build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стадион под Тумбе Кафе - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Spiridon View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Spiridon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 18-Feb-2014 at 01:46
Originally posted by Dexter26


А кога сме кај атлетските патеки, тие се повеќе од добредојдени, бидејќи речиси и ги нема во Македонија, кога зборуваме за професионални атлетски патеки за професионални атлетичари.


Koi profesionalni atleticari?Ima li takvi?Ima,kako sto imame pretstavnici vo Soci koi od 85 takmicari zavrsuvaat na 84 mesto,zasto eden se povredil.Uspat prodavaat mobilni telefoni...
Temava e FUDBALSKI stadioni,a fudbalski stadioni se gradat bez atletski stazi.Koj saka da trca neka trca pokraj reka,neka napravi uspah pa neka bara uslovi.Na kraj kraeva,mozat da se napravat solidni atletski stadioni(tereni),ionaka sekoe selo ima teniski igralista.Fudbalski stadion se pravi bez atletska staza,imame eden takov stadion_Gradski,a i toa e mnogu za makedonskata atletika.
PS Onie renderi za stadionot vo Bitola izgledaat kako da si igral nekoj.Saral nekoj sto na stadion verojatno nme ni bil.Za 3 miliona EUR Bitola moze da dobie odlicen stadion za 7-8.000 lugje(pogolem ne im ni treba) so 4 tribini.Primer=G.Milanovac(ima 3 tribini),odlicen stadion.
Back to Top
Spiridon View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Spiridon Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Feb-2014 at 01:54
@Goran
Ednata tribina vo Bitola e sosema solidna.Taa neka ostane,da se nasminka,uste 3 pomali i stadionot bi bil bombona.Toa sto na snimkata pokazuvaat iskrseni stakla,gjubre na site strani toa ja pokazuva kulturata na nasiot narod.
PS Bitola i ne e nekoj fudbalski grad,najgolem uspeh za ovie 70 godini im e igranje vo 2 YU Liga(nekolku godini),a vo nezavisna Makedonija za 24 godini imaat eden Kup i tolku.Toa sto se sobrale na edna utakmica 5-6.000 dusi ne znaci deka im treba stadion od 12-13.000 lugje ko sto baraat.I Gradski vo Skopje e ogromen,ama go napolnivme samo ednas.Od start se gleda-PROMASENA INVESTICIJA.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Feb-2014 at 03:18
- Атлетските патеки се добредојдени... не значи дека ако во моментов не вадиме некој квалитетен спортски кадар, дека во земјава не треба ништо да има... меѓудругото, ако нема терени, нема да има ни заинтересираност и ќе си останеме на истото
- Не знам зошто секогаш толкава дискусија се врти околу капацитетот на стадионите... најпрво и најбитно за нашиве стадиони е да им го дигнеме стандардот, односно да не бидат само маалски терени со трибини, туку стадиони со простории, опрема и модернизација... плус фејслифтингот е потребен како и да е, за тоа барем не треба да се дадат многу пари
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Feb-2014 at 05:03
Не зафркавај,само лугето ги обвинуваш нивната култура ако имаше некој кој се грижи за стадионот немаше да биди во таја состојба.
Никој не бара да се направи супер стадион него да биде достоинсвен па макар и нека собира 8500 теренот да биде рамен да има осветлувајне за ноќни натпревари соблекувалните да бидат на ниво да има асолни столчина да не делува депресивно
Да задоволува мин услови да можи Мак репрезентација да игра не само во Скопје kategorija 4
http://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_stadium_categories
Гарантирам за понеатрактивни противници ке има повеќе народ него во Скопје.
Back to Top
Spiridon View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Spiridon Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 25-Feb-2014 at 23:55
Pa Goran,jas opsto za nasiot narod zboram,za nas.Ne treba valjda nikoj so kamsik da ne uci sto se pravi,a sto ne,dali da se krsat stakla ili ne.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Mar-2014 at 13:54
За сè има вторпат
Back to Top
Razbirash View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Dec-2012
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote Razbirash Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 10-Mar-2014 at 16:10
Велешани и Прилепчани ве има ли на форумов? Ставете некоја фотка да видиме до кај стигнаа новите терени...
Back to Top
Goran Bt View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Apr-2014
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Goran Bt Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 02-Apr-2014 at 18:16
Здраво на сите на форумот

Од време не време го посетував форумот исклучиво за мислењата за спортската инфраструктура и бидејќи сега имам мака се зачленив на форумот па барам помош(стручно мислење) од вас на форумот оти јас врска немам од архитектура за ветениот стадионот во Битола !
Значи вака како што знаете за нашиот стадион беше ветен пред година дена за време на изборната кампања на локланите дека ќе се гради стадион за 12 000 гледачи со 4-ри трибини по УЕФА стандарди и тоа англиски стил што значи исклчиво фудбалски стадион ...
Сето тоа беше во ред до колку не се доцнеше со почетокот и реализацијата на ветеното кое доцнеше скоро година дена па така пред месец ден два беше избрана Мегарон инженринг како проектанска фирма и имаше презентација на 11 идејни решенија од кое ниту едно не прифатливо односно ен од тоа што беше ветено .Помошта од вас ја барам бидејќи како што споменав беше ветено односно нашето барање е стадионто да биде со 4-ри трибини што начелно е прифатено па сега проблемот е во атлетската патека која се решени до општината и мегарон да ја има на стадионот па од вас барам било какво стручно мислење анализа споредба или статистика за сите нови стадиони или реконструкции дека секаде се избегнува атлетската патека како непотребен трошок плус што се губи на амбиент итн ...Исто така спорна е категоризацијата каде сега е предвидено стадионто да биде од 2-ра УЕФА категорија а нашето барање е да биде од 3-та УЕФА категорија а бидејќи е мала разликата финасиска се надевам дека ќе прифатат стадионот да биде од трета категорија оти веќе кога се прави да се направи како што треба !
Back to Top
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Apr-2014 at 18:31
Не е прашањето дали ќе имало атлетска патека и дали ќе бил од втора или трета категорија. Прашањето е дали ветувањето е реалистично и дали во Битола во скора иднина навистина ќе се гради нов стадион со капацитет за 12000 гледачи а одговорот е НЕ. Дајбоже да грешам.
Back to Top
Goran Bt View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Apr-2014
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Goran Bt Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 04-Apr-2014 at 22:13
Originally posted by oTeget

Не е прашањето дали ќе имало атлетска патека и дали ќе бил од втора или трета категорија. Прашањето е дали ветувањето е реалистично и дали во Битола во скора иднина навистина ќе се гради нов стадион со капацитет за 12000 гледачи а одговорот е НЕ. Дајбоже да грешам.

За тебе ако не прашањето за мене и и некој друг тоа е најважното прашање муабетот ми е ако веќе се планира да се гради и се вложат шо ти знам преку 20 миљони евра за рконструкција на таков стадион барем да се направи како што треба !
Бидејќи со таа УЕФА категоризација и како што е предвидено сега со 2-ра категорија многу малку добиваме шо значи А-селекцијата на Макеоднија не ќе може да игра натпревари во Битола туку едино само У-21 репрезентацијата како и нашиот Пелистер до колку дај боже се квалификува во групна фаза на лига европа или лига на шампиони ќе треба да игра пак во Скопје и за џабе ќе се реновира стадионот односно ефектот ќе биде многу мал и незначителен !
Што се однесува за атлетската патека факт е дека сите реконструкции и нови стадионо во европа и соседството се градат без патека пред се поради финасиите за неа како и амбиентот и лошаата слика и малта искористенот итн ..Па за тоа побарав помош дали има некоја анализа споредба или статистика колку стадиони сега се правата со патека а колку се без атлетска патека ...
За другиот дел и твоето не верување за изградбата на стадионот не можам ништо да речам освен ако си од Битола да се приклучиш на тимот кој сака и работи да има стадион како што заслужува Битола односно сите заедно можеме да го добиеме тоа што ни беше ветено дали милум или силум стадион МОРА да се направи , што значи секоја помош е добредојдена а со тоа да го зголемиме притисокот врз тие што ветја да го градат а потоа да се направи притосок тие другите од главниот град да со исфинасираат како кај нив
Значи ако сакаме вистина и се сполтиме мислам дека ќе дбоиме стадион и дека конечно Битола ќе добие еден капитален објект но пред се како што споменав со 4-ри трибини фудбалски(англиски стил) стадион од 3-та категорија !
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 05-Apr-2014 at 11:09
Горан, стварно си оптимист и продолжи така, но со оглед на сите најавени реконструкции/изградби на стадиони (освен во СК), ништо не мрднало од мртва точка. Така што тоа не ни остава многу простор за надеж дека можеби некому и некогаш ќе му текне дека Битола навистина заслужува стадион како што треба и истиот да ги исполнува УЕФА стандардите.
Но надежта последна умира
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 406
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 07-Apr-2014 at 09:45
i jas sum optimist mislam deka ke bide zasluzuva Pelister nov stadion barem derbito da zivee najkolem sportski nastan vo drzavava spored mene Varda - Pelister da imaat i komitite kade stolcinja da krsaat
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 07-Apr-2014 at 10:48
И јас сум оптимист искрено,според најавите 12.000 би требал да биде,според мене и 10.000 да е,топ ќе е,само да се направи како што треба,тип топ,значи со хотел до него,трговски ова она,да се заокружи како комплекс да речеме.

Башка што срамота е само еден асален стадион да имаме во државата,заслужува репрезентацијата да игра и во други градови,посебно во Битола.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 07-Apr-2014 at 11:18
Според мене треба да се испита можноста за набавка на стандардизирани модуларни трибини кои би биле монтажи а со времето и потребата би можеле да се надоградуваат.И секако би требало да бидат класично фудбалски стадиони без патеки за атлетика.  
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 08-Apr-2014 at 01:16
Денес (08.04) ќе има презентација на проектот во Битола, каде секој ќе може да даде предлог за финалното издание на стадионот.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 08-Apr-2014 at 02:05
Цела тема некако оф-топик, па уште и хотел и трговски да се заокружело... фани пипл.
Traveling.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 08-Apr-2014 at 14:31
ФОТО ГАЛЕРИЈА: Вака треба да изгледа новиот „Тумбе Кафе“
Вторник, 08 Април 2014 15:43

Општина Битола и архитектонското биро „Мегарон-инженеринг“-Скопје денеска го промовираа идејното решение и проектот за изградба на новиот фудбалски стадион „Тумбе Кафе“ со капацитет од 12.000 гледачи.Новиот фудбалски стадион во Битола ќе биде изграден според меѓународни стандарди и според критериумите на ФИФА и УЕФА ќе биде класифициран во стадиони од втора категорија на кој ќе може да настапува и националната сениорска фудбалска селекција.- На стадионот ќе бидат изградени три нови трибини и ќе се реконструира сегашата јужна трибина. Ќе изградиме фудбалски стадион кој Битола од Хераклеја до денес никогаш го немала. Реализацијата на овој проект ќе почне од 1 јуни, а најголемата инвестиција и содржини се поврзани со северната трибина која чини околу 4,5 милиони евра, додека вредноста на целиот стадион е околу 8 милиони евра. За изградба на новиот стадион ќе отвориме и посебна донаторска жиро сметка затоа што очекуваме поддршка од стопанствениците, но и од Македонците во странство, истакна градоначалникот Владимир Талески.Според спортскиот новинар и хроничар Димче Миновски првиот фудбалски стадион во Битола бил изграден пред 77 години, а изградбата на новиот ќе биде на истата локација под Тумбе Кафе во овој град.

http://kurir.mk/sport/fudbal/153940-FOTO-GALERIJA-Vaka-treba-da-izgleda-noviot-Tumbe-Kafe

Може некој да ми каже зошто кога копирам текст не ми излегуваат и сликите? Веројатно е нешто до подесувањата зошто на едниот компјутер се копираат и сликите?


Edited by kultuzin - 08-Apr-2014 at 15:18
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 08-Apr-2014 at 14:37
ke gradat stadion so donacii? pa dali se normalni?! valjda cekat na avstraliskata dijaspora da go platat stadionot..
kako i da e ako go pravat stadionot so atletski pateki bolje da ne go pravat.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 08-Apr-2014 at 16:16
Не го градат со донации, туку ќе отворат жиро сметка за секој што ќе сака да донира пари (не гледам ништо лошо во тоа). Сепак оваа најава јас повеќе би ја сфатил како предизборно ветување.

Еве ги сликите:За сè има вторпат
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 08-Apr-2014 at 16:42
Како тоа ќе градат нешто за кое немаат пари??? Ова доаѓа исто како да кажеш ќе купам Ауди А6 ама кога ќе соберам пари или поедноставно кажано кога ќе ми се падне на лото...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.