкологијата, хематологијата, кардиологијата и неврологијата, а во поново време во детската патологија и при инфекции и инфламации со непознато потекло“ посочи министерот Тодоров.http://www.build.mk/?p=28947
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-May-2014 at 16:47
Изградбата на ПЕТ центарот се одвива со брза динамика. Карабината на здравствениот објект е завршена, а претпоставувам дека лавовскиот дел од работите допрва следува за еден ваков објект. За жал, постои мала можност за да се услика од добра локација:
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Aug-2014 at 17:10
Денешна фотка... На линкот најдолу можеме секојдневно да ја следиме изградбата преку нивната веб камера.фото: baustelle.strabag.com

http://baustelle.strabag.com/en/macedonia/?Webcam%5Bselected_webcam%5D=105

Edited by Џоле - 14-Aug-2014 at 17:11
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Sep-2014 at 16:28
Една далечна фотка...

DSC05537 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Oct-2014 at 16:36Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Nov-2014 at 00:40
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Feb-2015 at 21:16
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Mar-2015 at 18:45
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 14-Apr-2015 at 12:03
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-May-2015 at 10:35
Изгледа се при крај со објектов.Еве фотка од сајтот на Strabag..

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Jun-2015 at 18:57
DSC08810 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Oct-2015 at 23:50
За сè има вторпат
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Jan-2016 at 19:54
Завршија градежните работи на новиот ПЕТ центарИзграден е ПЕТ Центарот. Македонија е единствена земја од Истанбул до Виена со ваков најсовремен здравствен објект. Во центарот ќе може да се открие ако пациентот има и само една малигна клетка. Ќе се користи за рано откривање и на други тешки болести и ќе се дава прецизна дијагноза. Во него ќе се следи и дали е ефикасна терапијата која им се дава на болните од рак. Ќе се третираат и пациенти од хематологија, кардиологијата,неврологијата, и деца со тешки заболувања. На 11 декември во Пет Центарот за прв пат во регионот е произведен радио изотоп кој служи за откривање на карцином и други заболувања, а првите пациенти се очекуваат за околу 9 месеци.

-Секоја фаза од овој процес треба да биде валидирана, одобрена, сертифицирана и од домашни институции и од Меѓународната агенција за атомска енергија. Очекувам дека со комплетната валидација на производството и по истекот на овие девет месеци и отпочнувањето со давањето услуги за пациенти односно најсовремена дијагностика, Македонија ќе се вброи во земјите со најразвиен здравствен систем, додаде Никола Тодоров, министер за здравство

Пет Центарот е една од најголемите инвестиции во здравството. Чини 16 милиони евра.

Цел текст
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Jan-2016 at 12:19


Еве, најдов една слика од весникот Вечер:http://vecer.mk/makedonija/zavrshi-izgradbata-na-pet-centarot-za-9-meseci-kje-se-pregledaat-i-prvite-shacienti
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 26-Jan-2016 at 23:43
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Feb-2016 at 18:34
За сè има вторпат
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Jul-2016 at 15:11
Во контекст


Знак
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Mar-2022 at 16:22
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.