build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје на Кензо Танге
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје на Кензо Танге

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 07-Aug-2011 at 12:55
Значи по сликата од пред 2 поста гледам дека филхармонијата се гради на местото на која ја планирал Кензо? Што толку против СК2014 не ми е јасно тогаш, барем за овој дел?

Инаку од планот на Кензо за тој дел, гледам дека не се изградени В, Д и Ѓ, односно филхармонијата, киното и трговскиот.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 07-Aug-2011 at 13:02
Toj plan e od Slovenski arhitekti ne e od Kenzo
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 07-Aug-2011 at 13:07
Originally posted by G.I. Joe

Toj plan e od Slovenski arhitekti ne e od Kenzo


ааа ок.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 07-Aug-2011 at 15:08
Originally posted by krale

Значи по сликата од пред 2 поста гледам дека филхармонијата се гради на местото на која ја планирал Кензо? Што толку против СК2014 не ми е јасно тогаш, барем за овој дел?

Инаку од планот на Кензо за тој дел, гледам дека не се изградени В, Д и Ѓ, односно филхармонијата, киното и трговскиот.


Па во основа ако ги земеме објектите од ск2014 филхармонијата е единствниот објект кој урбанистички е најдобро осмислен, бидејќи е испланиран многу поодамна и маубетот за изградба на тој објект на предвидената локација датира многу попорано од целиот проект ск2014 и во основа и ќе поченше да се гради и без целиот ск2014, слично како и стариот театар.
Разликата е што наместо првично предвидениот надворешен изглед објектот на филхармонијата доби помодерен облик и внатрешното обликување е испроектирано за најоптимална акустика. Така да освен Филхармонијата, стариот театар и „офицерскиот дом“ кои од поодамна се диксутираа и имаше проекти скоро сите останати објекти од ск2014 се ад хок додадени без некој посебна претходна јавна дискусија и претставување на можни проекти. Имено за стариот театар и филхармонијата имаше конкурси за проекти пред почетокот на целиот проект ск2014

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 07-Aug-2011 at 15:08
Originally posted by krale

Што толку против СК2014 не ми е јасно тогаш, барем за овој дел?

Може ли да посочиш што е тоа што ти упаднало во очи како против?
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 07-Aug-2011 at 15:23
Не ја памтам точно дискусијата, ама поентата им беше дека Филхармонијата била неприродно убутана таму измеѓу објекти, односно локацијата и била лошо избрана, а гледаме дека локацијата е одамна таму проектирана.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 07-Aug-2011 at 15:31
Од некоја дискусија која според твои зборови не ја памтиш точно, заклучи дека имало „толку против“ овој дел? Воопшто, како можеш да прозиваш така генерализирано? Ниту посочуваш кој бил тој што имал замерки, ниту какви биле тие замерки.


Edited by Cloverstack - 07-Aug-2011 at 15:32
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 07-Aug-2011 at 18:25
филхармонијата е всушност единствен објект кој е прикладно проектиран на таа позиција, се согласува со се она што е претходно планирано за тој простор иако не се користи со истиот стил, и дури сега, ако ја погледнете од страната на платото ќе видите колку е прекрасно просторно склопена
на тој простор, се што требаше беше да се пополни тревникот до МОБ (позади министерството), а просторот каде се га се градат објекти, да си останеше чисто уредено плато, како и пешачки коридор...
всушност, побуната против СК2014 на овој простор е наменета за објектите кои се наоѓаат долж кејот бидејќи се косат со било каква урбанистичка логика


Edited by zabegan - 07-Aug-2011 at 18:25
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 07-Aug-2011 at 23:01
Originally posted by Cloverstack


Од некоја дискусија која според твои зборови не ја памтиш точно, заклучи дека имало „толку против“ овој дел? Воопшто, како можеш да прозиваш така генерализирано? Ниту посочуваш кој бил тој што имал замерки, ниту какви биле тие замерки.


Не ми е јасно што се најде засегнат. Имаше поплаки на „лошата локација“. Сега гледаме дека локацијата е таму ДАЛЕКУ пред да се излезе со СК2014. Заклучок: некои се против се во СК2014, чисто од политички причини, а да бил предлогот од друг некој, и во друго време, поинаку би гледале. Ако си еден од нив, што да ти кажам... почни да не гледаш објективно и неутрално. Ако не си, тогаш нема потреба да реплицираш, не се однесува на тебе па..... move on.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 07-Aug-2011 at 23:13
Уште еднаш... Од некоја дискусија која според твои зборови не ја памтиш точно, заклучи дека имало „толку против“ овој дел? Воопшто, како можеш да прозиваш така генерализирано? Ниту посочуваш кој бил тој што имал замерки, ниту какви биле тие замерки.

Наместо да толкуваш кој за што требало да се најде засегнат, подобро би било да се воздржиш од безвезни и неосновани прозивки. И олади со етикетите.

А кога толкуваш кој зошто бил против Ск2014, можеби треба да размислиш и зошто некои луѓе се за Ск2014. Затоа, како што реков, наведи прецизно за што конкретно збориш, па да дискутираме.


Edited by Cloverstack - 07-Aug-2011 at 23:17
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 07-Aug-2011 at 23:20
Originally posted by Cloverstack


Уште еднаш... Од некоја дискусија која според твои зборови не ја памтиш точно, заклучи
дека имало „толку против“ овој дел? Воопшто, како можеш да прозиваш
така генерализирано? Ниту посочуваш кој бил тој што имал замерки, ниту
какви биле тие замерки.Наместо да толкуваш кој за што требало да се најде засегнат, подобро би било да се воздржиш од безвезни и неосновани прозивки. И олади со етикетите.А кога толкуваш кој зошто бил против Ск2014, можеби треба да размислиш и зошто некои луѓе се за Ск2014. Затоа, како што реков, наведи прецизно за што конкретно збориш, па да дискутираме.


Не знам како да ти нацртам после два поста, пошто ЕПТЕН прецизно опишав што беше проблемот. И најмалку е битно КОЈ рекол, пошто не сме овде да дискутираме луѓе, него идеи.

Значи по трет пат, „проблем“ беше локацијата, а сега испаѓа локацијата е одамна проектирана, и нема врска со СК2014.


А во право си дека некои се и ЗА Ск2014, од политички причини, но чукаш на погрешна врата, пошто моите ставови за проектот ги знаеш. Но гледам објективно и неутрално, за разлика од мнозина што гледаат црно-бело. Тоа е мојот повик до сите од оваа или онаа страна на „фронтот“. Мислам дека е фер.

Edited by krale - 07-Aug-2011 at 23:22
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3602
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 07-Aug-2011 at 23:25
 
Originally posted by Cloverstack

  наведи прецизно за што конкретно збориш, па да дискутираме.

најверојатно мисли на мене http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=552&PID=48610#48610  Thumbs%20Up

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 07-Aug-2011 at 23:27
Originally posted by krale

Значи по трет пат, „проблем“ беше локацијата, а сега испаѓа локацијата е одамна проектирана, и нема врска со СК2014.
Посочи каде, мене навистина ме интересира со кои аргументи и со каков резон била ставена замерка на локацијата.


Originally posted by krale

И најмалку е битно КОЈ рекол, пошто не сме овде да дискутираме луѓе, него идеи.
Во генерализирачкиот контекст како што пиша ти, стана битно е кој рекол, за да бидеме на чисто колку бил проширен таквиот став во однос на локацијата.

Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 14-Mar-2012 at 07:51




http://www.bauwelt.de/cms/bildstrecken.html#media=5265067
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 02-Nov-2012 at 20:24
1


2


3


4

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 02-Nov-2012 at 23:44

ова се сликите за кои копав по интернетов и никогаш не ги најдов...
не знам за вас, ама според мене ова е единствената причина зошто МОБ има изгубено голем дел од атрактивноста, едноставно не е довршена целината... имав добри надежи дека со Филхармонијата (иако не е во ист стил) ќе се дооформи пропуштеното, ама ете, се случи тоа што се случи...

Edited by zabegan - 02-Nov-2012 at 23:44
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 03-Nov-2012 at 15:27
Генијално. Каде е изложена оваа макета? Има ли некоја легенда за идентификација кој објект за што бил предвиден?
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 04-Nov-2012 at 02:32
Aх, зошто ова не го истуркаа до крај проклети да се.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 04-Nov-2012 at 20:40
Originally posted by kenzo_fan

Генијално. Каде е изложена оваа макета? Има ли некоја легенда за идентификација кој објект за што бил предвиден?
Беше изложено токму во фоајето на МОБ, за време на изложбата на Кенго Кума. Каде е сега немам поим.

Инаку Објектот на локацијата лево од МОБ, како и сега бил предвиден да биде филхармонија, а објектот десно од МОБ требало да биде филмска палата:

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 04-Nov-2012 at 22:15
Previous
 
Јас кога би имал пари, би го истуркал ова како приватна инвестиција, па макар и да морам да ги купам објектите кои се наоѓаат на тие локации само за да ги срушам.
 
Но лесно е да не жалам пари кои ги немам, кога би ги имал сигурно поинаку би размислувал.


Edited by Dexter26 - 04-Nov-2012 at 22:16
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.