build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стадион под Тумбе Кафе - Битола
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стадион под Тумбе Кафе - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 10-Apr-2014 at 11:56
Lele abe ova lici na POLA STADION kako sto bese gradski na vremeto a vie ste se fatile za ATLETSKATA PTEKA posle zaso nisto ne se pravelo kako sto treba KOGA nikoj ne go gleda problemot deka STADIONOV NEMA EDNA TRIBINA!!!!  ALOOO TRIBINA CELA  MU FALI !!!

I DOSTA VEKE DALI TREBA DA IMA ATLETSKA ILI NE TOA NE E VAZNO DO TOLKU KOLKU IZGLEDOT I KOLKU TRIBINI KE IMA STADIONOT.
KRAJ!!!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 11-Apr-2014 at 01:04
Originally posted by phenomenon

Сите сте се фатиле за атлетската патека, а никој не кажува дали стадионот ќе има рефлектори. Повеќе од 20 години имаме национална фудбалска лига, а рефлектори има само на Филип II и не сум сигурен дали во Струмица уште функционираат. И како сакаме да имаме напредок во фудбалот?

Нели старите рефлектори од Скопје ги монтираа во Битола? Се сеќавам дека имаше таква одлука, ама не сум во тек дали се реализирала.
Back to Top
Goran Bt View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Apr-2014
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Goran Bt Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 12-Apr-2014 at 09:40
Сигурно дека ќе има рефлектори баш се спореше колку јачина ќе имаат  тие и од која фирма ќе биде осветлувањето ...Вистина е дека рефлекторите од градски беа тука донесени пред некоја година и колку што знам се уште стојат во дворот на општината но сепак тие не знам дали се функционални и дали задоволуваат УЕФА стандарди патем едно време планираа во Штип да му ги дадат како и столчината ама не знам шо направија..
Муабетот за патеката е до колку нема да има патека ќе си биди нормален со 4-ри трибини а не како сега шо викате недограден и поврзан па за тоа е барањето да нема патека целиот стадион ќе личи на нешто ако нема атлетска патека и може да се поврзе како што е сега предвидено во по мал размер или како што ние сакаме да биде со 4-ри трибини и фудбалски стадион англиски стил
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 14-Apr-2014 at 09:29
abe odete vo niskata za stadionive od sosedstvoto i videte go na Botev stadionot i sporedete gi so ova cudovo pa ke vidite kade sme !!!Suicide
Back to Top
den View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote den Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 14-Apr-2014 at 09:36
Aj ne preteruvajte ,ako ova shto e na renderov se izgradi vo BT bi bilo poveke od realnite moznosti ,a bogami i potrebi.(samo atletskata pateka e nepotrebna totalno)
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 14-Apr-2014 at 09:51
Точно,преголем ќе испадне стдионот 12.000 тешко дека некогаш ќе се наполни па дури и ако влезе Пелистер во Л.Ш. или кога ќе игра репрезентација.

Друго најголем проблем според мене е што ќе изгледа недовршено....мислам каде со трибинана ? Подобро нека ја срушат и нека го доградат во подобри времиња,вака ќе изгледа недоправен како салата Борис Трајковски.

И уште еднаш,тотално непотребна атлетска патека,нема буквано една причина зошто уште вака ги унаказуваат стадионите.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 07-May-2014 at 09:37
Еве во каква состојба е во моментов битолскиот стадион:

Back to Top
sashakv View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote sashakv Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 07-May-2014 at 18:54
Ima aberi koga i da li ke se pocni so rabota?Mislam,toa so noviot stadion,gotova e rabota ili uste nisto ne se znae?

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 07-May-2014 at 19:34
Имаше соопштение од ФФМ пред некој ден дека конкурирале за средства од УЕФА, но и дека локалната самоуправа ќе треба да се вклучи во изградбата/реконструкцијата на трибинскиот простор.
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 07-May-2014 at 20:08
Ако биде готов за 10 години треба да бидеме среќни.
Имено Градоначалникот на промоцијата на проектот јасно кажа дека стадионот ќе се гради со донации.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 07-May-2014 at 22:09
Јас сеуште ја застапувам теоријата дека во Македонија 5 години не треба да има професионален фудбал и дека тие 5 години треба да се искористат за подбрување на организацијата со младите категории и пред се за подобрување на инфраструктурата. Кога го гледам Тумбе Кафе навистина ми се плаче. Ова е бетер и од цунами да го здрмал стадионот.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 08-May-2014 at 09:01
Previous

 Totalno si vo pravo !!!

Imase takva sansa koga Pancev na sila go smeni togasniot precedatel na FFM Haralampie i od FIFA stigna pismo ako ne se vrati Hari ke ima 4 god suspenzija za FFM ama Pancev si otide i Hari se vrati i se po staro
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 30-May-2014 at 20:34
Готов е проектот за новиот стадион во Битола
Петок, 30 Мај 2014 18:54

gator4060.hostgator.com copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy
Во општина Битола денес се одржа завршната презентација на проектот за новиот стадион под Тумбе кафе за 12 000 гледачи. Проектот е изработен пред крајниот предвиден рок:
„Денеска ја имавме завршната – петта презентација и го предаваме проектот од проектно техничката документација за стадионот од 12 000 гледачи на Општина Битола. Се она што го имавме во досегашните презентации денес се заокружи, благодарение на добрата соработка со градоначалникот и општинската администрација. На овој проект работеа 25 инжинери од сите профили коои што придонесоа со над 500 графички прилози и над 1200 страни текстуален дел на проектот", изјави Предраг Андонов од проектантската куќа „Мегарон".
После првиот чекор кој опфаќа изработка на проектот, ќе следуваат следните чекори кои се однесуваат на реализација на проектот во фази.
http://www.tera.mk/index.php/vesti/aktuel/80365-gotov-e-proektot-za-noviot-stadion-vo-bitola

Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 31-May-2014 at 03:09

е ај за арно за убо да е, сега само малце да имаме трпение и за 10 години имаме џам нов стадион
Back to Top
Prime7000 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Jul-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Prime7000 Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 06-Jul-2014 at 00:31
Требаше да почнат во Јуни но еве денеска како изгледа стадионот и помошното игралиште. Градат канализација за новите згради на битолските тајкуни кои се во близина на стадионот, барем улицата пред стадионот ќе ја асфалтираат.

https://www.flickr.com/photos/125143217@N05/

3tk by tomebt7000, on Flickr
1tk by tomebt7000, on Flickr
15tk by tomebt7000, on Flickr
7tk by tomebt7000, on Flickr
10tk by tomebt7000, on Flickr
4tk by tomebt7000, on Flickr
2tk by tomebt7000, on Flickr
9tk by tomebt7000, on Flickr

Edited by Prime7000 - 06-Jul-2014 at 00:46
Back to Top
Prime7000 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Jul-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Prime7000 Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 06-Jul-2014 at 00:39
Интернет кампања: Сакаме стадион во Битола!
https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BD/163203187221583?fref=nf

Фудбалските фанови од Битола од денеска преку социјалните мрежи покренаа акција наречена „Сакаме стадион во Битола“. Тие велат дека акцијата е потикната од континуираното запоставување на Битола во однос на капиталните проекти во Скопје.

-Градот нема спортска сала, ако не се смета старата изградена пред 35 години, која целосно се распага. Стадионот е тотално распаднат, нема затворен базен, од спортски објекти има само две добри тениски игралишта и толку! Од 25 јуни почнуваме кампања преку Фејсбук и преку интернет порталите. Бараме буквално сите граѓани што ги знаеме и познати и обични луѓе, да се фотографираат на еден обичен лист хартија со порака: Сакаме стадион во битола! Веќе прифатена ни е помошта од доста познати македонски фудбалери, спортски новинари и неколку актери – велат навивачите од Битола.


https://twitter.com/sakamestadion

САКАМЕ СТАДИОН, ОДИМЕ ДО КРАЈ!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 06-Jul-2014 at 02:40
Браво за кампањата и се надевам дека ќе се истера до крај бидејќи доста беше со шталиве..
Back to Top
Roops View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Roops Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 06-Jul-2014 at 08:08
Добро де рекоа ќе им прават стадион...

Edited by N23 - 07-Jul-2014 at 11:03
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 06-Jul-2014 at 10:30
Originally posted by Roops

Добро де рекоа ќе им прават стадион....


Не знам стварно во кој свет живееш, најверојатно си во огромни заблуди. Но, не те кривам тебе, други ти го прават тоа...

Рекле дека ќе изградат стадион во Битола ?!

Да те потсетам и тебе и останатите форумаши. Малку е оф топик, но во истиот контекст.

Веста е од Март 2013, од портпаролот на владата, КУРир :

Најавата за изградба на нов стадион во Прилеп наиде на голем интерес од страна на јавноста.Стадионот кој ќе го носи името „Гоце Делчев“ ќе има капацитет од 18.000 места, а ќе биде направен според сите критериуми на УЕФА.

Дел од трибините на постоечкиот стадион ќе бидат реконструирани и вкомпонирани во новиот проект.

Проектот ќе започне со реализација оваа година, а инвеститор на овој проект ќе биде Општина Прилеп.

До каде е изградбата на стадионот во Прилеп, Рупс? Им ветија дека ќе градат ? Исто како во Битола ?
Битола ќе добие стадион исто како и Прилеп. Можеби ќе добие проект за изградба на стадионот пред наредните локални избори и ништо повеќе.


Edited by N23 - 07-Jul-2014 at 11:04
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 07-Jul-2014 at 09:05
Добро... сите знаеме каква е ситуацијата со стадионот во Битола, впрочем и самиот Градоначалник изјави пред извесно време.... Проект има, пари нема, кога ќе има пари ќе има и стадион. Единствено само во Македонија прават проекти само за манипулација на јавноста, а потоа ништо од тие проекти. Стадионот Гоце Делчев, 10(!?) пливачки базени се само дел од тие "проекти".
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.