build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Стадион под Тумбе Кафе - Битола
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стадион под Тумбе Кафе - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 13-Jul-2014 at 16:58
Дали доколку не обезбеди стадион за настап, Пелистер ќе мора да се пресели во Втората лига?

Дали ФФМ ќе дозволи, како што е случај со некои други европски фудбалски сојузи, ФК Пелистер сите натпревари од есенскиот дел да ги одигра на гости, а сите натпревари од пролетниот дел да ги игра како домаќин, доколку му се изгради стадионот?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 14-Jul-2014 at 07:41
Пелистер ќе си остане во прва лига, а натпреварите како домаќин ќе мора да ги игра на друг стадион кој ги исполнува условите, најверојатно во Прилеп.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 21-Jul-2014 at 15:24
Ама засукал ракавите Двојче да го среди стадинот... и овде статус кво и после опомената дека Пелистер дома не можем да игра.


23ka.wordpress.com
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 21-Jul-2014 at 16:21
За 2 недели почнува првенстово а го отвораат Пелистер-Вардар.Во Јапан да е ќе неможат да го средат за 2 недели а камоли Македонија.Ќе се игра најверојатно во Прилеп.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 03-Aug-2014 at 19:46
Денес се виде дека на Битола и треба стадион од барем 12 000. Макар и три пати годишно да го пунат ќе биде таман, плус со оваа големина ќе биде доволен за да игра и репрезентацијата. Денес од што стадионот беше преполн, луѓе гледаа чак качени и на тобоган
Едноставно Битола е релативно голем град кој има само 2 спортски колектива, рк и фк. Имаа и кк ама таму ситуацијата е ужасна. Затоа Битолчани и би го пунеле новиот стадион, зошто за разлика од Скопје, таму спортот е луксуз кој го има еднаш неделно. Уште да го притиснеа Двојче...
23ka.wordpress.com
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 04-Aug-2014 at 00:16
За само една утакмица не се прави толкав стадион.Незнам дали ти ја застапуваше таа теза или некој друг од овој форум.
Бев денес во Битола, инцидентот и нашата неспособна полиција нема да ја коментирам.
Ова денес беше ДЕРБИ,ЕУФОРИЈА,НАЕЛЕКТРИЗИРАНА АТМОСФЕРА.Впрочем во кој град и да дојде ВАРДАР се полнат стадионите.
Ќе правиме муабет за 2 кола кога Пелистер ќе го пречека Металург
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 04-Aug-2014 at 11:14
Originally posted by jyvation

За само една утакмица не се прави толкав стадион.Незнам дали ти ја застапуваше таа теза или некој друг од овој форум.
Бев денес во Битола, инцидентот и нашата неспособна полиција нема да ја коментирам.
Ова денес беше ДЕРБИ,ЕУФОРИЈА,НАЕЛЕКТРИЗИРАНА АТМОСФЕРА.Впрочем во кој град и да дојде ВАРДАР се полнат стадионите.
Ќе правиме муабет за 2 кола кога Пелистер ќе го пречека Металург


Градски е 36 и беше распродаден само еднаш, за концертот на Жељко. Све останато кога беше полн беше со доста гратис карти. Нејсе, сеа со Шпанија ќе биде распродаден, али како што викаш ти, Шпанија кај и да дојде ќе биде преполн. Дојде Србија немаше поише од 22-23к, со помали репрезентациии едвај 17-18к. Исто и со БТ, се распродава само кога играат Вардар и Металург и МЗТ со Партизан. Цела останата сезона салата е празна.
Не е муабетот колку ќе се исполни, со нов стадион, особено во Битола каде нема спорт, ќе има редовна посета од 4-5к, со Вардар и Шкендија ќе биде "sold out", а со паметна управа и добра заработувачка од карти ете солиден тим. Па лани Пелистер во неколку наврати имаше 4-5к и тоа кога не играа со Вардар. Плус ако се стават овде рефлектори тоа ќе привлече уште поише луѓе. На крај краева, кога репрезентацијата ќе игра против Велс, Ирска, Словачка и сл, уместо да има 12 у Ск, нека има 12 у Битола, бар ќе има атмосфера.
Знам дека сум еден од ретките Скопјани кои имаат голема почит кон Битола, иако и ја сум идел на тој стадион као гостински навијач. Али ја држам тезат дека внатрешноста повеќе заслужува стадиони и сали отколку Скопје. Нека биде и 10 000, али нека биде нов, пристоен, со тоалети, со асфалтиран пат до стадионот, со фан шоп, со продавници за храна и пијалаци, тоа од што цел свет прави пари.

23ka.wordpress.com
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 04-Aug-2014 at 13:03
Никој не рече дека не заслужуваат.Многу пати на други форуми сум истакнувал дека Скопје е мртов град кога се работи за спорт.Игра Вардар пред 1000-1500 публика а паркот пред стадион преполн со луѓе.
Пак ќе напоменам..Нема потреба од градење на нови стадиони.Нема да организираме ние некое ЕП кај нас.Не сме ниту богата држава ниту имаме некои успеси со репрезентацијата.
И да дојде репрезентацијата да игра во Битола,Прилеп,Велес во првите 2-3 натпревари ќе има да речеме 6,7,8 илјади публика.Тоа би биле некакви моментални искри од публиката дека еве репрезентацијата доаѓа во нивниот град.А кога ќе не посерат Естонија,Луксембург и остали келнери пак ќе имаме по 2-3000 публика на репрезентацијата и тоа пола со гратиси дојдени.
Мојот личен став конкретно за Битолскиов стадион е дека треба комплетно реновирање на двете трибини и поставување на столчиња.Поставување на старите рефлектори кои ги донесоа од Градски пред неколку години и тоа би било тоа.
Ова би бил првиот чекор на средување на сите стадиони во земјава.Па после со тек на време ако напредуваат клубовите и Репрезентацијата да речеме меѓу првите 30-40 на ФИФА ранг листата долгорочно, тогаш би се размислувало за изградба на нови,модерни и поголеми стадиони.

Edited by jyvation - 04-Aug-2014 at 13:04
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 04-Aug-2014 at 15:09
Мислам дека една едноставна стратегија за развој на спортот во државата би биле реновирани (а не нови) стадиони, со столчиња, тоалети, нормални пристапи од и до нив, и секако уредено опкружување што подразбира паркинг, зеленило/павер елементи, и помошни терени по можност со рефлектори (мали), во 7-8 поголеми градови во државата.

Прилеп, Битола, Штип, Тетово и Куманово се градови кои можат да си дозволат некоја инвестиција од 2-3 милиони евра за реновација на стадионите кои и онака им се од подобрите во државата, и заедно со Скопје, Охрид и Струмица (кои имале среќа некој да им изгради стадион со наши/туѓи пари) да бидат тие 7-8 поголеми градови со добра инфраструктура.

Edited by гитардемон - 04-Aug-2014 at 15:09
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 05-Aug-2014 at 14:09
Претставениот рендер за битолскиот стадион е непотребно трошење на пари, не изгледа кузнај што има непотребна фенси фасадата и атлетската патека.
Јас го замислувам така што би се доизградил и реновирал постоечкиот. Со што инвестицијата би била од различни извори и не повеќе од 1-2 милиони евра.
На пример:
- теренот (тревата) би ја реновирала ФФМ, слично како стадионот во Велес или други помали стадиони низ Македонија;
- Постоечката трибина би се реновирала со помош на грант од ФИФА;
- Општината би изградила уште една монтажна идентична трибина како постоечката, со што секоја би имала капацитет од 4000 илјади, пред се со цел да има две поголеми трибини и да се спречат инциденти помеѓу домашни и гостински навивачи. Не верувам дека би била инвестиција поголема од 100-150 илјади евра, што воопшто не е страшно за општинскиот буџет;
- После неколку години, доколку е потребно општината би изградила и две трибини зад головите со по 1000-2000 гледачи со што стадионот би гозаокружил капацитетот на 10-12 илјади гледачи;
- Владата (или повторно ФФМ) би донирала столчиња за целиот стадион, како и рефлектори за осветлување (нека се и скопските);
- акционерското друштво ФК Пелистер би изградиле (реновирале) тоалети, соблекувални, тушеви, се она што е основно потребно за пристојно тренирање;
- Општината (или владата) би го реновирале патот и пристапот околку стадионот, како и би се реновирале (по можност и проширување) паркинзите кај салата и тумбе-кафе.
- Приватен инвеститор би го уредил подтрибинскиот простор. На пример Фитнес клуб, кафуле, ресторан, продавница за спортска опрема. За сето тоа без проблем би се нашле локални инвеститори во веќе реновиран стадион.
Со сето ова би се добил практично нов и соодветен стадион во Битола за минимална инвестиција, кој сигурен сум дека би се полнел најмалку неколку пати годишно, а би се поленел и за концерти од БитФест еднаш-два пати годишно. За почеток би бил алтернатива на скопскиот се дути не се направи нешто слично и во останатите градови во МК.
Еве за што зборувам преку пример на стадионот во Жилина (Словачка), град со слична големина како Битола и слична фудбалска традиција.
Постоечката една трибина:


Се доби стадион со следниов изглед (дури и столчињата се зелени )


А за погоре споменатот дека нема спорт во Битола. Тоа е точно но пред се поради немањето на соодветна инфраструктура (Катастрофални сала и стадион со затворски услови и немање на затворен базен). Инаку баш Битола е позната по доста спортисти на назад.

Edited by stratus - 07-Sep-2016 at 23:08
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 05-Aug-2014 at 14:32
Битолската општина не е способна да обнови паркиралиште во центарот на градот (кајшто почнува шеталиштето). Во јуни бев накратко во Битола, и кога видов дека среде центарот на Битола има паркинг со милион дупки - ме фати срам пред моите гости, иако не сум ни битолчанец.
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 05-Aug-2014 at 14:45
Originally posted by stratus

Претставениот рендер за битолскиот стадион е не потребно трошење на пари, не изгледа кузнај што има непотребна фенси фасадата и атлетската патека.
Јас го замислувам така што би се доизградил и реновирал постоечкиот. Со што инвестицијата би била од различни извори и не повеќе од 1-2 милиони евра.
На пример:
- теренот (тревата) би ја реновирала ФФМ, слично како стадионот во Велес или други помали стадиони низ Македонија;
- Постоечката трибина би се реновирала со помош на грант од ФИФА;
- Општината би изградила уште една монтажна идентична трибина како постоечката, со што секоја би имала капацитет од 4000 илјади, пред се со цел да има две поголеми трибини и да се спречат инциденти помеѓу домашни и гостински навивачи. Не верувам дека би била инвестиција поголема од 100-150 илјади евра, што воопшто не е страшно за општинскиот буџет;
- После неколку години, доколку е потребно општината би изградила и две трибини зад головите со по 1000-2000 гледачи со што стадионот би гозаокружил капацитетот на 10-12 илјади гледачи;
- Владата (или повторно ФФМ) би донирала столчиња за целиот стадион, како и рефлектори за осветлување (нека се и скопските);
- акционерското друштво ФК Пелистер би изградиле (реновирале) тоалети, соблекувални, тушеви, се она што е основно потребно за пристојно тренирање;
- Општината (или владата) би го реновирале патот и пристапот околку стадионот, како и би се реновирале (по можност и проширување) паркинзите кај салата и тумбе-кафе.
- Приватен инвеститор би го уредил подтрибинскиот простор. На пример Фитнес клуб, кафуле, ресторан, продавница за спортска опрема. За сето тоа без проблем би се нашле локални инвеститори во веќе реновиран стадион.
Со сето ова би се добил практично нов и соодветен стадион во Битола за минимална инвестиција, кој сигурен сум дека би се полнел најмалку неколку пати годишно, а би се поленел и за концерти од БитФест еднаш-два пати годишно. За почеток би бил алтернатива на скопскиот се дути не се направи нешто слично и во останатите градови во МК.
Еве за што зборувам преку пример на стадионот во Жилина (Словачка), град со слична големина како Битола и слична фудбалска традиција.
Постоечката една трибина:


Се доби стадион со следниов изглед (дури и столчињата се зелени )


А за погоре споменатот дека нема спорт во Битола. Тоа е точно но пред се поради немањето на соодветна инфраструктура (Катастрофални сала и стадион со затворски услови и немање на затворен базен). Инаку баш Битола е позната по доста спортисти на назад.


Да не ме сфатиш погрешно, Битола сега нема спорт. Битола несомнено е расадник и ден денес десетици фудбалери низ Прва лига се по потекло Битолчани, исто и за ракометари, едино кошаркари не знам колку се родум од Битола, освен легенадрниот Талески кој еден период играше за МЗТ, сега е главен со 40тина години у репрезентацијата 3х3
Факт е дека инфраструктурата е виновна, но кога веќе фудбалот е скап, зошто не се отиде на јакнење на рукометниот, со 500 000 евра добивате тим што би играл чак и ЛШ. Туку веројатно поише станува збор за несогласување и бизнис-пресметки, отколку реалноста со инфраструктурата.
23ka.wordpress.com
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 05-Aug-2014 at 15:08
Милион евра треба да имаш буџет според правилата за да играш СЕХА лига а не па ЛШ.
Абе треба секој клуб што се натпреварува во првата ракометна лига треба да има минимум по 300-400.000 евра за да функционира најнормално.Зборам за клубови без некоја амбиција кон Европските купови.Треба да се создаде јака и конкурентна лига во Македонија за да напредуваме.
Ракометните центри како Велес, Битола, Струга треба да имаат јаки ракометни тимови со големи буџети.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 05-Aug-2014 at 16:48
Originally posted by jyvation

Милион евра треба да имаш буџет според правилата за да играш СЕХА лига а не па ЛШ.
Абе треба секој клуб што се натпреварува во првата ракометна лига треба да има минимум по 300-400.000 евра за да функционира најнормално.Зборам за клубови без некоја амбиција кон Европските купови.Треба да се создаде јака и конкурентна лига во Македонија за да напредуваме.
Ракометните центри како Велес, Битола, Струга треба да имаат јаки ракометни тимови со големи буџети.


Секако дека лани Партизан имаше милион евра за у СЕХА...
Друже, се надевам пратиш спорт општо низ Европа, али едно е буџет, друго е реалност. Еве за пример, во кошаркашката Евролига, многу клубови пријавуваат голем буџет за да играат, ама ако испаднат прва фаза, одма се намалува буџетот зашто се кратат трошоците. Исто е и у секој друг спорт, чак и у фудбалот, каде у една Шпанија се касни со плати.
Со милион евра веќе се прави клуб, особено во ракомет кој би имал широк ростер. Ако се знае дека добар играч зема плата околу 6-7000 евра месечно, со 5 такви играчи и останати од по 1500-2000 евра се прави тим за групна фаза ЛШ.
Но, да не ја отруеме и оваа тема со буџети, си има кој да мисли за ова. И уште еден едноставен пример: Цедевита кога се пласираше во Евролига објави буџет од 3 милиони евра, ама штом испаднаа у прва фаза, раскинаа договор со најскапиот, француски репрезентативец Желабал, и на крај целиот буџет им беше околу 2 милиона. Така да за буџети, особено на балканов, има големи варијации.
23ka.wordpress.com
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 05-Aug-2014 at 17:34
Originally posted by N23


Originally posted by jyvation

Милион евра треба да имаш буџет според правилата за да играш СЕХА лига а не па ЛШ.
Абе треба секој клуб што се натпреварува во првата ракометна лига треба да има минимум по 300-400.000 евра за да функционира најнормално.Зборам за клубови без некоја амбиција кон Европските купови.Треба да се создаде јака и конкурентна лига во Македонија за да напредуваме.
Ракометните центри како Велес, Битола, Струга треба да имаат јаки ракометни тимови со големи буџети.
Секако дека лани Партизан имаше милион евра за у СЕХА...Друже, се надевам пратиш спорт општо низ Европа, али едно е буџет, друго е реалност. Еве за пример, во кошаркашката Евролига, многу клубови пријавуваат голем буџет за да играат, ама ако испаднат прва фаза, одма се намалува буџетот зашто се кратат трошоците. Исто е и у секој друг спорт, чак и у фудбалот, каде у една Шпанија се касни со плати.Со милион евра веќе се прави клуб, особено во ракомет кој би имал широк ростер. Ако се знае дека добар играч зема плата околу 6-7000 евра месечно, со 5 такви играчи и останати од по 1500-2000 евра се прави тим за групна фаза ЛШ. Но, да не ја отруеме и оваа тема со буџети, си има кој да мисли за ова. И уште еден едноставен пример: Цедевита кога се пласираше во Евролига објави буџет од 3 милиони евра, ама штом испаднаа у прва фаза, раскинаа договор со најскапиот, француски репрезентативец Желабал, и на крај целиот буџет им беше околу 2 милиона. Така да за буџети, особено на балканов, има големи варијации.


Неможеш туку така да раскинеш договор со некој на сред сезона.Си имаш потпишано договор на толку и толку години со играчот и нема мрдање.Ако клубот сака да раскине се плаќа за предвремено раскинат договор а тоа не е мала сума
6-7.000 евра зимаат девојките во ЖРК Вардар како од шала.
Наумче зимаше 15.000 евра пред 2 сезони сега којзнае колку зима.Мислиш другиве играчи играат за семики?
За Партизан и српските тимови беше договорено да играат дека беше договорен да влезе Газпром како спонзор кој е присутен на тој пазар.Еве во новата сезона кога се договорија сите детали, Партизан ќе си гледаат од пред телевизор
Ако има тема за офтопик може таму да се префрлиме, а и темава да се исчисти и сите коментари таму да се префрлат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 26-Sep-2014 at 06:19
Битола ќе се советува околу изградбата на фудбалскиот стадион

Консултантска куќа избрана на тендер ќе ја советува локалната самоуправа од Битола пред да започне изградбата на новиот фудбалски стадион под „Тумбе Кафе“. Веќе е распишан повикот за пронаоѓање на субјект што ќе изготви физибилити студија за утврдување на оправданоста за склучување на јавно – приватно партнерство за изградба на спортската арена. Наместо со средства од буџетот, од Општина Битола се надеваат дека ќе најдат заинтересиран приватен инвеститор што би вложил во реализацијата на овој објект, и кој за сметка на тоа би го добил на управување во определен временски период. Консултантските куќи ќе треба да достават понуди најдоцна до 30 септември.

Ако советодавните услуги се позитивни, тогаш Општината во следната фаза ќе може да распише оглас за пронаоѓање на приватен партнер во изградбата на фудбалскиот стадион. „Мегарон Инженеринг“ веќе ја изготви проектната документација за објектот, која предвидува подигање на три нови трибини, реконструкција на постоечката јужна трибина и на атлетската патека. Стадионот со планиран капацитет од 12.000 гледачи би ги задоволил меѓународните стандарди на ФИФА и УЕФА, со што на него би можела да игра и македонската национална репрезентација. Проценетата вредност на овој проект изнесува околу 8 милиони евра.

http://www.build.mk/?p=39000
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 26-Sep-2014 at 21:34
Значи прават прво проект и проценка на цената, па бараат консултант што ќе утврди оправданост за склучување на јавно-приватно партнерство. Разбирам да бараат фирма што ќе најде инвеститор и ќе дефинира услови на партнерството, али 5000 евра за едно „да“ е премногу. Нека распишат јавен повик, па ако си пресмета некој инвеститор дека му е оправдана инвестицијата нека гради, што има општината да се замара со тоа.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 27-Sep-2014 at 15:50
Друже, уште не ти е јасно како се прави зделка со народни пари?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 31-Oct-2014 at 09:08
800 илјади евра од УЕФА за стадионот под „Тумбе кафе“

Битолскиот градоначалник Владимир Талески и претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) Илчо Ѓорѓиоски ја договорија реконструкцијата на фудбалскиот стадион под „Тумбе Кафе“. Во согласност со потпишаниот договор, на битолскиот стадион ќе се реконструира теренот и ќе се постави природна трева, а исто така е предвидено поставување на рефлектори за ноќни фудбалски натпревари. Овој сегмент од реконструкцијата ќе биде финансиран со средства обезбедени од УЕФА. „Станува збор за проект од УЕФА од програмата „Хет – трик четири“ кој овозможува поставување природна трева на теренот според стандардите на УЕФА“ изјави директорот на фудбалската федерација Илчо Ѓорѓиоски. Вредноста на проектот е околу 800 илјади евра.

Покрај ФФМ, за стадионот планови има и Општина Битола. „Ние имаме и проект за реконструкција и доизградба на стадионот за 12.000 гледачи и очекуваме деновиве заинтересираните фирми за изградба на стадионот да го соопштат нивниот интерес, а потоа ќе распишеме оглас за јавно – приватно партнерство“ рече градоначалникот на Битола Владимир Талески. Покрај санација на постоечката трибина, проектот предвидува изградба на три нови трибини и на атлетска патека, инвестиција проценета на околу 8 милиони евра.

http://www.build.mk/?p=40249
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 10-Nov-2014 at 16:11
На крај и стадионов ќе падне, ама Двојче и екипата централна не

http://sportmedia.mk/tumbe-kafe-dobi-nov-vlez-zidot-padna-se-otvori-ogromna-dupka-foto/
23ka.wordpress.com
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.