build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стадион под Тумбе Кафе - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 08-Apr-2014 at 20:11
НИшто посебно, како мала верзија на скопскиот. Но како и да е, мило би ми било да се изгради
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 08-Apr-2014 at 22:16
Ако приметивте на сите рендери намерно е изоставена веќепостоечката трибина, освен на последниот, каде целина изгледа ужасно.

Не сфатив дали е само референтно ставена или навистина мислат и по реновацијата (ако некогаш се оствари проектов) да остане со ист изглед, меѓутоа според тоа што се гледа на видеото подолу, во првата фаза планирано е само 2/3 од лакот да се градат, односно делот кој гледа кон базенот да не се ни започне. Мене вака од око ми изгледа дека никогаш не би ни имало место таму да се гради.

Ете го во прилог видеото, каде многу појасно може да се сфати како течеше презентацијата и за што станува збор:

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 08-Apr-2014 at 22:20
Чекај дали тоа на последната слика изгледа дека едната трибина нема да биде во склоп со останатите ????  
Back to Top
juventino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote juventino Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 08-Apr-2014 at 22:22
Ова нема смисла да правиш нов стадион и да оставиш една трибина , а таа пустата да нема никаква сличност со останатите. Да е како на Арена „Филип II Македонски“ со јужната можам да разберам, но ова нема смисла еден пример за таков стадион е Максимир кој е ужасно грд стадион. И зошто се прават стадиони со атлетска патека не викам да нема атлетски патеки но немора да бидат на стадиони (ете една има на Арена „Филип II Македонски“ немора на секој оти јас не памтам да некогаш имало некој сериозен атлетски митинг кајнас).Нај паметно е да се направи стадион со 4 трибини нешто како Стожице во Љубљана,УПЦ Арена-Грац,Бентелер Арена-Педерборн.... 
Back to Top
ArChJaZz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ArChJaZz Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 08-Apr-2014 at 22:50
А бе може е предизборно ова со стадионов во Битола, ама и националната арена „Филип II Македонски“ беше предизбореа, па се направи.....Затоа мислам дека би било подобро да не се задржуваме толку на политика, туку да си тераме АРХИТЕКТУРАCheers.......Е сега да се завртам према архитектурата....Го разгледав стадионот од сликите приложени на форумов и моето мислење за проектов е дека капацитетот (12,000) е добро пресметан, гавните трибини се повисоки од бочните и тоа е добро решено...настрешницата е ОК, а фасадите мислам дека се најдобро решени од цел стадион. Едно од нештата што мислам дека е невешто решено е вклопување на старата трибина со новите трибини и имам уште една забелешка, а тоа е патеката за трчање која според мене е непотребна на мал стадион. Милам дека ако ја извадат патеката за трчање, ќе можат многу полесно да ја спојат старата трибина со новите, едната трибина (југоисточната) нема да мора да биде помала од северозападната, а мислам дека и стадионот би изгледал многу по компактен и по скоцкан....со исфрлањето на патеката за трчање исто така се намалува и цената на градба на стадионот бидејќи периметарот на целиот стадион би се намалил, а со тоа и површината за градење, плус нема да се трошат пари за патека, а цената севкупно би се намалила за одприлика 15%. Мислам дека стадионите без патеки за трчање се далеку поубави и имаат поубава атмосфера од овие со атлетски патеки кои стално изгледаат како да се празни. Јас искрено се надевам дека стадионот ќе се изгради и дека ќе одам во Битола со воз да гледам дербиBig%20smile....Поздрав
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 406
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 08-Apr-2014 at 22:57
ako pravat stadion neka pravat sto e mizerija ziva ]]]]]]
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 09-Apr-2014 at 00:38
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 09-Apr-2014 at 01:02
Гледам има и група на фејсбук за градење на стадионот но и тие сосема логично се против атлетската патека. За која негледам никаква причина да постои и тука мислам дека сите се согласуваме.
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 09-Apr-2014 at 03:38
Stadionot kako dizajn ako bese kompleten od site 4 strani ke nemav zamerka vopsto.
No vaka gleda ko oskaten.

Zosto koga go dizajniraa ne ja vklopija segasnta tribina koja mozese da se renovira i da se vklopi vo celiot izgled na stadionot. Samo da ja redizajniraa nastresnicata.
Pa makar i da ja ostaveja atletskata pateka.
Back to Top
zokidac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2009
Location: MKD
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zokidac Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 09-Apr-2014 at 07:11
многу сомнителен проект. изгледа набрзина "скоцкано" , како некој за неколку саати да има вклопено делови од неколку стадиони. погледнете ја само фасадата, аголот на трибините и оддалеченоста на трибините до теренот, атлетската патека која е непотребна и влезовите во трибините. многу непрофесионално. атлетска патека може да се направи веднаш до стадионот на зелена полјана.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 406
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 09-Apr-2014 at 09:04
Sto ste se fatile za atletska pateka koga ova izgleda na Gradski pred da go renoviraat polukur nezavrsen stadion LOSO MNOGU Dump
Back to Top
abdaleabdale007 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Apr-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote abdaleabdale007 Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 09-Apr-2014 at 11:46
Доколку се направи како што е на презентацијата на 8.04.2014 тоа би било супер само без атлетската патека и секако гледам не ви е јасно со оваа еднава трибина што ке остане па здравје за 8 години може да се бутне таа и да се изгради една како јужна во скопје со 8 илјади гледачи и веќе да изгледа како сериозен голем стадион гледајте вака секако на наредните генерации нема да им се допаѓа таа трибина па сигурно е дека ке се бутне за неколку години и ке се изгради голема колку овие 3 заедно тоа е моето мислење.
Back to Top
Goran Bt View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Apr-2014
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Goran Bt Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 09-Apr-2014 at 13:03
http://www.youtube.com/watch?v=7FDbA-hvaN8
Sega za sega e najvazno da se otsrani(dislocira) atletskata pateka a so toa da moze da se smeni proektot i da se dobie normalen(fudbalski0 stadion so 4-ri tiribni vo forma na pravogolnik agliski stil bea pateka a do kolku vaka ostane vo podbri vremina planirano bilo da se povrze segasnata (juzna) tribina so ostatokot i da zalici stadionot ,kako sto treba
Sepak glavnata bolka e vo finasiite i do kolku ne go pomogne vladata nisto od ova nema da bidi ...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 09-Apr-2014 at 13:33
Добро бе да му ебам мајката, ако не да изградиме сала само за кошарка и онака ракометот е пропаднат, или ако не да изградиме сала само за одбојка, оти кошарката и таа не е во најдобра состојба во градот...

ПА АКО НЕМА АТЛЕТСКА ПАТЕКА, ЌЕ НЕМА НИ АТЛЕТИКА, НИ АТЛЕТИЧАРИ! Еднаш се гради стадион, ако нема атлетска патека сега, нема да има никогаш во градот! Затоа е и тоа како потребна, и и тоа како може да се развие тој спорт!

Преку овај ми е од вакви како вас по цел ден во кладилница и ништо друго освен фудбал што не познаваат.

Поздрав.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
aleksandarbt777 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Apr-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote aleksandarbt777 Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 09-Apr-2014 at 14:39
ZNACI EVE I NEKA IMA ATLETSKA PATEKA AMA NEKA BIDI SO 8 LENTI KAKO SO TREBA A NE SO 6 GLUPOSTI NEMA D AGO BIDI I NE E UBAV OVAJ COVEK SO IMA POSTIRANO SLIKA OD SLOVENIJASTADIONOT E SUPER IDEJA I TAKOV TREBA DA BIDI VO NAJMALA RAKA I NEKA BIDI SO KAPACITET POMAL I ZA POCETOTK NEKA NEMA POKRIV I TAKVI GLUPOSTI AMA NEKA BIDI EDNA CELINA A NE KAKO KARIKATURA NESTO NALIKA NA MAKSIMIR POSTO E NAJGRDIOT VO SVETOT I NEKOJ NAPISA BILE DAENI 11 PREDLOG RESENIA KAKO PRVO NIKOJ I NE GI VIDE TIE RESENIA A AK GI IMA NEKA MI DAT LINK I DA GLASAME A VTORO I 50 RESENIJA NEKA IMA AKO NE NE  BENDISVAT KE PRAT DRUGO POSTO STADIONOT E ZANAS BITOLCANI I ZA CELA MAKEDONIJA I KESE PLAKA KOLKU SO ZNAM SO BUDZETSKI PARI SO ZNACI OD NASI PARI. TAKA DA IMAME PRAVO DA SI BARAME STADIONOT DA NI BIDE PO MERKA AKO GO BIDI SO NEVERVAM 
Back to Top
Goran Bt View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Apr-2014
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Goran Bt Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 09-Apr-2014 at 17:02
Originally posted by гитардемон

Добро бе да му ебам мајката, ако не да изградиме сала само за кошарка и онака ракометот е пропаднат, или ако не да изградиме сала само за одбојка, оти кошарката и таа не е во најдобра состојба во градот...

ПА АКО НЕМА АТЛЕТСКА ПАТЕКА, ЌЕ НЕМА НИ АТЛЕТИКА, НИ АТЛЕТИЧАРИ! Еднаш се гради стадион, ако нема атлетска патека сега, нема да има никогаш во градот! Затоа е и тоа како потребна, и и тоа како може да се развие тој спорт!

Преку овај ми е од вакви како вас по цел ден во кладилница и ништо друго освен фудбал што не познаваат.

Поздрав.

Znaci nikoj ne rece da nema atletska pateka tuku da se dislocira i patekata da se stavi primer na pavel satev -kumurnoto ili kaj vojskata arno ama toa ke go unistat i ke pravat zgradi
Druga rabota ne znam kako mislite da se razvie toj sport koga nema nitu atleticarski klub nitu atleticari i tie dvata sto bea izbegaa stranstvo so znaci koj i da bidi ke gleda da bega stranstvo tie sto se buneja na debata bea samo dvajca koi ke si napravat nekoj skoli za da zemaat pari od decata
Poveke od 90% ne sakaat da ima pateka samo ti na forumot sakas da ima pateka koja ke kosta eden kup pari i taa falicna so 6 koja ke se unisti na prvoto derbi za toa najdobro da nema voopsto pateka na stadionot i ke se dobie na izgled na ambient kako i na prostor itn...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 09-Apr-2014 at 17:34
Originally posted by гитардемон

Добро бе да му ебам мајката, ако не да изградиме сала само за кошарка и онака ракометот е пропаднат, или ако не да изградиме сала само за одбојка, оти кошарката и таа не е во најдобра состојба во градот...

ПА АКО НЕМА АТЛЕТСКА ПАТЕКА, ЌЕ НЕМА НИ АТЛЕТИКА, НИ АТЛЕТИЧАРИ! Еднаш се гради стадион, ако нема атлетска патека сега, нема да има никогаш во градот! Затоа е и тоа како потребна, и и тоа како може да се развие тој спорт!

Преку овај ми е од вакви како вас по цел ден во кладилница и ништо друго освен фудбал што не познаваат.

Поздрав.


Гитар бидејки и јас сум меѓу тие само да го дообјаснам мојот став. Значи јас не сум против атлетски патеки. Туку според мене за атлетика може да се направи помало теренче со едно 1000 места за гледачи кој воедно би се користил и за тренинг и утакмици на помладите генерации. Овој терен би можел да се направи со заштедата од намалување на трошоците при изградба на стадионот со што би се намалиле димензиите со оглед дека трибините би биле непосредно до теренот. 

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 09-Apr-2014 at 19:05
Свесен сум јас што кажувате за дислокацијата, ама да бидеме реални, нов стадион (или наместо стадион, да го наречеме терен со патека и една трибина) не ти гради никој со 1000 седишта, ем со рефлектори, ем до толку голем за околу него да има 400метарска атлетска патека. Од сите, мислам дека просторот за толкаво нешто е најограничен.

Инаку 6 траки се доволни за државни сениорски и меѓународни јуниорски првенства. Ако треба европски, има и во Скопје со 8.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 10-Apr-2014 at 11:07
Сите сте се фатиле за атлетската патека, а никој не кажува дали стадионот ќе има рефлектори. Повеќе од 20 години имаме национална фудбалска лига, а рефлектори има само на Филип II и не сум сигурен дали во Струмица уште функционираат. И како сакаме да имаме напредок во фудбалот?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 10-Apr-2014 at 11:26
Смешен е стадионов, атлетска патека не смее да има, да се направи фудбалски стадион со трибини блиску до теренот како што се прават секаде во светот, какви што се во најфудбалскта земја во светот.

Рефлектори имало или немало помалку битно, можда и најнебитно, сите натпревари во премиер лигата се играат денски, па ништо не им фали...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.