build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стење

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Стење
    Posted: 23-Mar-2014 at 22:21
Стење е село во Општина Ресен.

На западниот брег на Преспанското Езеро, во подножјето на планината Галичица на надморска височина од 855 метри, на самата граница со Република Албанија, се наоѓа селото Стење. Селото се наоѓа на 23 километри западно од централното градско подрачје на Ресен.

Според пописот од 2002 година селото има 438 жители, сите Македонци.

Жителите на Стење се занимаваат со земјоделство, одгледуваат јаболка, најчесто од сортите ајдарес и златен делишес. Десетина стенчани се занимаваат со риболов.


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Mar-2014 at 22:22

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Mar-2014 at 22:22

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Mar-2014 at 22:22

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Mar-2014 at 22:23

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Mar-2014 at 22:23


За сè има вторпат
Back to Top
starslord View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote starslord Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Apr-2015 at 12:17
very nice photo
zxc
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Oct-2016 at 19:46
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.