build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Технологии на храна

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 13-Jul-2018 at 12:53

повеќе технологија на служење храна, но во контекст понуда за органска храна поучно, дека кога ќе ти дојде гостин дури и дома, а не пак во ресторан или пка маркет треба да се има во предвид како и органолептички да го расположиш со дизајнерски пристап ... симболично украсувајќи ја приложената храна пр. со иницијал за празникот, сезоната, денот ... врз тавче гравче резанки патлиџан со олимписко лого и сл. кога е некоја олимпијада на спортското мени периодот ...

кај Нас јасно Крстот и Ссонцето се најчести мотиви, но зависно од регионот може да оди и некој типичен орнамент или Вез ... кога ќе види поубо Чоек ни слаткарите веќе не им е до штроумност, сетне сакале туризам, бреј коктел боза и боровница би можеле со белка да го двојат за да не се меша, а чашата да ја доукрасат бар празнично со шлаг пена, на страна што немаат лимонаџилниски епрувети бар ко артефакт а не пак да им во фукција заради ретро стил кај постарите, чинам в Скопје вакво нешто има само на влезот в Чаршија кај Битпазар во бурекџилницата до капијата ...

~

http://www.academia.edu/1103813/Maslows_hierarchy_and_food_tourism_in_Finland_five_cases

Maslow's hierarchy and food tourism in Finland: five cases

Author(s):
Irma Tikkanen (Department of Business and Management, University of Kuopio, Kuopio, Finland, and Helsinki Polytechnic Stadia, Helsinki, Finland)

Purpose
– The purpose of this paper is to explore the sectors of food tourism in Finland by using Maslow's hierarchy of needs in the classification.

Design/methodology/approach
– Previous research on food tourism concentrates on the role of food as an attraction, as a cultural phenomenon, and as an experience. Moreover, food from productional and motivational viewpoints is reviewed briefly. The empirical data consists both of the secondary data and an interview.

Findings
– The findings introduce five sectors of food tourism where the needs and motivations are linked with Maslow's hierarchy of needs.

Practical implications
– The practical implications are that the food tourism promoters could emphasize the needs and motivations when marketing food tourism services.

Originality/value
– Sectors of food tourism in Finland classified by the hierarchy of needs are presented, providing practical implications for food tourism promoters and thus offering motivations for food tourism.

https://www.emeraldinsight.com/doi/abs/10.1108/00070700710780698?src=recsys&journalCode=bfjEdited by Zelenikovo - 13-Jul-2018 at 12:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 13-Jul-2018 at 13:22

анализава е добра појдовна точка за различни думи а не само туризам т.е. како младите да се научат да готват, дали за тоа е доволна туристичка понуда на фарми како кулинарски курсеви во склоп престојот, или пак локално се неопходни и фестивали каде ќе можат од најдобрите Баби и Дедовци да научат некоја уба манџа пракса ... само колку млади девојки абер немаат како се сучи Зелник или пак прави Ѓомлезе, и иако има доста абери по тв или нет, сепак од прва рака искуство е незаменлива ука ... но кој треба да повлече локално за вакви фестивали нога, домакинките, нво-ата или пак општините, можеби воспитувачките во градинките!?

конзумеризмот си има свои предности но и мани, та иако многу млади немаат време за готвење под притисок на секојдневниот рат рејс табиет, сепак доколку се поучат некаде некако фестивалски а викендашки незадолжително, многу веројатно бар еднаш неделно ќе пробаат да се потсетат како Баба некогаш ги дочекувала Внуци со традиционални тестенини, а утре таквиот потсетник да им биде и за културен чалам кога ќе им дојдат Гости од друг крај на планетава ...

но тука е потребата и за освестување на сите дека е убо сето тоа да им ет со домашен зарзават, за што пак во Град денес гетоизирани по станои луѓето немаат друг простор него урбано оранжериско земјоделие пред Зграда или на Покрив ... но бидејќи ова не ет уредено законски, та многу веројатно за слична интервенција ќе добиете комунална казна оти нели сте зазеле во најдобар случај отповеќе просторо од околниот тревник на кој иако имате право немате дозвола за негова ваква експлоатација, ха, то веќе ни ајвар не смееш да приготвуваш така а не пак да имаш некаква трајна хранлива инсталација ... бар саксиски тоа да е дозволиво и бар да има унифициран наќин на оградување за да нема недоумици општинските инсоектори каде влетуваат за да ви помогнат околу сортите и нивната заштита како не би оделе со пестициди заради неукост за органско одгледување храна ...


Edited by Zelenikovo - 13-Jul-2018 at 13:25
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 18-Jul-2018 at 21:03

за 63-тиов пост ќе речам убо е да имаме и фестивали или саеми и за добра технолошка пракса во индустријата за храна, она да се описменуваат ако не друго локалните стопанственици што можат во кави услови да сторат за подобра хигиена, складирање и амбалажа, но и вкусови ... што ќе биде корисно и на граѓанско ниво пр. иако постојат направии и садови за вакумирање треба соодветни уки и во однос ризиците од ботулизам кај складирање храна, а сигурно и некои кај така приготвената, бидејќи Народ и да знае може да подзаборави, илити постојано потсетување дека кај храната приготвена на Пареа вкусовите и хранливите состојки до максимум се задржуваат, а сетне може храната да се допотпече или пропржи за да има традиционален шмек, што воедно е и' поздрав пристап, блиску до манџите на нашите баби, со оглед дека денешниот фаст фуд табиет во екстрема оди конзумеристички дрско при подготвувањето на јадења, а сетне мораме да фрламе екстра камен по јавни кампањи за малку од малку тоа индиректно да се заузда ...

пример освен МолГас пристап во кафетериите, може да се тера екстра научно и во чајџилниците, а користејќи ултразвучен чистач [1][2]
односно може да импровизирате со ултрасоничен чистач за алати по дома, јасно ако не бил за чистење киселини!

https://www.chefsteps.com/forum/posts/ultrasonics

или најдобро да купите фабрички наменет за Мерак Чај во услужните дејности, освен ако не ви е мерак да одите со арпаџик понуда!

https://www.hielscher.com/ultrasonically-cold-brewed-tea.htm

а се со цел да имате екстра вкусна понуда за која во спротивно ви треба екстра супер искуства ...

https://www.seriouseats.com/2015/06/how-to-make-the-best-cold-brew-iced-tea.html


инаку, оваа технологија конечно најкорисна би била за прехрамбената индустрија, а дали и колку кај нас истата е норма незнам, но може да биде ко тренд или ко непишан стандард доколку и самите производители ја наведат индиректно некако, та и вие ќе се чувствувате безбедно, но и тие со екстра чалам, она на вратата од кујната ова да е залепено инспекциски ко супер брендирана хигиена, иако за тоа ќе им треба и ув-ц неонки вон работно време да дезинфицираат цела кујна ем хасап и ето га 100% Чисто етикета, нормално помалку осигурување та воедно и помалку проценти на стикерот ...

https://www.foodmanufacturing.com/article/2014/07/using-industrial-ultrasonic-cleaners-your-facility

http://en.notus-powersonic.sk/solutions/maintenance-cleaning/ultrasonic-cleaning-and-maintenance-in-the-food-industry.html

https://omegasonics.com/industry-specialties/food-and-drug.shtml

~

освен за чистење, технологија може да се користи и за сечење

https://www.researchgate.net/publication/268235556_Applications_of_Ultrasonic_Cutting_in_Food_Processing

http://www.ultrasonicweldingtransducer.com/china-20khz_ultrasonic_food_cutting_equipment_800w_professional_meat_slicer_machine-7164070.html

http://www.dukane.com/us/PFO_foodFAQ.htm

проблем кај сето ова е намалување на човечкиот фактор инспекциски во производство, но и сега оние кои сакаат просто го заобиколуваат, а и со оваа технологија тоа може да е случај, а наместо Човек визуелно да е контролор тоа да го прават исклучиво камери утре, што чинам треба законски уште сега со време да се осуети некако!!!

Edited by Zelenikovo - 18-Jul-2018 at 21:12
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 18-Jul-2018 at 23:17

сепак колку и да се интересна оваа технологија, не дека нема ризици

и технолошки во однос издржливоста на ваква опрема

Strategies for Reducing Stress in Ultrasonic Cutting Systems
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1475-1305.2004.00162.x

и биолошки во однос изложеност во ваква околина

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3008&PID=227216#227216

но и ко се' идеално нешто немњт на овој свет од земни алатки

https://www.seriouseats.com/2014/12/why-buy-carbon-steel-knives-best-kitchen-tools.html

логично аир ќе видат долгорочно оние кои дома од време на време би користеле ваква технологија, она за посебни прилики како би украсиле трпеза милиметарски прецизно ...

кога веќе сум на тема сецкање, би посочил една ука која Баба ми ја прераскажуваше, како за време скопскиот земјотрес кога биле за прв пат случајно заминати на одмор во Охрид се сретнале во Кајче со германци со кои нормално одма искомуницирале органолептички и без да се разбираат лингвистички, а кога Баба ми зела нож да сече Леб германката ја фатила за рака и рекла hаlt и зела германката почнала да го крши лебот, а Баба ми се чудела види ги какви европеи поназадни и од нас, по што некако се разбрале дека минералите и витамините сметала така германката сечејќи го лебот со метален нож се уништуваат, што чинам било нивно научно суеверие заради сеуште нерафинирано разбирање, слично ко и сега што политички си мислат дека ерга-омнесот на За-Ци ќе биде скроз на арно, а како влегле задкулисно јасно е дека ќе ги попари и побрзо него што очекуваат а во кој случај скокајќи од уплав и да се изгорат потоа, но да не остане недоречен муабетов еве во кој случај употребата на метален нож е полезна а коа не ет ... разбира се кога има здрава дебата ...

http://theconversation.com/health-check-can-chopping-your-vegetables-boost-their-nutrients-75393
Edited by Zelenikovo - 18-Jul-2018 at 23:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 25-Sep-2018 at 00:44

денес бев купил Грав Тетоец од Зелен Пазар а бидејќи прв пат купувам млад грав имав среќа тезгаџиката на ВЕДА2000 ме предупреди дека истиот ќе морам да го замрзнам доколку одма не го трошам, дејќи ко младфаќал молци, не ја разбрав добро дури и името на молците ми го кажа, нејсе и Благодарам за поуката, а заради која пак се допоучив на нет дека е паметно да се издвојат пред замрзнување готварски мерки засебно за да н есучи при одмрзнување замрзнување да се ремети и текстурата но и се ескивира бактериошолки ризик [1] и велам ајде ова е помал гајрет него тоа ребрендиран ресторански грав со остатоци од претходно кои ги мешаат со дневни порции, а што мислам не е само гајрет во биртии туку и фамилијарни ресторани, ако навистина во фрижидер варен грав тера и до две недели [2] затоа во многу ресторани во свет кујната е отворена и пред вас готват за да уживате воедно и во мајсторлукот на шефот но и да се осигурате дека ви подготвува свежа порција, што кај нас не е случај ни со елитните ресторани ко ни со политички кафекувари ... сетне нормално ве болело стомак ако не срце или мозок, реално од салмонела знае да биде и со побетер гајрет од болка [1] но еве на повидок е и за неа гмо решение [2] само на крај да не почнете заради уживање во забораена храна да забораите и дека сте Луѓе ... т не се плашете Устав туку гени да не ви сменат
нека ми прости админитрација за испадиве, но бар на оваа тема да има малку простор за смеа, иако озбилна е работава, бидеќи ко што може денес некој научник да извади корисно гмо решение, под неговиот лабос друг може да смисли ултра-терсене, имунитет хм во книги по античка биологија ќе го читате како белетристички епитет во жанр здраствена хигиена, но мислам до толку еугеничарите немаат амбиции, но секогаш може да се најде некој хаксли да смикса стилои нарации и контескти, иако нормално секогаш ќе има и хакери во тој случај кои ќе му буричкаат во концептална кујна преку прозор со оглед дека такви ликои обично екс-непризнаени генијалци, среќа на балкан (ко ни во цела јужна европа премногу дрма мрза (и не само во последно време од секогаш) инаку ќе не пишуваа во фотоникс спектра редовно во нано-рубрика верувале или не
туку интересно сецканите драгстор лубеници и дињи биле озбилен салмонела гајрет [1] бреј се смеев како во еу тоа не им се исплати ништо освен фелка лубеинца, но во однос ризиков ги жалам, иако таму бар иаат стандарди, но ќе биде смеење ако некогаш Народ ги дочека и тука, како оние за микробиолошко скенирање храна така и оној склет да не им се исплати да купат цел бостан ко ни пола стан ако не е под хипотека ...
Edited by Zelenikovo - 25-Sep-2018 at 00:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 27-Sep-2018 at 11:44

вчера јадев вчерашно гравче и нормално следниот ден секогаш е поубаво бидејќи сокоите се имаат хемиски стегнато во фрижидер а потем загреани се рзуваат и поубо, веројатно на молекуларно ниво се случува некое фио рандеву, слично како идеја коа е повкусна кога ја забележите а потем освежите него на прва кога е истурена, иако некои муабети ко што на прва ќе легнат ко органско свежи на втора покнап на трета позорт а на четврта посклет е да поминат ...

во секој случај ова можете да го постигнете и со свежа храна која брзо на пола саат ќе ја замрзнете, а откако стивне по готвење (за да не ви скрца ко врела витрината за длабоко замрзнување) пак ќе ja загреете [1][2][3]

исто што побрзо мрзнење загревање повкусен муабет но не секој е кадарен за такви акробации [1] освен ако нема при рака побезбеднa инстант мрз направија [2] или пак знае каде да најде и користи сув мраз или течен азот за вакви непце неопходни марифети [3][4] а еве поучно видео во однос ваков чоколаден муабет некаде на пола абер е муабететот со поентите

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 28-Sep-2018 at 12:50

веројатно бркањето вкусои епикурејски идеалнопреку лес-ис-мор простап каде максимум ќе извлечете ете од Чоколадо ко она горе е за многумина неразбирливо а што пак го компензираат со екстра прејадување бркајќи фини сластољубија преку рапава текстуракоја бидејќи не лизга мора одма да с голта особено ако сте гладни, но и во двата случаи Чоек станует џанки односн зависник, заради што неопходно е разбирање дека кризите пр. во случајов за Чоколадо имаат поизворно решение доколку Чоек за тоа е свесен за така да ја избегне стапицата на кратко а слатко лижење прсти или пак долго а ненаситно лижење лажици, односно доколку затреперите за чоко-фикс всушност на вашето тело му треба Магнезиум, но бидејќи во регистри нема ваква информација та рефлексно се с'скате по чоколадирана фатаморгана, што пак во спротивен случај ќе земе зелена алтернатива а евентуално да ја посоли со чоколадни мрвици ко мастраф зарзават или каша колку да се дефокусира од метросексуални трендои дека благо без чоколада е ко плуќа без воздух што за многумина може е реалност како фатаморгана но ко таква да им ја промовираат на сите би било благоречено ерес! та размислите каде со таков или онаков памет, но што треба да ви е поука декаи откако се освестите треба претпазливост и в однос понудата од мастрав кој дури и ви нуделе ко органик во форма на хемиска чорба поарно ко новокомпонирана наспроти изворна музика да го изескивирате освен ако магнезиум ви е сотрен сестрано

https://www.verywellmind.com/chocolate-and-craving-67898

Originally posted by Zelenikovo

-ЗеленЧај-МалкуЛој-20+1Пост-Edited by Zelenikovo - 05-Nov-2018 at 03:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 29-Sep-2018 at 20:40

кој би рекол дека за америте идеален нутритивен пач би бил Тетовско Гравче бар во однос Магнезиумот [1] иако сигурно со нивниот џанкнфуд табиет само со АП можат да се избалансираат (Аирлија на Паметот) но зар ова не е поука за сите нас бидејќи го бркаме америчкиот СОН, што кога не би го праеле и ние тука на балкан би се избалансирале како Македон и Магнет многу полесно, но инда не е така добро е да има некој да потсетува на органик лајф-стаил макар и не го живеел но бар да го вкусил за да може и да биде колку толку меродавен за да сведочи малку од малку бидејќи многу од многу се имаме исчуручено во однос добрата прехрамбена пракса на нашите предци ...

еве интересен абер од истиот сајт во првата фуснота во однос Протеини и Калциум ем равенки за правилен внес на протиени според возраст [2] хм сето ова кога би било задолжително за менија во градинки и старски домови може и при скопска пм-идила ќе тера Народ и до +100 нормално ако има ко зачин канабиноиден дресинг [1] иако поубо е истиот да е напраен од свежи цветои наместо сварена есенција колкуми да ви тврдат дека така маслото ќе биде попотентно [2][3] сепак кај нас ова е за сега сф-муабет кој најлесно би го праеле денеска во Шпанија или Чешка

реално кај нас недостасува научно-ајурведски пристап кај рестораните и сендвичарите, бар се што е во близина на училишта и болници од такви услужни објекти би било убаво да се приморани за добивање лиценца исклучиво доколку имаат волја за мениа со здрава исхрана, нормално ако ова е Норма за околијата колку повеќе за Мензите во овие јавни објекти каде прв чекор треба да биде Оделение за Нутритивност ко што наведуваат во клипот долу за презентацијата на реформската болница која вовела раститела храна на менито, иако мислам кај нас недостасува и една Нутриционистичка Клиника која за секој еден Пациент во земјава би срочувала домашно мени по барање од матичен лекар, но и да ги окуражува препораките и со кулунарски пристап како нутри-превенцијата би била што повкусен избор за пребирливите пациенти [1][2] но за почеток добро би било доколку училишните и болничките мензи имаат мени по избор [1/u">][2] ...https://www.dailybreeze.com/2014/04/13/torrance-hospitals-give-patients-hotel-like-food-experience/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 30-Sep-2018 at 16:41

ете интересна појава на панелното мени во 40-та секунда на последното видео од болничката менза во хотел'стајл болницата во Англија '66-та каде индиректно преку Macedoine Veg. резонира нашата посебност ето во кулинарството, а иако тогаш официјално бевме југословени сепак имало наш вајб логично по цела европа чим и во ук, дефакто не можеме да избегаме од фактот дека македонско име нема да загине опстојувајќи ако не другде на нечие мени

но дали македонската салата, овошна или зеленчукова бидејќи ја има во двете комбинации пристуна како македонска, воедно и ја перцепира светот како етнички типична за нас, нели она Македонија била микс од разлилни Народи та европеите затоа на микс-салатите им дале таков епитет ...

http://menus.nypl.org/dishes/3868

... што иако може етимолошки ималo таква генеза за името, еве налетав на официјален современ кулинарски абер каде е потенцирано дека именувањето на таквата салата не е заради етничкиот микс туку заради начинот на сецкање на зарзаватот

https://www.thefrenchcookingacademy.com/vegetable-cuts-know-4-common-cuts-used-french-cooking/

амешно пак кај нас ваквиот микс го викаме руска салата, веројатно свесни сме биле дека е пежоративна етикета за салата, иако заради туристички агитпроп мислам дека смешно е западниот свет така да именува миксани-салати а ние тоа да не го користиме тоа оштроумно во менијата, што бидејќи не ни е навика и тоа мора законски да е уредено за да стане секојдневие, тоа Луѓе измислуваат милилн начини за себепромоција а ние ниту од оној кој е завозен ете бар на запад да не го користиме таквиот моментум, што пак од друга страна е добредојдено во однос постојните еополитички околности, но ко за беља ако до сега а менијата руска салата беше секојдневие токму кога сакаат конечно политичарите да отворат еа-врати преку компромис со јужниот сосед е сега ќе почнат по ресторани руската да ја именуваат ко македонска салата а што потенцијално може да биде и повеќе од склет да и по менија почнат да забрануваат вакво именување за да така не се предизвика некако јужниот сосед попат еа-коридорот да спушатат рампа за балкнаски излез односно европски влез, мислам смешно и да помисли Чоек дека до таму тера нашето патешествие, но дефакто и менијата можат да станат озбилен гајрет за македонска еа-пенетрација ...


Edited by Zelenikovo - 30-Sep-2018 at 16:46
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 15-Nov-2018 at 21:58

еве едноставно инфо за салати, но одма забелешка наместо да е набројана Македонска Салата најнапред, ем појаснето дека тоа е всушност микс салата дал зеленчукова или овошна, а ко таква во цел свет веќе два и кусур века препознатлива, за така да се тера по Народ но и ресторанџии навика за туристички агитпроп, тоа онака набројана скромно а не од скромност некаде в срде текст, ајт и тоа е нешто таман мнозина да се чудат што е тоа Македонска Салатанели треба во зграда да стои (Руска) бидејќи во екс-ју би било ерес да етничкото некако да се апострофира та нашле итпроповци нанкпм начин како да се самоунижат културно ако тоа не биднало директива од централа, таман за деценија две што по медиуми што по кујни веќе да стекне Народ смешна навика да и по дома ја етикетираат иако само зеленчуковата верзија како Руска ...

http://barcode.com.mk/magazine/spisanie/241.html


чинам има нешто абер понапред за дресинг во нишкава, а моја навика (би додал додека не се описменив токму ч'чкајќи абер за тука дека е зорт работа како се добива) беше покрај зачини масло лимон и соја сос, но немора да значи дека секој соја сос е зорт, иако ет ифрит ко што велат аберите понапред, веројатно како потреба за обогатување на вкусот комбинации има во недоглед но ретко да видам да има некој навика да користи Мед во преливи, можеби експеримент додаток како боровинки и кое било шумско овошје и зеленчокова салата вака ќе ја доароматизира но за што треба да имате Џур'Ку'Ча навика а тоа да е здраво и вкусно, конечно за да преливот не штрчи гозно секогаш над салата изрендајте свежи неизмешани состојки како органолептички спин, особено битно ако одите со обарени зеленчуци како би ги решиле што повеќе од оксалати ко што се блитва или спанаќ

посекако крајот го краси делото ако она Здраво ви ет јасно каде ет најприсутно [1][2][3][3/url">">[4][4][4][4] ова последниве 4-ри фусноти се можеби и најбитни за оние кои страдаат од мигрени та внимавајте на гостите да не ви дрмаат непотребно ногари од маса, на последната пак фуснота има абер како да добиете нехистамински дресинг, нема да го цитирам аберот бидејќи без да ви е јасено како колку хизтамин ет склет бадијала да терате ЗдравКоДренПрелив ...chEk dis aUt 2 "Don't overdress it"


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 27-Nov-2018 at 04:30

ако може Табаско да биде дресинг зошто не би можело и Ајвар да биде прелив за Зелена Салата, само треба некое време експериментирање околу комбинациите, зар така не настанале сите рецепти, бар ова да е норма за елитни ресторани и хотели да мораат да имаат салатен прелив од Ајвар, но таму не ет стандардизирана ниту руската како Македонска Салата а не пак друго, на страна што истата ја теќерават со шаблон сувомеснат додаток, кој пак пример во рестораните етикетирани ко Меана треба да е што поизворно стандардизиран салатно, та наместо салами во Македонската Зелена Салата да мора да оди кубено(чопед)месо или резанки(филетки)риба, но кај нас нема абер да се срочи стандардизација на облеклото а не пак на поезијата, нели за облеклото само стихијно трендовски се дума ко да бркаме комшиски провинцијалци од туристички аспект, иако ни од тој нема поетска предожба скоро никаде по секојдневните локали, единствен кој блиску здрмал поетично колку што ме држи сеќавање е поранешна Кула во Безистен каде по гостинска инерција стана норма благите палачинки да ги служат со кечап а солените со чоколаден прелив, место каде и од дома можеше чоек да си донесе без проблем на маса специјалитет со кој би изненадил екипа бидејќи беше кафетерија а не ресторан, сличен поетски вајб кој не стигнал на мени е микс од боза-боровница по слаткарниците, но може да се каже дека вистинска поезија би било да имаат една Народна понуда на мени рестораните која би ја извлекле од спунт маркетиншки преку свој вебсајт или можеби од некоја од контактните тв кулинарџилници та и народ да може да проба некој рецепт кој се покажал како уникатен, кога пак на истиот би поработеле и Технолози на Храна како би ги опраиле сооднос на состојки во однос здравје наспроти вкус та не е чудо и да е збогатуваат менија со нови уникатни локални поетски зарзавати ...
на таквиот кликлак ако нешто недостасува како туристички спин тоа ет секој еден бар каде се служи Мезе како прилог за пијалок да мора шанкерот или келнерот да имаат бар краш-курс за Салати кој може паметно е да се помине и кај вичен лиценциран кулинар, но веројатно и тоа би го стандардизирале како вечерна угостителска наобразба во Раб.Уни~Ко.Ра., нели доколку рљзбереме дека семкар не може да биде шанкер и обратно, всушност можеби и тоа би поминало но каде како, ваквиот ред посекако не би бил заради нешто друго туку за да не им биде на туристите турлитава се', брендирањето само по себе значи одредена стандардизирана идеја за да што повеќе се привлече внимание ако не ќар, иако аирот ќе биде и за домакините бидејќи секогаш ќе имаат абер каде да ги занесат своите домашни гости, прабабата на поминување или баџанакот вратен од долг пат, можеби внучето од таде големите бари, којзнае така синкир ќе им се заарни на сите та и на Пазар да дочека Чоек да му плнуди некој тезгаџија стрит-фуд со стикер македонски-оштроумно-склепано пр. Печено Јаболко со Мед и Печурки или пак Макало со Кроасан од Зелник Тесто, јасно послужени уште поинвентивно на некоја тенка резанка перфорирано дрво кое би им останало за спомен на роднините гостите комшиите ...

незнам зошто но во дресинг кај нас ретко кој ставаендано јаткасто овошје, кое дава фино чуден вкус на Марулата да комотно гладен може да се наруча само и од салата, јасно ако е стрплив и причека да проработат мелените Кикири, Фстаци, Ореви или Бадеми во стомак, некој ваквиот прилог го тераат како додаток, но доколку е прелив вкусовите се мешаат далеку посилно, а плус има Луѓе на кои им паднала пломба а сакаат таков штим во уста, корисно да се знае дека треба да се мисли на секој еден гостин во секоја прилика форчункуки така земено би било различен поетски принт на салвета, мислам ок да се нема креативност или истата да е строго копи пасте, но бар Македонско Чадорче некој да стаи во сладоледот од Јапонски Јаболка чунки некој од угостителите Јаја паша ...

туку орук на тема, чул ли некој колку е стара работа Прелив за Салата!? еве ние може да ојме и до неолит, мислам имаат најдено во Тумба Маџари нешто вишок семиња во садоите за храна, бонус како туристички агитпроп кој може да го тераме и налик Кукурек д кој нема да се отруете а ќе бидете здрави ко Дрен ...

https://www.foodingredientsonline.com/doc/salad-dressings-and-sauces-through-thick-and-0001

Viscosity of Salad Dressing Lab - Pharmahub [1]

http://blog.mixerdirect.com/how-liquid-viscosity-works
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 14-Dec-2018 at 04:30

Ловорот е идеален за салати, но сомлен па посолен ко венец, што велат за некoј да не се загрцне [1] од непокорноста на Дафне ... во секој случај Ловорот е бар антисептик иако доколку се извади квалитетно масло сигурно пуздер ќе праи по Салати ко разредена основа за Прелив ако не масло за масажa, во третата фуснота Чоеко вели помагат и за дијабетис [2][3][4]

https://www.spicesinc.com/p-7807-organic-ground-bay-leaves.aspx

https://www.seriouseats.com/2014/03/ask-the-food-lab-whats-the-point-of-bay-leaves.html

https://www.splendidtable.org/story/bay-leaves-are-an-optional-ingredient-but-things-are-definitely-better-with-them

https://www.motherearthliving.com/food/chocolate-pudding-with-bay-leafhttps://www.nutrition-and-you.com/bay-leaf.html [1]

Комартчета и останати домашни крлежи
[1] ~ [1][1][1] ~ [1]

https://www.ndtv.com/food/tej-patta-bay-leaves-for-diabetes-how-to-use-this-herb-to-regulate-blood-sugar-1940129Edited by Zelenikovo - 24-Jun-2020 at 15:53
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 24-Jun-2020 at 17:35
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 16-Jul-2020 at 12:48

д трик хир ис хипохондрија рулз наудејс
сепак за во Кујни По Градинки Училишта Студенски Кампои моит да мине
веројатно во Болнички Мензи исто може да се впрегне Плазма Бренер

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1609&PID=242888#242888

https://www.bbc.com/news/science-environment-31043991

https://www.foodsafetynews.com/2019/05/recipe-for-pathogen-destruction-a-little-air-a-little-electricity-a-flip-of-a-switch/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 17-Jul-2020 at 21:08скапа опција дали, но може имет и заобиколно ефтина алтернатива

https://ideas.ted.com/the-strange-healing-properties-of-water-zapped-by-lightning/

прашање е само зошто рокнале (со сјатоите) некои истражувачи во сАд [1][1][1]
иако за еден од нив ова може е јасно зошто [2][2][2][2][3][1]
а капак е дилемата дали ко и за h2o кристалите [3][4] сеуште и за ова гледаат меинстримерите дрско [4]
а интересно е дека постои (можеби) спин во однос ковид-19 [4]
битно еве пробувале и до сега вака да третираат вода антибактериолошки
а видеово вели дека дури и' pfas и фталатите може вака да се сотрат
уште да е навистина Водата ко спржена плазмично полезет за Тело и ето фората!а што ако пржавката оди понискофреквентно!?
ајт кој вели дека Ви-Фи по дифолт мора секогаш да е зијан!?
ете правилно впрегнат спектар може и’ да оправа ситуација!
проблем само во неконтролирани околности ем по здрави луѓе!
бар има абери дека не секогаш муабето е топ, зависи за што [1]Edited by Zelenikovo - 17-Jul-2020 at 21:16
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 02-Aug-2020 at 05:50
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 03-Aug-2020 at 05:32
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.