build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Совет за нерамно земјиште

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vasil View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vasil Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Совет за нерамно земјиште
    Posted: 18-Mar-2014 at 22:08
Imam plac so dimenzii 20m na 35m na koj naskoro ke zapocnam so gradba. E sega, placot ne e ramen, odnosno visinska razlika megju najvisokata kota i najniskata e okolu 2,5-3m.

Bidejki ovaa visinska razlika se javuva vo dolzina od 35m kolku sto e placot, se mislam dali e popametno da se izramni celiot, ili pak da se napravi kaskadno - gorniot del kajsto ke bide objektot na primer da bide malce simnat (20x10m), a dolniot del (20x25m) malce podignat, taka da dojde nekoja kaskada od 1.5m megju ovie dva dela.

Me interesira ako nekoj se razbira i cenata vo kostanje na potporni zidovi i slicno kako bi mi doslo, da ne ispadne pregolema investicija za dzabe.

Ako nekoj se razbira bi mi bil potreben sovet.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Mar-2014 at 23:53
Обично за метријал за пополнување се искористува извадената земја од некој што започнува зграда или поголема куќа.треба да се распрашуваш на време и кога ќе започнат да копаат,фрли им на камиоџиите по некое пиво и ќе ти ја истурат земјата кај тебе наместо на депонија.А за потпорен зид се знае-што подлабок и со добра ширина и нема да има мака.Ако е плиток ќе падни
Back to Top
vasil View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vasil Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Mar-2014 at 08:18
Me interesira ako nekoj znae ovie potporni zidovi, kolku vlijaat vo cenata na izgradba? Dali se skapa investicija ili ne e nesto znacitelno vo celokupnata gradba?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Mar-2014 at 11:50
Се влијае во цената на изградбата ,во зависност од многу фактори на пр кој ќе ти го гради ,која дебелина ќе биде, какви материјали ќе користи ,колку ќе оди длабоко надоле и во висина нагоре итн.
Точна цена може да ти каже некој што го работи тоа откако ќе дојде на теренот да види што е работата и откако ќе се пресмета каков потпорен ѕид треба да има.
Back to Top
vasil View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vasil Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Mar-2014 at 13:34
da ne ni baram nekoja tocna procenka, tuku grubo dali potporni zidovi i neramen teren vlijaat seriozno vo cenata na gradbata, posto imam opcija i na drug plac, malku poneatraktiven, pa zaradi toa se razmisluvam.
Back to Top
vasil View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vasil Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Mar-2014 at 21:25
Kolku kosta otprilika izgradba na potporen zid so debelina 40cm, dolzina 20m i dlabocina 1.5m? Znae nekoj?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-Mar-2014 at 21:36
кубен метар бетон кошта 130-140 евра,плус копање на каналот ако копаш со багер кој зема од саат,плус арматура железо.ако незнаеш да шелуваш плус работна рака

значи околу 1500 евра бетонот,100-200 евра багерот,неколку стотки железото,а ако немаш табли за шелување и тоа треба да се земи во предвид,значи со се работна рако без 2500 евра не поминуваш

Edited by gjoko - 20-Mar-2014 at 21:37
Back to Top
vasil View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vasil Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-Mar-2014 at 22:15
e toa go barav - fala mnogu gjoko!

A dali znae nekoj ako se izvede kaskadno, znaci namesto 2.5-3m sto e sega visinska razlika, taa pri ramnenje bi dosla okolu 1.5m, a pri sredisna kaskada bi dosla po okolu 0.7-0.8m, sto mislam deka verojatno nema da ima ni potreba od potporni zidovi.

Dali sum vo pravo ako znae nekoj?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Mar-2014 at 22:50
зависи од теренот,што има од страна,дали можи да се јави клизиште,колку близу ќе биди објектот,колку длабоки темели ќе има....
Back to Top
vasil View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vasil Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Mar-2014 at 13:49


Eve vizuelizirano.

Dali mi e poisplatlivo prvoto resenie - kade sto bi imal golem dolen i goren potporen zid so visini od 1.5-2m.

Ili vtoroto resenie kade sto bi imal 3 potporni zidovi so visini od 1-1.2m.

Imam slusnato deka kolku povisok potporniot zid, tolku mora debelinata da se zgolemuva itn., so sto dvojno povisok zid mora i dvojno podebel da bil, nesto taka...

Edited by vasil - 23-Mar-2014 at 13:51
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Mar-2014 at 17:31
дебелината на зидовите и немора да значи.битна е длабината на зидот.колку и да е танок поторниот зид,сигурно нема да се скрши,има само шанса да падне од корен под дејството на страничните сили.јас лично би одел со потанок зид со арматура внатре и ставен подлабоко
Back to Top
vasil View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vasil Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Mar-2014 at 21:16
Originally posted by gjoko

дебелината на зидовите и немора да значи.битна е длабината на зидот.колку и да е танок поторниот зид,сигурно нема да се скрши,има само шанса да падне од корен под дејството на страничните сили.јас лично би одел со потанок зид со арматура внатре и ставен подлабоко


Добро, дали менува тогаш во цената да се има два високи ѕидови, или три пониски?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Mar-2014 at 22:30
удри математика- X x y x Z, и помножи со цената од кубен метар бетон.за опцијата со три зидови треба да се вкалкулира со дополнителни трошкови за копање на третиот зид
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.