build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Куќа со еден или два спрата?

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vasill View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Apr-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vasill Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Куќа со еден или два спрата?
    Posted: 02-Apr-2014 at 00:17
Ме интересираат конкретно финансиските импликации на градба (куќа) со еден или два спрата?

На странските форуми секаде пишува дека двоспратна куќа е поевтина за градба (се штеди на темели и кров), но ми се чини таму се работи за друг тип на градби и не сум сигурен дека тоа е баш случај и кај нас...

Дали некој може да ме посоветува за ова?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1846
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 02-Apr-2014 at 16:53
Па точно е ама од аспект дека се штеди на тоа наместо да градиш 2 куќи градиш една со 2 спрата ,ама штедењето не е превисоко (можеби некој 20 посто од цената) туку се заштедува само на кровот и на тоа што нема да правиш темели два пати ,но секако за поголема куќа се прават поголеми темели и тука има и дополнителни трошоци како што се плоча ,носачи, дополнителни столбови итн.
Ако имаш пари секако дека е поисплатливо да правиш куќа со приземје и спрат наместо да правиш две куќи.
Back to Top
vasill View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Apr-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vasill Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-Apr-2014 at 23:59
Originally posted by daci92

Па точно е ама од аспект дека се штеди на тоа наместо да градиш 2 куќи градиш една со 2 спрата ,ама штедењето не е превисоко (можеби некој 20 посто од цената) туку се заштедува само на кровот и на тоа што нема да правиш темели два пати ,но секако за поголема куќа се прават поголеми темели и тука има и дополнителни трошоци како што се плоча ,носачи, дополнителни столбови итн.Ако имаш пари секако дека е поисплатливо да правиш куќа со приземје и спрат наместо да правиш две куќи.
Не станува збор за правење на две куќи. Туку на куќа со иста квадратура - дали е поевтина градба на куќа пример 150м2 приземна, или пак 75м2 1 спрат+75м2 втор спрат...
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1846
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Apr-2014 at 00:13
Логиката е иста како со двете куќи.
Заштедуваш и тоа токму така како што си разбрал ,но сепак не заштедуваш комплетна цена на темели бидејќи за п+1 требаат подобри, појаки и поголеми темели кој коштаат повеќе отколку само за приземјен спрат.
Back to Top
vassk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Apr-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vassk Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Apr-2016 at 10:03
Здраво дечки, супер сте. Ми треба една информација.

Наскоро ќе почнам со изградба на куќа, па се двоумам меѓу приземна куќа од 150м2, или куќа на спрат, исто со некои со 150м2.

Бидејќи плацот дозволува и приземна куќа, единствено што сега ме интересира е што е поевтино


Прво да напоменам дека во игра се и монтажни куќи, и класична градба, па и за тоа ако некој знае што би било поевтино.


Еве зошто ја имам таа дилема:

1. ПРИЗЕМНА куќа
- нема потреба од скали (повеќе ефективна квадратура)
- нема потреба од тераси (повеќе ефективна квадратура)
- нема потреба од втора плоча

2. КУЌА СО ПОТКРОВЈЕ
- помалку м2 кровна површина
- помалку м2 темели


Комуналиите се иста цена и за приземје и за поткровје.

Ве молам за одговор и помош.


Поздрав!


Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 715
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 01-May-2016 at 21:23
Главните разлики и сам ги напомена. И генерално приземна куќа би требало да е малку поефтина. Но пред се се работи на вкус за што е подобро.
Јас лично би одел на приземна куќа заради поефективно искористената површина иако се троши квадратура за двор. На пример едноспратна Хот-Хот монтажнита куќа со 130м2 чини ~38000 евра (околу 300 евра/квадрат) за систем клуч на рака, што сметам дека е прилично поволно. За ~150м2 куќа, не би била повеќе од 50000евра, без разлика дали е едноспратна или приземна.
Исто така би обрнал внимание и тоа какви куќи има во околината.

Edited by stratus - 01-May-2016 at 21:25
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 735
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Dec-2017 at 14:28

најголема предност кај 2 куќи во однос П+1 е што како недвижност можеш полесно или одвоено да ја продадеш, обично луѓе кога немаат финансии а размислуваат за проширување фамилија онаму каде пуштиле корен, креваат куќа со прва плоча и кров врз неа ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.