build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Технологии на храна

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Технологии на храна
    Posted: 14-Dec-2018 at 04:30

Ловорот е идеален за салати, но сомлен па посолен ко венец, што велат за некoј да не се загрцне [1] од непокорноста на Дафне ... во секој случај Ловорот е бар антисептик иако доколку се извади квалитетно масло сигурно пуздер ќе праи по Салати ко разредена основа за Прелив ако не масло за масажa, во третата фуснота Чоеко вели помагат и за дијабетис [2][3][4]

https://www.spicesinc.com/p-7807-organic-ground-bay-leaves.aspx

https://www.seriouseats.com/2014/03/ask-the-food-lab-whats-the-point-of-bay-leaves.html

https://www.splendidtable.org/story/bay-leaves-are-an-optional-ingredient-but-things-are-definitely-better-with-them

https://www.motherearthliving.com/food/chocolate-pudding-with-bay-leaf

Edited by Zelenikovo - 14-Dec-2018 at 04:34
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Nov-2018 at 04:30

ако може Табаско да биде дресинг зошто не би можело и Ајвар да биде прелив за Зелена Салата, само треба некое време експериментирање околу комбинациите, зар така не настанале сите рецепти, бар ова да е норма за елитни ресторани и хотели да мораат да имаат салатен прелив од Ајвар, но таму не ет стандардизирана ниту руската како Македонска Салата а не пак друго, на страна што истата ја теќерават со шаблон сувомеснат додаток, кој пак пример во рестораните етикетирани ко Меана треба да е што поизворно стандардизиран салатно, та наместо салами во Македонската Зелена Салата да мора да оди кубено(чопед)месо или резанки(филетки)риба, но кај нас нема абер да се срочи стандардизација на облеклото а не пак на поезијата, нели за облеклото само стихијно трендовски се дума ко да бркаме комшиски провинцијалци од туристички аспект, иако ни од тој нема поетска предожба скоро никаде по секојдневните локали, единствен кој блиску здрмал поетично колку што ме држи сеќавање е поранешна Кула во Безистен каде по гостинска инерција стана норма благите палачинки да ги служат со кечап а солените со чоколаден прелив, место каде и од дома можеше чоек да си донесе без проблем на маса специјалитет со кој би изненадил екипа бидејќи беше кафетерија а не ресторан, сличен поетски вајб кој не стигнал на мени е микс од боза-боровница по слаткарниците, но може да се каже дека вистинска поезија би било да имаат една Народна понуда на мени рестораните која би ја извлекле од спунт маркетиншки преку свој вебсајт или можеби од некоја од контактните тв кулинарџилници та и народ да може да проба некој рецепт кој се покажал како уникатен, кога пак на истиот би поработеле и Технолози на Храна како би ги опраиле сооднос на состојки во однос здравје наспроти вкус та не е чудо и да е збогатуваат менија со нови уникатни локални поетски зарзавати ...
на таквиот кликлак ако нешто недостасува како туристички спин тоа ет секој еден бар каде се служи Мезе како прилог за пијалок да мора шанкерот или келнерот да имаат бар краш-курс за Салати кој може паметно е да се помине и кај вичен лиценциран кулинар, но веројатно и тоа би го стандардизирале како вечерна угостителска наобразба во Раб.Уни~Ко.Ра., нели доколку рљзбереме дека семкар не може да биде шанкер и обратно, всушност можеби и тоа би поминало но каде како, ваквиот ред посекако не би бил заради нешто друго туку за да не им биде на туристите турлитава се', брендирањето само по себе значи одредена стандардизирана идеја за да што повеќе се привлече внимание ако не ќар, иако аирот ќе биде и за домакините бидејќи секогаш ќе имаат абер каде да ги занесат своите домашни гости, прабабата на поминување или баџанакот вратен од долг пат, можеби внучето од таде големите бари, којзнае така синкир ќе им се заарни на сите та и на Пазар да дочека Чоек да му плнуди некој тезгаџија стрит-фуд со стикер македонски-оштроумно-склепано пр. Печено Јаболко со Мед и Печурки или пак Макало со Кроасан од Зелник Тесто, јасно послужени уште поинвентивно на некоја тенка резанка перфорирано дрво кое би им останало за спомен на роднините гостите комшиите ...

незнам зошто но во дресинг кај нас ретко кој ставаендано јаткасто овошје, кое дава фино чуден вкус на Марулата да комотно гладен може да се наруча само и од салата, јасно ако е стрплив и причека да проработат мелените Кикири, Фстаци, Ореви или Бадеми во стомак, некој ваквиот прилог го тераат како додаток, но доколку е прелив вкусовите се мешаат далеку посилно, а плус има Луѓе на кои им паднала пломба а сакаат таков штим во уста, корисно да се знае дека треба да се мисли на секој еден гостин во секоја прилика форчункуки така земено би било различен поетски принт на салвета, мислам ок да се нема креативност или истата да е строго копи пасте, но бар Македонско Чадорче некој да стаи во сладоледот од Јапонски Јаболка чунки некој од угостителите Јаја паша ...

туку орук на тема, чул ли некој колку е стара работа Прелив за Салата!? еве ние може да ојме и до неолит, мислам имаат најдено во Тумба Маџари нешто вишок семиња во садоите за храна, бонус како туристички агитпроп кој може да го тераме и налик Кукурек д кој нема да се отруете а ќе бидете здрави ко Дрен ...

https://www.foodingredientsonline.com/doc/salad-dressings-and-sauces-through-thick-and-0001

Viscosity of Salad Dressing Lab - Pharmahub [1]

http://blog.mixerdirect.com/how-liquid-viscosity-works
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Nov-2018 at 21:58

еве едноставно инфо за салати, но одма забелешка наместо да е набројана Македонска Салата најнапред, ем појаснето дека тоа е всушност микс салата дал зеленчукова или овошна, а ко таква во цел свет веќе два и кусур века препознатлива, за така да се тера по Народ но и ресторанџии навика за туристички агитпроп, тоа онака набројана скромно а не од скромност некаде в срде текст, ајт и тоа е нешто таман мнозина да се чудат што е тоа Македонска Салатанели треба во зграда да стои (Руска) бидејќи во екс-ју би било ерес да етничкото некако да се апострофира та нашле итпроповци нанкпм начин како да се самоунижат културно ако тоа не биднало директива од централа, таман за деценија две што по медиуми што по кујни веќе да стекне Народ смешна навика да и по дома ја етикетираат иако само зеленчуковата верзија како Руска ...

http://barcode.com.mk/magazine/spisanie/241.html


чинам има нешто абер понапред за дресинг во нишкава, а моја навика (би додал додека не се описменив токму ч'чкајќи абер за тука дека е зорт работа како се добива) беше покрај зачини масло лимон и соја сос, но немора да значи дека секој соја сос е зорт, иако ет ифрит ко што велат аберите понапред, веројатно како потреба за обогатување на вкусот комбинации има во недоглед но ретко да видам да има некој навика да користи Мед во преливи, можеби експеримент додаток како боровинки и кое било шумско овошје и зеленчокова салата вака ќе ја доароматизира но за што треба да имате Џур'Ку'Ча навика а тоа да е здраво и вкусно, конечно за да преливот не штрчи гозно секогаш над салата изрендајте свежи неизмешани состојки како органолептички спин, особено битно ако одите со обарени зеленчуци како би ги решиле што повеќе од оксалати ко што се блитва или спанаќ

посекако крајот го краси делото ако она Здраво ви ет јасно каде ет најприсутно [1][2][3][3/url">">[4][4][4][4] ова последниве 4-ри фусноти се можеби и најбитни за оние кои страдаат од мигрени та внимавајте на гостите да не ви дрмаат непотребно ногари од маса, на последната пак фуснота има абер како да добиете нехистамински дресинг, нема да го цитирам аберот бидејќи без да ви е јасено како колку хизтамин ет склет бадијала да терате ЗдравКоДренПрелив ...chEk dis aUt 2 "Don't overdress it"


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Sep-2018 at 16:41

ете интересна појава на панелното мени во 40-та секунда на последното видео од болничката менза во хотел'стајл болницата во Англија '66-та каде индиректно преку Macedoine Veg. резонира нашата посебност ето во кулинарството, а иако тогаш официјално бевме југословени сепак имало наш вајб логично по цела европа чим и во ук, дефакто не можеме да избегаме од фактот дека македонско име нема да загине опстојувајќи ако не другде на нечие мени

но дали македонската салата, овошна или зеленчукова бидејќи ја има во двете комбинации пристуна како македонска, воедно и ја перцепира светот како етнички типична за нас, нели она Македонија била микс од разлилни Народи та европеите затоа на микс-салатите им дале таков епитет ...

http://menus.nypl.org/dishes/3868

... што иако може етимолошки ималo таква генеза за името, еве налетав на официјален современ кулинарски абер каде е потенцирано дека именувањето на таквата салата не е заради етничкиот микс туку заради начинот на сецкање на зарзаватот

https://www.thefrenchcookingacademy.com/vegetable-cuts-know-4-common-cuts-used-french-cooking/

амешно пак кај нас ваквиот микс го викаме руска салата, веројатно свесни сме биле дека е пежоративна етикета за салата, иако заради туристички агитпроп мислам дека смешно е западниот свет така да именува миксани-салати а ние тоа да не го користиме тоа оштроумно во менијата, што бидејќи не ни е навика и тоа мора законски да е уредено за да стане секојдневие, тоа Луѓе измислуваат милилн начини за себепромоција а ние ниту од оној кој е завозен ете бар на запад да не го користиме таквиот моментум, што пак од друга страна е добредојдено во однос постојните еополитички околности, но ко за беља ако до сега а менијата руска салата беше секојдневие токму кога сакаат конечно политичарите да отворат еа-врати преку компромис со јужниот сосед е сега ќе почнат по ресторани руската да ја именуваат ко македонска салата а што потенцијално може да биде и повеќе од склет да и по менија почнат да забрануваат вакво именување за да така не се предизвика некако јужниот сосед попат еа-коридорот да спушатат рампа за балкнаски излез односно европски влез, мислам смешно и да помисли Чоек дека до таму тера нашето патешествие, но дефакто и менијата можат да станат озбилен гајрет за македонска еа-пенетрација ...


Edited by Zelenikovo - 30-Sep-2018 at 16:46
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Sep-2018 at 20:40

кој би рекол дека за америте идеален нутритивен пач би бил Тетовско Гравче бар во однос Магнезиумот [1] иако сигурно со нивниот џанкнфуд табиет само со АП можат да се избалансираат (Аирлија на Паметот) но зар ова не е поука за сите нас бидејќи го бркаме америчкиот СОН, што кога не би го праеле и ние тука на балкан би се избалансирале како Македон и Магнет многу полесно, но инда не е така добро е да има некој да потсетува на органик лајф-стаил макар и не го живеел но бар да го вкусил за да може и да биде колку толку меродавен за да сведочи малку од малку бидејќи многу од многу се имаме исчуручено во однос добрата прехрамбена пракса на нашите предци ...

еве интересен абер од истиот сајт во првата фуснота во однос Протеини и Калциум ем равенки за правилен внес на протиени според возраст [2] хм сето ова кога би било задолжително за менија во градинки и старски домови може и при скопска пм-идила ќе тера Народ и до +100 нормално ако има ко зачин канабиноиден дресинг [1] иако поубо е истиот да е напраен од свежи цветои наместо сварена есенција колкуми да ви тврдат дека така маслото ќе биде попотентно [2][3] сепак кај нас ова е за сега сф-муабет кој најлесно би го праеле денеска во Шпанија или Чешка

реално кај нас недостасува научно-ајурведски пристап кај рестораните и сендвичарите, бар се што е во близина на училишта и болници од такви услужни објекти би било убаво да се приморани за добивање лиценца исклучиво доколку имаат волја за мениа со здрава исхрана, нормално ако ова е Норма за околијата колку повеќе за Мензите во овие јавни објекти каде прв чекор треба да биде Оделение за Нутритивност ко што наведуваат во клипот долу за презентацијата на реформската болница која вовела раститела храна на менито, иако мислам кај нас недостасува и една Нутриционистичка Клиника која за секој еден Пациент во земјава би срочувала домашно мени по барање од матичен лекар, но и да ги окуражува препораките и со кулунарски пристап како нутри-превенцијата би била што повкусен избор за пребирливите пациенти [1][2] но за почеток добро би било доколку училишните и болничките мензи имаат мени по избор [1/u">][2] ...https://www.dailybreeze.com/2014/04/13/torrance-hospitals-give-patients-hotel-like-food-experience/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Sep-2018 at 12:50

веројатно бркањето вкусои епикурејски идеалнопреку лес-ис-мор простап каде максимум ќе извлечете ете од Чоколадо ко она горе е за многумина неразбирливо а што пак го компензираат со екстра прејадување бркајќи фини сластољубија преку рапава текстуракоја бидејќи не лизга мора одма да с голта особено ако сте гладни, но и во двата случаи Чоек станует џанки односн зависник, заради што неопходно е разбирање дека кризите пр. во случајов за Чоколадо имаат поизворно решение доколку Чоек за тоа е свесен за така да ја избегне стапицата на кратко а слатко лижење прсти или пак долго а ненаситно лижење лажици, односно доколку затреперите за чоко-фикс всушност на вашето тело му треба Магнезиум, но бидејќи во регистри нема ваква информација та рефлексно се с'скате по чоколадирана фатаморгана, што пак во спротивен случај ќе земе зелена алтернатива а евентуално да ја посоли со чоколадни мрвици ко мастраф зарзават или каша колку да се дефокусира од метросексуални трендои дека благо без чоколада е ко плуќа без воздух што за многумина може е реалност како фатаморгана но ко таква да им ја промовираат на сите би било благоречено ерес! та размислите каде со таков или онаков памет, но што треба да ви е поука декаи откако се освестите треба претпазливост и в однос понудата од мастрав кој дури и ви нуделе ко органик во форма на хемиска чорба поарно ко новокомпонирана наспроти изворна музика да го изескивирате освен ако магнезиум ви е сотрен сестрано

https://www.verywellmind.com/chocolate-and-craving-67898

Originally posted by Zelenikovo

-ЗеленЧај-МалкуЛој-20+1Пост-Edited by Zelenikovo - 05-Nov-2018 at 03:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Sep-2018 at 11:44

вчера јадев вчерашно гравче и нормално следниот ден секогаш е поубаво бидејќи сокоите се имаат хемиски стегнато во фрижидер а потем загреани се рзуваат и поубо, веројатно на молекуларно ниво се случува некое фио рандеву, слично како идеја коа е повкусна кога ја забележите а потем освежите него на прва кога е истурена, иако некои муабети ко што на прва ќе легнат ко органско свежи на втора покнап на трета позорт а на четврта посклет е да поминат ...

во секој случај ова можете да го постигнете и со свежа храна која брзо на пола саат ќе ја замрзнете, а откако стивне по готвење (за да не ви скрца ко врела витрината за длабоко замрзнување) пак ќе ja загреете [1][2][3]

исто што побрзо мрзнење загревање повкусен муабет но не секој е кадарен за такви акробации [1] освен ако нема при рака побезбеднa инстант мрз направија [2] или пак знае каде да најде и користи сув мраз или течен азот за вакви непце неопходни марифети [3][4] а еве поучно видео во однос ваков чоколаден муабет некаде на пола абер е муабететот со поентите

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Sep-2018 at 00:44

денес бев купил Грав Тетоец од Зелен Пазар а бидејќи прв пат купувам млад грав имав среќа тезгаџиката на ВЕДА2000 ме предупреди дека истиот ќе морам да го замрзнам доколку одма не го трошам, дејќи ко младфаќал молци, не ја разбрав добро дури и името на молците ми го кажа, нејсе и Благодарам за поуката, а заради која пак се допоучив на нет дека е паметно да се издвојат пред замрзнување готварски мерки засебно за да н есучи при одмрзнување замрзнување да се ремети и текстурата но и се ескивира бактериошолки ризик [1] и велам ајде ова е помал гајрет него тоа ребрендиран ресторански грав со остатоци од претходно кои ги мешаат со дневни порции, а што мислам не е само гајрет во биртии туку и фамилијарни ресторани, ако навистина во фрижидер варен грав тера и до две недели [2] затоа во многу ресторани во свет кујната е отворена и пред вас готват за да уживате воедно и во мајсторлукот на шефот но и да се осигурате дека ви подготвува свежа порција, што кај нас не е случај ни со елитните ресторани ко ни со политички кафекувари ... сетне нормално ве болело стомак ако не срце или мозок, реално од салмонела знае да биде и со побетер гајрет од болка [1] но еве на повидок е и за неа гмо решение [2] само на крај да не почнете заради уживање во забораена храна да забораите и дека сте Луѓе ... т не се плашете Устав туку гени да не ви сменат
нека ми прости админитрација за испадиве, но бар на оваа тема да има малку простор за смеа, иако озбилна е работава, бидеќи ко што може денес некој научник да извади корисно гмо решение, под неговиот лабос друг може да смисли ултра-терсене, имунитет хм во книги по античка биологија ќе го читате како белетристички епитет во жанр здраствена хигиена, но мислам до толку еугеничарите немаат амбиции, но секогаш може да се најде некој хаксли да смикса стилои нарации и контескти, иако нормално секогаш ќе има и хакери во тој случај кои ќе му буричкаат во концептална кујна преку прозор со оглед дека такви ликои обично екс-непризнаени генијалци, среќа на балкан (ко ни во цела јужна европа премногу дрма мрза (и не само во последно време од секогаш) инаку ќе не пишуваа во фотоникс спектра редовно во нано-рубрика верувале или не
туку интересно сецканите драгстор лубеници и дињи биле озбилен салмонела гајрет [1] бреј се смеев како во еу тоа не им се исплати ништо освен фелка лубеинца, но во однос ризиков ги жалам, иако таму бар иаат стандарди, но ќе биде смеење ако некогаш Народ ги дочека и тука, како оние за микробиолошко скенирање храна така и оној склет да не им се исплати да купат цел бостан ко ни пола стан ако не е под хипотека ...
Edited by Zelenikovo - 25-Sep-2018 at 00:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 18-Jul-2018 at 23:17

сепак колку и да се интересна оваа технологија, не дека нема ризици

и технолошки во однос издржливоста на ваква опрема

Strategies for Reducing Stress in Ultrasonic Cutting Systems
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1475-1305.2004.00162.x

и биолошки во однос изложеност во ваква околина

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3008&PID=227216#227216

но и ко се' идеално нешто немњт на овој свет од земни алатки

https://www.seriouseats.com/2014/12/why-buy-carbon-steel-knives-best-kitchen-tools.html

логично аир ќе видат долгорочно оние кои дома од време на време би користеле ваква технологија, она за посебни прилики како би украсиле трпеза милиметарски прецизно ...

кога веќе сум на тема сецкање, би посочил една ука која Баба ми ја прераскажуваше, како за време скопскиот земјотрес кога биле за прв пат случајно заминати на одмор во Охрид се сретнале во Кајче со германци со кои нормално одма искомуницирале органолептички и без да се разбираат лингвистички, а кога Баба ми зела нож да сече Леб германката ја фатила за рака и рекла hаlt и зела германката почнала да го крши лебот, а Баба ми се чудела види ги какви европеи поназадни и од нас, по што некако се разбрале дека минералите и витамините сметала така германката сечејќи го лебот со метален нож се уништуваат, што чинам било нивно научно суеверие заради сеуште нерафинирано разбирање, слично ко и сега што политички си мислат дека ерга-омнесот на За-Ци ќе биде скроз на арно, а како влегле задкулисно јасно е дека ќе ги попари и побрзо него што очекуваат а во кој случај скокајќи од уплав и да се изгорат потоа, но да не остане недоречен муабетов еве во кој случај употребата на метален нож е полезна а коа не ет ... разбира се кога има здрава дебата ...

http://theconversation.com/health-check-can-chopping-your-vegetables-boost-their-nutrients-75393
Edited by Zelenikovo - 18-Jul-2018 at 23:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 18-Jul-2018 at 21:03

за 63-тиов пост ќе речам убо е да имаме и фестивали или саеми и за добра технолошка пракса во индустријата за храна, она да се описменуваат ако не друго локалните стопанственици што можат во кави услови да сторат за подобра хигиена, складирање и амбалажа, но и вкусови ... што ќе биде корисно и на граѓанско ниво пр. иако постојат направии и садови за вакумирање треба соодветни уки и во однос ризиците од ботулизам кај складирање храна, а сигурно и некои кај така приготвената, бидејќи Народ и да знае може да подзаборави, илити постојано потсетување дека кај храната приготвена на Пареа вкусовите и хранливите состојки до максимум се задржуваат, а сетне може храната да се допотпече или пропржи за да има традиционален шмек, што воедно е и' поздрав пристап, блиску до манџите на нашите баби, со оглед дека денешниот фаст фуд табиет во екстрема оди конзумеристички дрско при подготвувањето на јадења, а сетне мораме да фрламе екстра камен по јавни кампањи за малку од малку тоа индиректно да се заузда ...

пример освен МолГас пристап во кафетериите, може да се тера екстра научно и во чајџилниците, а користејќи ултразвучен чистач [1][2]
односно може да импровизирате со ултрасоничен чистач за алати по дома, јасно ако не бил за чистење киселини!

https://www.chefsteps.com/forum/posts/ultrasonics

или најдобро да купите фабрички наменет за Мерак Чај во услужните дејности, освен ако не ви е мерак да одите со арпаџик понуда!

https://www.hielscher.com/ultrasonically-cold-brewed-tea.htm

а се со цел да имате екстра вкусна понуда за која во спротивно ви треба екстра супер искуства ...

https://www.seriouseats.com/2015/06/how-to-make-the-best-cold-brew-iced-tea.html


инаку, оваа технологија конечно најкорисна би била за прехрамбената индустрија, а дали и колку кај нас истата е норма незнам, но може да биде ко тренд или ко непишан стандард доколку и самите производители ја наведат индиректно некако, та и вие ќе се чувствувате безбедно, но и тие со екстра чалам, она на вратата од кујната ова да е залепено инспекциски ко супер брендирана хигиена, иако за тоа ќе им треба и ув-ц неонки вон работно време да дезинфицираат цела кујна ем хасап и ето га 100% Чисто етикета, нормално помалку осигурување та воедно и помалку проценти на стикерот ...

https://www.foodmanufacturing.com/article/2014/07/using-industrial-ultrasonic-cleaners-your-facility

http://en.notus-powersonic.sk/solutions/maintenance-cleaning/ultrasonic-cleaning-and-maintenance-in-the-food-industry.html

https://omegasonics.com/industry-specialties/food-and-drug.shtml

~

освен за чистење, технологија може да се користи и за сечење

https://www.researchgate.net/publication/268235556_Applications_of_Ultrasonic_Cutting_in_Food_Processing

http://www.ultrasonicweldingtransducer.com/china-20khz_ultrasonic_food_cutting_equipment_800w_professional_meat_slicer_machine-7164070.html

http://www.dukane.com/us/PFO_foodFAQ.htm

проблем кај сето ова е намалување на човечкиот фактор инспекциски во производство, но и сега оние кои сакаат просто го заобиколуваат, а и со оваа технологија тоа може да е случај, а наместо Човек визуелно да е контролор тоа да го прават исклучиво камери утре, што чинам треба законски уште сега со време да се осуети некако!!!

Edited by Zelenikovo - 18-Jul-2018 at 21:12
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Jul-2018 at 13:22

анализава е добра појдовна точка за различни думи а не само туризам т.е. како младите да се научат да готват, дали за тоа е доволна туристичка понуда на фарми како кулинарски курсеви во склоп престојот, или пак локално се неопходни и фестивали каде ќе можат од најдобрите Баби и Дедовци да научат некоја уба манџа пракса ... само колку млади девојки абер немаат како се сучи Зелник или пак прави Ѓомлезе, и иако има доста абери по тв или нет, сепак од прва рака искуство е незаменлива ука ... но кој треба да повлече локално за вакви фестивали нога, домакинките, нво-ата или пак општините, можеби воспитувачките во градинките!?

конзумеризмот си има свои предности но и мани, та иако многу млади немаат време за готвење под притисок на секојдневниот рат рејс табиет, сепак доколку се поучат некаде некако фестивалски а викендашки незадолжително, многу веројатно бар еднаш неделно ќе пробаат да се потсетат како Баба некогаш ги дочекувала Внуци со традиционални тестенини, а утре таквиот потсетник да им биде и за културен чалам кога ќе им дојдат Гости од друг крај на планетава ...

но тука е потребата и за освестување на сите дека е убо сето тоа да им ет со домашен зарзават, за што пак во Град денес гетоизирани по станои луѓето немаат друг простор него урбано оранжериско земјоделие пред Зграда или на Покрив ... но бидејќи ова не ет уредено законски, та многу веројатно за слична интервенција ќе добиете комунална казна оти нели сте зазеле во најдобар случај отповеќе просторо од околниот тревник на кој иако имате право немате дозвола за негова ваква експлоатација, ха, то веќе ни ајвар не смееш да приготвуваш така а не пак да имаш некаква трајна хранлива инсталација ... бар саксиски тоа да е дозволиво и бар да има унифициран наќин на оградување за да нема недоумици општинските инсоектори каде влетуваат за да ви помогнат околу сортите и нивната заштита како не би оделе со пестициди заради неукост за органско одгледување храна ...


Edited by Zelenikovo - 13-Jul-2018 at 13:25
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Jul-2018 at 12:53

повеќе технологија на служење храна, но во контекст понуда за органска храна поучно, дека кога ќе ти дојде гостин дури и дома, а не пак во ресторан или пка маркет треба да се има во предвид како и органолептички да го расположиш со дизајнерски пристап ... симболично украсувајќи ја приложената храна пр. со иницијал за празникот, сезоната, денот ... врз тавче гравче резанки патлиџан со олимписко лого и сл. кога е некоја олимпијада на спортското мени периодот ...

кај Нас јасно Крстот и Ссонцето се најчести мотиви, но зависно од регионот може да оди и некој типичен орнамент или Вез ... кога ќе види поубо Чоек ни слаткарите веќе не им е до штроумност, сетне сакале туризам, бреј коктел боза и боровница би можеле со белка да го двојат за да не се меша, а чашата да ја доукрасат бар празнично со шлаг пена, на страна што немаат лимонаџилниски епрувети бар ко артефакт а не пак да им во фукција заради ретро стил кај постарите, чинам в Скопје вакво нешто има само на влезот в Чаршија кај Битпазар во бурекџилницата до капијата ...

~

http://www.academia.edu/1103813/Maslows_hierarchy_and_food_tourism_in_Finland_five_cases

Maslow's hierarchy and food tourism in Finland: five cases

Author(s):
Irma Tikkanen (Department of Business and Management, University of Kuopio, Kuopio, Finland, and Helsinki Polytechnic Stadia, Helsinki, Finland)

Purpose
– The purpose of this paper is to explore the sectors of food tourism in Finland by using Maslow's hierarchy of needs in the classification.

Design/methodology/approach
– Previous research on food tourism concentrates on the role of food as an attraction, as a cultural phenomenon, and as an experience. Moreover, food from productional and motivational viewpoints is reviewed briefly. The empirical data consists both of the secondary data and an interview.

Findings
– The findings introduce five sectors of food tourism where the needs and motivations are linked with Maslow's hierarchy of needs.

Practical implications
– The practical implications are that the food tourism promoters could emphasize the needs and motivations when marketing food tourism services.

Originality/value
– Sectors of food tourism in Finland classified by the hierarchy of needs are presented, providing practical implications for food tourism promoters and thus offering motivations for food tourism.

https://www.emeraldinsight.com/doi/abs/10.1108/00070700710780698?src=recsys&journalCode=bfjEdited by Zelenikovo - 13-Jul-2018 at 12:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Jul-2018 at 21:37

интересно е дека нитритите ги гледа индустријата и како потенцијален лост за слабеење на шекеросаниот веј оф лајф, бидејќи шекер на ангро се бутка во сите производи, а многу веројатно бидејќи истиот ништи емоции а форсира страсти, односно така и најлесно се справуваат елитите со Слободоумноста на плебисот праејќи од него шербет-џанки, иако на прв поглед сето ова е само конзумеристички нусефект, има убаи постои во нишката Индивидуален Квалитет за Живеење за ваквиот ќорсокак, а сигурно на многу тоа им е познато ... нејсе, нитритите и навистина ќе да се исфорсирани меѓу другото освен заради ризикот од ботулизам кај вакумираната храна, и за контрола на дебелината кај населението, односно социјален диетски инжинњерингн кој би требало да ги урамнотежи научно тоа евроатлантските стандарди а потоа индиректно и светските, та веројатно еугеничарските елити може се надеваат дека и малку од малку и вака ќе им го ресетираат гоеењето на рат-рејс конзумерите, а во што денес сите несамоодржливи луѓе се имаат претворено! бар начинот на кој во исто време ги занемаруваат фактите и како ја оправдуваат потребата за "нпк" и биолошки и растително упатува на ваква конспиративна теорија, која иако заради фактите е повеќе од теза, но сепак недостасува официјално сведоштво од некој инсајдер за и да може да се потврди или пак отфрли ко вака претпоставена!

Наше е да разбереме дека единствено самоодржливо ни е загарантирана одредена Идила, а што значи одчипување од постојниот систем, за што пак треба Mетаноја од нови рурални навики т.е. за Рурален Живот не е до-волно само добра волја туку ко и за секоја промена напор и фокусираност ем истрајност ... слично како кога традиционален Верник сака да стане Воцрковен ...

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


ова не значи дека Вие треба да се уплашите што ќе биде со Вас ко Воцрковени во Град туку дека доколку сте свесни дека нешто нечини и ќе се трудите да го промените, а доколку не можете да се Смирувате а и' за секој еден ден Живот да му Благодарите на Бога бидејќи сеуште имате шанса духовно да растите созревате и се спасувате, а искористете ги ваквите недоумици како мотив бар со конзумеризмот да поднамалите! доколку веќе не можете од него да се одтргнете!

теоријата ја изведувам од линкуваните абери од минатиот, но и следниве од овој пост, та ако на тоа се надодат теориите за еугеничарски социјален инжинеринг, и зошто и во супер-научни времиња не се наоѓа волја за промени или пак нзс, јасно е дека посреди е нечија поголема агенда него прост индустриски куршлус!

http://www.livefreefromobesity.co.uk/tag/sodium-nitrite/[/ul">

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/jsfa.2740370407

~

https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/21623945.2015.1005525

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28804022
________________________________________________________________________________


конечно убо е што некој мисли за Народ да нема голем гајрет од нивниот центрифугален конзумеризам, што е и совесно од нив да научно најдат капаче за секое новотворено шише со ризици, иако Чоек треба навистина да е изботиран озбилно за да си рече ако аирлија нека им биде така во недоглед, но не треба да параноичи зошто такви биднале работите, туку ако мисли дека некаде е презагаден некако воздухот за него та и нека си се тргне од таквото опкружување! а белки во новото ќе си затера самоодржливо та и помалку да зависи од Милоста Божја во однос секојдневни ризици а повеќе да се потпре на Неа за оние несекојдневните при одлучностн духовно да се подвизува, она чим имаш осигурано сместување и здрава храна што денес е најизводливо на Село под претпоставка мрзливоста не ве навјасала, та и да премине на следните нивоа на Пирамидата на Маслов што полесно ...

само даљинско да забораите да држите в рака веќе сте на полпатEdited by Zelenikovo - 10-Jul-2018 at 21:45
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Jul-2018 at 22:34

денес во разговор на ручек и сходно за приложеното ми текна како Пријател ко поранешен сопственик на Рибарници ми кажуваше дека редовно на рибата која е замрзната мора да и става со лопата во фрижидерите Натриум т.е. Нитрити за да ја зачува свежината на месото, а потем кога се заинтересирав за конзервансите научив дека тој процес е задолжителен за секое комерцијално месо, нормално научно оправдана гачка, иако за нус ефектите нема постојана анализа и дебата за анализитемво научната фела, и не само кај нас туку и другде а не пак во wto, посекако центрифугата мора да врте, иако ќе ве утешат Технолозите за Храна ќе ви речат тоа е најсоодветна конзумеристичка пракса, но дали попат ќе ве предупредат дека не ет и совршено безбедна конзумерска навика!?

јасно ова во град поинакунне може да се ресетира, но ет еве добра мотивација за Чоек да сврти на Селска Идила нормално доколку Здравје му е озбилна варијабила во Живот ...

Preservative Side Effects

Though preservatives do protect the nation's food supply from bacteria and disease, they also might be harmful to health. Bromates are known to destroy nutrients and cause stomach problems such as diarrhea. Sulfites are known to cause joint pain and heart palpitations. Butylated hydroxytoluene is known to cause cancer in rats. Sodium nitrate is said to cause stomach cancer, and artificially produced citric acid is said to cause asthma and allergic reactions. To avoid the dangerous chemical concoctions preservatives might bring, preserve foods naturally using salt, sugar, onions or rosemary extract.


https://www.livestrong.com/article/441942-do-all-meats-have-preservatives-in-them/


за сега останува според Слободна Волја што би рекле народно по Совест да си заклучиме дали ќе тераме конзумеристички или самоодржливо, чекајќи некогаш може да проработи совеста и на корпорациите но и властите да пресечат дали и малку отров по Чоека ет етички да се подаде за да се избалансира побарувачката и понудата ...

Nitrite additives-harmful or necessary? - https://spo.nmfs.noaa.gov/sites/default/files/pdf-content/MFR/mfr384/mfr3845.pdf

ајде оние кои пушат веројатно на чисто се дека се трујат [1][2][3] но останатите!?


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Oct-2017 at 23:25

има ли некој абер колку ова е вистина а колку спин, конечно дали е доволно шпекулација за да почне народ да се враќа на селски фармерски живот за да може да си осигура здрав начин на живот ... каква илузија е ова кашатализмов посреди урбаната џунгла, дури и земји ко Русија кои и официјално се гмо-фри, заради сиромаштијата илити штедачко потрушавчкиот АКЦИЈА табиет посекако се изложени на инвентивноста на данок-фри претприемачи, иако и кај нас имаме дирекции агенции инспекции сепак тука истите овие профит дустабанлии дрмаат и со насмевка на лицето, нормално се додека има маса која е спремна да се гетоизира и пржи посреди асфалтски идеали ...

тамангодина дена подоцна добро би било некој медиум или нво да направи рекапитулар какво месо прошло и завршило на наш пазар ... едно време чув имало и кинеско пилешко полно хормони, илити 'македонски' јогурт со млеко во прав итн.

19.11.2016 - Swine Permafrost: NATO's 34 Year Old Frozen Pork Ready for Serbia

At least 600 kilograms of frozen pork from NATO stocks are due to be sent to Serbia in the near future, according the Serbian newspaper Evening News. There's nothing new, of course, but for the fact that the pork dates back to 1982.

...

"All the customs services have been ordered to be on standby and especially focus on the checkpoints located near Serbia's border with Montenegro, Macedonia, Bosnia-Herzegovina as well as the administrative border with Kosovo," the Customs Administration was quoted by the Evening News as saying.

...

The invasion of frozen thirty-four years old pigs was first reported by the web portal Agroservis, but the sources did not elaborate on who might be the customer for this frozen pork which is due to be delivered to Serbia via Montenegro's port of Bar, the Evening News said.

...

https://web.archive.org/web/20161120153449/https://sputniknews.com/europe/201611191047625179-serbia-kosovo-nato-pork/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Nov-2016 at 11:55

незнам дали во оваа или во нишката за Индивидуален Квалитет на Живеење (сега во офтопик подфорумот) веќе има поместено инфо за MSG но во контекст минатиот пост еве абер и тука

ова со Сурутката навистина е гачка за подобар живот но за да биде појасно имјате го во предвид и овој абер
[1] http://www.livestrong.com/article/512239-what-is-the-difference-between-glutamate-glutathione-glutamine/


но како и секоја хемија која го престимулира телото како Есцитотоксин така и Глутамат Солите го прават истото, а доведуваат до инстант дебелеење со оглед дека ги има по сите страни, веројатно затоа го има и по протеинските шејкови како би го форсирал инсулинот и растот [1] но едно е спортист а сосем друго фотељаш пардон нормалниот човек денеска, за кого дури и се препорачуваат како нормални овие соли на глутаматот [1][2][3][4][5] нели индустријата се бори за што повкусен профит па и ќе најде начин и како да се оправда, а и да се наметне како оправдана, во случајов со гајретот од MSG ова сеј-но-ту-МСГ звучи како сеј-но-ту-МЕСОТО та зар сета месна индустрија не е напудрена обилно со мсг и какви се не адитиви, зато ко што велам во пост #9 понапред бркајте селска самоодржлива идила, а и тогаш внимавајте со што ја зачинувате храната, или терајте со анорексичен табиет в град па лишувајки се од храна и да се оградите од хемијава а со тоа и во невозможни услови да имате шанса да се продуховите штом телото го растеретите од конзумеристи.чки сиџими а душата ја упатите на Љубовен Подвиг ...
http://www.saynotomsg.com/basics_list.php

како и да е бар децата радувајте ги органски за да бидат што почуствителни а со тоа и потенцијално повесели доколку успеете да ги лишите од престимулираните џртани канали или самодоволноста посесивниот индивидуализам и умисленоста како наједноставен начин за домашно воспитување денеска, она пушти околностите нека му го калемат карактерот, а нормално после чудете се зошто станало развратно нафурано или во најдобар случај одвратно неодговорно ~ но на село сите би се преселиле кога тракторот со даљинско би го командале. да какви родители такви деца, не се жалете ако ве втаса таа вистина

просто сета инстант хемија пребрзо е истурена како еволутивен експеримент како хедонистички трендмил на кој нашите телаи баш не се прилагодуваат со леснотија, еве и зошто, но на празен стомак кому му е гајле дали ќе биде избалансиран телесно ил духовно, а не пак ако веќе е навлечен на даден прехрамбен производ! ЗАТОА државата треба да биде што порестриктивна кон вештачката храна или пак што поблагонаклонета кон органското производство, што сега е сведено толму само на нетоксичност и антиканцерогеност апропо она што го одобрува Инспекторатот за Храна ако тоа и може да се провери некаде [1] уште помалку им верувам и на EFSA ил FDA [2] поткрепено со фактите во пост #30 понапред во нишкава, но во капиталистички околности довербата не е толку битен фактор колку самосвеста дека треба особена претпазливост околу хемиите и нормално што поголема инерција кон органска самоодржливост, за што од корист се думиве по форумов и сличните нанив расфрлани во етерот пр. оние на Радио Слободна Македонија единствената радио станица во земјава каде сериски во две емсии се говореше за Храната и Исхраната, првата Безбедна Храна Здрава Иднина [1] и другата Здравје и Здрава Храна [1] но такво нешто треба да има министерството како аудио подкаст а не само памфлети иако и ова е светлосни години понапред од пристапот на АВХ [2] бар спорадично им се чу гласот на радиово ко за промена ...

впрочем треба и памфлети но добро разработени и како прилог на физичкото образование во училиштатата а за што би требало да ги седнат во министерството на мас и соодветните факултети и институти како би извадиле нешто слично на ова ... [1]


Edited by beTon - 02-Nov-2016 at 12:12
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Aug-2016 at 01:44


навидум еве уште еден анти-милк пост, и не заради нешто друго туку заради маститисот и дилемата колку истиот е толериран од млечната индустрија!? маститис е инфекција на вимето кај кравите чии бактериите посекако стигаат во лактофризер дури и при најригорозни контроли, особено онаму каде секој коперант нема свој лактофризер, појава која со ипард кофинансирањето се повеќе се надминува, но сеуште мнозинство се заедничките селски лактофризери, нели доволно е една кофа за цел лактофризер да се сотре, а потем бактериите се размножуваат и во камионот до млекара, каде иако по хасап би требало да го истурат заразеното млеко сепак истото завршува во сирење итн, е сега нормално дека прават анализи, уште понормално дека казнуваат коперанти, но штом отиде курбан и една кофа, касно е за млекото да се истура што неретко по млекарите и го прават доколку нивото на соматски клетки е недопустливо, сепак неретко замижуваат, а знае да заврши и млеко со антибиотик односно од антибиотично третирани крави

вакви проблеми секојдневно има секоја штала [1][2] но тоа и во понапредни земји мака мачат а не па кај нас [3][4] сепак инфекција која го засега секое млеко па и мајчиното, а во принцип зијанот е и кај квалитетот на млекото [5] но и кај опасноста од расипливост налет пастериацијата, така да внимавајте од каде се земате млеко или купувате сирење, иако доколку хигиената и контролата се на завидно ниво најдобар избор се малите самостојни млекари каде млекото уште истиот ден се преработува, со оглед дека со секој изминат ден веќе квалитетот му опаѓа заради што големите млекари дополнително технолошки го штимаат при производството
Pasteurization reduces the number of viable microorganisms, but often does not negate the effects of toxins produced by mastitis pathogens. The transfer of heat stable toxins produced by mastitis pathogens in milk is a potential concern. Specifically, enterotoxin produced by Staphylococcus aureus in milk of infected cows has been implicated in cases of food poisoning. ... https://nmconline.org/docs/SCChealthrisks.pdf

http://www.nmconline.org/articles/sccquality.htm

http://nutritionfacts.org/2011/09/08/how-much-pus-is-there-in-milk/

~

но тука освен био-етичките се и еко-етичките искушенија околу млечната индустрија, а доколку навистина се решите да го исфрлите кравјото млеко од сопствента исхрана како новопечени Вегани добро размислете како ќе го надополнувате калциумот, можеби редовно внесувајки Киноа, та колку и да е во право веге-невестава видете само колку неухрането делува на видеово ...   ~

патем ве поздрави аберов за сурутката (веј протеинот)

Originally posted by Maxединствено нешто што кај нас отскокнува од позитивното балансирање кај макробиотиката е натурализмот, но кој сега со ова новите хибридни и гмо сорти е ставен под знак прашање, а теоретски за сеуште чисти автохтони појави можат да се сметаат Расолницата и Сурутката се останато е вака или онака истретирано или модифицирано, но и зелката доколку не е добро очистена од неколку слоја има шанси во себе да носи секакви хемикалии од тоа киселите доздови и аеросоли та индиректно и кај расолот нема сигурна гаранција дека се е поезија, единствено Сурутката останува ко 100% чист еко производ односно нус производ од сирењето

само прашање е дали Козјата Сурутка е најквалитетен извор на протеини и минерали макар била истата кристализирана т.е. концентрирана во прашак [1] и кога како треба истата да се внесува кај кои луѓе и за кои потреби [2][3]
лично ја користев само ко овесен зачин колку за здравствен ефект, онаа козјата во веро на биокосмос, додека за спортски табиет и ефект треба комотно пријател со бачило, или нормално тоа шејковите од фитнес-фабрики за греота култот за телото е поголем од култот за здравјето, небаре среќен човек е оној кој е поскоцкан него оној кој е повитален


[1] http://www.select-milk.com/sr/proizvodi/kozja-surutka [1]


Сурутка – блокира стрес, регенерира црн дроб, топи масти


Зајакнувањето на имунолошкиот систем е нејзин најголем адут. Додека пропратно ја зголемува енергијата, го поткрепува здравјето на зглобовите и мускулите, ги потпомага полезните цревни бактерии, го одржува оптималното метаболичко ниво и помага при топење на мастите.
Сурутка помага во регенерација на црниот дроб, и спречува остеопороза, запира формирање на забен камен, помага да се зголеми чистата мускулна маса, да се зајакне имунолошкиот систем во целина, како и влијае во намалување на стресот. Сурутка се препорачува за постари лица, бремени жени, спортистите.

Сурутка е течна енергија, содржи: калиум, натриум, магнезиум, фосфор, железо, цинк, бакар, кобалт, манган, молибден, витамини, амино киселини и протеини. Содржи синџир на протеини: б-laktoglobin, а-lactalbumin, имуноглобулини, glycomacropeptides, лактоферин, lactoperoxidase и БСА (говедски серум албумин).
Сурутка или сурутка е нус-производ од изработка на сирење. Тоа е течност која останува по коагулација на млекото. Сурутка има висока содржина на вода, додека содржината на калории и маснотии е многу мала. Литро сурутка во себе има околу 360 калории, што е половина од калориите во еден литар млеко.

Лековитите својства на оваа течност се големи, но сеуште не се целосно истражени. Интензивна употреба на сурутка доведува до брза регенерација на заболените места во телото. Сурутка стимулира распаѓање на мастите и го зголемува имунолошкиот систем.
Протеини кои се наоѓаат во сурутка има позитивен ефект врз апетитот. Исто така, сурутка има позитивен ефект на висок холестерол, и е добар против кариес.

Сурутката, исто така, ја нарекуваат и чистач на црниот дроб, па се препорачува и нејзино превентивно користење, а посебно е добро да ја користат луѓето кои практикуваат диетски режим на исхрана.
Сурутка помага во регенерација на црниот дроб, и спречува остеопороза, запира формирање на забен камен, помага да се зголеми чистата мускулна маса, да се зајакне имунолошкиот систем во целина, како и влијае во намалување на стресот. Сурутка се препорачува за постари лица, бремени жени, спортистите.

Богата е со протеини, аминокиселини, ензими, и разни витамини и минерали. Витамини како витамин Б2, Б6, Б12, Ц, минерали во сурутка се калциум, калиум и магнезиум.
Бидејќи сурутката е богата со белковини, може со неа да се спрема бебешка храна како замена за мајчиното млеко. Таа е корисна и за бремени жени и спортистите.

Протеините кои што ги содржи сурутката директно навлегуваат во мускулното ткиво, што овозможува брзо релаксирање на мускулите после напорен тренинг.
Консумирање адекватни количини на протеини од риба, домашни птици, соја и сирутка, ќе ве направат да бидете со бистра глава и помалку нерасположени.

Третман со сурутка трае подолг период. Се препорачува да се пие сурутка секојдневно во износи до 0.5 литри 1 литар дневно, а во исто време се избегне мрсна храна, алкохол и цигари.
Со цел да се постигне подобро и побрзо заздравување корисно е да се користи во секојдневна исхрана и урда или младо сирење – најдобро за појадок, на празен стомак.

http://babinlek.com/sirutka-blokira-stres-regenerira-tsrni-drob-topi-masti/


можеби најкорисна комбинација е Риба + Сурутка
плус зелена салата со мелени јаткасти плодови

http://www.huffingtonpost.com/entry/the-best-protein-you-can-eat_55ccbcfee4b064d5910aae11

Originally posted by Max

предноста кај Сурутката има и во подигањето на нивото на глутамин во организмот
The late 1970s discovery of the nutritional benefits of proteins from whey, especially their ability to raise glutathione levels, by Dr. Gustavo Bounous at Canada’s McGill University, changed this practice and brought whey proteins into the limelight. http://www.immunehealthscience.com/undenatured-whey-protein.html
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Aug-2016 at 22:48

еве интересен осврт за топ 10 терсене прехрамбени продукти по др.Помпа, ненамерно издвоен линк иако добро доаѓа и како аналогија дека кревање ваква помпа не ет на арно нит за индустријата нит за сиромаштијата, хм што ќе биде ако сите се преселат на село и баталат процесирана супермаркет исхрана!?

нејсе, од некоја храна и на село би имале кабает пример млекото, во случајов заради казеинот, иако добро е да се извагаат предностите и негативностите пред човек да се откаже од млечни производи, лично без сирење и јогурт не би знаел како да функционирам сред овој свет, можеби на неговите краеви и некако но в среде хм тнка работа
1. Grains (Even Whole Grains!)

...

6. Conventional Dairy

Did you know that 99% of dairy products in the USA contain a toxic protein called A1 Beta-Casein? This protein is 23 times more toxic than gluten, and is referred to as “The Devil in the Milk”, by authors Keith Woodford and Thomas Cowan, who wrote a book of the same name. A1 Beta-Casein is a transmuted gene in cows that has affected the majority of dairy products in this country and around the world. This gene mutation occurred thousands of years ago in Europe, and it still causing trouble today. It’s no surprise that so many people react negatively to dairy products, but few understand the root of the problem. This genetic mutation in cows, which produce the toxic dairy products we consume regularly, holds the answer to the many who suffer from mild to severe milk allergies. Symptoms linked to dairy from A1 cows include digestive issues, auto-immune conditions, infertility, type 1 diabetes, autism, neurological deficiencies, and heart disease.

Additionally, twelve different pesticides have been identified in conventional cow’s milk, according to the USDA Pesticide Data Program. And don’t forget about the loads of steroids, hormones, and antibiotics pumped into cows to force them to produce milk in massive quantities. Yikes! Pasteurized and homogenized A1 dairy products definitely do more harm to our bodies than good.

...

http://drpompa.com/additional-resources/health-tips/255-dr-pompa-top-10-toxic-foods

инаку од казеинот и гајрет имаат сите оние кои се на мукает од СИНУСИ бидејки истиот ја згуснува слузницата во телото а со тоа и полесно им ги запушува каналите, нормално потем дрма мигрена, а на крај се в круг бидејки грото синусно напатени нит би пробале а не па да се откачат трајно од кравјо млеко, хм братот мислам го утепав од млење да проба да префри на козјо млеко еве чинам минува веќе 10 и кусур години како редовно му ја верглам оваа поука но бадијала, ко за беља откако му кажав за оваа работа почна и се почесто кравјомлеко да се налева, речиси сокот го замени со млеко како освежителен пијалок ...
Originally posted by +Protagorist

tretmanot na kancerot chinam e na nivo so hronichniot sinusitis, samo shto ko bolest sinusitisot ne e fatalen iako neznam shto e po tersene - da zivee chovek cel zivot vo bunilo ili vo daden period da dozivee brodolom, bitno i vo dvata sluchai alkalizacija na organizmot e glavna spona vo borbata, iako najdobro e da se otseche i samiot izvor odnosno prichinitel na bolesta pr. kaj sinusite neretko i gabichna infekcija ko EFRS sinusitis [1][2] ili pak sklet od kazein [3]

https://en.wikipedia.org/wiki/Casein

http://www.godairyfree.org/personal-stories/conquering-sinusitis-the-best-ive-felt-in-a-long-time

http://www.ezhealthydiet.com/casein-protein.html - site promotes becoming vegan, which can cause other health problems. Off the top of my head vegans often have iron, calcium, vit d, vit b and iodine deficiencies - Could casein potentially increase cancer growth? Sure, so could whey, egg, soy, pea, architoke and any other protein source you can think of... FOOD in general can increase cancer growth as it supports tissue and cell growth... Casein itself however is not carcinogenic by nature. ~ на оние пак што им треба ги заболе уво и да бил канцероген тие и така пикаат ко лабораториски глувци се што би им извајало тело за еросот да им е полн цврста гордост [1][2][3]Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Jun-2016 at 02:50

чинам без конкуренција најсклет работа е тоа соја сосот

http://www.foodrenegade.com/dangers-of-soy/

http://thedeliciousrevolution.com/cleanse/why-avoid-soy/

https://www.mercola.com/article/soy/avoid_soy.htm

патем Тамари-то е позастапено кај јапонците, а како го произведувале некогаш само додава гајрет на цел муавет, можеби хоум меид варијанта ќе ја биде за помирен сон [1][2]

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-Jun-2016 at 08:08
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.