build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стадион под Тумбе Кафе - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 11-Nov-2014 at 21:48


Back to Top
zikobt View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Feb-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zikobt Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 26-Feb-2015 at 02:19


Денес започна изградба ... изградба на 2 метри високиот урнат ѕид на влезот на малата трибина !
Во текот на денешниот ден, пред влезот на малата трибина на стадионот под ,,Тумбе кафе", можеше да се забележи едно камионче и неколку работници. И, додека сите, дури и фудбалерите на Фк Пелистер пред својот тренинг, застанаа и за момент помислија, дека можеби започнало изградба на стадионот, монтирање на рефлекторите или смена на тревникот и дренажата, сепак на крај излезе дека тие работници, со тоа камионче го реновираат камениот ѕид висок 2 метри и долг околу 3 метри, кој со текот на времето се срушил !
Со овај потег, што е за потсмев, прашуваме: До кога ќе се шминка стадионот со вакви миниатурни работи, како пред секој почеток на нова сезона, така и пред почетокот на вториот дел од сезоната, а тоа веќе неколку години во низа ?!

https://www.facebook.com/163203187221583/photos/a.163246780550557.1073741828.163203187221583/348418542033379/?type=1&theater

Помина повеќе од година дена од презентацијата за новиот стадион и се уште чекаме да стават барем една тула, блок, столче, ограда итн...
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 26-Feb-2015 at 02:34
Originally posted by zikobtДенес започна изградба ... изградба на 2 метри високиот урнат ѕид на влезот на малата трибина !
Во текот на денешниот ден, пред влезот на малата трибина на стадионот под ,,Тумбе кафе", можеше да се забележи едно камионче и неколку работници. И, додека сите, дури и фудбалерите на Фк Пелистер пред својот тренинг, застанаа и за момент помислија, дека можеби започнало изградба на стадионот, монтирање на рефлекторите или смена на тревникот и дренажата, сепак на крај излезе дека тие работници, со тоа камионче го реновираат камениот ѕид висок 2 метри и долг околу 3 метри, кој со текот на времето се срушил !
Со овај потег, што е за потсмев, прашуваме: До кога ќе се шминка стадионот со вакви миниатурни работи, како пред секој почеток на нова сезона, така и пред почетокот на вториот дел од сезоната, а тоа веќе неколку години во низа ?!

https://www.facebook.com/163203187221583/photos/a.163246780550557.1073741828.163203187221583/348418542033379/?type=1&theater

Помина повеќе од година дена од презентацијата за новиот стадион и се уште чекаме да стават барем една тула, блок, столче, ограда итн...


Стадион е скапа инвестиција. Се тоа убаво изгледа визуелно, но колку е одржливо за македонски услови.

Вие едвај пола трибина полните на Тумбе Кафе и тоа со гратис карти, а не пак некој стадион од 12.000 гледачи.

За да имате таков стадион треба да имате силен Пелистер, силен спонзор, меѓународни натпревари, многу публика, сезонски билети за да тој што инвестира да види некој бенефит од тоа.

Според мене само ве финтираат со стадионот и никогаш нема да го изградат, затоа што знаат дека е неисплатлива инвестиција.

Пола град ви е во Австралија и Америка на печалба со децении, па нека одврзат малку кесето со пари ако толку го сакаат Пелистер и Битола.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 26-Feb-2015 at 13:40
Originally posted by Kid_A

Originally posted by zikobtДенес започна изградба ... изградба на 2 метри високиот урнат ѕид на влезот на малата трибина !
Во текот на денешниот ден, пред влезот на малата трибина на стадионот под ,,Тумбе кафе", можеше да се забележи едно камионче и неколку работници. И, додека сите, дури и фудбалерите на Фк Пелистер пред својот тренинг, застанаа и за момент помислија, дека можеби започнало изградба на стадионот, монтирање на рефлекторите или смена на тревникот и дренажата, сепак на крај излезе дека тие работници, со тоа камионче го реновираат камениот ѕид висок 2 метри и долг околу 3 метри, кој со текот на времето се срушил !
Со овај потег, што е за потсмев, прашуваме: До кога ќе се шминка стадионот со вакви миниатурни работи, како пред секој почеток на нова сезона, така и пред почетокот на вториот дел од сезоната, а тоа веќе неколку години во низа ?!

https://www.facebook.com/163203187221583/photos/a.163246780550557.1073741828.163203187221583/348418542033379/?type=1&theater

Помина повеќе од година дена од презентацијата за новиот стадион и се уште чекаме да стават барем една тула, блок, столче, ограда итн...


Стадион е скапа инвестиција. Се тоа убаво изгледа визуелно, но колку е одржливо за македонски услови.

Вие едвај пола трибина полните на Тумбе Кафе и тоа со гратис карти, а не пак некој стадион од 12.000 гледачи.

За да имате таков стадион треба да имате силен Пелистер, силен спонзор, меѓународни натпревари, многу публика, сезонски билети за да тој што инвестира да види некој бенефит од тоа.

Според мене само ве финтираат со стадионот и никогаш нема да го изградат, затоа што знаат дека е неисплатлива инвестиција.

Пола град ви е во Австралија и Америка на печалба со децении, па нека одврзат малку кесето со пари ако толку го сакаат Пелистер и Битола.
Во голем дел од коментарот си во право, иако не потполно. Факт е дека за некој да инвестира во стадион со 12000 седишта, најпрво потребни се стабилни и предвидливи приходи и поврат на инвестицијата. Тоа во моментов го нема во Битола. Пелистер и Шкендија се најпосетените клубови кога играат дома, но повторно, тоа е недоволно. Битолчани се навинкати на гратис сезонски карти или да влегуваат од од влезот на навивачите. Малкумина се тие што редовно купуваат карти.
Но од друга страна, оној што го "измисли" проектот, ги знаеше сите овие параметри уште пред да го вети стадионот. Луѓето во Битола не ги интересира дали некој изработил бизнис план и дали правилно и прецизно предвидувал како ќе тече изградбата, пред да биде ветен стадионот. Уште еден аргумент на битолчани е надградбата на Градски. Кога некој инвестира во национална арена, за неа да ја користат два клуба кои заедно имаат едвај 300 луѓе на трибина, се прашуваш зошто истиот инвеститор (ЈПССДП) не вложи во 2-3 помали стадиони (8-10000 седишта) во градовите каде фудбалот е поважен, попосетен, поинтересен за луѓето.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 26-Feb-2015 at 18:30
Стадионот е под капата на Општината, така да двојче треба да му ја мисли.Јавното претпријатие за станбен и деловен простор нема никаква врска со тој стадион, не гледам причина зошто би инвестирал.
Би требало некаде при крај на мандатот двојче повторно да излезе и да мафта со проектот и све така до недоглед.
Back to Top
zikobt1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zikobt1 Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 03-Mar-2015 at 02:07http://www.tera.mk/index.php/vesti/sport-raport/87787-bitolchani-rushat-negativni-rekordi-pelister-167-dena-bez-pobeda-i-bez-domashen-gol
Мечот со Работнички на 15 март најверојатно ќе биде последниот кој Пелистер оваа сезона ќе го одигра под Тумбе кафе, бидејќи потоа најавен е почеток на реновирање на стадионот и изградба на новата трибина, па момците на Хаџиевски ќе бидат домаќини на алтернативен терен, најверојатно во Охрид.

Ај да видиме.

Edited by zikobt1 - 03-Mar-2015 at 02:09
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 03-Mar-2015 at 19:59
Новиот стадион е ќе биде срање невидено. Ако за друго не знам, за фудбалски стадиони може да коментирам. Стадион со атлетска патека, на толку мал број на седишта е кретенизам.
14 000 седишта


15 000 седишта11 000 седишта


Edited by Bojan10 - 03-Mar-2015 at 20:01
Од чаламот си патиме!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 03-Mar-2015 at 22:19
Уште еднаш. Зошто знапнале со тие атлетски патеки, нели може атлетска патека да се направи на некој помошен терен со 1000 места за публика и тоа со истите пари што ќе се заштедат од покомпактните димензии на стадионот кој би се градил без атлетска патека. Јас не се сеќавам во псоледните 20 години да се исградил од чиста мира стадион со патека за атлетка.
КАТАСТРОФА што да се каже/ Туку ако има некој нека лобира таму да се смени таа одлука.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 04-Mar-2015 at 12:12
Истиот муабет го слушнав ја и за Тетово, после наптреврот Тетекс- шкендија, ФФМ заедно со Еколог ( спонзор на шкендија ) ќе го реновираа стадионот, сите работилници што се во подтрибинскиот простор ќе ги бркаат, ќе има рефлектори, за да може шкендија ако избори пласман у Европа да игра во Тетово, исто така слушнав и за стадионот у Прилеп ФФМ ќе ги реновира Roll%20eyes
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 15-Apr-2015 at 13:16

ПЕЛИСТЕР СЕ СЕЛИ ОД СВОЈОТ ДОМ ДО КРАЈОТ НА СЕЗОНАТА

Багерите го раскопаа „Тумбе кафе“: Почна реновирањето на битолскиот стадион (ФОТО)

pelister-tumbe%20kafe

Битолски Пелистер ќе ја доигра актуелната прволигашка сезона надвор од својот стадион „Тумбе кафе“, откако багерите денеска го нападнаа стадионот и ја започнаа предвидената реконструкција, за која Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) и општина Битола неодамна потпишаа договор.

„Тумбе кафе“ ќе се реконструира со средства на УЕФА од програмата „хет-трик“, а според договорот на ФФМ и на општина Битола, ќе се реконструира теренот, ќе се постават рефлектори за одигрување на ноќни мечеви, како и 1.500 столчина, додека градските власти ќе треба да изградат една голема трибина.


http://sportmedia.mk/bagerite-go-raskopaa-tumbe-kafe-pochna-renoviraneto-na-bitolskiot-stadion-foto/


23ka.wordpress.com
Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 15-Apr-2015 at 13:33
Штета што локалната власт не ја користи оваа шанса за изградба на трибините. Јас сум скептик по тоа прашање. Мислам дека воопшто и нема да се направи.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 15-Apr-2015 at 13:44
Далеку се изборите, полека има време за трибините.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11809
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 24-Jun-2015 at 09:15


фотографијата е преземена од твитер профилот на Macedonian Football, а е објавена на 21 јуни
За сè има вторпат
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 19-Feb-2016 at 14:22
Две години откак "Битола заслужува стадион" ...
http://tip.com.mk/foto-dve-godini-pokasno-ista-slika-pod-tumbe-kafe/
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 544
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 19-Feb-2016 at 15:24
„Посакувачите на спорт во Битола“ се задоволија со работни места во РЕК - Битола. Толку од таа приказна.

А клминација на забавата беше една вест пред 1-2 години на една од локалните телевизии: „... ќе се подигне нивото на соработка меѓу СВР-Битола и навивачката група Чкембари...“.

Толку. Не знам кому уште не му е јасна ситуацијата во феудалнава паланка.
Back to Top
bitola16 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bitola16 Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 19-Feb-2016 at 16:46
Originally posted by hcitrS

„Посакувачите на спорт во Битола“ се задоволија со работни места во РЕК - Битола. Толку од таа приказна.

А клминација на забавата беше една вест пред 1-2 години на една од локалните телевизии: „... ..“.

Толку. Не знам кому уште не му е јасна ситуацијата во феудалнава паланка.Приказната не е завршена додека не се добие ветениот стадион !!!

----ќе се подигне нивото на соработка меѓу СВР-Битола и навивачката група Чкембари. (да имаше состанок поради тоа што бараат лични карти пред секое гостување што за нас е неприфатливо)
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 544
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 19-Feb-2016 at 17:20
Стварно голем проблем, срцето ми се распара.

Да се прашувам јас, имам спремна идеја за тоа како да се решат проблемите со сите чкембари, комити, војводи и слични изроди.
Back to Top
bitola16 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bitola16 Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 19-Feb-2016 at 22:34
Originally posted by hcitrS

Стварно голем проблем, срцето ми се распара.

Да се прашувам јас, имам спремна идеја за тоа како да се решат проблемите со сите чкембари, комити, војводи и слични изроди.


фала на убавите зборови, баш ме интересира која е таја генијална идеја со која сакаш да ги решиш сите проблеми со нас навивачите
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 19-Feb-2016 at 22:48
Со оглед на тоа што ваквите девијантни групации прават големи проблеми, легитимирањето пред секој натпревар е одлична идеја! Секоја чест на исклучоците, кои најчесто не се категоризираат себеси како припадници на некоја од овие групации, туку само си навиваат за својот тим.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 20-Feb-2016 at 19:22
Моментална ситуација. Ја никаква разлика не гледам и незнам зошто не лупнаа вештачка трева, многу по евтино и по одржливо. Трибините не им се ни во план да ги средат.

Edited by SkopjeZaVardar - 20-Feb-2016 at 19:25
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.