build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје на Кензо Танге
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје на Кензо Танге

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 08-Nov-2012 at 01:49

Originally posted by Cloverstack

Originally posted by kenzo_fan

Генијално. Каде е изложена оваа макета? Има ли некоја легенда за идентификација кој објект за што бил предвиден?
Беше изложено токму во фоајето на МОБ, за време на изложбата на Кенго Кума. Каде е сега немам поим.

Инаку Објектот на локацијата лево од МОБ, како и сега бил предвиден да биде филхармонија, а објектот десно од МОБ требало да биде филмска палата 

Всушност ова го барав: 


Доколку именувањето на објектите во легендата е од тоа време, интересно е зошто изградениот објект “Г“ од пуштање во употреба се нарекуваше “МНТ- нов објект“ се до пред некоја година кога се преименува во МОБ? Дали според проектот театарот се подразбирал во рамки на операта или бил планиран на друго место? Чудно е зошто од сам почеток објектот не го носи името МОБ кога на сликата е така именуван.

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 08-Nov-2012 at 01:51
Се знае ли (не)официјално зошто проектот не е довршен?  
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 08-Nov-2012 at 02:05

Од тука.


"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 669
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 08-Nov-2012 at 16:20
Како што ми е мене познато, операта и балетот не беа посебна институција се до 2004, кога се одвоија од МНТ како посебни институции, па оттаму веројатно доаѓал и називот на објектот.
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 09-Nov-2012 at 00:09
Така е, но ме зачуди употребата на терминот “Опера и балет“ во време кога тие не постојат како посебна институција, наместо тогаш примарно актуелниот термин “Театар“ (МНТ), особено ако се земе предвид привременото негово сместување во монтажен објект и исчекувањето на нов.
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 07-Mar-2015 at 10:44
Originally posted by kenzo_fan

Се знае ли (не)официјално зошто проектот не е довршен?


не му било пишано парите од донациите ошле на две три шпекулации

1. Нов Белград го кревале со еден дел од донациите

2. Трета Армиска Областа на сфрј е формирана со дел од средствата

3. Скопје ќе станела ултра модерна метропола ко ни Бг нит Зг може и да сонуваат тогаш

битно сега го дозаокруживме по македонски, така речи кубизмот и оштрите симетрии на Танге ги заменивме со овализам и шампастирана урбанизација на епицентарот од метрополата иако ќе беше веројато и побетер да тераше муабетот современо [1]сепак сеуште не е касно за некоја интерпретација на Градската Порта о визијата на Танге со оглед дека тоа таму е празен простор сеуште, но кој да го крене истиот, можеби новиот финансиски центар ќе го имплантираат на нејзино место [1]
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 07-Mar-2015 at 12:19
Точно е дека парите од донациите се давани на различни потреби.

И сега во 21 век се прави истото.

12% од каско осигурувањата треба дирекно да одат за развој на ПП заштита,ама сите градоначалници си ги пренаменуваат парите за свои потреби
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 07-Mar-2015 at 14:16

тоа е нормално, но тука мислам не станува збор за проневерени средства, туку тоа е амерички поклон до тито односно 'неверзана' југославија а преку грбот на скопската несреќа, просто немало друг начин за да ја купуваат сороботката, а во исто време во очите на неврзаните фронтменот Југославија да остане неврзано врзана, ем советскиот сојуз да биде културно извозен преку донација на ООН каде и самиот за тоа се согласил

проблем е што Кензо насенал на ваквата фора, и наместо да испроектирал нешто полесно изводливо а компактно, се расфрлал со утописки концепт небаре тито во Скопје столувал а не в Белград

~

него ме чуди ако можеа да извадат визуелизација за Ск'14 зошто не би можеле да склепаат и една за Ск'64 односно визијата на Танге, таман има макета а вака би имало и соодветна 3д визуелизација ко за музејско промо апропо изневерениот скопски план, можеби и на тоа ќе се сетат за 100 годипниот јубилеј од возобновата на срушеното Скопје


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 07-Mar-2015 at 15:33
Имам јас познаник во приватната фирма што го правеше видеото за ск2014(кичевчанец е детето),најдете пари и ќе се направи визуелизација и за ск64
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 11-Mar-2015 at 21:00

ја и стари пријатели имам таму, но бадијала бидејки за таква визуелизација, со оглед дека е цел град во прашање, ќе треба и филмски буџет, ко за наши услови едно 500к минимум за да се направи монументално, иако може да се пројде и со колажиран видеоарт за 10 или 20к доколку се пушти јавен оглас

во каква и да е варијанта ова му треба на Скопје бар ко видеоарт о сите фотки што ги имаме ове во нишкава, и не зараи Скопје или Кензо туку заради архитектурата воопшто, во најмала рака нека склепаат и за Скопје една мапирана проекција од макетата [1]
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 11-Mar-2015 at 21:48

ако ништо друго, концептите може да се склопат и во Скеч ап, со мапа на Гугл, и да се направи една 3Д прошетка низ концептите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 16-Jul-2016 at 14:28
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 30-Jul-2016 at 23:19
Фала на Бога што оваа лудница не е реализирана,иако има сериозни штети.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 31-Jul-2016 at 02:40
Хартија трпи се.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 728
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 12-Aug-2018 at 14:00


навистина дури и кога некој не е природно надарен за некоја работа, иако јака волја и ето га Танге пр. ете не бил склон кон математика веројатно уметност но упорноста му се исплатела, интересно е да заради таа упорност токму нему локално му даваат поствоено да го срочи планот за обнова на Хирошима, ко што интернационално нели на конкурс му го оставаат оној за постземјотресно Скопје, веројатно каузална случајност некој ќе рече, јас би рекол ништо нема случајно кога станува збор за CIAM-ци, со оглед дека Танге од спунт му бил ученик на Курбизје [1][2] нејсе Скопје или Хришима некој морал да одработи ретроактивно во радиоактивни околности, мислам ако не Танге тогаш некој друг сигурно, прашање е каде и колку се тука посреди навистина циам-ци бидејќи е јасно дека се инцирани уште од сам зачеток преку оон-ци како вонаби реформа кон иден постмодерен метрополис [3] иако за мнозина ќе биде прекоспиративно да се дума дека Скопје ко и Хирошима бил експериментално глувче во нечии агенди [4][5][6] се прашувам зошто конструктивизмот на метаболичарите не бил зафуран пример меѓу германците, изгледа оти Курбизје бил французин или пак германците биле многу математички писмени та било потешко да ги фокусираат на една задача не ми замерајте на досеткиве конечно дебата без исцрпна анализа не води никаде освен до елитистички комформизам, особено ако се кастрат основани кајзер созе сомнежи, еден и овој ко оној за Ајнштајн и тоа дека Милева му ги потпишувала равенките на терориите [7] но токму се додека некоја радиомилева не ги исвирка ваквите претпоставки истите ќе си останат шпекулации ...

https://www.thevintagenews.com/2017/01/16/kenzo-tange-one-of-the-most-influential-architects-of-the-20-th-century-had-very-poor-results-in-math-and-physics/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 728
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 14-Oct-2018 at 20:20

еве убав агол што требало да има во срцето на Маџар Маало [1] фотката е извадена од Ск'64-меѓународно-архи-пинг-понг-топче (слободен превод)
[2] еве ги останатите фотки од статијата [3] која всушност докторска дисертација на ИнесТ [4] туку навистина интригира каква идеја имале да биде ова маџармалскиот сквер како спојка на замислената Градска Порта, можеби ресторан за деловни чоеци да би ошле на ручек со поглед на Вардар, но не ми е познато Градската Порта што требало да биде, дали деловен или административен комплекс? од спунт налетав и на семинарскава од итаљанска архитектка от Македонија можеби нејзина колешка чим некако резултатот излезе во прилог овие фотки [5]би било убаво некој да ги извади фоткиве во поголема резолуција да видиме што точно имале предвид за центарот ...


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.105 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.